بیماری ها

مرحله ۴ سرطان ریه چیست؟

مرحله 4 سرطان ریه

اختصاصی فارمافوری: مرحله ۴ سرطان ریه به عوامل متعددی مانند اندازه و محل تومور بستگی دارد.

بسیاری از افراد تا زمانی که بیماری در مراحل بعدی خود قرار نگیرد، متوجه نمی شوند که سرطان ریه دارند.

در مرحله ۴ سلول های سرطانی فراتر از ریه که سرطان در ابتدا آنجا رشد کرده است، گسترش یافته است. درمان سرطان ریه در مراحل پایانی ممکن است دشوار باشد.

در زیر، وضعیت افراد مبتلا به سرطان ریه در مرحله ۴ و گزینه های درمانی و میزان بقا شرح می دهیم.

مرحله ۴ سرطان ریه چیست؟

سرطان شامل رشد و تکثیر غیرقابل کنترل سلول‌ها در قسمت خاصی از بدن می‌شود. سرطان ریه در سلول های ریه ایجاد می شود و یکی از شایع ترین انواع سرطان است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸، سرطان ریه حدود ۲.۰۹ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.

پنج مرحله وجود دارد که از ۰ تا ۴ متغیر است. مراحل ۰ و ۱ برای درمان آسان‌تر است ، و افراد مبتلا به این انواع معمولاً چشم‌انداز بهبودی بهتری نسبت به افراد مبتلا به سرطان ریه در مراحل ۲، ۳، یا ۴ دارند.

به همین دلیل، پزشک قبل از اینکه درباره چشم انداز فرد صحبت کند، مرحله سرطان را تعیین می کند. سیستم های مرحله بندی متفاوتی وجود دارد، اما ارائه متخصصان اغلب از سیستم TNM استفاده می کنند:

“T” مخفف “تومور” است. این عامل به اندازه تومور و اینکه آیا به ساختارها یا اندام های مجاور رشد کرده است اشاره دارد.

“N” مخفف “گره” است. به این اشاره دارد که آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است یا خیر.

“M” مخفف “متاستاز” است. به این موضوع اشاره دارد که آیا سرطان به ساختارها یا اندام های دورتر در بدن گسترش یافته است یا خیر.

بسیاری از افراد تا زمانی که سرطان ریه در مرحله ۴ قرار نگیرد، متوجه نمی شوند که سرطان ریه دارند. در این مرحله، سرطان فراتر از محلی که برای اولین بار در آن ایجاد شده است، گسترش یافته است و گزینه های درمانی به طور کلی شدیدتر و کمتر موثر هستند.

امید به زندگی

امید به زندگی پیش بینی مدت زمانی است که فرد پس از تشخیص بیماری خاص زندگی می کند.

پزشکان سرطان ریه را به عنوان یک بیماری لاعلاج طبقه بندی می کنند. تقریباً ۱۶% افراد مبتلا به این نوع سرطان بیش از ۵ سال پس از تشخیص اولیه خود زنده می مانند.

عوامل مختلفی بر تخمین امید به زندگی افراد پس از تشخیص سرطان ریه تأثیر می گذارد. از جمله:

نوع سرطان ریه
تعداد تومورها در ریه
هرگونه مشکل ریوی دیگر، مانند ریزش ریه یا تجمع مایعات
اینکه آیا سرطان گسترش یافته و تا چه حد
هرگونه کاهش وزن قبل از تشخیص
توانایی انجام کارهای روزانه

برخی درمان‌ها می‌توانند امید به زندگی را افزایش دهند، اما این درمان‌ها همچنین می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند که در برخی موارد ممکن است کیفیت زندگی را تضعیف کند.

به همین دلیل، برخی از افراد تصمیم می گیرند سرطان ریه خود را با تکنیک های تسکین دهنده مدیریت کنند. این تکنیک ها بر درمان درد بدون طولانی کردن عمر تمرکز دارند.

انتخاب دوره درمانی ممکن است دشوار باشد، به خصوص زمانی که گزینه مذکور ممکن است عمر را طولانی کند اما کیفیت آن را محدود کند. همه گزینه ها را به طور کامل با پزشک در میان بگذارید.

علائم

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان ریه تا مراحل بعدی بیماری علائمی را تجربه نمی کنند.

علائم مشترک عبارتند از:

درد قفسه سینه
تنگی نفس
سرفه خونی یا خلط زنگ زده
سرفه مداوم
گرفتگی صدا
از دست دادن اشتها
کاهش وزن غیر قابل توضیح

مرحله ۴ سرطان ریه به ریه دیگر یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است. این امر می تواند علائم ثانویه ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر سرطان به کبد گسترش یابد، ممکن است فرد دچار زردی چشم، پوست و ناخن شود.

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای مرحله ۴ سرطان ریه وجود ندارد. با این حال، درمان‌های خاصی می‌توانند علائم را کاهش داده و عمر فرد را طولانی‌تر کنند.

بهترین رویکرد برای درمان تا حدی به نوع سرطان ریه بستگی دارد. دو نوع اصلی وجود دارد: سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) و سرطان ریه سلول کوچک (SCLC).

سایر عواملی که می توانند بر برنامه درمانی تأثیر بگذارند عبارتند از:

ویژگی های ژنتیکی مولکول های سرطانی
اینکه آیا فرد دارای بیماری های دیگری است یا خیر
نحوه عملکرد فرد روزانه

افراد با سلامت عمومی پایین ممکن است در مقابله با درمان سرطان دچار مشکل شوند. در این مورد، پزشک ممکن است دوزهای کمتری از درمان یا درمان‌هایی را که نشانه‌های خاص را هدف قرار می‌دهند، توصیه می‌کند.

درمان سرطان ریه سلول غیر کوچک

گزینه های درمانی موجود برای مرحله ۴ سرطان ریه سلول غیر کوچک شامل موارد زیر است:

پرتو درمانی

شیمی درمانی

درمان هدفمند یا مولکولی

تابش آندوسکوپی داخلی

عمل جراحی

درمان سرطان ریه سلول کوچک

درمان اولیه برای سرطان ریه سلول کوچک پیشرفته معمولاً شیمی درمانی در کنار داروهای ایمونوتراپی است. اگر بدن به خوبی پاسخ دهد، پزشک ممکن است پس از شیمی درمانی پرتودرمانی قفسه سینه را هم توصیه کند.

مراقبت تسکینی

مراقبت تسکینی مستقیماً سرطان را هدف قرار نمی دهد. در عوض، هدف آن کاهش اثرات سایر چالش‌هایی است که فرد مبتلا به بیماری لاعلاج با آن مواجه است. این چالش‌ها ممکن است شامل موضوعات فیزیکی، روان‌شناختی، اجتماعی یا معنوی باشد.

مراقبت تسکینی امید به زندگی را افزایش نمی دهد، اما می تواند کیفیت زندگی فرد را افزایش دهد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که استراتژی های مراقبت تسکینی می تواند به کاهش ناراحتی سرطان در مرحله آخر کمک کند.

به عنوان یک مراقب چه انتظاری باید داشت

شخصی که از کسی که دارای یک بیماری مزمن یا لاعلاج است مراقبت می کند ممکن است همسر، عضو خانواده یا دوست او باشد.

مراقبان ممکن است احساس اضطراب، افسردگی یا از نظر عاطفی فرسودگی کنند.

چگونه با سرطان در مرحله آخر کنار بیاییم

تشخیص سرطان در مراحل پایانی بر روح و روان فرد تأثیر می گذارد.

افرادی که به پایان عمر خود نزدیک می شوند ممکن است ترس از مردن را تجربه کنند. شناسایی عنصر خاصی از مرگ که ترسناک است و اقداماتی برای مقابله با آن ممکن است مقابله با ترس را آسان‌تر کند.

افراد مبتلا به سرطان در مرحله آخر ممکن است احساس تنهایی کنند، گویی هیچ کس دیگری در اطراف واقعاً تجربه آنها را درک نمی کند. افرادی که چنین احساسی دارد باید با یک متخصص که تجربه صحبت با افرادی که در مراحل پایانی سرطان هستند را داشته صحبت کند. برای مثال، پزشکان و پرستاران احتمالاً درک عمیق تری از این تجربه دارند.

جامعه سرطان آمریکا می گوید پشیمانی یکی دیگر از احساسات رایج در پایان زندگی است. اجتناب از فکر کردن به گذشته می تواند دشوار باشد. ابتلا به سرطان در مراحل پایانی باعث ایجاد احساس غم در فرد می شود، صحبت در مورد این احساسات با فردی مورد اعتماد می تواند مفید و آرامش بخش باشد.

چند نکته

تشخیص مرحله ۴ سرطان ریه نشان می دهد که سرطان به سایر ریه ها یا قسمت های دورتر بدن گسترش یافته است. این مرحله نهایی سرطان ریه است.

در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد، اما درمان های خاص می توانند طول عمر را افزایش دهند. ممکن است عوارض جانبی این درمان ها در نهایت بیشتر از فواید آن باشد و فرد ترجیح دهد مراقبت های تسکینی داشته باشد. مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد هر گزینه با پزشک صحبت کنید.

ابتلا به سرطان در مراحل پایانی از نظر جسمی، روانی و عاطفی بر فرد تأثیر می گذارد. جستجوی حمایت از دوستان، اعضای خانواده، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و گروه های حمایت از سرطان می تواند کمک کننده باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

یک نظر برای “مرحله ۴ سرطان ریه چیست؟

  1. ممنون از سایت فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *