عوارض دارویی

مسمومیت با آهن : هر آنچه که باید بدانید

مسمومیت با آهن

اختصاصی فارمافوری: مسمومیت با آهن زمانی رخ می دهد که مقدار بیش از حد آهن در بدن انباشته شود. ممکن است به طور طبیعی یا تصادفی اتفاق بیفتد.

اثرات سمی آهن زیاد در طول زمان بدتر می شود و ممکن است منجر به مرگ شود. مسمومیت با آهن همیشه یک فوریت پزشکی است و به ویژه در کودکان خطرناک است.

مسمومیت با آهن چیست؟

مصرف زیاد مکمل های آهن ممکن است باعث مسمومیت با آهن شود.

آهن در اکثر سیستم های بیولوژیکی بدن ضروری است و به ویژه برای جریان خون مهم است. گوشت‌ها و برخی سبزیجات حاوی آهن هستند و در بسیاری از مکمل‌های بدون نسخه موجود است.

مسمومیت با آهن می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

مصرف بیش از حد مکمل های آهن

کودکی که دوز بزرگسالان مصرف می کند

آهن بیش از حد می تواند حتی پس از استفراغ در معده باقی بماند. آهن زیاد می تواند معده و دستگاه گوارش را تحریک کند و گاهی باعث خونریزی شود. در عرض چند ساعت پس از مصرف بیش از حد حاد، سلول‌های بدن مسموم شده و واکنش‌های شیمیایی آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در عرض چند روز، آسیب کبدی ممکن است رخ دهد. هفته‌ها پس از بهبودی، زخم‌های ناشی از رسوب آهن می‌توانند در معده، دستگاه گوارش و کبد در نتیجه تحریک اولیه ایجاد شوند.

علل

علل مختلفی برای مسمومیت با آهن وجود دارد، از جمله مصرف بیش از حد آهن، اضافه بار آهن و استعداد ژنتیکی.

مصرف بیش از حد

مسمومیت حاد آهن معمولاً نتیجه مصرف بیش از حد تصادفی است.

بیشتر موارد در کودکان کمتر از ۵ سال رخ می دهد که به طور تصادفی مکمل آهن یا مولتی ویتامین بزرگسالان را مصرف می کنند.

اضافه بار آهن

اضافه بار آهن به عنوان سمیت مزمن آهن نیز شناخته می شود. علل آن عبارتند از:

تزریق مکرر خون برای درمان کم خونی

مصرف بیش از حد آهن، چه به صورت داخل وریدی برای کم خونی چه مکمل ها

بیماری های کبدی، مانند هپاتیت C مزمن یا اعتیاد به الکل

علل ژنتیکی

اضافه بار آهن می تواند به طور طبیعی به دلیل برخی بیماری ها رخ دهد. یک مثال هموکروماتوز ارثی است که یک بیماری ژنتیکی است که منجر به افزایش غیرطبیعی جذب آهن در بدن از غذا می شود.

علائم و مراحل

تزریق مکرر خون ممکن است باعث مسمومیت با آهن شود.

مسمومیت با آهن معمولاً در عرض ۶ ساعت پس از مصرف بیش از حد علائم ایجاد می کند و می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله:

راه های هوایی و ریه ها

معده و روده

قلب و خون

کبد

پوست

سیستم عصبی

علائم مسمومیت با آهن به طور معمول به پنج مرحله تقسیم می شود:

مرحله ۱ (۰-۶ ساعت): علائم ممکن است شامل استفراغ، استفراغ خون، اسهال، درد شکم، تحریک پذیری و خواب آلودگی باشد. در موارد جدی، ممکن است تنفس سریع، ضربان قلب سریع، کما، بیهوشی، تشنج و فشار خون پایین وجود داشته باشد.

مرحله ۲ (۶ تا ۴۸ ساعت): به نظر می رسد علائم و وضعیت عمومی فرد مبتلا بهبود می یابد.

مرحله۳ (۱۲ تا ۴۸ ساعت): علائم ممکن است شامل فشار خون بسیار پایین (شوک)، تب، خونریزی، یرقان، نارسایی کبد، اسید اضافی در جریان خون و تشنج باشد.

مرحله ۴ (۲ تا ۵ روز): علائم ممکن است شامل نارسایی کبد، خونریزی، اختلالات لخته شدن خون، مشکلات تنفسی و حتی مرگ باشد. کاهش قند خون می تواند همراه با گیجی، بی حالی یا کما رخ دهد.

مرحله ۵ (۲ تا ۵ هفته): معده یا روده ممکن است دچار زخم شود. جای زخم می تواند باعث انسداد شکم، گرفتگی عضلات، درد و استفراغ شود. سیروز می تواند بعدا ایجاد شود.

تشخیص

برای تشخیص قابل اعتماد، پزشک باید در مورد تمام مکمل ها و داروهای مصرفی بداند.

تشخیص و درمان به موقع ضروری است. آزمایش‌های خون و ادرار، از جمله آزمایش‌هایی برای بررسی سطح آهن، اگر به‌موقع انجام نشود، ممکن است برای تشخیص قابل اعتماد نباشد.

تشخیص مسمومیت با آهن معمولا بر اساس سابقه پزشکی، علائم فعلی، وجود اسید در جریان خون و میزان آهن در بدن فرد است.

در طول تشخیص، مهم است که افراد در مورد تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنند به پزشک خود اطلاع دهند. افشای کامل آن بسیار مهم است زیرا برخی مکمل ها مانند ویتامین C می توانند جذب آهن را در بدن افزایش دهند.

اگر مصرف بیش از حد شدید باشد، قرص‌هایی که باعث مسمومیت آهن می‌شوند، گاهی در عکس‌های اشعه ایکس معده یا روده دیده می‌شوند.

درمان

اولین مرحله درمان مسمومیت حاد با آهن شامل تثبیت بدن، از جمله بهبود مشکلات تنفسی یا فشار خون است.

بسته به سطح مسمومیت، درمان ممکن است شامل درمان های پاکسازی مانند شستشوی کامل روده و درمان کیلاسیون باشد. ایده پشت این درمان‌های پاک‌سازی این است که هر چه سریع‌تر از شر آهن اضافی خلاص شده و اثرات سمی آن بر بدن کاهش یابد.

پاک‌سازی کامل روده

این روش به سرعت آهن را از طریق معده و روده خارج می کند. فرد یا محلول خاصی را می بلعد یا آن را از طریق لوله ای از طریق بینی وارد معده می کند. اشعه ایکس می تواند قرص های آهن را هنگام حرکت در سیستم شناسایی و ردیابی کند.

شلات درمانی

این درمان نیز ، به‌طور ایده‌آل قبل از اینکه زمانی برای آسیب‌های پایدار داشته باشند از شر سموم بدن خلاص می‌شود. یک محلول شیمیایی به جریان خون تزریق می شود و با مواد معدنی سمی اضافی متصل می شود و آنها را از طریق ادرار از بدن خارج می کند.

افرادی که علائم قابل توجهی دارند یا سطوح بالای آهن در خون دارند ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. برخی از افراد ممکن است به پشتیبانی تنفسی یا حتی نظارت بر قلب نیاز داشته باشند.

عوارض

مسمومیت با آهن می تواند منجر به عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی شود. نارسایی کبد و نارسایی قلبی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد آهن هستند.

اگر مسمومیت با آهن باعث آسیب شدید کبدی شود، می تواند منجر به دیابت شدید شود. دیابت می تواند منجر به سطوح غیر طبیعی قند بدن، تکرر ادرار، افزایش تشنگی و گرسنگی، خستگی، تاری دید، بی حسی یا گزگز در بازوها یا پاها و کندی بهبود زخم شود.

نارسایی قلبی می تواند منجر به تورم پاها، تنگی نفس، مشکل در ورزش، خستگی، ضربان قلب سریع یا نامنظم و حالت تهوع شود.

پیشگیری

در سال ۱۹۹۷، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مقرراتی را در مورد برچسب گذاری و بسته بندی ویتامین ها و مکمل های حاوی آهن معرفی کرد. این مقررات برای کمک به جلوگیری از مصرف بیش از حد آهن، به ویژه در کودکان طراحی شده اند.

برچسب ها باید به طور خاص در مورد خطر مسمومیت حاد آهن در کودکان زیر ۶ سال هشدار دهند.

اکثر محصولات حاوی حداقل ۳۰ میلی گرم آهن در هر دوز، مانند قرص های آهن برای زنان باردار، باید به صورت جداگانه در بسته های خاص بسته بندی شوند.

با بستن صحیح ظروف و با نگهداری دور از دید و دسترس کودکان می توان از مسمومیت ناخواسته آهن جلوگیری کرد.

هر کسی که قصد مصرف مولتی ویتامین یا مکمل حاوی آهن را دارد، باید ابتدا با یک متخصص مشورت کند. این مقوله  به ویژه در صورتی مهم است که افراد بخواهند بیش از یک مکمل از این قبیل را همزمان مصرف کنند.

دورنمای مسمومیت با آهن بسته به میزان مصرف آهن فرد، مصرف همزمان داروهای دیگر و زمان شروع درمان متفاوت است.

اگر درمان بلافاصله پس از وقوع مسمومیت شروع شود، شانس خوبی برای بهبودی وجود دارد.

اگر در انجام درمان تاخیر وجود داشته باشد، آسیب شدید کبدی ۲ تا ۵ روز پس از مصرف بیش از حد ممکن است رخ دهد. تاخیر در درمان نیز خطر عوارض تهدید کننده زندگی را افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد آهن می تواند عواقب بسیار شدیدی در کودکان داشته باشد، بنابراین مراقبان باید با دور نگه داشتن تمام داروها از دید و دسترس کودکان، احتیاط های بیشتری را انجام دهند، حتی اگر محصولات دارای بسته بندی مقاوم در برابر کودک باشند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *