بیماری ها

معاینه لامپ اسلیت چیست؟

معاینه لامپ اسلیت چیست؟

معاینه لامپ اسلیت چیست؟ معاینه لامپ شکاف یک روش تشخیصی استاندارد است که به آن بیومیکروسکوپی نیز می‌گویند. یک لامپ شکافی میکروسکوپ را با نور بسیار روشن ترکیب می کند.

معاینه لامپ شکاف معمولاً بخشی از یک معاینه جامع چشم است. فرد روی یک صندلی رو به لامپ شکاف می نشیند و چانه و پیشانی خود را روی یک تکیه گاه قرار می دهد.

پزشک می تواند با استفاده از این ابزار چشم ها را با جزئیات مشاهده کند و تشخیص دهد که آیا ناهنجاری وجود دارد یا خیر. آنها می توانند فوراً نتایج را با فرد مورد بحث قرار دهند.

آزمایش لامپ اسلیت چه چیزی را نشان می دهد؟

معاینه لامپ شکاف پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای داخل چشم را ببیند.

پزشکان از لامپ شکافی به عنوان بخشی از یک معاینه کامل چشم استفاده می کنند تا ساختارهای درون چشم فرد را بهتر ببینند. این موارد شامل موارد زیر است:

ملتحمه: ملتحمه یک غشای نازک و شفاف است که قسمت سفید چشم را می پوشاند. همچنین شامل سطح غشایی پلک های داخلی است.

قرنیه: قرنیه پوشش شفاف عنبیه و مردمک است. از چشم محافظت می کند و همچنین به ارسال نور از طریق مردمک به شبکیه در پشت چشم کمک می کند.

پلک ها: پلک ها به محافظت از کره چشم در برابر آوار یا آسیب کمک می کنند. پلک زدن به روان شدن چشم و جلوگیری از خشک شدن آن کمک می کند.

عنبیه: عنبیه قسمت رنگی چشم است. با انقباض و گشاد کردن مردمک، میزان نور وارد شده به چشم را کنترل می کند.

مردمک: مردمک نقطه سیاه وسط چشم است. این اجازه می دهد تا نور وارد چشم شود و به شبکیه برسد.

لنز: عدسی پشت عنبیه قرار می گیرد و نور را روی شبکیه متمرکز می کند.

صلبیه: صلبیه قسمت سفید چشم است. از بافت فیبری نسبتاً سختی تشکیل شده است که به ایجاد ساختار و محافظت از بقیه چشم کمک می کند.

شبکیه چشم: شبکیه بافت چشمی است که حاوی سلول هایی است که نور را حس می کنند. این سلول ها به اعصابی متصل می شوند که در نهایت به هم می پیوندند و عصب بینایی را تشکیل می دهند.

روش

پس از یک نگاه اولیه به چشم ها، پزشک ممکن است رنگ مخصوصی به نام فلورسین را روی آنها بمالد تا معاینه را آسان تر کند. آنها این را به صورت قطره چشمی یا روی یک نوار کاغذی کوچک و نازک که سفیدی چشم را لمس می کند، تجویز می کنند.

سپس پزشک یک سری قطره چشمی تجویز می کند که مردمک ها را گشاد می کند. اتساع باعث می شود که پزشک راحت تر بتواند سایر ساختارهای چشم را ببیند. حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا قطره ها عمل کنند.

هنگامی که فرد دچار گشاد شدن مردمک شد، پزشک معاینه چشم را تکرار می کند. این بار آنها یک لنز خاص را نزدیک چشم نگه می دارند.

این روش ضرری ندارد، اگرچه ممکن است در حین استفاده از قطره‌ها کمی سوزش ایجاد شود.

مردمک های گشاد شده بسیار بزرگ می شوند که می تواند چشم ها را به نور حساس کند. این می تواند رانندگی یا گذراندن وقت در خارج از خانه را ناراحت کننده کند. با این حال، قطره های چشمی باید ظرف چند ساعت از بین بروند و استفاده از عینک آفتابی در این دوره کمک کننده است.

آماده سازی

آمادگی خاصی برای این آزمون وجود ندارد. اگر پزشک قصد دارد مردمک ها را گشاد کند، ممکن است فرد بخواهد عینک آفتابی به همراه داشته باشد و بعد از آزمایش سفری به خانه ترتیب دهد.

تفسیر نتایج

پزشک می تواند از معاینه لامپ شکاف برای تشخیص مسائلی مانند آب مروارید، آسیب قرنیه و آسیب به صلبیه استفاده کند.

پزشک با انجام معاینه لامپ اسلیت قادر خواهد بود طیف وسیعی از شرایط را تشخیص دهد. در میان بسیاری دیگر، آنها ممکن است ناهنجاری هایی مانند موارد زیر را مشاهده کنند:

آب مروارید، که تیرگی یا تیرگی عدسی است

آسیب یا بیماری قرنیه

آسیب به صلبیه

جدا شدن شبکیه چشم

آسیب به شبکیه یا رگ های خونی تامین کننده آن

دژنراسیون ماکولا، یک بیماری چشمی که بینایی مرکزی را از بین می برد

بیماری یا تورم لایه میانی چشم

بیماری های عصب بینایی، مانند گلوکوم

خونریزی در چشم

وجود جسم خارجی در چشم

خطرات

معاینه اسلیت لامپ به طور کلی بسیار ایمن است، اگرچه داروهایی که مردمک را گشاد می کنند با خطراتی همراه هستند. آنها می توانند فشار چشم را افزایش دهند که باعث تهوع و درد چشم می شود.

انواع دیگر معاینه چشم

سایر معاینات رایج چشم عبارتند از:

معاینه لامپ وود

یک لامپ وود نور UV را به چشم می تاباند تا هرگونه خراش یا خراش روی قرنیه را آشکار کند. اگر لامپ شکافی در دسترس نباشد، پزشکان ممکن است از آن استفاده کنند.

معاینه فوندوس

برای انجام معاینه فوندوس، پزشک از افتالموسکوپ استفاده می کند.

در طول معاینه فوندوس، پزشک از افتالموسکوپ برای نگاه کردن به چشم استفاده می کند.

برخی از افتالموسکوپ مستقیم استفاده می کنند، که یک ابزار کوچک و دستی است که یک چراغ روی آن قرار دارد. با این حال، اکثر پزشکان از چشمی غیرمستقیم استفاده می‌کنند زیرا می‌توانند آن را روی سر خود بگذارند و میدان دید وسیع‌تری برای معاینه به آنها می‌دهد.

از بیمار می خواهند در حالی که از دستگاه برای بررسی ساختارهای داخلی چشم استفاده می کنند، به دوردست خیره شود.

گونیوسکوپی

برای این روش، پزشک ابتدا قطره های چشمی بی حس کننده تجویز می کند. فرد در حالی که سر خود را در میکروسکوپ لامپ شکاف قرار داده می‌نشیند و پزشک یک لنز تماسی ویژه را مستقیماً روی کره چشم قرار می‌دهد.

این آزمایش باید علائم افزایش فشار چشم را که ممکن است نشان دهنده گلوکوم باشد را نشان دهد.

چشم انداز

معاینه چشم با لامپ شکاف یک روش ساده و بدون درد است که پزشکان از آن برای مشاهده دقیق ساختارهای داخلی چشم فرد استفاده می کنند.

پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا فرد به این آزمایش نیاز دارد یا نه، و برای چه هدفی.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *