کووید 19

معتادها کرونا نمی گیرند؟ بررسی اثرات نوسکاپین در بیماری کرونا

معتادها کرونا نمی گیرند

نوسکاپین یا نارکوتین یک آلکالوئید است که در گیاهان تیرهٔ کوکناریان از جمله تریاک وجود دارد و به عنوان یک داروی ضدسرفه استفاده می‌شود. از دههٔ ۱۹۶۰ احتمال تأثیرات ضدسرطان نوسکاپین مطرح بوده‌است. تحقیقی در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه کالیفرنیا-سان دیگو تأثیر مثبت نوسکاپین در درمان سرطان پروستات را نشان داده‌است. حالا به دنبال شیوع بیماری کرونا، اثر نوسکاپین در این مورد نیز مورد بررسی های زیادی قرار گرفت. به خصوص پس از شایعه “معتادها کرونا نمی گیرند” بررسی اثرات نوسکاپین بیش از پیش برای برخی اهمیت پیدا کرد.

 

آیا نوسکاپین می تواند به کاهش عوارض ریوی عفونت کووید -۱۹ کمک کند؟

چند سال پیش ، دکتر محمودیان به این ایده رسید که نوسکاپین ممکن است بتواند سرفه خشک مرتبط با استفاده از داروهای ACEI مانند انالاپریل و کاپتوپریل را کاهش دهد. او یک محفظه حاوی خوکچه هندی تهیه کرد که مخصوص اندازه گیری واکنش سرفه بود. او به دنبال این بررسی به این نتیجه رسید که نوسکاپین در واقع می تواند عارضه سرفه این داروها را متوقف کند.

تحقیقات بعداً نشان داد که نوسکاپین این کار را با کاهش فعالیت گیرنده برادیکینین انجام می دهد. دکتر محمودیان در ادامه نشان داد که نوسکاپین در کاهش آسیب ناشی از ایسکمی در مغز نیز موثر است. احتمالاً از طریق مهار برادیکینین. نتایج این تحقیقات در نهایت منجر به آزمایش نوسکاپین بر روی انسان برای اثرات ضد سرفه و محافظت عصبی شد. که نتایج آن مثبت بود.

به تازگی ، گروهی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که از مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین به عنوان داروهای پیشگیرانه SARS-CoV-2 استفاده شود. چرا که به طور کلی، مصرف کننده های این داروها کمتر به کرونای شدید مبتلا شده اند.

 

نوسکاپین چگونه از ابتلا به کرونای حاد جلوگیری میکند؟

ابزار ورود ویروس کووید -۱۹ به سلولهای پوشش ریه اتصال به پروتئین ACE2 است. در این فرآیند ، به نظر می رسد ACE2 به طور دائم مهار می شود. سرانجام به نظر می رسد ویروس چیزی را که “طوفان سایتوکین” نامیده می شود ، تنظیم می کند و منجر به نفوذ نوتروفیل به بافت ریه و سایر عوارض جانبی واکنش بیش از حد سیستم ایمنی می شود. برخی تحقیقات نشان داده است که مهار ACE2 باعث نفوذ نوتروفیل بافتی از طریق فعال شدن گیرنده برادیکینین می شود. نوسکاپین که یک مهارکننده گیرنده برادیکینین است می تواند از آسیبهای ناشی از حمله نوتروفیلها به سلولهای ریه تا حد زیادی جلوگیری کند.

بنابراین دستکم روی کاغذ و بر اساس مطالعات نوسکاپین میتواند از ورود به فاز حاد بیماری پیشگیری کند. و این شاید ریشه شایعه معتادها کرونا نمی گیرند باشد. اگرچه باید تحقیقات فاز بالینی نیز تکمیل شوند تا بشود با اطمینان چنین ادعایی را مطرح کرد.

برای مشاهده شربت حاوی نوسکاپین می توانید بر روی نوسکاف کلیک کنید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *