پوست و زیبایی, خواص مواد غذایی

مواد غذایی مفید برای پوست کدام است؟

مواد غذایی مفید برای پوست کدام است ؟

مواد غذایی مفید برای پوست کدام است؟ اسیدهای چرب امگا ۳,اسیدهای چرب امگا ۶ ,ویتامین  E و آنتی اکسیدان ها

برخی از غذاهای سازگار با پوست کدامند؟

محصولات مراقبت از پوست فراوانی در بازار وجود دارد، اما راز داشتن پوست سالم ممکن است در رژیم غذایی افراد نهفته باشد.

بسیاری از مواد غذایی که برای پوست مفید هستند عبارتند از:

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۶

ویتامین  E

آنتی اکسیدان ها

تحقیقات نشان می دهد که این مواد و سایر مواد مغذی و ترکیبات موجود در برخی غذاها می توانند برای پوست مفید باشند. همچنین آبرسانی برای سلامت پوست به همان اندازه که برای بقیه بدن مهم است اهمیت دارد.

در حالی که محصولات خارجی می توانند به درمان بیماری هایی مانند آکنه کمک کنند، رژیم غذایی ممکن است نقش مستقیمی در تغذیه پوست و حفظ سلامت آن داشته باشد.

ماهی چرب

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند برای پوست مفید باشند.

برخی از افراد مبتلا به مشکلات پوستی از غذاهای چرب دوری می کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه چربی ها یکسان نیستند.

ماهی های چرب آب سرد، از جمله شاه ماهی، ساردین و سالمون ممکن است برای پوست مفید باشند، زیرا منابع فراوان اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

نویسندگان مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ «شواهد قابل‌توجهی » پیدا کردند که اسیدهای چرب امگا ۳ به کاهش خطر سرطان‌های پوست غیرملانومایی کمک می‌کنند، به‌ویژه در افرادی که بیشترین خطر را دارند.

شربت امگا ۳ مکس یوروویتال در فارمافوری بررسی کنید

محققان دریافتند که اسیدها آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) و نشانگرهای التهاب و سرکوب سیستم ایمنی در پوست را کاهش می دهند. بنابراین، رژیم غذایی سرشار از اسیدهای امگا ۳ ممکن است به کاهش علائم التهابی کمک کند و پوست را نسبت به اشعه ماوراء بنفش خورشید کمتر واکنش نشان دهد.

ماهی های چرب همچنین ویتامین E، یک آنتی اکسیدان حیاتی را تامین می کنند. ویتامین E از پوست در برابر التهاب و رادیکال های آزاد مضر محافظت می کند.

گردو

آجیل ممکن است همان فواید ماهی های چرب را داشته باشد و آن را به یک مکمل عالی برای رژیم غذایی مخصوصا برای گیاهخواران و گیاهخواران تبدیل کند.

گردو یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ و امگا ۶ است،.

۹۵ تا ۹۹ درصد از جمعیت آمریکا کمتر از آنچه برای سلامتی لازم است، اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف می کنند.

حفظ تعادل بین این دو اسید چرب ضروری است. یک رژیم غذایی معمولی غربی حاوی سطوح بیش از حد چربی های امگا ۶ است که می تواند باعث التهاب و بدتر شدن شرایط التهابی پوست مانند اگزما یا پسوریازیس شود.

بادام

بادام سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع است و به ویژه منبع خوبی از ویتامین E است.

بسیاری از دانه ها منابع غنی آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب غیراشباع هستند که ممکن است به سلامت پوست کمک کنند.

کپسول ویتامین ای یوروویتال توانایی زیادی در خنثی کردن رادیکال‌های آزادی دارد که درون سلول‌های بدن و به طور طبیعی ساخته می‌شوند.در فارمافوری بررسی کنید

تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان سرشار از روغن های چرب محافظ است.

طبق آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده، دانه های آفتابگردان حاوی مقادیر قابل توجهی روی و ویتامین E هستند. هر دو ممکن است به محافظت از سلول های پوست کمک کنند.

دانه کتان

دانه های کتان سرشار از اسید چرب امگا ۳ به نام اسید آلفا لینولنیک (ALA) هستند.

آسیاب کردن دانه‌های کتان تازه در اسموتی یا روی سالاد می‌تواند راهی ساده برای افزودن چربی‌های امگا ۳ بیشتر به رژیم غذایی و حفظ سلامت پوست باشد.

نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ دریافتند که شرکت کنندگان زن با پوست حساس که به مدت ۱۲ هفته مکمل روغن بذر کتان مصرف کرده بودند، این موارد را تجربه کردند:

کم شدن حساسیت پوست

کاهش زبری

کاهش پوسته‌ریزی

افزایش هیدراتاسیون

پوست صاف تر

سویا

توفو، ساخته شده از دانه سویا، ممکن است به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.

دانه های سویا حاوی ترکیباتی به نام ایزوفلاون ها هستند که ممکن است نقش مهمی در محافظت از پوست، به ویژه برای زنان داشته باشد.

نویسندگان یک بررسی در سال ۲۰۱۷ به یافته‌هایی اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان زن میانسالی که بیشتر از ایزوفلاون‌های خاص موجود در سویا را مصرف می‌کردند، چین و چروک‌های ظریف کمتری داشتند و خاصیت ارتجاعی پوست بیشتری داشتند.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این ایزوفلاون‌ها ممکن است در دوران یائسگی، زمانی که کاهش سطح استروژن باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود، تأثیر مهم‌تری داشته باشند.

آووکادو

آووکادو سرشار از چربی های سالم و ویتامین E است که از سلامت پوست حمایت می کند.

چربی‌های موجود در آووکادو، چربی‌های ضروری هستند که انسان باید مصرف کند زیرا بدن نمی‌تواند آنها را تولید کند.

نویسندگان یک بررسی در سال ۲۰۱۳ اشاره کردند که آووکادو همچنین حاوی ترکیباتی مانند لوتئین و زآگزانتین است که به محافظت از پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش و اشعه مرئی کمک می کند.

روغن زیتون

در میان روغن های پخت و پز، روغن زیتون ممکن است سالم ترین انتخاب برای پوست باشد.

نتایج یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۲ از این نتیجه گیری بیشتر حمایت می کند که رژیم غذایی غنی از روغن زیتون اثرات پیری نوری را بر روی پوست صورت کاهش می دهد.

محققان این اثر را به اسیدهای چرب تک غیراشباع موجود در روغن و همچنین ترکیبات دیگری مانند اسکوالن نسبت می دهند که به گفته نویسندگان ممکن است در برابر خشکی و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند.

چای سبز

چای سبز یک نوشیدنی سالم و انرژی زا است و حاوی ترکیبات خاصی است که ممکن است برای پوست مفید باشد.

به گفته نویسندگان یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۱، چای سبز به ویژه سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین است که جریان خون را به پوست افزایش می دهد. افزایش جریان خون تضمین می کند که سلول های پوست به طور منظم اکسیژن تازه و مواد مغذی دریافت می کنند که به حفظ سلامت آنها کمک می کند.

محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که به‌مدت ۱۲ هفته به طور منظم چای سبز می‌نوشیدند، سلامت پوست را بهبود می‌بخشند، از جمله:

الاستیسیته بهتر

زبری کمتر

کاهش پوسته‌‌ریزی

بهبود تراکم پوست

مقدار آب سالم تر در پوست

آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز همچنین می توانند از پوست در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنند.

شکلات تلخ

شکلات با کیفیت بالا با محتوای کاکائو بالا نیز ممکن است به محافظت از پوست کمک کند.

نویسندگان یک بررسی معتبر در سال ۲۰۱۴ خاطرنشان می کنند که کاکائو سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است که اثر ضد التهابی روی پوست دارند. آنها همچنین استفاده از شکلات را در پیشگیری و درمان مشکلات پوستی از جمله آکنه و پسوریازیس بررسی کردند.

آب

هیدراته ماندن می تواند به سلول های پوست در ترشح سموم کمک کند.

آب از عملکرد هر سیستمی در بدن پشتیبانی می کند و از بسیاری جهات برای پوست مفید است.

به عنوان مثال، هیدراته ماندن از سلول های پوست در برابر آسیب، از جمله آسیب ناشی از عوامل محیطی محافظت می کند. همچنین، آبرسانی باعث می شود سلول های پوست مواد مغذی را راحت تر جذب کرده و سموم را آزاد کنند.

نوشیدن آب بیشتر ممکن است ساده ترین راه برای حمایت از سلامت پوست باشد.

کاروتن و بتاکاروتن

آنتی اکسیدان هایی به نام کاروتنوئید فواید سلامتی زیادی دارند، از جمله محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید.

میوه ها و سبزیجات سبز، زرد، نارنجی یا قرمز پر جنب و جوش اغلب منابع غنی از این آنتی اکسیدان های محافظ هستند.

خوردن بیشتر موارد زیر می تواند به افزایش تعداد کاروتنوئیدها در رژیم غذایی کمک کند:

انبه

پاپایا

هویج

یامز

سیب زمینی های شیرین

فلفل دلمه ای

اسفناج

کلم پیچ

مواد غذایی مضر برای پوست کدام است ؟
عوامل غذایی و سبک زندگی زیر می تواند به پوست آسیب برساند:

کافئین بیش از حد: کافئین محرک و ادرارآور است. مصرف مقدار زیادی کافئین به طور منظم ممکن است مقدار ناسالم آب را از بدن خارج کرده و پوست را خشک کند.

مواد شیمیایی خشن: برای تسکین شعله ور شدن یا درمان آفتاب سوختگی، فرد ممکن است از محصولات موضعی حاوی مواد شیمیایی خشن، افزودنی ها یا عطر استفاده کند. اینها می توانند بسیاری از بیماری های پوستی را تشدید کنند و ممکن است به ویژه برای افرادی که پوست حساس دارند خطرناک باشند.

غذاهای فرآوری شده یا تصفیه شده: غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی قند و کربوهیدرات تصفیه شده هستند ممکن است روند پیری پوست را تسریع کنند. افرادی که به دنبال محافظت از پوست خود هستند ممکن است بخواهند از این غذاها اجتناب کنند.

نکته نهایی

در حالی که برخی غذاها بیشتر از سایرین برای پوست مفید هستند، داشتن تعادل ضروری است.

خوردن یک رژیم غذایی غنی از طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی به بدن راه های مختلفی برای حمایت از سلامت پوست می دهد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *