بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

مولتیپل اسکلروزیس و کمردرد

مولتیپل اسکلروزیس و کمردرد

مولتیپل اسکلروزیس و کمردرد. مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد. جریان اطلاعات بین مغز و بقیه بدن را مختل می کند. در موارد خفیف ام اس، افراد می توانند تاری دید و همچنین بی حسی و گزگز در اندام ها را تجربه کنند. موارد شدیدتر می تواند باعث فلج، از دست دادن بینایی و مشکلات حرکتی شود.

کمردرد یکی دیگر از علائم شایع بیماری ام اس است. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد مبتلا به ام اس ممکن است کمردرد داشته باشند.

به عنوان مثال، ممکن است به دلیل اعصاب آسیب دیده دچار درد شوند. متخصصان پزشکی از آن به عنوان درد نوروپاتیک یاد می کنند.

همچنین ممکن است فرد در نتیجه تغییرات بدن به دلیل ام اس احساس درد کند. به عنوان مثال، ام اس ممکن است باعث ضعف در پاهای فرد شود که می تواند بر نحوه راه رفتن آنها تأثیر بگذارد. این به نوبه خود ممکن است منجر به درد کمر و لگن شود.

سایر افراد مبتلا به ام اس ممکن است کمردردی داشته باشند که مربوط به ام اس نیست، بلکه به مشکل سلامتی دیگری مانند کشیدگی عضلات یا فتق دیسک مربوط می شود. افراد مبتلا به ام اس ممکن است کمتر از افراد بدون ام اس قادر به جبران این درد باشند، که می تواند به مرور زمان درد را بدتر کند.

این مقاله علل احتمالی و گزینه های درمانی کمردرد در افراد مبتلا به ام اس را توضیح می دهد.

اسپاستیسیتی و سفتی عضلات

اسپاستیسیتی یکی از علائم شایع ام اس است. این سفتی یا سفتی عضلات است که طیف وسیعی از اسپاسم عضلانی را نیز شامل می شود. به طور معمول در پاها، کشاله ران و باسن رخ می دهد، اما ممکن است کمر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دو نوع اصلی اسپاستیسیتی وجود دارد: در اسپاستیسیتی فلکسور و در اسپاستیسیتی اکستانسوری.

در فلکسور اسپاستیسیتی زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌ها به قدری سفت هستند که اندام‌ها را خم می‌کنند و صاف کردن آن‌ها را دشوار می‌کنند.

در مقابل، اسپاستیسیتی در اکستانسور زمانی ایجاد می‌شود که ماهیچه‌ها به قدری سفت باشند که اندام‌ها صاف می‌مانند و خم شدن آنها دشوار می‌شود.

تعدادی از عوامل ممکن است اسپاسم را تشدید کنند، از جمله:

حرکات ناگهانی

تغییر موقعیت

دمای بسیار گرم و سرد

لباس تنگ

عفونت ها

رطوبت

اسپاسم خفیف دردناک نیست. با این حال، اسپاستیسیتی شدیدتر می تواند بسیار دردناک شود و انجام کارهای روزانه را چالش برانگیزتر کند.

اسپاستیسیتی همچنین می تواند باعث اسپاسم یا گرفتگی عضلات شود که می تواند شدید باشد و باعث ناراحتی بیشتر شود.

درمان و مدیریت اسپاستیسیتی

اسپاستیسیتی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این بدان معنی است که درمان نیز متفاوت است.

متخصصان پزشکی اغلب از روش های زیر برای درمان اسپاستیسیتی در افراد مبتلا به ام اس استفاده می کنند:

داروها

فیزیوتراپی

کار درمانی

بدون درمان، اسپاستیسیتی می‌تواند جدی‌تر شود و منجر به عوارضی از جمله انقباض، که نام مفاصل یخ زده یا بی‌حرکت است، و زخم‌های فشاری باشد.

اگر فردی ام اس دارد و اسپاستیسیتی را تجربه می کند، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد تا در مورد گزینه های درمانی صحبت کند.

آسیب عصبی: درد نوروپاتیک

ام اس به اعصاب آسیب می رساند. این می تواند باعث شود افراد مبتلا به ام اس به دلیل “مدار کوتاه” این اعصاب در حالی که سیگنال ها را از مغز به بدن منتقل می کنند، احساس درد کنند.

متخصصان پزشکی از این درد به عنوان درد نوروپاتیک یاد می کنند. این یکی از شایع ترین علائم ام اس است که می تواند کیفیت زندگی افراد را به طور چشمگیری کاهش دهد.

این نوع درد می تواند در تمام بدن ایجاد شود. اگر فردی درد نوروپاتیک در پشت خود داشته باشد، می تواند به صورت یک احساس تیز، چاقو زدن یا تیراندازی ظاهر شود. همچنین ممکن است فرد احساس سوزش در قسمت پایین کمر را تجربه کند. این درد می تواند به گونه ای احساس شود که گویی از کمر به سمت پا حرکت می کند.

تعدادی از عوامل ممکن است احتمال تجربه درد نوروپاتیک را در فرد افزایش دهند، از جمله:

فشار

خستگی

بیماری

بیش از حد گرم شدن

درمان دردهای عصبی

داروهای ضد تشنج و برخی داروهای ضد افسردگی، درمان‌های رایج برای درد نوروپاتیک هستند. متخصصان پزشکی از این داروها برای آرام کردن اعصاب بیش فعال استفاده می کنند که می تواند درد را کاهش دهد.

با این حال، طبق گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، سازمان غذا و دارو (FDA) این داروها را برای درمان درد ناشی از ام اس تایید نکرده است.

روش های دیگر برای درمان درد نوروپاتیک عبارتند از:

طب سوزنی

ذهن آگاهی و مدیتیشن

درمان شناختی رفتاری (CBT)

علامت لرمیت

علامت Lhermitte یکی دیگر از علائم رایج ام اس است. یک درد کوتاه و شدید است که از پشت سر به سمت ستون فقرات و گاهی اوقات به بازوها یا پاها کشیده می شود. این درد زمانی رخ می دهد که فرد گردن خود را به جلو خم می کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که از هر ۳ نفر مبتلا به ام اس، حدود ۱ نفر علامت لرمیت را تجربه می کند.

به طور معمول، علامت لرمیت به این معنی است که ام اس باعث آسیب به اعصاب گردن شده است. تحریک پذیری بیش از حد، که افزایش شلیک رشته های عصبی در مغز است، یکی دیگر از دلایل احتمالی است.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به درد را در فرد افزایش دهند. آنها شامل موارد زیر هستند:

خستگی

فشار

گرمای شدید

درمان علامت لرمیت

درد علامت لرمیت تیز است، شبیه شوک الکتریکی است و طولانی نیست. معمولاً درد با گذشت زمان خود به خود برطرف می شود. به همین دلیل است که متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب خود درد را درمان نمی کنند.

برخی از شواهد نشان می دهد که داروهایی مانند کاربامازپین، اکسکاربازپین و گاباپنتین ممکن است برای برخی افراد مفید باشد.

با این حال، برای بسیاری از افراد، آموزش در مورد محرک های علامت لرمیت می تواند به آنها در مدیریت ناراحتی کمک کند.

یک متخصص پزشکی ممکن است بخواهد دلایل استرس را مدیریت کند تا احتمال تجربه علائم لرمیت را کاهش دهد.

در برخی موارد، یک فرد ممکن است بخواهد برای جلوگیری از حرکات گردنی که ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود، از گردنبند نرم استفاده کند.

ممکن است شخصی بخواهد از یک وسیله تحریک الکتریکی استفاده کند. اینها می توانند از یک جریان الکتریکی خفیف برای کاهش سیگنال های درد و شل کردن عضلات گردن استفاده کنند.

مشکلات عضلانی و حرکتی

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس ممکن است مشکلات عضلانی و حرکتی داشته باشند که می تواند بر راه رفتن و وضعیت بدن افراد تأثیر بگذارد.

وضعیت نامناسب می تواند باعث ایجاد کمردرد در طول زمان شود.

ام اس همچنین می تواند باعث درد یا احساس بی حسی در پاها یا پاها شود. فرد مبتلا به ام اس ممکن است روش راه رفتن خود را تنظیم کند و وزن خود را به طور نابرابر توزیع کند تا بتواند این مشکل را جبران کند. با راه رفتن به این روش، آنها ممکن است کمر خود را تحت فشار اضافی قرار دهند، که می تواند باعث ایجاد کمردرد شود.

اگر فرد مبتلا به ام اس مشکلات حرکتی داشته باشد، می تواند از عصا یا سایر وسایل کمکی برای راه رفتن استفاده کند. با این حال، اگر آنها از آنها به طور نادرست استفاده کنند، این نیز می تواند فشار بیشتری به کمر وارد کند و به طور بالقوه باعث کمردرد شود.

درمان مشکلات عضلانی و حرکتی

فرد ممکن است تحت درمان های مختلفی برای رفع مشکلات عضلانی و حرکتی قرار گیرد. گزینه های درمانی رایج عبارتند از:

فیزیوتراپی

ماساژ دادن

گرما درمانی

آموزش نحوه استفاده از یک وسیله کمکی خاص

سایر علل کمردرد

افراد مبتلا به ام اس ممکن است کمردردی داشته باشند که با ام اس آنها ارتباطی ندارد. با این حال، برخی از علل در افراد مبتلا شایع تر است.

عللی که ممکن است به ویژه افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار دهد

علل احتمالی کمردرد زیر ممکن است افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار دهد.

فتق دیسک

دیسک های موجود در ستون فقرات مهره ها را محافظت می کنند. اگر یک دیسک پاره شود یا پاره شود، که متخصصان پزشکی از آن به عنوان فتق دیسک یاد می کنند، ممکن است فرد دچار کمردرد شود. این به این دلیل است که هسته درون دیسک به سمت بیرون فشار می آورد و می تواند به اعصاب مجاور فشار وارد کند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی گاهی اوقات فتق دیسک را دیسک لغزش یا پارگی می نامند. فتق دیسک نیز می تواند باعث بی حسی یا ضعف در اندام ها شود.

سیاتیک

اگر عصب سیاتیک فرد تحریک شود، ممکن است باعث درد شود. متخصصان پزشکی این وضعیت را سیاتیک می نامند.

اگر فردی سیاتیک داشته باشد، ممکن است درد تیراندازی در ناحیه کمر و باسن را تجربه کند. آنها همچنین ممکن است بی حسی در پاها و احساس سوزن سوزن شدن در پاها و انگشتان پا را تجربه کنند.

آرتروز

آرتریت اصطلاح عمومی برای التهاب مفاصل است. این می تواند مفاصل فرد، بافت هایی که آنها را احاطه کرده اند و سایر بافت های همبند را تحت تاثیر قرار دهد و به طور بالقوه باعث ایجاد کمردرد شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ گزارش می دهد که افراد مبتلا به ام اس در معرض افزایش خطر ابتلا به آرتریت هستند.

پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث می شود که استخوان های فرد ضعیف تر شده و راحت تر بشکنند. این می تواند بر استخوان های ستون فقرات فرد تأثیر بگذارد که می تواند منجر به کمردرد شود.

نویسندگان مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ بیان می‌کنند که شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مبتلا به MS در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستند.

سایر علل کمردرد

سایر علل کمردرد عبارتند از:

کشش های عضلانی

وضعیت بدنی ضعیف

تنش عضلانی

اسپاسم عضلانی

آسیب عضلانی

مشکلات کلیوی

درمان کمردرد ام اس

در زیر تعدادی از روش هایی که یک متخصص پزشکی ممکن است برای درمان کمردرد در افراد مبتلا به ام اس استفاده کند آورده شده است:

داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن

فیزیوتراپی

کار درمانی

گرما درمانی

طب سوزنی

CBT

ماساژ دادن

همچنین ممکن است شخصی بخواهد روش های خاصی را برای پیشگیری یا درمان کمردرد امتحان کند. شامل:

ورزش منظم

تمرین ذهن آگاهی و مدیتیشن

اجتناب از محرک ها

بهبود وضعیت بدن

استفاده صحیح از عصا یا سایر وسایل کمکی

خلاصه

ام اس بیماری است که جریان اطلاعات بین مغز و بقیه بدن را مختل می کند. این بیماری می تواند علائم متعددی از جمله کمردرد ایجاد کند.

دلایل احتمالی زیادی برای کمردرد در افراد مبتلا به ام اس وجود دارد، مانند اسپاسم، سفتی عضلانی، آسیب عصبی، علامت لرمیت، مشکلات عضلانی و مشکلات حرکتی.

راه های زیادی وجود دارد که فرد می تواند کمردرد خود را درمان کند، از جمله داروهای ضد درد، فیزیوتراپی، CBT، کاردرمانی و ماساژ.

با درمان مناسب، فرد می تواند به طور موثر کمردرد را مدیریت کند. فرد مبتلا به ام اس باید کمردرد و گزینه های درمانی احتمالی را با پزشک در میان بگذارد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *