سبک زندگی

مولتی ویتامین چاق کننده است؟ | بررسی یک تصور رایج

مولتی ویتامین چاق کننده است؟

آیا مولتی ویتامین چاق کننده است؟ برخی با اینکه به مصرف مولتی ویتامین نیاز دارند، اما از ترس چاق شدن، سراغش نمی روند. گاه در کنار یک رژیم غذایی، توسط مشاور تغذیه به آنها گفته میشود که از مکملها استفاده کنند. اما آنها به این خاطر که شنیده اند مولتی ویتامین ها باعث چاقی میشوند، آن توصیه مهم را نادیده می گیرند. اما آیا این مطلب حقیقت دارد؟

آیا مولتی ویتامین چاق کننده است؟

اختصاصی فارمافوری: با مصرف مولتی ویتامین ها شانس بالایی وجود دارد که بدن شما تمام مواد مغذی لازم برای عملکرد صحیح را در اختیار داشته باشد.

مولتی ویتامین ها به خاطر تاثیر روی متابولیسم بدن، روی وزن شما هم اثر می گذارند. نکته مهم اینجاست. متابولیسم بدن شما، تنظیم کننده مقدار کالری است که بدن شما می سوزاند. و عملکرد مناسب متابولیسم در کنترل وزن شما حائز اهمیت است. پس مولتی ویتامین ها در واقع، کنترل کننده وزن هستند!

مصرف مواد مغذی همچنین ممکن است بر اشتهای شما و نتیجتا مصرف غذای شما تاثیر بگذارد. برای نمونه حجم پایین ویتامین بی ۶ با کاهش سطح سروتونین مغز همراه است که می تواند باعث افزایش اشتها شود. بنابراین مولتی ویتامین، برعکس تصور رایج باعث کاهش اشتهای کاذب میشود.
از سوی دیگر برخی افراد مولتی ویتامین ها را مقصر افزایش وزن می دانند. زیرا تصویر کلان تر سبک زندگی کلی خود را نادیده می گیرند. این امر به ویژه در افرادی صادق است که مولتی ویتامین را به این خاطر مصرف می کنند که رژیم غذایی شان آن را کم دارد.

اگر به این خاطر مولتی ویتامین مصرف می کنید که غذای سالم مصرف نمی کنید، بی تحرک هستید، یا رژیم سختی گرفته اید، دلیل افزایش وزن شما به این رفتارها مرتبط است. نه مولتی ویتامین. و البته به خاطر داشته باشید که مولتی ویتامین ها باید مکمل سبک زندگی سالم باشند و نه جایگزین آن.

مولتی ویتامین و افزایش وزن

تحقیقات منتشر شده در ژورنال تغذیه بریتانیا نشان می دهد مولتی ویتامین ها در واقع به کاهش وزن در مردان کمک می کنند.

مردانی که به طور مرتب مکمل های غذایی و ویتامین مصرف می کنند، در مقایسه با مردانی که مولتی ویتامین مصرف نمی کردند، وزن، توده چربی و شاخص توده بدنی کمتری داشتند.

همین مطالعه نشان داد در زنان هم همین نتیجه، صادق است. زنانی که مولتی ویتامین مصرف می کنند به میزان کمتری گرسنه می شوند. زنانی که مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی مصرف کرده بودند در مقایسه با زنانی که دارونما مصرف کرده بودند، به طور قابل توجهی پس از کاهش وزن از اشتهای کمتری برخوردار بودند. همچنین به علت متابولیسم بدنی بیشتر و سالم تر، لاغرتر شده بودند.

به گفته محققان، ویتامین ها و مواد معدنی در سنتز هورمون های گرسنگی مانند انسولین، لپتین و کورتیزول که مصرف غذا را کنترل می کنند نقش مهمی دارند.

پیامد های سبک زندگی

این مطالعه هم برای زنان و هم برای مردانی که وزن خود را مدیریت می کنند کاربرد دارد. نکات زیر را مورد ملاحظه قرار دهید :

  • اگر هدف شما از دست دادن چربی بدن، لاغر شدن و رسیدن به وزنی پایینتر است، مصرف منظم یک مکمل مولتی ویتامین مینرال با کیفیت (برای مشاهده قیمت و توضیحات بر روی مولتی کمپلکس ویتالی تون کلیک کنید) به شما یاری می رساند تا به نتیجه دلخواه برسید.
  • از یک رژیم غذایی بسیار مغذی و غنی از سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، سرشار از پروتئین بدون چربی و همچنین میوه استفاده کنید. برای تأمین تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن به مولتی ویتامین اتکا نکنید. آن را بهانه ای برای خوردن غذاهای ناسالم قرار ندهید. بلکه آن را در کنار غذاهای سالم مصرف کنید.
  • مولتی ویتامین ها جایگزین فعالیت بدنی منظم نمی شوند. ورزش جز حیاتی برنامه کنترل وزن است.
  • اگر قبلاً وزن کم کرده اید، یک مکمل مولتی ویتامین مینرال ممکن است به کاهش اشتها کمک کند. همچنین می تواند از افزایش مجدد وزن جلوگیری کند.
  • استرس کمتر، وزن کمتر!
اگر مولتی ویتامین باعث افزایش وزن نمی شود، پس چرا تصوری برعکس آن وجود دارد؟

بسیاری از تحقیقات  استرس را یکی از عوامل اصلی افزایش وزن می دانند. هر بار دچار استرس می شویم، سطح کورتیزول ما افزایش می یابد. و هورمونِ استرس میزان گلوکز در جریان خون را افزایش می دهد. تا بتوانیم با فشار روانی مقابله کنیم. متاسفانه بسیاری از افراد از استرس مزمن رنج می برند. یعنی کورتیزول آن ها برای مدت طولانی در سطح بالایی قرار دارد. اخیرا مطالعه ای در ژورنال تحقیقات چاقی جامعه منتشر شده است  که حاکی از آن است که سبک زندگی با استرس بالا منجر به افزایش وزن می شود.

این مطالعه با بررسی سطح کورتیزول در مو، که شاخص سطح کورتیزول طولانی مدت است، نشان می دهد بین استرس مزمن و وزن اضافی رابطه مثبت وجود دارد.

افراد تمایل دارند هنگام استرس به غذاهای پرانرژی یا “راحت” دسترسی داشته باشند. فست فودها، غذاهای چرب و … که شما به هنگام استرس به آنها تمایل پیدا میکنید، چاق کننده اند.

ما به دلیل سبک زندگی اشتباه، زندگی پر از استرس، کم تحرک و رژیم غذایی بد، به مولتی ویتامین ها روی می آوریم. بعد، چاق میشویم و فکر میکنیم تقصیر مولتی ویتامین است. در حالی که علت، جای دیگری بوده است. مولتی ویتامین چاق کننده نیست که هیچ، در رژیم غذایی کاهش وزن جایگاه موثر و مهمی دارد.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *