بهترین مکمل ها, بیماری ها

مکمل های تیروئید: کدام یک بی خطر هستند؟

مکمل های تیروئید: کدام یک بی خطر هستند؟

مکمل های تیروئید: کدام یک بی خطر هستند؟ بسیاری از شرکت ها شروع به عرضه مکمل های غذایی برای سلامت تیروئید کرده اند. برخی از افراد مبتلا به اختلالات تیروئید ممکن است کمبود مواد مغذی خاصی داشته باشند و افزایش سطح آنها ممکن است مفید باشد. با این حال، مصرف مکمل ها همچنین می تواند منجر به خطرات جدی برای سلامتی در افراد مبتلا به اختلالات تیروئید یا تیروئید سالم شود. فرد باید قبل از مصرف هر گونه مکمل تیروئید با پزشک خود تماس بگیرد.

بیشتر خرده فروشان مکمل های بدون نسخه (OTC) را با برچسب هایی ارائه می کنند که نشان می دهد سلامت تیروئید را ارتقا می دهند، به عنوان مثال، انرژی یا کمک به کاهش وزن.

بر اساس یک مقاله در سال ۲۰۱۳، اکثر این ادعاها هیچ مبنای علمی ندارند و برخی از محصولات می توانند حاوی موادی باشند که ممکن است برای افراد مبتلا به برخی بیماری های تیروئیدی مضر باشند. در افرادی که تیروئید سالم دارند، مصرف مواد مغذی اضافی ممکن است خطر عوارض تیروئید را افزایش دهد.

علاوه بر این، مصرف بیش از حد مکمل های تیروئید می تواند با نتایج آزمایش خون تیروئید فرد تداخل داشته باشد.

این مقاله به بررسی مزایا و معایب مصرف مکمل های تیروئیدی و تاثیر مواد مغذی خاص بر سلامت تیروئید می پردازد. همچنین توضیح خواهد داد که کدام مکمل ها ممکن است برای برخی از اختلالات تیروئید مفید باشند.

آیا مصرف مکمل ها می تواند به اختلالات تیروئید کمک کند؟

به گفته بنیاد تیروئید بریتانیا، هیچ مکمل غذایی خاصی نمی تواند به درمان اختلالات تیروئید کمک کند. بهترین راه برای ارتقای سلامت تیروئید، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل است که شامل سطوح صحیح مواد مغذی لازم است.

با این حال، مصرف مواد مغذی اضافی به شکل مکمل ممکن است به ارتقای سلامت تیروئید در برخی از افرادی که پیروی از یک رژیم غذایی متعادل را دشوار می‌دانند، کمک کند، از جمله:

کسانی که از رژیم غذایی محدود پیروی می کنند

افرادی که باردار یا شیرده هستند

هر کسی که مشکل تیروئید دارد

افراد مبتلا به سایر بیماری های زمینه ای

فرد باید قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی با پزشک خود تماس بگیرد. پزشک می تواند به شناسایی دوز صحیح و تعیین اینکه آیا مکمل ها ممکن است بر نتایج آزمایش خون تیروئید تأثیر بگذارد کمک کند.

مصرف مقادیر زیاد برخی از مواد مغذی می‌تواند بر سلامت تیروئید تأثیر منفی بگذارد، عوارض جانبی ایجاد کند یا خطرات کلی برای سلامتی داشته باشد.

مواد مغذی زیر می توانند به طرق مختلف بر سلامت تیروئید تأثیر بگذارند:
ید

کمبود ید می تواند باعث اختلالات تیروئیدی شود.

افرادی که تیروئید سالم دارند باید سطح مناسبی از ید در بدن خود داشته باشند. مصرف توصیه شده ید در روز نسبتاً کم است و برای افراد بالای ۱۹ سال ۱۵۰ میکروگرم (mcg) است. با این حال، نوجوانان و افرادی که باردار هستند به دوز کمی بالاتر در ۲۲۰ میکروگرم نیاز دارند. و کسانی که شیر می دهند به ۲۹۰ میکروگرم نیاز دارند.

مصرف بیش از حد ید به شکل مکمل ها می تواند باعث کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید شود.

در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید، مصرف مکمل های ید می تواند غیرضروری یا بالقوه مضر باشد.

پزشکان معمولا داروهای حاوی هورمون های T3 و T4 را تجویز می کنند. غده تیروئید از ید برای ساخت این هورمون ها استفاده می کند.

با این حال، برخی از مکمل‌های تجاری موجود، حاوی دوز T3 و T4 با منبع مطمئن بالاتر از تجویز پزشکان هستند. این می تواند منجر به تیروتوکسیکوز ایتروژنیک شود که می تواند کشنده باشد.

منابع ید که به طور طبیعی در مواد غذایی موجود است عبارتند از:

جلبک دریایی

ماست یونانی

تخم مرغ

سلنیوم

بدن برای عملکرد آنتی اکسیدانی و متابولیسم هورمون های تیروئید به سلنیوم نیاز دارد. کمبود سلنیوم می تواند منجر به اختلال عملکرد تیروئید شود.

با این حال، با توجه به اطلاعات مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد آیا مکمل های سلنیوم می توانند خطر ابتلا به اختلالات تیروئید را کاهش دهند یا خیر.

مکمل های سلنیوم ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو مفید باشد.

با این حال، مصرف بالای سلنیوم در افراد بدون کمبود ممکن است باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند قند خون، آترواسکلروز یا سرطان شود.

منابع غذایی سلنیوم عبارتند:

غذای دریایی

گوشت

تخم مرغ

محصولات لبنی

نان

غلات

فلز روی

بدن برای عملکرد تیروئید به روی نیاز دارد. روی در سنتز و متابولیسم هورمون های تیروئید نقش دارد.

با این حال، مصرف بیش از حد روی برای دوره های طولانی ممکن است باعث علائم گوارشی شود یا منجر به کاهش سطح مس یا کاهش ایمنی شود.

منابع غذایی خوب روی عبارتند از:

صدف

گوشت قرمز

طیور

غذاهای دریایی، مانند خرچنگ و خرچنگ

غلات صبحانه غنی شده

علائم کمبود روی را در اینجا بیاموزید.

آهن

کم خونی فقر آهن ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود.

با این حال، مصرف بیش از حد آهن می تواند باعث سمیت ، کاهش جذب روی و تداخل با داروها شود.

برای مثال، قرص‌های آهن و مولتی ویتامین‌های حاوی آهن ممکن است بر توانایی بدن در جذب تیروکسین تأثیر بگذارند. برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، گواتر یا سرطان تیروئید ممکن است تیروکسین را به عنوان دارو مصرف کنند. بنابراین، برخی از پزشکان توصیه می کنند قبل از مصرف مکمل آهن، چند ساعت پس از مصرف تیروکسین صبر کنید.

فرد می تواند با مصرف غذاهای زیر آهن را در رژیم غذایی خود بگنجاند:

گوشت بدون چربی

غذای دریایی

طیور

غلات صبحانه غنی شده

لوبیا سفید

عدس

اسفناج

لوبیا قرمز

نخود فرنگی

ویتامین دی

ویتامین D یک مکمل غذایی معمولی است که به بدن کمک می کند تولید کلسیم و فسفات را تنظیم کند.

برخی از مطالعات ارتباط احتمالی بین سطوح پایین ویتامین D در سرطان تیروئید و بیماری‌های خودایمنی تیروئید، مانند تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز را نشان داده‌اند. با این حال، این پیوندها قطعی نیستند و محققان خواستار مطالعات بیشتری برای تأیید آنها شده اند.

مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند خطرناک باشد. این امر به دلیل مصرف مکمل ها اتفاق می افتد و می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

فرد می تواند با مصرف غذاهای زیر ویتامین D بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجاند:

ماهی چرب

روغن های کبد ماهی

غذاهای غنی شده مانند:

شیر

آب پرتقال

غلات

ویتامین A

ویتامین A متابولیسم هورمون تیروئید را تنظیم می کند و هورمون محرک تیروئید (TSH) را مهار می کند.

محققان در یک بررسی سال ۲۰۱۷ بر نقش مهم ویتامین A در عملکرد تیروئید تاکید کردند. به عنوان مثال، کمبود ویتامین A می‌تواند اختلالات تیروئید را بدتر کند که به دلیل کمبود ید اتفاق افتاده است. رتینوئیدها، نوعی ویتامین A، می توانند بر متابولیسم ید تأثیر منفی بگذارند.

با این حال، آنها می گویند که تحقیقات بیشتری برای تأیید هرگونه فواید درمان اختلالات تیروئید با ویتامین A ضروری است.

منابع غذایی ویتامین A شامل موارد زیر است:

جگر گاو

ماهی سالمون

سبزیجات برگ سبز

محصولات لبنی

مکمل ها برای بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو یک اختلال خودایمنی است که شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید در ایالات متحده است. در این بیماری، آنتی بادی ها به غده تیروئید حمله می کنند که منجر به عدم توانایی آن در تولید هورمون های تیروئید کافی می شود.

مکمل های زیر ممکن است عملکرد سالم تیروئید را در فرد مبتلا به بیماری هاشیموتو تقویت کنند:

سلنیوم: یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که دادن ۲۰۰ میکروگرم مکمل سلنیوم در روز می تواند آنتی بادی های تیروئید را در افراد مبتلا به هاشیموتو کاهش دهد. عوارض جانبی نیز کم بود.

میو اینوزیتول: این قند به عملکرد تیروئید کمک می کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که دادن ۶۰۰ میلی‌گرم میو اینوزیتول و ۸۳ میکروگرم سلنیوم به افراد مبتلا به هاشیموتو می‌تواند سلامت تیروئید را تقویت کند.

آهن: افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو بیشتر احتمال دارد که کمبود آهن داشته باشند، به ویژه زنان در دوران قاعدگی.

مکمل برای بیماری گریوز

بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که باعث پرکاری تیروئید می شود. اگر پزشک بیماری گریوز را درمان نکند، می تواند باعث مشکلات سلامتی جدی در قلب، ماهیچه ها و استخوان ها شود و جنین را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار دهد.

سلنیوم: مکمل سلنیوم ممکن است عملکرد برخی از داروهای تیروئید را بهبود بخشد و سلامت تیروئید را در افراد مبتلا به بیماری گریوز تقویت کند. فرد می تواند با پزشک خود در مورد شروع یک دوره آزمایشی ۶ ماهه سلنیوم صحبت کند.

ویتامین دی: افراد مبتلا به بیماری گریوز ممکن است به احتمال زیاد کمبود ویتامین D داشته باشند، بنابراین مکمل یا خوردن غذاهای غنی از ویتامین D می تواند به مقابله با این مشکل کمک کند. تحقیقات بیشتر می تواند به تایید سایر فواید ویتامین D در بیماری گریوز کمک کند.

ویتامین B12: افراد مبتلا به بیماری گریوز ممکن است در معرض خطر بالاتری برای کمبود ویتامین B12 باشند. تشخیص علائم کمبود ویتامین B12 ممکن است دشوارتر باشد که علائم اختلال عملکرد تیروئید می تواند پوشش دهد. فرد باید مکمل های ویتامین B12 یا دریافت رژیم غذایی را با پزشک خود در میان بگذارد.

مکمل های سرطان تیروئید

سرطان تیروئید پنجمین سرطان شایع در زنان در ایالات متحده است، با این حال، تاثیر تغذیه و مکمل ها بر این بیماری هنوز مشخص نیست.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ به رابطه بین سرطان تیروئید، عوامل تغذیه ای و عادات غذایی پرداخت.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که اصلاح کمبود ید می‌تواند زیرگروه‌های سرطان تیروئید را بدون تأثیر بر خطر کلی سرطان، تهاجمی‌تر کند.

علاوه بر این، آنها اشاره کردند که سودمندی بالینی مکمل سلنیوم و ویتامین D هنوز نامشخص است.

نحوه انتخاب مکمل ها با خیال راحت

افراد مبتلا به اختلال تیروئید باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند تا مطمئن شود که مصرف مکمل ها برای آنها بی خطر است. برخی از مکمل ها می توانند با داروهای موجود فرد تداخل داشته باشند یا مصرف آنها قبل از جراحی یا شیمی درمانی خطرناک نباشد.

سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های غذایی را برای ایمنی یا اثربخشی تنظیم نمی کند، اما آنها شیوه های تولید خوبی را برای شرکت های مکمل ایجاد کرده اند. علاوه بر این، مردم می توانند به دنبال مهرهای تضمین کیفیت از سازمان های مستقل باشند.

خلاصه

اختلالات تیروئید مسائل بهداشتی پیچیده ای هستند که نیاز به درمان توسط متخصصان بهداشتی واجد شرایط دارند. مصرف مکمل‌ها ممکن است در برخی شرایط برای برخی افراد مفید باشد، اما ممکن است باعث بدتر شدن علائم یا سایر خطرات سلامتی شود.

برخی از مکمل‌ها، مانند ویتامین D و سلنیوم، ممکن است برای اختلالات تیروئید مفید باشند، اما در حال حاضر، تحقیقات بی‌نتیجه است.

فردی که مایل به مصرف مکمل هایی برای تقویت سلامت تیروئید است، ابتدا باید با پزشک خود تماس بگیرد تا ببیند آیا این مکمل مناسب است یا خیر.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *