پوست و زیبایی

نحوه مراقبت از موی مشکی / شستشو، حالت دادن و موارد دیگر

نحوه مراقبت از موی مشکی

اختصاصی فارمافوری: نحوه مراقبت از موی مشکی به چه ترتیبی است؟ بدون مراقبت مناسب، موهای سیاه ممکن است شکننده، خشک یا آسیب دیده شوند. راه های زیادی برای حفظ سلامت و آبرسانی مو و در عین حال کاهش خطر شکستگی وجود دارد.

در این مقاله به بررسی برخی از ویژگی های موهای سیاه، نحوه مراقبت از آن و گزینه هایی برای مدل دادن می پردازیم.

 

ویژگی هایی که می تواند بر مراقبت تأثیر بگذارد

موهای مشکی متنوع هستند، با طیف وسیعی از بافت ها و ضخامت ها. اغلب شکلی مجعد یا مارپیچ دارد و فرها ممکن است شل یا محکم حلقه شوند.

این به دلیل شکل فولیکول مو رخ می دهد. فولیکول مو منحنی باعث ایجاد موهای مجعد می شود، در حالی که یک فولیکول مو گرد باعث ایجاد موهای صاف می شود.

 

برخی از تفاوت های کلیدی بین موهای مشکی و انواع دیگر

 

پهنای کوتیکول:

هر موی انسان دارای یک لایه بیرونی یا کوتیکول است که از آن محافظت می کند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که موهای سیاه دارای لایه کوتیکول نازک تری نسبت به سایر انواع مو هستند، به این معنی که تارها ممکن است راحت تر بشکنند.

تراکم کلی:

به طور متوسط، افراد آفریقایی تبار فولیکول های مو کمتری نسبت به افراد سفیدپوست دارند، ۹۰۰۰۰ برای موهای سیاه در مقایسه با ۱۲۰۰۰۰ برای موهای سفید. در نتیجه، ریزش مو ممکن است بیشتر قابل توجه باشد و پوست سر فرد راحت تر دیده شود.

خشکی:

برای هیدراته نگه داشتن پوست و مو، پوست سر سبوم تولید می کند. این ماده روغنی از پوست سر در امتداد ساقه مو حرکت می کند و رطوبت را می پوشاند. این فرآیند زمانی که مو صاف است راحت‌تر اتفاق می‌افتد و موهای مجعد می‌توانند مستعد خشکی باشند.

 

نحوه مراقبت از موهای سیاه

راه‌های زیادی برای مراقبت از مو وجود دارد، و آنن راه هایی که از آسیب محافظت می‌کنند و رطوبت را افزایش می‌دهند، می‌توانند موهای شکننده یا خشک را سالم نگه دارند.

 

شستشوی هفتگی

آکادمی پوست آمریکا (AAD) شستن موهای محکم پیچ خورده را یک بار در هفته یا کمتر توصیه می کند. شستشوی مکرر می تواند محصولات مراقبتی و مقداری سبوم را از بین ببرد و احتمالاً پوست سر و مو را خشک کند.

 

افراد مبتلا به بیماری های پوست سر، مانند درماتیت سبورئیک یا شوره سر، ممکن است نیاز به شستشوی بیشتر موهای خود داشته باشند. برای مثال، یک متخصص پوست ممکن است شستشو را دو بار در هفته توصیه کند.

 

انتخاب شامپو نیز مهم است. برخی از شامپوهای ضد شوره و معمولی حاوی مواد خشن مانند سولفات هستند که می توانند روغن های طبیعی را از بین ببرند و موها را خشک کرده و شانه کردن آن ها را سخت تر و احتمال شکستن آن ها را افزایش می دهند.

 

به دنبال شامپوهای ملایم و مرطوب کننده باشید و با هر بار شستشو از نرم کننده استفاده کنید و مطمئن شوید که نرم کننده انتهای موها را می پوشاند. در حین شستشو، پوست سر را به آرامی ماساژ دهید. موها را با حوله خشک کنید.

 

نرم کننده عمیق

علاوه بر استفاده از نرم کننده در هر شستشو، فرد ممکن است یک یا دو بار در ماه یک نرم کننده عمیق یا درمان روغن را امتحان کند. این به موها رطوبت می بخشد.

 

پس از شامپو کردن، یک نرم کننده عمیق یا یک روغن طبیعی مانند جوجوبا را به مو و پوست سر بمالید. موها را در یک حوله گرم بپیچید و بگذارید تا ۳۰ دقیقه بماند.

 

هنگام استفاده از روغن، روغنی را انتخاب کنید که در دمای بدن ذوب شود. این امر از نیاز به گرم کردن روغن پیش از موعد جلوگیری می کند.

 

ممکن است فردی برای یافتن روغن مناسب موهای خود نیاز به آزمایش داشته باشد، اما برخی از گزینه ها عبارتند از:

 

روغن جوجوبا
کره شی یا روغن شی باتر
روغن شترمرغ
شانه زدن در حالی که موها خیس است

موهای مجعد به راحتی گره می خورند و در حین برس زدن مستعد شکستن می شوند. به همین دلیل، بهتر است موهای بافت دار را زمانی که خشک هستند شانه نکنید. در عوض:

در حالی که موها خیس هستند از یک مرطوب کننده یا نرم کننده استفاده کنید.

موها را به چند قسمت تقسیم کنید.

هر قسمت را با یک شانه دندانه دار یا بازکننده، با ضربه های ملایم شانه کنید.

به تدریج ساقه مو را به سمت بالا حرکت دهید تا هر قسمت از هم جدا شود.

اگر موها از قبل خیس نشده اند، فرد می تواند از یک بطری اسپری پر از آب برای مرطوب کردن مو استفاده کند.

 

کاهش اصطکاک در هنگام خواب

حرکت در هنگام خواب می تواند موها را ساییده و باعث آسیب شود. همچنین برخی پارچه ها می توانند رطوبت مو و پوست سر را جذب کنند.

 

برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است:

برای کاهش اصطکاک از یک پوشش موی صاف، ابریشمی یا ساتن استفاده کنید.

از روبالشی ابریشمی یا ساتن استفاده کنید.

 

ایده ها و نکات برای استایل مو

تمام موها در طول زمان دچار دو شاخه شدن می شوند. کوتاه کردن نوک مو به طور منظم می تواند آن را سالم نگه دارد و به رشد آن کمک کند.

 

حرارت به مو

گرما می تواند در را به روی طیف گسترده ای از سبک ها و مدل های مو باز کند. اتوهای فر و غلتک های گرم می توانند فرهای شل یا موج ایجاد کنند. ممکن است یک فرد صاف کننده حرارتی را نیز امتحان کند.

 

البته شایان ذکر است که گرما مو را خشک می کند و به مرور زمان به آن آسیب می رساند.

اگر فردی مدل مو با استفاده از گرما را انتخاب کند، به موارد زیر توجه کند:

از ابزارهایی با پوشش سرامیکی استفاده کنید.

از کمترین درجه حرارت استفاده کنید.

صبر کنید تا موها تمیز و خشک شوند.

از یک محصول محافظ حرارتی استفاده کنید.

از ابزار گرم شده حداکثر یک بار در هفته استفاده کنید.

این مراحل می توانند آسیب گرمایی را به حداقل برسانند، اما آسیب همچنان ممکن است رخ دهد.

 

قیطان

مدل موی بافته می تواند از نظر شکل، سبک و پیچیدگی بسیار متفاوت باشد.

قیطان‌هایی که خیلی تنگ هستند می‌توانند روی پوست سر کشیده شوند و خطر شکستگی، تحریک و ریزش مو را افزایش دهند – مشکلی به نام آلوپسی کششی.

آلوپسی کششی زمانی رخ می دهد که کشش مکرر روی مو باعث ریزش آن شود. اگر فردی زود درمان شود، برگشت پذیر است، اما اگر برای مدت طولانی به استفاده از مدل های تنگ ادامه دهد، موها دوباره رشد نمی کنند.

در طول درمان آلوپسی کششی، فرد باید سبک های کم تنش را انتخاب کند که باعث کشش پوست سر نشود.

هر قیطانی را تا حد امکان شل نگه دارید و اگر قیطان باعث درد می شود از آرایشگر بخواهید که دست نگه دارد. همچنین تغییر جهت قیطان ها به طور منظم می تواند کشش روی پوست سر را کاهش دهد. از محکم کردن قیطان ها با نوارهای لاستیکی یا نوارهایی که دارای اتصال فلزی هستند خودداری کنید.

 

لوک

این مدل شامل گرفتن موها شامل قفل کردن، چرخاندن یا مات کردن موها به صورت رشته های طناب مانند است که ممکن است باریک یا ضخیم باشند.

ایجاد لوک ها زمان بر است و نمی توان آنها را واگرد کرد. همچنین به نگهداری خاصی نیاز دارند تا از باز شدن آنها جلوگیری شود. ایده خوبی است که قبل از انجام آنها با یک آرایشگر در مورد حفظ و نگهداری آنها صحبت کنید.

 

دمنوش و آرامش دهنده

کرم‌ها و شل‌کننده‌ها درمان‌های شیمیایی هستند که موها را تا زمانی که رشد کنند به‌طور دائم صاف می‌کنند. این درمان ها می توانند به تدریج مو را ضعیف کنند و درمان های مکرر خطر شکستگی را افزایش می دهد.

شل کننده های شیمیایی در صورت استفاده نادرست می توانند به مو و پوست سر آسیب برسانند. همیشه از یک آرایشگر حرفه ای بخواهید که این درمان ها را در سالن انجام دهد.

 

خلاصه

موهای مشکی متنوع هستند. موهای محکم قلاب شده می توانند مستعد خشکی و شکستگی باشند، بنابراین مراقبت ملایم از موها و افزایش سطح رطوبت، کلید حفظ سلامت آن ها است.

مراقب محصولات، درمان‌ها یا مدل‌هایی باشید که روی پوست سر کشیده یا موها را ضعیف می‌کنند. هرکسی که متوجه شود موهایش ضعیف‌تر و نازک‌تر شده یا ریزش بیش از حد دارد باید از مشاوره با یک پزشک، مانند یک متخصص پوست، که به خوبی از مراقبت از موهای سیاه آگاه است، سود ببرد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *