پوست و زیبایی

نخل اره ای چه خواصی برای سلامتی ما دارد؟

خواض نخل اره ای برای سلامتی

اختصاصی فارمافوری: نخل اره ای (Serenoa repens) نوعی نخل بومی است که در جنوب شرقی ایالات متحده می روید. اما نخل اره ای چه خواصی برای سلامتی ما دارد؟

از دانه های این گیاه معمولاً در مکمل ها استفاده می شود. و برای بهبود سلامت پروستات، تعادل سطح هورمون ها و جلوگیری از ریزش مو در مردان کاربرد دارد. نخل اره ای همچنین از خواص دیگری از جمله کاهش التهاب و بهبود عملکرد ادرار برخوردار است.

در اینجا برخی از خواص و موارد استفاده  نخل اره ای ذکر شده است.

پنج خاصیت نخل اره ای

 

  1. از ریزش مو جلوگیری می کند

ریزش مو یک بیماری شایع است. که می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. از جمله ژنتیک. برخی بیماری های خاص پزشکی. تغییرات هورمونی و استفاده از داروهایی مانند محرک ها و رقیق کننده های خون.

از نخل اره ای عموما برای برقراری تعادل سطح هورمون ها و مبارزه با ریزش مو استفاده می شود.

بر اساس نتایج یک تحقیق نخل اره ای عموما به جلوگیری از فعالیت ۵-آلفا ردوکتاز (۵α-R) کمک میکند. آنزیمی که تستوسترون را به هورمونی مرتبط با ریزش مو به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند.

همچنین ممکن است با کاهش جذب DHT در فولیکول های مو ، از توانایی آن در اتصال به گیرنده های خاص هورمون جلوگیری کند.

بر اساس نتایج یک مطالعه مشخص شد نخل اره ای در بهبود رشد مو در ۶۰٪ از مردان دارای طاسی مردانه در سنین ۲۳ تا ۶۴ سال موثر بوده است.

مطالعه دیگری بر روی ۶۲  فرد بزرگسال نشان داد که استفاده از نخل اره ای به مدت ۳ ماه به صورت موضعی باعث افزایش ۳۵ درصدی تراکم مو می شود. (می توانید برای مشاهده یک شامپو حاوی عصاره نخل اره ای بر روی شامپو کاندید کلیک کنید.)

شامپو تقویت کننده مو کپیدرما STRENGTHENINGحاوی گیاه نخل اره ای , درمان و کنترل ریزش مو, کیلیک کنید

 

  1. عملکرد دستگاه ادراری را بهبود می بخشد

علائم دستگاه ادراری در مردان مسن شایع است. و می تواند شامل مواردی مانند بی اختیاری و دشواری ادرار باشد.

نخل اره ای ممکن است علائم ادراری مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) را بهبود بخشد. وضعیتی که باعث بزرگ شدن غده پروستات و منجر به کاهش جریان ادرار می شود.

یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی ۹۲ مرد نشان داد که مصرف روزانه دو کپسول پروستکس حاوی نخل اره ای، به بهبود علائم دستگاه ادراری مرتبط با BPH کمک می کند.(برای مشاهده آن محصول می توانید روی آن کلیک کنید.)

به همین ترتیب ، مطالعه دیگری بر روی ۸۵  مرد بالای ۴۵ سال نشان داد که مصرف ۱۶۰ میلی گرم نخل اره ای دو بار در روز باعث کاهش علائم دستگاه ادراری تحتانی ، افزایش جریان ادرار و بهبود کیفیت زندگی پس از ۶ ماه می شود .

با این حال برای تعیین اینکه آیا نخل اره ای همچنین می تواند عملکرد دستگاه ادراری را در جمعیت عمومی تر ، از جمله در بین کسانی که مشکل پروستات ندارند ، بهبود ببخشد به تحقیقات فزون تری نیاز است.

 

  1. به سلامت پروستات کمک می کند

پروستات یک غده کوچک است. که بین مثانه و آلت تناسلی مرد واقع شده و وظیفه آن حفظ سلامت اسپرم است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که نخل اره ای می تواند به سلامت پروستات کمک کند. و ممکن است در جلوگیری از بیماری هایی مانند BPH و سرطان پروستات کمک کند.

طبق یک مطالعه آزمایشگاهی با لوله ، عصاره دانه نخل اره ای توانست رشد سلولهای سرطانی پروستات را کاهش دهد .

یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که نخل اره ای با غیرفعال کردن گیرنده های خاص درگیر در رشد سرطان ، مانع از گسترش و رشد سلولهای سرطانی پروستات می شود .

مطالعات دیگر بر روی انسان و حیوان نشان می دهد نخل اره ای ممکن است در کاهش علائم ادراری و التهاب مربوط به BPH نیز موثر باشد.

با این حال ، برخی مطالعات خواص نخل اره ای  را با کاهش ریسک سرطان پروستات مرتبط نمی دانند. می گویند ممکن است  در کاهش علائم BPH بی اثر باشد.

برای ارزیابی اینکه چطور نخل اره ای ممکن است بر سلامت پروستات در انسان تأثیر بگذارد ، به تحقیقاتی با کیفیت بالاتر نیاز است.

 

  1. التهاب را کاهش میدهد

نخل اره حاوی آنتی اکسیدان های اپی کاتچین و متیل گالات است. ترکیباتی که از آسیب به سلول ها جلوگیری می کند. التهاب را کاهش می دهد و از بیماری های مزمن محافظت می کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد نخل اره ای ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد. که می تواند در درمان برخی بیماری ها مفید باشد.

به عنوان مثال نتایج یک مطالعه نشان می دهد دادن عصاره نخل اره ای به موش هایی که غدد پروستات آنها بزرگ شده است ، تورم و چندین نشانگر التهاب را کاهش می دهد. از جمله اینترلوکین ۶ (IL-6) .

مطالعه دیگر بر روی موشهای چاق مبتلا به BPH نشان داد که نخل اره ای در کاهش التهاب و بهبود وضعیت آنتی اکسیدان موثر است.

 

  1. به تنظیم سطح تستوسترون کمک میکند

نخل اره ای اغلب توسط مردانی استفاده می شود که به دنبال افزایش طبیعی سطح تستوسترون هستند.

تنظیم سطح تستوسترون می تواند بر جنبه های مختلف سلامتی تأثیر بگذارد. از جمله ترکیب بدن ، میل جنسی ، خلق و خوی و همپنین (قدرتِ) شناخت .

سطح تستوسترون با افزایش سن کاهش می یابد. و برخی تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین تستوسترون می تواند به بروز بیماری هایی مانند بیماری قلبی منجر شود.

نخل اره ای با کاهش فعالیت ۵α-R – آنزیمی که مسئول تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) -یک هورمون جنسی دیگر است – به حفظ سطح تستوسترون در بدن کمک می کند.

یک مطالعه در لوله آزمایشگاهی نشان می دهد که اثر عصاره نخل اره ای در حفظ سطح تستوسترون با اثر فیناستراید قابل مقایسه است. فیناستراید دارویی است که با کاهش فعالیت ۵α-R به درمان ریزش مو و BPH کمک می کند.

نتایج مطالعه دیگری بر روی ۴۰  مرد نشان می دهد که درمان با نخل اره ای پس از ۶ ماه سطح DHT را ۳۲٪ کاهش می دهد. که نشان می دهد نخل  اره ای در حفظ سطح تستوسترون موثر است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *