بیماری ها

نوروپاتی اچ آی وی چیست؟ / آنچه در مورد نوروپاتی اچ آی وی باید بدانید

نوروپاتی اچ آی وی چیست

اختصاصی فارمافوری: نوروپاتی اچ آی وی چیست؟ نوروپاتی اچ آی وی زمانی رخ می دهد که ویروس به اعصاب بدن آسیب می رساند. هنگامی که این اعصاب به درستی کار نمی کنند، قادر به ارسال سیگنال ها یا پیام های حسی به سیستم عصبی مرکزی، مغز یا نخاع نیستند. این امر می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن و ضعف شود.

نوروپاتی کلمه دیگری برای آسیب عصبی است. هنگامی که اعصاب آسیب ببینند یا عملکرد نادرست داشته باشند، بی حسی، گزگز، ضعف یا درد می تواند ایجاد شود.

کپسول نوروتک عصاره خشک از گیاهان است که در بهبود علائم ناشی از بیماری نوروپاتی موثر است.برای بررسی کیلیک کنید

گاهی اوقات به این بیماری نوروپاتی محیطی نیز گفته می شود. چندین علت دارد:

یک بیماری زمینه ای، مانند دیابت

آسیب فیزیکی یا آسیب به اعصاب

یک عفونت ویروسی، مانند اچ آی وی یا زونا

یک عارضه جانبی دارو

نوشیدن بیش از حد الکل

پیشرفت در درمان اچ‌آی‌وی به این معنی است که افراد می‌توانند بیشتر از همیشه با این بیماری زندگی کنند. با این حال، این بدان معناست که آنها بیشتر در طول زندگی خود به عوارض خاصی از جمله نوروپاتی اچ آی وی مبتلا می شوند.

حدود ۱ نفر از هر ۳ نفر مبتلا به اچ آی وی یا ایدز نوروپاتی محیطی اچ آی وی را تجربه می کنند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد نوروپاتی اچ آی وی، از جمله علل، عوامل خطر، علائم و موارد دیگر بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث نوروپاتی اچ آی وی می شود؟

اچ آی وی یک عفونت ویروسی است. به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت ها و بیماری های روزمره تضعیف می کند. همچنین خطر عوارض ناشی از آن عفونت ها و بیماری ها را افزایش می دهد.

همانطور که اچ آی وی به سیستم ایمنی حمله می کند، به سیستم عصبی مرکزی آسیب می رساند و بر عملکرد سلول های عصبی (نورون ها) تأثیر می گذارد. این امر می تواند بر اعصاب حسی محیطی تأثیر بگذارد و باعث التهاب در مغز و نخاع شود.

با پیشرفت اچ آی وی، نوروپاتی ظاهر می شود یا بدتر می شود. نوروپاتی بیشتر در افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز پیشرفته دیده می شود.

مطالعه ای در سال ۲۰۲۱ از یادگیری ماشینی برای پیش بینی عواملی استفاده کرد که می تواند احتمال نوروپاتی را در افراد مبتلا به اچ آی وی افزایش دهد. محققان ۲۸ عامل مختلف را یافتند که می تواند خطر را افزایش دهد، اما برخی از مهم ترین عوامل عبارتند از:

مسن تر بودن

زندگی با اچ آی وی برای بیش از ۱۵ سال

قرار گرفتن در معرض برخی از داروهای ضد رتروویروسی

داشتن یک بیماری مزمن دیگر، مانند دیابت

محققان همچنین دریافتند که عوامل بسته به مدت زمانی که فرد مبتلا به اچ آی وی تشخیص داده شده است تغییر می کند. به عنوان مثال، سلامت روان ضعیف و سیگار کشیدن عوامل خطر قوی تری برای ابتلا به نوروپاتی در افرادی بودد که کمتر از ۱۵ سال پیش تشخیص داده شدند.

در نتیجه، محققان خواستار درک بهتر عواملی هستند که می‌توانند به نوروپاتی اچ آی وی کمک کنند و از پزشکان خواسته‌اند که به دنبال الگوهایی در عوامل خطر باشند که ممکن است به پیش‌بینی و درمان زودتر نوروپاتی کمک کند.

علائم

نوروپاتی بسته به محل آسیب عصبی و نوع اعصاب آسیب دیده می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. علائم ممکن است در طول زمان به طور ناگهانی یا آهسته ظاهر شوند. همچنین ممکن است در شب بدتر شوند. علائم رایج عبارتند از:

بی حسی، گزگز، یا احساس سوزش در دست ها و پاها

درد تیز یا ضربان دار

افزایش حساسیت به درد یا لمس

مشکل در راه رفتن یا استفاده از دست

علائم “متقارن” در هر دو طرف بدن

سرگیجه یا گیجی

اسهال

اختلال در نعوظ

داروی گیاهی موثر بر بهبود علائم نوروپاتی کیلیک کنید

تشخیص

پزشک از فرد در مورد سابقه پزشکی او می پرسد و معاینه فیزیکی انجام می دهد. همچنین یک معاینه عصبی کامل از موارد زیر را انجام خواهند داد:

مهارت های حرکتی و حسی

عملکرد عصبی

شنیدن و گفتار

هماهنگی و تعادل

وضعیت روانی

تغییرات در خلق و خو یا رفتار

پزشک همچنین از چندین آزمایش غربالگری برای کمک به تشخیص نوروپاتی استفاده می کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش‌های نمونه خون، ادرار یا سایر مایعات بدن: برای بررسی نگرانی‌های خاص پیرامون سلامت ، نظارت بر داروهای فعلی و تشخیص هر گونه اختلال ارثی.

تست های تصویربرداری مغز: برای جستجوی علائم التهاب مغز، تومورها، آسیب عصبی و سایر ناهنجاری ها. ممکن است از سی تی اسکن، ام آر آی یا اسکن تصویربرداری دیگری برای مشاهده مغز استفاده کنند.

الکترومیوگرافی (EMG) : برای بررسی اختلال عملکرد عصب و عضله، آسیب یا بیماری، با بررسی فعالیت عضلات.

بیوپسی: پزشک ممکن است نمونه بافت کوچکی از مغز، ماهیچه‌ها یا اعصاب بگیرد و آن را از نظر نشانه‌های تومور، التهاب یا سایر ناهنجاری‌ها بررسی کند. این امر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد و خطراتی را برای فردی که تحت عمل قرار می دهد به همراه دارد.

تجزیه و تحلیل مایع مغزی نخاعی: برای بررسی خونریزی در مغز، عفونت های مغز یا نخاع و تجمع مایعات.

درمان

به گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، هیچ درمانی واحد نمی تواند نوروپاتی ناشی از اچ آی وی یا ایدز را درمان کند. مدیریت عارضه دشوار است و به چگونگی بروز علائم و شدت آنها بستگی دارد.

برخی علائم ممکن است نیاز به درمان تهاجمی داشته باشند، در حالی که پزشک ممکن است برای علائم خفیف تر، داروی درد بدون نسخه (OTC) را توصیه کند.

با این حال، درمان ممکن است شامل یک یا چند گزینه زیر باشد:

داروهای بدون نسخه

داروهای ضد تشنج

داروهای ضد افسردگی

مسکن ها، مانند مواد افیونی

کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب

تبادل پلاسما برای پاکسازی خون از موادی که باعث التهاب می شوند

برخی از افراد مبتلا به نوروپاتی اچ آی وی ممکن است نیاز به انجام طیف وسیعی از درمان‌ها در کلینیک درد یا بیمارستان داشته باشند.

چشم انداز

تحقیقات جدید همیشه در مورد نوروپاتی اچ آی وی در حال ظهور است. محققان به طور فزاینده ای در حال بررسی چگونگی تاثیر اچ آی وی بر سیستم عصبی هستند و اینکه چطور باعث ایجاد نوروپاتی می شود . دانشمندان در حال توسعه درمان های جدیدی برای دردهای عصبی هستند.

خلاصه

نوروپاتی در افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز رایج است، زیرا عفونت به سیستم عصبی بدن حمله می کند و باعث آسیب و اختلال در اعصاب می شود.

علائم شامل درد، بی‌حسی یا گزگز در دست‌ها و پاها است و ممکن است باعث ایجاد درد و ناتوانی شدید شود.

خطر نوروپاتی با افزایش سن و مدت زمانی که فرد با تشخیص اچ آی وی زندگی کرده است افزایش می یابد. هیچ درمان واحدی برای نوروپاتی اچ آی وی وجود ندارد زیرا می تواند قسمت های مختلف سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهد. در عوض، پزشکان معمولاً درمان را بر اساس شدت علائم توصیه می کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *