پوست و زیبایی, تقویت سیستم ایمنی

هفت خاصیت مکمل زینک که هرگز نمی دانستید

هفت خاصیت مکمل زینک

اختصاصی فارمافوری: در این مقاله می خواهیم به هفت خاصیت مکمل زینک بپردازیم که هرگز نمی دانستید. البته عوارضی نیز وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.

اگر در معرض کمبود روی نبوده باشید احتمالاً به میزان مصرف روی فکر نکرده اید. بدن به روی زیادی احتیاج ندارد. اکثر مردم می توانند از طریق رژیم غذایی خود و مولتی ویتامین به میزان کافی روی به بدن خود برسانند.

طبق اعلام موسسه ملی بهداشت (NIH) ، رژیم غذایی توصیه شده برای زنان بالغ ۸ میلی گرم (میلی گرم) در روز و ۱۱ میلی گرم برای مردان است. این مقدار می تواند از غذاهای غنی از روی مانند صدف ، گوشت قرمز و خرچنگ یا از مکمل ها تامین شود.

با این حال ، برخی تحقیقات نشان می دهد مصرف روی در دوزهای بالاتر به شکل مکمل ممکن است برای افراد خاصی مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد.

به گفته NIH ، مصرف تا چهل میلی گرم روی در روز عوارض خاصی ایجاد نمی کند. اما مصرف بیش از این مقدار روی می تواند منجر به مشکلاتی مانند کمبود مس یا کم خونی شود.

در اینجا به هفت خاصیت مکمل زینک می پردازیم:

هفت خاصیت مکمل زینک که نمی دانستید

  1. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

روی همراه با ویتامین C به عنوان یک داروی محبوب سرماخوردگی شناخته می شود. سیستم دفاعی بدن برای عملکردی سالم به روی نیاز دارد. نقشی که روی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می کند به این دلیل است که محققان گمان می کنند افزایش مصرف روی در زمان بیماری یا درست قبل از بیماری ممکن است به کوتاه شدن مدت بیماری یا جلوگیری از بیماری شما کمک کند.

بر اساس تحقیقات حداقل ۷۵ میلی گرم روی در روز، دوران سرماخوردگی را تا ۳۳ درصد کاهش می دهد. متاآنالیز دیگری که در آوریل ۲۰۱۷ منتشر شد ، نشان داد بیمارانی که روزانه ۸۰ تا ۹۲ میلی گرم روی برای درمان سرماخوردگی خود مصرف می کردند ، سه برابر سریعتر از افرادی که این کار را انجام ندادند بهبود یافتند. به همین دلیل محققان مطالعه توصیه کردند که افراد در دوران سرماخوردگی روی استفاده کنند. درواقع در ۲۴ ساعت پس از مشاهده علائم ، قرص ها مصرف کنید.

البته چهل میلی گرم در روز را به عنوان حد بالای قابل تحملی که افراد باید رعایت کنند توصیه می کنند. بنابراین ایده خوبی است که قبل از استفاده از دوز بالاتر ، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین در رابطه با زینک و کرونا تحقیقات فراوانی صورت گرفته است. در پروتکلی که با نام ویرجینیا شناخته می شود و توسط چند متخصص و دانشمند امریکایی طراحی شده، زینک نقش مهمی در پیشگیری و درمان کرونا دارد.

 

  1. خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد

روی به بدن در ساخت پروتئین و DNA کمک می کند. NIH برای رشد و نمو زینک را موثر می داند. به دلیل این عملکرد ، این ماده معدنی عنصری مهم برای زنان باردار و کودکان خردسال است. و مکمل های روی ممکن است به زنان باردار در جلوگیری از زایمان زودرس کمک کند.

تحقیقی که در فوریه ۲۰۱۵ در پایگاه Cochrane of Systematic Reviews منتشر شد ، نشان داد که زایمان زودرس در مادران بارداری که از مکمل روی استفاده می کنند ، ۱۴ درصد کاهش مییابد. اما محققان خاطر نشان کردند که این امر می تواند به این دلیل باشد که اکثر مطالعاتی که روی آنها انجام شد ، شامل زنان کم درآمد بود. که ممکن است کیفیت کلی رژیم غذاییشان پایین بوده و از ابتدا کمبود روی داشته اند. بنابراین ، کاهش زایمان زودرس ممکن است در نتیجه مکمل هایی باشد که نقص ها را برطرف می کند. نه مزایای مکمل.

دکتر بست مدیر این پروژه می گوید تنها در صورت داشتن کمبود است که به زن باردار مکمل روی را توصیه می کند. اما برای زنان باردار و کودکان خردسال مهم است که با افزودن روی در رژیم غذایی خود از کمبود آن جلوگیری کنند.

میزان توصیه شده روزانه زینک برای زنان باردار ۱۱ میلی گرم در روز است.

 

  1. رشد در دوران کودکی را افزایش می دهد

دکتر یول می گوید: “کمبود روی در کودکان می تواند جلوی رشد را بگیرد. مکمل روی در برخی از این موارد کمک می کند.” بر اساس متاآنالیزی که در مارس ۲۰۱۸ در Nutrients منتشر شد، مکمل روی در نوزادان و کودکان خردسال باعث رشد سالم و افزایش قد و وزن می شود.

شربت های زینک پلاس یوروویتال در این مورد می تواند بسیار قابل توصیه باشد. برای مشاهده قیمت روی آن کلیک کنید.

 

  1. قند خون را مدیریت می کند

دکتر یول می گوید: “افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض خطر بالاتری از کمبود روی باشند.” یک مطالعه منتشر شده در ژانویه ۲۰۲۰ در مجله Family and Community Medicine نشان داد که ۶.۴ درصد از شرکت کنندگان در گروه کنترل کمبود روی داشتند. در حالی که ۶۷.۹ درصد از شرکت کنندگان در گروه دیابت کمبود داشتند. اگرچه محققان نمی توانند تعیین کنند که آیا دیابت باعث کمبود روی می شود یا برعکس.

یول توضیح می دهد: “در برخی موارد ، این افراد قادر خواهند بود نیازهای خود را از طریق رژیم غذایی برآورده کنند. در حالی که برخی از آن ها ممکن است از مکمل استفاده کنند.”

طبق مطالعه منتشر شده در Diabetology & Metabolic Syndrome ، مکمل روی به کنترل قند خون کمک کرده و پارامترهای چربی سالم را در افراد مبتلا به دیابت افزایش می دهد. مطالعه ای در آوریل ۲۰۱۷ در Biological Trace Element Research منتشر شد که نشان داد مکمل روی باعث افزایش حساسیت به انسولین در افراد چاق می شود.

مگان وانگ ، متخصص تغذیه مستقر در ونکوور توضیح می دهد که روی در ذخیره و ترشح انسولین ، هورمونی که به سلول ها اجازه می دهد از قندهای غذایی که می خوریم استفاده کند ، نقش دارد. مکمل روی بخشی از درمان استاندارد دیابت نیست ، اما می توان در مورد آن از پزشک مشورت خواست. این یکی از هفت خاصیت مکمل زینک است که احتمالا نمی دانستید و بسیار نجات بخش می تواند باشد.

 

  1. پیشرفت دژنراسیون ماکولا را کند می کند

کلینیک پزشکی کلیولند معتقد است که بیماری چشمی دزنراسیون ماکولا قابل پیشگیری و درمان است. این بیماری با افزایش سن تشدید می شود. این کلینیک مشخص کرد که می توان با چند ویتامین و مواد معدنی کلیدی از جمله روی این بیماری را کنترل و درمان کرد. یک بررسی سیستماتیک منتشر شده در Investigative Ophthalmology & Visual Science نشان داد که مکمل AREDS حاوی روی (نوع خاصی از مکمل های مولتی ویتامین) ممکن است از پیشرفت آن جلوگیری کند. همچنین می تواند از ابتلا به آن تا ۲۵ درصد جلوگیری کند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که روی نقش کلیدی در سلامت شبکیه ایفا می کند. بر اساس مطالعه ای که در آوریل ۲۰۱۹ منتشر شد خطر کمبود روی در افراد مسن بیشتر است.

ترکیبات موجود در این مکمل تقریبا مشابه ترکیبات موجود در امگاویژن است. با این تفاوت که مکمل AREDS دارای ۸۰ میلی گرم زینک و دو میلی گرم مس است. ولی مقدار زینک در امگاویژن کمتر است. البته برخی تحقیقات نشان دادند که مقادیر کمتر زینک هم به اندازه ۸۰ میلی گرم اثر گذار است.

برای مشاهده قیمت و توضیحات این مکمل می توانید بر روی امگاویژن کلیک کنید.

 

  1. آکنه را برطرف می کند

یکی از هفت خاصیت مکمل زینک ، خواص ضد التهابی آن است. همچنین تولید چربی پوست را کاهش می دهد. که این امر آن را به گزینه احتمالی برای مبارزه با آکنه تبدیل می کند. مطالعه ای که در Dermatology منتشر شد نشان داد که روی باعث بهبود بیماران مبتلا به آکنه می شود. البته اثر آن کمتر از آنتی بیوتیک مینوسیکلین بود.

به خاطر داشته باشید که توانایی روی در پاکسازی آکنه به اندازه سایر درمانها مانند اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. اگر میخواهید روی را برای جوش امتحان کنید ، می توانید مکمل اکتی درم را امتحان کنید. برای مشاهده محصول کافی ست بر روی آن کلیک کنید.

  1. باعث سلامت قلب و عروق خونی می شود

یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز در آگوست ۲۰۱۵ منتشر شد در Nutrition & Metabolism نشان داد که مکمل روی (مطالعات شامل دوزهای مختلف از ۱۵ تا ۲۴۰ میلی گرم در روز) با تعدادی از عوامل مرتبط با سلامت قلب ، از جمله کاهش کلسترول کل ، چگالی لیپوپروتئین (LDLیا کلسترول بد) و تری گلیسیرید ارتباط دارد. گروهی از محققان با انتشار یک مقاله در Nutrition Research and Practice به رابطه مصرف زینک و فشار خون پرداختند. در این مطالعه مشخص شد مصرف بالای روی با کاهش فشار خون سیستولیک همراه است. این ازمایش بر گروهی شامل چهل زن چاق کره ای انجام شد. با این حال ، محققان مطمئن نبودند که چرا روی این اثر را دارد.

برست می گوید تحقیقات بیشتر همیشه بهتر است ، اما بر اساس این مطالعات به نظر می رسد که مکمل روی می تواند به سلامت  قلب شما کمک کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف  شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *