خانواده سالم

همسرم به من خیانت می کند! چرایی خیانت در خانواده های خوشبخت

همسرم به من خیانت می کند

اختصاصی فارمافوری:  مورد خیانت واقع شدن تجربه ای است که احساس دردناکی را برای آدم ایجاد می کند. اما استر پرل متخصص روابط خانواده می گوید که بعضی اوقات، دلیل خیانت، فردی که به او خیانت شده نیست. بنابراین، بعد از شنیدن جمله “همسرم به من خیانت می کند” بالافاصله دست به قضاوت شخص نزنید.

 

چرایی خیانت در خانواده های خوشبخت

استر در آخرین کتاب خود به نام وضعیت روابط این چنین توضیح می دهد که اغلب افراد به دلیل مشکلات موجود در ازدواج خیانت می کنند. اما بعضی اوقات خیانت حتی در زمان عدم وجود مشکل در رابطه ی ازدواج نیز رخ می دهد.

بنابراین باید پرسید که اگر شخصی بالغ و عاقل بوده و بسیار به رابطه اش اهمیت می دهد، چرا باید به شریک ازدواج خود خیانت کند؟

استر در مصاحبه با مجله نو فیلتر این چنین می گوید “بی وفایی لزوما نشانه ای برای غلط بودن رابطه نیست. بلکه جستجویی برای بخش های گمشده ی فرد است. جستجوی زندگی و حیات است. جستجوی ارتباط مجدد با زندگی های مرده”.

در این اوضاع، خیانت به خاطر جبران چیزی که در این رابطه گم شده نیست. این خیانت در راستای خودشناسی است. کمتر می توان گفت که خیانت در بین این افراد نشانه ی وجود مشکل در رابطه باشد. بیشتر درمورد رشد، اکتشاف و دگردیسی در روان خود است.

 

جستجوی بخش های فراموش شده خود، در دیگری

 

با این حال برای شخصی که به او خیانت شده، شنیدن جملاتی نظیر “من متاسفم. فقط سعی داشتم تا خودم را پیدا کنم” هیچ دردی را دوا نمی کند. اما استر می گوید زمانی که افراد به دنبال جلب نظر کسی هستند که شریک زندگی آنها نیست، دلیل نمی شود که الزاما به دنبال معشوقه ی دیگری باشند. این پدیده اغلب بخاطر آن است که آنها به دنبال نسخه ی دیگری از خودشان هستند. که شاید در دیگری بخشی از آن را دیده اند.

مسئله آن است که زمانی که زوج ها در پی یافتن مقصود هستند، اغلب “اثر روشنایی خیابان” را تجربه می کنند. یعنی آنها برای اینکه حل مسئله را آسان کنند، مسئله را ساده و سهل می گیرند.

“بشر تمایل دارد تا در مکان هایی به جستجو بپردازند که در آنجا جستجو ساده تر انجام می شود. آنها به سراغ جایی که در آن حقیقت با احتمال زیادی پیدا می شود، نمی روند. بلکه سراغ جایی می روند که جستجو در آن آسانتر است.”

در برخی از زوج ها، تمرکز بر قلمرو آشنای رابطه ی خود و مقصر دانستن آن برای خیانت آسان تر از تعمق در پیچیدگی های بحران وجودی شریک و سعی در راستای درک آن است. طرف خیانت دیده، سعی می کند شریکش را هوس ران بداند. و کمتر پیش می آید که بپذیرد، خیانت اون به معنای بیدار شدن میل خودشناسی در اوست. دیگران هم بعد از شنیدن جمله “همسرم به من خیانت می کند” یکی از طرفین را قضاوت می کنند. و نتیجه میگیرند الزاما یکی از آن دو، چیزی کم میگذارد.

 

مسیر خودشناسی

استر می گوید: “باید پذیرفت که رابطه بیرون از خانواده آسیب می زند و خیانت و فریب تلقی می شود. و همچنین از روی هوس، گمراهی و خودخواهی تلقی می شوند.”

گاهی اوقات آن احساسات عجیب برای خودشناسی باعث می شود که حتی وفادارترین افراد همه چیز را در خطر انداخته و از خط قرمزی بگذرند که هیچ وقت فکر عبور از آن حتی به ذهنشان هم نرسیده است. شاید این جور وقتها باید به آن ها یادآوری کرد که جست و جوی خود، در رابطه ای که در آن هستید و احساس رضایت دارید هم ممکن است. پس بهتر است به کمک شریکتان، راه دوم را انتخاب کنید. چرا که در هر صورت، رابطه بیرون از خانواده آسیب های فراوانی میزند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *