دارو

واسپا چیست؟

واسپا چیست؟

واسپا چیست؟ واسپا یک داروی تجویزی است که برای کاهش سطح تری گلیسیرید خون مصرف می شود. (تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون شما جریان دارد.)

واسپا برای استفاده در موارد زیر مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا است:

داروهای استاتین برای کاهش خطر برخی مشکلات قلبی عروقی* در بزرگسالان با سطح تری گلیسیرید بالا و:

بیماری قلبی عروقی، یا دیابت و دو یا چند عامل خطر اضافی برای بیماری های قلبی عروقی، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، یا چاقی

رژیم غذایی برای کاهش سطح تری گلیسیرید در بزرگسالان مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی شدید (سطح تری گلیسیرید بسیار بالا) †

* این مشکلات قلبی عروقی شامل حمله قلبی، سکته مغزی یا آنژین ناپایدار (درد قفسه سینه در هنگام استراحت) است که نیاز به درمان بیمارستانی دارد. همچنین شامل عروق عروق کرونر (روشی برای بهبود خون رسانی به قلب شما، مانند جراحی بای پس قلب یا قرار دادن استنت) است.

توجه: سطوح بسیار بالای تری گلیسیرید نیز می تواند خطر پانکراتیت (التهاب پانکراس) را افزایش دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا واسپا خطر پانکراتیت را در افراد مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی شدید کاهش می دهد یا خیر. واسپا برای این استفاده مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا  نیست.

جزئیات دارو

واسپا یک داروی تنظیم کننده چربی است. حاوی داروی فعال ایکوزاپنت اتیل است. یک نوع اسید ایکوزاپنتانوئیک، یک اسید چرب امگا ۳ است.

واسپا به صورت کپسول خوراکی عرضه می شود. در دو دوز وجود دارد: ۰.۵ گرم  و ۱ گرم.

واسپا ژنریک

واسپا دارویی با نام تجاری است که حاوی داروی فعال ایکوزاپنت اتیل است. این داروی فعال به عنوان یک داروی ژنریک نیز موجود است. داروی ژنریک یک کپی دقیق از ماده فعال در یک داروی با نام تجاری است.

ژنریک به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر در نظر گرفته می شود. قیمت داروهای ژنریک کمتر از داروهای مارک دار است.

اگر علاقه مند به مصرف فرم عمومی واسپا هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما بگویند که آیا اشکال و نقاط قوتی دارد که می تواند برای شرایط شما تجویز شود.

عوارض جانبی واسپا

واسپا می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در حین مصرف واسپا رخ دهد. این لیست ها همه عوارض جانبی احتمالی را شامل نمی شود.

عوارض جانبی خفیف
عوارض جانبی خفیف واسپا می تواند شامل موارد زیر باشد:

یبوست

تورم پاها، مچ پا، پاها یا دست ها

درد در گلو، ماهیچه ها، استخوان ها یا مفاصل، از جمله نقرس (نوعی آرتریت که باعث درد شدید، به طور معمول در انگشت شست پا می شود)†

بیشتر این عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. با این حال، اگر آنها شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

این لیست جزئی از عوارض جانبی خفیف واسپا است. برای اطلاع از سایر عوارض جانبی خفیف، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید یا اطلاعات تجویز واسپا را مشاهده کنید.

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی واسپا رایج نیست. با این حال، می توانند رخ دهند. اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۱۱۵ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی، که با جزئیات بیشتر در زیر “جزئیات عوارض جانبی” در زیر مورد بحث قرار گرفته است، می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکلات ریتم قلب

خون ریزی

واکنش آلرژیک

جزئیات عوارض جانبی

در اینجا جزئیاتی در مورد برخی از عوارض جانبی که ممکن است این دارو ایجاد کند آورده شده است. برای اطلاع از تعداد دفعات بروز عوارض جانبی در آزمایشات بالینی، به اطلاعات تجویز واسپا مراجعه کنید.

مشکلات ریتم قلب

واسپا می تواند باعث ریتم نامنظم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) شود. همچنین می تواند باعث ریتم غیر طبیعی قلب به نام فلوتر دهلیزی شود. این شرایط ناشی از مشکلات سیگنال الکتریکی در دهلیزها (دو حفره بالای قلب است. باعث ضربان قلب سریع و نامنظم می شود، در حالی که فلوتر دهلیزی باعث ضربان قلب سریع و منظم می شود.

در کارآزمایی‌های بالینی، مشکلات ریتم قلب از شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده با واسپا بود. اگر در گذشته فلاتر دهلیزی داشته اید، احتمال بروز این عارضه جانبی بیشتر است.

علائم این مشکلات ریتم قلب می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس سرگیجه یا سبکی سر

احساس تپش قلب، تپش، ضربان نامنظم یا پرش کردن ضربان

تنگی نفس

ناراحتی قفسه سینه

غش کردن

اگر فیبریلاسیون دهلیزی یا فلوتر دهلیزی با واسپا دارید، ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشد. این مشکلات قلبی می تواند خطر ابتلا به سکته را افزایش دهد.

اگر در گذشته فیبریلاسیون دهلیزی یا فلاتر دهلیزی داشته اید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا واسپا برای شما مناسب است صحبت کنید.

اگر در حین مصرف واسپا علائم مشکلات ریتم قلب را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. با این حال، اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است، با ۱۱۵ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

درد

برخی از افراد هنگام مصرف واسپا درد در عضلات، استخوان ها یا مفاصل خود گزارش کرده اند. پزشکان ممکن است گاهی از این نوع درد به عنوان درد اسکلتی عضلانی یاد کنند. در کارآزمایی‌های بالینی، این عارضه جانبی معمولاً با درمان واسپا گزارش شده است.

گلودرد و نقرس نیز معمولاً در افرادی که واسپا مصرف می کردند گزارش شده است. (نقرس نوعی آرتریت است که باعث درد شدید، به طور معمول در شست پا می شود.)

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر در حین مصرف واسپا در گلو، ماهیچه ها، استخوان ها یا مفاصل خود درد دارید، ممکن است با عادت کردن بدن به دارو، این درد کاهش یابد. کشش، ماساژ و استفاده از بسته های حرارتی ممکن است به کاهش هر گونه ناراحتی کمک کند.

اگر دردی آزاردهنده دارید، معمولاً می توانید با مصرف یک داروی مسکن مانند استامینوفن (تیلنول) آن را تسکین دهید. می توانید از پزشک یا داروساز خود بخواهید که یک داروی مناسب برای شما توصیه کند. با این حال، اگر دردی دارید که شدید است، از بین نمی‌رود یا عمدتاً روی انگشت شست پا تأثیر می‌گذارد، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا واسپا یا عامل دیگری باعث ایجاد درد شده است.

خون ریزی

واسپا می تواند خطر خونریزی غیر معمول را به عنوان یک عارضه جانبی افزایش دهد. این به این دلیل است که دارو می تواند لخته شدن خون شما را سخت تر کند. به عنوان مثال، اگر به خود آسیب بزنید، ممکن است توقف خونریزی بیشتر از حد معمول طول بکشد. همچنین ممکن است خونریزی جزئی داشته باشید، مانند خونریزی از بینی یا خونریزی لثه. در کارآزمایی‌های بالینی، خونریزی جزئی با درمان واسپا رایج بود و خونریزی جدی‌تر نادر بود.

علائم خونریزی جدی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خون در ادرار شما، که ممکن است به رنگ صورتی یا قرمز به نظر برسد

خون در مدفوع شما، که ممکن است قرمز، سیاه یا قیر رنگ به نظر برسد

سرفه کردن خون

استفراغ خون، که ممکن است شبیه تفاله قهوه باشد

اگر آن را با سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می‌گذارند، مانند رقیق‌کننده‌های خون، مصرف کنید، احتمال خونریزی با واسپا بیشتر است. برای نمونه هایی از این داروها به «تداخلات واسپا» در زیر مراجعه کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر داروهای دیگری، به ویژه رقیق‌کننده‌های خون مصرف می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا واسپا برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید.

اگر هنگام مصرف واسپا خونریزی غیرمعمول داشتید، با پزشک خود صحبت کنید. با این حال، اگر علائم خونریزی جدی دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. یا اگر فکر می‌کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۱۱۵ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف واسپا واکنش آلرژیک داشته باشند. همچنین این امکان وجود دارد که واسپا در افراد مبتلا به آلرژی به ماهی یا صدف‌ها واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند.

علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:

بثورات پوستی

خارش

گرگرفتگی

واکنش آلرژیک شدیدتر نادر است. با این حال، امکان پذیر است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:

تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها

تورم زبان، دهان یا گلو

مشکل در تنفس

دوز واسپا

اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً مصرف می‌شوند یا توصیه می‌شوند، توصیف می‌کنند. با این حال، مطمئن شوید که دوز تجویز شده توسط پزشک را برای شما مصرف کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

شکل واسپا

واسپا به صورت کپسول خوراکی عرضه می شود.

مقدار مصرف واسپا (۰.۵ گرم و ۱ گرم)

دوز برای کاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا

مقدار مصرف توصیه شده واسپا برای کاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا ۴ گرم در روز است. پزشک شما ممکن است این را به صورت زیر تجویز کند:

چهار کپسول ۰.۵ گرمی دو بار در روز همراه با غذا مصرف شود

دو کپسول ۱ گرمی دو بار در روز همراه با غذا مصرف شود

دوز برای کاهش خطر برخی از مشکلات قلبی عروقی

دوز توصیه شده واسپا برای کاهش خطر برخی مشکلات قلبی عروقی ۴ گرم در روز است. پزشک شما ممکن است این را به صورت زیر تجویز کند:

چهار کپسول ۰.۵ گرمی دو بار در روز همراه با غذا مصرف شود

دو کپسول ۱ گرمی دو بار در روز همراه با غذا مصرف شود اگر یک دوز را فراموش کنم چه؟

اگر یک دوز از واسپا را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید. با این حال، اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت برنامه ریزی شده بعدی است، نوبت فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی خود را طبق معمول مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را با هم مصرف نکنید. و برای جبران دوز فراموش شده از دوز اضافی استفاده نکنید. انجام این کار می تواند خطر عوارض جانبی واسپا را افزایش دهد. (

برای اطمینان از اینکه یک دوز را فراموش نمی کنید، از یادآوری دارو استفاده کنید. که می تواند شامل تنظیم زنگ هشدار یا استفاده از تایمر باشد. همچنین می توانید یک برنامه یادآوری را در تلفن خود دانلود کنید.

آیا نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارم؟

واسپا به عنوان یک درمان طولانی مدت مصرف می شود. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که واسپا برای شما بی‌خطر و مؤثر است، احتمالاً آن را طولانی‌مدت مصرف خواهید کرد.

واسپا برای کاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا

واسپا برای کاهش سطح تری گلیسیرید خون در بزرگسالان مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی شدید (سطح تری گلیسیرید بسیار بالا) مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون شما جریان دارد. سطوح بالای تری گلیسیرید خون می تواند به باریک شدن و سخت شدن شریان های شما کمک کند. این ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال، می تواند خطر مشکلات قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

اگر سطح تری گلیسیرید بسیار بالایی دارید، پزشک شما پیروی از یک رژیم غذایی سالم را برای شما توصیه می کند. آنها همچنین ممکن است افزایش ورزش را توصیه کنند. ممکن است لازم باشد تغییراتی در رژیم غذایی خود

ایجاد کنید تا به کاهش سطح تری گلیسیرید کمک کنید. ممکن است شامل کاهش مصرف چربی های اشباع و ترانس، قند، کربوهیدرات های تصفیه شده و الکل باشد.

اگر تغییرات رژیم غذایی و افزایش ورزش سطح تری گلیسیرید شما را به اندازه کافی کاهش ندهد، پزشک ممکن است برای شما واسپا تجویز کند. این دارو می تواند به کاهش تری گلیسیرید و کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی کمک کند.

برای کاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا، واسپا برای استفاده همراه با رژیم غذایی مورد تایید سازمان غذا و دارو است. با پزشک خود در مورد نحوه پیروی از رژیم غذایی سالم در طول درمان واسپا صحبت کنید.

* توجه: سطوح بسیار بالای تری گلیسیرید نیز می تواند خطر پانکراتیت (التهاب پانکراس) را افزایش دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا واسپا خطر پانکراتیت را در افراد مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی شدید کاهش می دهد یا خیر. واسپا برای این استفاده مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

اثربخشی برای کاهش سطح تری گلیسیرید بسیار بالا

انجمن قلب آمریکا اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) را برای کاهش سطح بالای تری گلیسیرید خون توصیه می کند. واسپا نوعی ایکوزاپنتانوئیک اسید است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *