بیماری ها

ویتامینی برای درمان اسکیزوفرنی

ویتامینی برای درمان اسکیزوفرنی

اختصاصی فارمافوری: از آنجایی که اسکیزوفرنی هنوز درمانی ندارد، گزینه های درمانی استاندارد موجود بر از بین بردن علائم تمرکز دارند. یک بررسی جدید از حجم بزرگی از تحقیقات نشان می دهد که ویتامینی برای درمان اسکیزوفرنی وجود دارد که میتواند علائم این بیماری را به شکل موثر و معناداری کنترل کند.

 

اسکیزوفرنی چیست و چه علائمی دارد؟

اسکیزوفرنی حدود ۱ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر مبتلایان مرد هستند.

اسکیزوفرنی شامل علائم مثبت و شدید مانند توهم و هذیان، و همچنین اختلال عملکرد شناختی و حرکات آشفته بدن است. علاوه بر این، ممکن است شامل علائم منفی مانند لذت نبردن از فعالیت های روزانه تا کاهش صحبت کردن، کاهش بیان عاطفی و ناتوانی در انجام فعالیت ها باشد

پروتکل های درمانی موجود به جای درمان بیماری بر کاهش و کنترل علائم تمرکز دارند. زیرا علت این بیماری ناشناخته باقی مانده است. معمولاً داروهای ضد روان پریشی همراه با درمان های روانی اجتماعی برای بیماران اسکیزوفرنی تجویز می شود.

به نظر می رسد داروهای ضد روان پریشی در چند ماه اول درمان موثر باشند. اما نتایج درازمدت ضعیف به نظر می رسد. تقریبا ۸۰ درصد از بیماران عود علائمی مانند توهم و تفکر هذیانی را تجربه می کنند.

 

ویتامینی برای درمان اسکیزوفرنی

یک متاآنالیز جدید نشان می دهد که علاوه بر این درمان های استاندارد، دوز بالای ویتامین B ممکن است در کاهش علائم اسکیزوفرنی مفیدتر از درمان های معمولی باشد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که مکمل های ویتامین B ممکن است به طور قابل توجهی علائم اسکیزوفرنی را کاهش دهند.

پژوهش جدید توسط جوزف فرث، از بخش روانشناسی و سلامت روان در دانشگاه منچستر در بریتانیا هدایت شد – و در مجله پزشکی روانشناسی منتشر شد.

در مراحل اولیه، دوز بالای ویتامین B علائم اسکیزوفرنی را کاهش می دهد

فرث و همکارانش تمام کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده موجود را که اثرات ویتامین‌ها و مواد معدنی مکمل را در بیماران اسکیزوفرنی بررسی می‌کردند، مرور کردند. شامل ۱۸ کارآزمایی بالینی و در مجموع ۸۳۲ بیمار روانپزشکی که تحت درمان ضد روان پریشی قرار داشتند.

 

بهترین روش مصرف ویتامین های گروه B برای اسکیزوفرنی

تحقیقات نشان می دهد که مصرف دوزهای بالا، ویتامین های B – مانند B-6، B-8 و B-12 – می تواند به طور قابل توجهی علائم اسکیزوفرنی را کاهش دهد. علاوه بر این، دوز ترکیبی چندین ویتامین اثر مفید یکسانی را نشان داد. با این حال، مشخص شد که دوزهای پایین ویتامی ها بی اثر هستند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل نشان داد که مکمل‌های ویتامین B زمانی موثرتر هستند که در اوایل پیشرفت بیماری مصرف شوند.

 

محققان چه می گویند؟

جوزف فرث در مورد مطالعه ای که هدایت کرد خاطرنشان می کند:

” با نگاهی به تمام داده‌های حاصل از آزمایش‌های بالینی مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی برای اسکیزوفرنی تا به امروز، می‌توان دریافت که ویتامین‌های B به طور موثر وضعیت را برای برخی از بیماران بهبود می‌بخشد. این موضوع می تواند پیشرفت مهمی باشد.”

با این حال، فرث هشدار می دهد که مطالعات آنها نتایج بسیار متفاوتی به همراه داشت. او همچنین می‌افزاید که «نشانه‌ای وجود دارد که این اثرات کلی ممکن است ناشی از خواص بزرگ‌تر در میان زیرگروه‌هایی از بیمارانی باشد که دارای کمبودهای تغذیه‌ای ژنتیکی یا رژیمی هستند.”

جروم ساریس، استاد سلامت روان یکپارچه در دانشگاه وسترن سیدنی در استرالیا و یکی از نویسندگان این بررسی، همچنین در مورد یافته‌ها می‌گوید:

بر اساس شواهد موجود برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، ویتامین  B از سایر مکمل‌های غذایی، مانند اسیدهای آمینه خاص، مفیدتر است. این یافته‌های جدید همچنین با آخرین تحقیقات ما که بررسی می‌کند چگونه درمان‌های چندمغذی می‌تواند افسردگی و سایر اختلالات را کاهش دهد، مطابقت دارد.

 

محققان خاطرنشان می کنند که برای درک دقیق چگونگی تأثیر مواد مغذی بر مغز و چگونگی بهبود سلامت روان، عملکرد شناختی و سلامت متابولیک به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *