بیماری ها

پایین بودن کراتینین در آزمایش به چه معناست؟

پایین بودن کراتینین در

اختصاصی فارمافوری: پایین بودن کراتینین در بدن می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که کبد یا ماهیچه‌ها آنطور که باید کار نمی‌کنند.

هنگامی که بدن از اسید آمینه کراتین برای انرژی استفاده می کند، کراتینین به عنوان ضایعات باقی می ماند. اگر این نگرانی وجود داشته باشد که ممکن است فردی به بیماری کبد یا ماهیچه مبتلا باشد می توان کراتینین در جریان خون یا ادرار را بررسی کرد.

اغلب، سطوح پایین کراتینین نشانه از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن است. یا این که یک وضعیت موقتی در دوران بارداری یا دوره های بیماری یا به دلیل سوء تغذیه است.

نکاتی کوتاه در مورد کراتینین:

کراتین یک آمینو اسید است که به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود و مقدار کمی از آن از غذا به دست می‌آید.

برای انرژی در بدن استفاده می شود، در کبد ساخته می شود و در ماهیچه ها یافت می شود.

سطوح پایین کراتینین در یک فرد مسن یا در فردی که کمی کم وزن است، نباید دلیل جدی برای نگرانی باشد.

کراتینین چیست؟

پودر کراتین یک مکمل غذایی محبوب است که ممکن است توده بدن را افزایش دهد.

اسید آمینه ای به نام کراتین به دلیل شواهدی مبنی بر نقش اش در افزایش توده بدن، بهبود عملکرد ورزشی در کوتاه مدت و کمک به ریکاوری به عنوان یک مکمل غذایی محبوبیت فراوانی دارذ.

هنگامی که کراتین برای انرژی مورد استفاده قرار می گیرد تجزیه می شود، کراتینین به عنوان یک محصول زائد ایجاد می شود.

سطوح کراتینین از فردی به فرد دیگر بسته به عواملی مانند اندازه بدن، سن یا جنسیت متفاوت است، بنابراین هیچ سطح استاندارد یا “طبیعی” وجود ندارد.

سطوح پایین کراتینین می تواند نشان دهنده مشکل در ماهیچه ها یا کبد باشد، اما ممکن است به دلیل چیزی کمتر جدی باشد، مانند کاهش توده عضلانی در بزرگسالان مسن یا بارداری.

آزمایش و اثرات آن بر بدن

کراتینین همیشه در جریان خون وجود دارد، اگرچه این یک محصول زائد است، اما تحقیقات نشان می دهد که کراتینین در بدن ممکن است در مبارزه با بیماری نقش داشته باشد، زیرا نشان داده شده که رشد باکتری ها را متوقف می کند.

کلیرانس کراتینین آزمایشی است که توسط پزشکان استفاده می شود و نشان می دهد که کلیه ها چقدر کراتینین را از جریان خون خارج می کنند.

این آزمایش با استفاده از نمونه ادرار زمان‌بندی شده انجام می‌شود، به این معنی که تمام ادراری که فرد در یک بازه زمانی معین مانند ۲۴ ساعت دفع می‌کند، جمع‌آوری و آزمایش می‌شود تا نشان دهد چه مقدار کراتینین توسط کلیه‌ها از بدن خارج شده است.

این آزمایش اغلب برای قضاوت در مورد سطوح کراتینین در بدن مورد استفاده قرار می گیرد و احتمالاً در کنار سایر آزمایشات برای بررسی سلامت کلی کلیه استفاده می شود.

دلایل کاهش کراتینین

بارداری ممکن است دلیل سطوح پایین کراتینین باشد.

چهار دلیل اصلی برای کاهش کراتینین وجود دارد:

توده عضلانی کم

مشکلات کبدی

رژیم غذایی

بارداری یا بیماری

توده عضلانی کم

سطح کراتینین اغلب با توده عضلانی یا مقدار ماهیچه در بدن مرتبط است که با افزایش سن یا بیماری کاهش می یابد.

سطوح پایین ممکن است نشان دهنده این باشد که عضلات کمتر قوی هستند یا در حال زوال هستند، به عنوان مثال با بیماری مانند دیستروفی عضلانی

افراد مسن اغلب با افزایش سن مقداری توده عضلانی را از دست می دهند و معمولاً یک نگرانی جدی در پزشکی محسوب نمی شود.

 

مشکلات کبدی

کراتین در کبد ساخته می شود و کبد ناسالمی که به درستی کار نمی کند قادر به تولید مقدار طبیعی کراتین نخواهد بود.

در بیماری مزمن کبدی، تولید کراتین می تواند ۵۰ درصد کاهش یابد. این بدان معناست که سطوح پایین تری از کراتینین در خون وجود خواهد داشت که با یک آزمایش خون ساده به نام آزمایش کراتینین سرم قابل بررسی است.

 

رژیم غذایی

اگرچه کراتین به طور طبیعی در بدن ساخته می شود، اما مقدار کمی از آن از طریق غذا به دست می آید، بنابراین سطوح پایین کراتینین می تواند به رژیم غذایی مربوط شود.

کراتین بیشتر در گوشت یافت می شود، بنابراین افرادی که از رژیم گیاهخواری یا رژیم غذایی کم پروتئین پیروی می کنند احتمالاً سطوح پایین تری نسبت به افرادی که گوشت می خورند دارند.

یک دوره طولانی کم اشتهایی، می تواند یکی دیگر از دلایل سطوح پایین کراتینین باشد.

 

بارداری

بارداری اغلب دلیل سطوح پایین کراتینین است که پس از زایمان باید به حالت عادی بازگردد.

 

علائم کراتینین پایین

علائم کراتینین پایین بسته به شرایط زمینه ای متفاوت است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

توده عضلانی کم: فقدان قدرت، مشکل در ورزش، بدن لاغر یا ضعیف.

بیماری کبد: کبد ملتهب، که ممکن است باعث درد در سمت راست بالای شکم، خستگی یا حالت تهوع شود.

مرتبط با رژیم غذایی: احساس ضعف یا سرگیجه، کاهش وزن.

در اکثر موارد، بعید است که علائم به وضوح به سطوح پایین کراتینین اشاره کند و می تواند نشان دهنده سایر مشکلات سلامتی باشد.

در صورت وجود علائم دیگر و نیاز به انجام آزمایش، یک متخصص پزشکی سطح کراتینین را به عنوان بخشی از تشخیص آزمایش می کند.

 

سطح کراتینین پایین و بالا

معمولاً کراتینین پایین به این معنی است که کراتین بسیار کمی در بدن تولید می شود. این حالت به کبد، ماهیچه ها یا رژیم غذایی مربوط می شود.

سطوح بالای کراتینین معمولاً به این معنی است که کراتین بیش از حد در بدن وجود دارد یا اینکه کراتینین به درستی فیلتر و از بدن خارج نمی شود.

سطح کراتینین اغلب در طول ورزش های شدید افزایش می یابد. زیرا کراتین بیشتری برای انرژی میسوزد. یا ممکن است به این دلیل باشد که فرد رژیم غذایی پر پروتئین مصرف میکند.

سطوح بالا همچنین می تواند نشان دهنده مشکل در کلیه ها باشد، زیرا این اندام ها از مواد زائد بدن خلاص می شوند تا خون را تمیز نگه دارند.

 

درمان

اگر سطوح پایین کراتینین نشان دهنده بیماری کبدی باشد، ترک الکل یکی از درمان ها است.

سطوح پایین کراتینین ممکن است نشان دهنده بیماری های مختلف باشد، بنابراین پزشک از نتایج آزمایش در کنار سایر بررسی‌ها استفاده می‌کند تا بفهمد مشکل اصلی چیست.

اگر سطوح پایین کراتینین، در کنار سایر علائم، نشان دهد که ممکن است فردی به بیماری کبدی مبتلا باشد، درمان احتمالاً با دارو و تغییر سبک زندگی آغاز می شود. این تغییرات می تواند شامل یک رژیم غذایی سالم تر و ترک الکل باشد.

اگر فردی به بیماری عضلانی مبتلا باشد، درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی، دارو یا جراحی برای افزایش تحرک باشد.

 

چگونه سطح کراتینین را افزایش دهیم

ورزش ملایم برای افزایش توده عضلانی یا افزایش مصرف کراتین در رژیم غذایی ممکن است مفید باشد. به خصوص برای کسانی که رژیم گیاهخواری دارند و ممکن است پروتئین کافی مصرف نکنند.

برای افرادی که ورزش سنگین انجام می دهند، کراتین به عنوان یک مکمل غذایی به طور کلی بی خطر است. مجموعه ای از مکمل های کراتین برای خرید آنلاین در دسترس است.

با این حال، بدن کراتین را به طور طبیعی تولید می کند. و اکثر افرادی که رژیم غذایی متعادلی دارند و فعالیت متوسطی دارند، نباید نیازی به مکمل های رژیم غذایی خود داشته باشند.

سطوح پایین کراتینین می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامتی مانند بیماری کبدی باشد. اما اگر چنین باشد، معمولاً همراه با علائم دیگر ظاهر می شود. در این موارد، وضعیت به بهترین وجه توسط پزشک آزمایش می شود.

اغلب، سطوح پایین کراتینین بخشی طبیعی از افزایش سن یا یک مشکل موقتی است که با تغییر در رژیم غذایی قابل حل است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *