تقویت سیستم ایمنی, دارو-غذا, کووید 19

پروپولیس چیست و چه خواصی برای سلامتی دارد؟

پروپولیس چیست

اختصاصی فارمافوریبره موم سابقه طولانی در استفاده دارویی دارد و به ۳۵۰ سال قبل از میلاد ، زمان ارسطو برمی گردد. یونانیان از بره موم برای آبسه استفاده می کردند. آشوری ها از آن برای بهبود زخم ها و تومورها استفاده کرده اند. و مصری ها از آن برای مومیایی کردن استفاده کرده اند. امروزه نیز برای موارد زیادی استفاده می شود. اگرچه اثربخشی آن فقط برای چند مورد از آنها ثابت شده است. اما پروپولیس چیست؟

پروپولیس چیست؟

پروپولیس یا بره موم یک ماده رزین مانند از جوانه درختان صنوبر و مخروطی است. بره موم به ندرت در فرم خالص آن موجود است. معمولاً از کندوهای زنبور عسل تهیه می شود و حاوی محصولات زنبور عسل است.

پروپولیس چیست و چه خواصی برای سلامتی دارد؟

بره موم برای زخم های پوستی و عفونت های ناشی از باکتری ها (از جمله سل) ، ویروس ها (از جمله آنفولانزا ، آنفولانزای خوکی H1N1 و کرونا) استفاده می شود. بره موم همچنین برای سرطان بینی و گلو استفاده می شود. برای تقویت سیستم ایمنی بدن ؛ و برای درمان مشکلات گوارشی (GI) از جمله عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بیماری زخم معده. بره موم همچنین به عنوان یک عامل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی استفاده می شود.

اخیرا مطالعات زیادی در رابطه با اثر مهاری بره موم بر ویروس کرونا صورت گرفته است. و بسیاری از کارآزمایی ها از این محصول به عنوان دارویی کمکی یاد کارده اند و اثر چشمگیر آن را تایید کرده اند.

پروپولیس در داروخانه به اشکال مختلفی هست. برای مشاهده قیمت آن ها می توانید بر روی نامشان کلیک کنید. شربت پروپولیس پلاس.  قرص مکیدینی ویتامین سی با پروپولیس. 

تا با حال موارد زیادی از دیگر کاربردهای پروپولیس به اثبات رسیده است. مثلا
تبخال

استفاده از پماد ۳٪ بره موم خاص Herstat یا ColdSore-FX به کاهش زمان بهبود و کاهش درد ناشی از زخم های سرد کمک کند.

تب خال ناحیه تناسلی

استفاده از پماد ۳٪ بره موم خاص Herstat یا ColdSore-FX ممکن است بهبود ضایعات مکرر تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) را بهبود بخشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است ضایعات را سریعتر و کاملتر از درمان مرسوم ۵٪ پماد آسیکلوویر درمان کند.

جراحی دهان

به نظر می رسد که استفاده از دهانشویه بره موم باعث بهبود و کاهش درد و تورم پس از جراحی دهان می شود.

زخم های پوستی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بره موم به صورت مصرف خوراکی و روزانه ترمیم زخم را سرعت می دهد.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه ۶۰ قطره از داروی حاوی بره موم سبز برزیل به مدت ۷ روز باعث کاهش عفونت می شود.

نوعی عفونت روده ای به نام ژیاردیازیس

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۳۰٪ عصاره بره موم خاص (Propolisina) می تواند ژیاردیازیس را نسبت به داروی  tinidazole بهتر درمان کند.

سوختگی های جزئی

استفاده از بره موم بر روی پوست ممکن است به درمان سوختگی های جزئی و جلوگیری از عفونت کمک کند.

برفک (کاندیدیازیس دهان و حلق)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از عصاره بره موم سبز برزیل چهار بار در روز به مدت ۷ روز می تواند از برفک دهان در افرادی که دارای پروتز مصنوعی هستند جلوگیری کند.

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی

شواهدی وجود دارد  مبنی بر این که بره موم ممکن است به جلوگیری یا کاهش مدت زمان سرماخوردگی های معمول و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند.

التهاب یا عفونت زنانه (واژینیت)

تحقیقات نشان می دهند که استفاده از محلول ۵٪ بره موم به صورت واژینال به مدت ۷ روز می تواند علائم عفونت و التهابهای داخلی را به صورت معناداری کاهش دهد.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *