تناسب اندام, خانواده سالم

پیاده روی در مقابل دویدن: کاهش وزن، سلامت قلب و موارد دیگر

پیاده روی در مقابل دویدن: کاهش وزن، سلامت قلب و موارد دیگر

پیاده روی در مقابل دویدن: کاهش وزن، سلامت قلب و موارد دیگر. پیاده روی و دویدن هر دو شکل مناسبی از ورزش برای کاهش وزن و سلامت قلب هستند. مزایا و خطرات به اهداف فرد و سطح فعلی سلامت و تناسب اندام بستگی دارد.

در حالی که هر دو فعالیت به فرد اجازه می دهند کالری بسوزانند، وزن کم کنند و خطر بیماری قلبی را کاهش دهند، بحث های زیادی در مورد اینکه کدام بهتر است وجود دارد.

فواید کاردیو

ورزش قلبی عروقی به سادگی به عنوان کاردیو نیز شناخته می شود. اغلب از گروه‌های عضلانی اصلی بدن استفاده می‌کند، قلب را سریع‌تر پمپ می‌کند و سرعت تنفس را افزایش می‌دهد.

پیاده روی و دویدن هر دو از  نوع کاردیو هستند.

تمرینات قلبی فواید سلامتی متعددی را ارائه می دهند ، از جمله:

سوزاندن کالری و چربی برای کاهش وزن

کاهش کلسترول

کمک به پیشگیری یا مدیریت شرایط سلامتی از جمله فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی

تقویت قلب

بهبود الگوهای خواب

کاهش استرس

افزایش استقامت

بهبود سلامت روان با کاهش اضطراب و افسردگی

افزایش تراکم استخوان

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از منابع مورد اعتماد، فواید ورزش را برای سلامت روان مورد بررسی قرار داد و دریافت که ۳۰ دقیقه فعالیت با شدت متوسط، مانند پیاده روی سریع، برای کاهش اضطراب و افسردگی در کنار سایر فواید آن برای سلامتی کافی است.

کدام یک برای سوزاندن کالری بهتر است؟

پیاده روی و دویدن فواید مشابهی برای سلامتی دارند، اما دویدن نسبت به پیاده روی مزیت کالری سوزی دارد.

طبق گفته شورای ورزش آمریکا، فردی که ۱۶۰ پوند وزن دارد، در حین دویدن تقریباً ۱۵.۱ کالری در دقیقه می سوزاند. در مقابل، فردی با وزن مشابه در هر دقیقه پیاده روی حدود ۸.۷ کالری می سوزاند.

تعداد کالری‌هایی که فرد هنگام راه رفتن و دویدن می‌سوزاند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

وزن بدن

مدت زمان ورزش

شدت فعالیتدویدن در هر دقیقه کالری بیشتری نسبت به پیاده روی می سوزاند. با این حال، افرادی که پیاده روی می کنند همچنان می توانند با انجام این کار برای مدت طولانی تری همان تعداد کالری بسوزانند.

با این حال، منوط به اهداف یک فرد، پیاده روی و دویدن همچنان می تواند فواید مشابهی را ارائه دهد.

کدام یک برای سلامت قلب بهتر است؟

پیاده روی و دویدن هر دو برای کاهش وزن، تقویت سلامت روان و بهبود سلامت کلی مناسب هستند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology به این نتیجه رسید که پیاده روی و دویدن خطر ابتلا به فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر قلب و دیابت را کاهش می دهد.

با این حال، این مطالعه به طور مستقیم به این موضوع پرداخت که آیا پیاده روی یا دویدن می تواند برای سلامت قلب و کاردیو مفید باشد یا خیر.

گزارش دیگری توسط انجمن قلب آمریکا بیان می کند که پیاده روی سریع حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا مرتبط است.

پیاده روی در مقابل دویدن برای کاهش چربی شکم

مطالعات نشان داده اند که ذخیره مقدار زیادی چربی در ناحیه میانی با خطر بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ مرتبط است.

چه پیاده روی یا دویدن را انتخاب کنید، ورزش می تواند به کاهش چربی شکم کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که تمرینات هوازی منظم، مانند پیاده روی، چربی شکم را کاهش داده و به افراد در مدیریت چاقی کمک می کند.

پیاده روی و دویدن به سوزاندن کالری در بدن کمک می کند، اما بسته به شدت ورزش به کاهش چربی شکم نیز کمک می کند.

با این حال، دویدن ممکن است به کاهش موثرتر چربی شکم کمک کند. یک مطالعه روی ۲۷ زن میانسال مبتلا به چاقی نشان داد که کسانی که در تمرینات ورزشی با شدت بالا شرکت کردند نسبت به کسانی که به مدت ۱۶ هفته تمرینات ورزشی با شدت کم انجام دادند یا هیچ تمرین ورزشی انجام ندادند، چربی شکمی بیشتری از دست دادند.

نکته

دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را برای مقایسه اثرات پیاده روی و دویدن بر کاهش چربی شکم انجام دهند.

به عنوان مثال، یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان داد که ورزش با شدت کم در کاهش چربی شکم مؤثرتر است، در حالی که تمرینات با شدت بالا تأثیر بیشتری در کاهش چربی کلی بدن دارند.

افرادی که می خواهند چربی شکم خود را از بین ببرند باید با پزشک خود مشورت کنند، که می تواند به آنها کمک کند تا بهترین برنامه ورزشی و رژیم غذایی را برای نیازهای خود تعیین کنند.

مزایا و خطراتدر حالی که دویدن و پیاده روی فواید سلامتی مختلفی دارند، از جمله حفظ وزن سالم و بهبود سلامت قلب، ممکن است با خطراتی نیز همراه باشند.

خطر آسیب بیشتر با دویدن نسبت به راه رفتن وجود دارد. این به این دلیل است که دویدن از شدت بالاتری برخوردار است و فشار بیشتری به بدن – به ویژه مفاصل – وارد می کند.

یک مطالعه نشان داد که پیاده‌روها خطر آسیب کمتری دارند، در حالی که دونده‌ها خطر بالایی دارند.

برخی از شایع ترین آسیب های مرتبط با دویدن عبارتند از:

شکستگی ها

آسیب های بافت نرم

آتل ساق پا

برای دوندگان، انجام اقداماتی برای کاهش خطر آسیب های ناشی از دویدن بسیار مهم است.

اگر فردی در مورد آسیب های ناشی از ورزش نگرانی هایی دارد، می تواند به جای آن پیاده روی را در نظر بگیرد، که فواید سلامتی مشابه دویدن را دارد و خطر آسیب را کاهش می دهد.

کسانی که مبتلا به آرتریت، بیماری قلبی یا سایر بیماری های مزمن هستند که قصد دویدن دارند، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنند.

خلاصه

بسته به اهداف فرد، پیاده روی و دویدن اشکال مناسب ورزش هستند. هر دو می توانند به افراد در حفظ وزن متوسط ​​و بهبود سلامت قلب، سلامت روان و موارد دیگر کمک کنند.

مهم نیست که فرد کدام شکل از ورزش را انتخاب کند، با مشارکت منظم نتایج مثبتی را مشاهده خواهد کرد.

برای کسانی که سیاحت تناسب اندام را شروع می کنند، پیاده روی ممکن است انتخاب مناسب تری باشد زیرا شامل شدت کم یا متوسط ​​است. با این حال، برای افرادی که هدفشان سوزاندن کالری بیشتر است، دویدن ممکن است مناسب تر باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *