بیماری ها

پیشگیری از خودکشی و آشنایی با علائم پنهان افسردگی

پیشگیری از خودکشی

اختصاصی فارمافوری: برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند علائم را از دیگران پنهان کنند، یا حتی ممکن است خودشان متوجه نباشند که افسردگی دارند. اگرچه علائم معمول افسردگی، مانند غمگینی یا ناامیدی، به راحتی قابل تشخیص هستند، علائمی وجود دارند که ممکن است کمتر آشکار باشند. و اظرافیان و فرد نتوانند متوجه آن شوند. یکی از مهمترین قدمها برای پیشگیری از خودکشی دیگران این است که قبل از آنکه دیر شود، متوجه علائم افسردگی در آنها بشویم و برای درمان به آنها کمک کنیم. اما این علائم پنها چی هستند؟

در این مقاله به برخی از علائم پنهان احتمالی افسردگی می پردازیم. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که برخی از این علائم می تواند نشان دهنده سایر مسائل پزشکی نیز باشد.

ما همچنین مواردی را که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی معتقدند علل شایع افسردگی هستند و برخی منابع کمکی برای افراد مبتلا به افسردگی را ذکر می کنیم.

 

اشتها و وزن تغییر می کند

علائم پنهان افسردگی می تواند شامل تغییرات اشتها و وزن باشد.

خوردن بیش از حد یا خیلی کم می تواند وجود افسردگی را نشان دهد. برخی از افراد برای راحتی به غذا روی می آورند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خلق و خوی ضعیف اشتهای خود را از دست می دهند یا کمتر غذا می خورند.

این تغییرات در مصرف غذا می تواند باعث شود که فرد شروع به افزایش یا کاهش وزن کند.

تغییرات چشمگیر وزن همچنین می تواند افسردگی را تشدید کند، زیرا می تواند بر عزت نفس فرد تأثیر بگذارد.

همچنین ممکن است عوامل فیزیولوژیکی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، بین حمل چربی اضافی و افزایش التهاب در بدن ارتباطی وجود دارد. این، به نوبه خود، ممکن است در ایجاد یا افزایش شدت علائم افسردگی نقش داشته باشد.

 

تغییر در عادات خواب

ارتباط قوی بین خلق و خو و خواب وجود دارد. کمبود خواب می تواند به افسردگی کمک کند و افسردگی می تواند خواب را دشوارتر کند.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود خواب مزمن می تواند منجر به افسردگی شود. این امر ممکن است به دلیل تغییرات عصبی شیمیایی در مغز باشد.

خواب زیاد نیز می تواند نشانه ای از افسردگی باشد.

 

مصرف الکل یا مواد مخدر

برخی از افراد مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است برای مقابله با احساس غم، تنهایی یا ناامیدی خود از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند.

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) گزارش می دهد که در ایالات متحده، از هر ۵ نفر مبتلا به اضطراب یا اختلال خلقی مانند افسردگی، ۱ نفر به اختلال مصرف الکل یا مواد نیز مبتلا هستند.

برعکس، همین تعداد از افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل یا مواد، اختلال خلقی نیز دارند.

 

خستگی

احساس خستگی بیش از حد یکی از علائم بسیار رایج افسردگی است. برخی تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی دچار خستگی می شوند.

اگرچه همه گاهی اوقات احساس خستگی می کنند، افرادی که خستگی شدید یا مداوم دارند – به خصوص اگر با علائم دیگر همراه باشد – ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند.

 

شادی اجباری

گاهی اوقات، مردم از افسردگی پنهان به عنوان “افسردگی خندان” یاد می کنند. این به این دلیل است که افرادی که علائم خود را پنهان می کنند، ممکن است در جمع دیگران چهره شادی به خود بگیرند.

با این حال، حفظ این شادی اجباری ممکن است دشوار باشد، بنابراین ممکن است نقاب از بین برود و فرد علائم غم، ناامیدی یا تنهایی را نشان دهد.

 

 

کمتر از دیگران خوشبین است

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تمایلات بدبینانه تری داشته باشند.

نظریه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مبتلا به افسردگی ممکن است ویژگی‌ای به نام «واقع‌گرایی افسردگی» نشان دهند، به این معنی که ممکن است در دیدگاه خود نسبت به رویدادها و کنترلی که بر آن رویدادها دارند، نسبت به افراد بدون افسردگی «دقیق‌تر» باشند.

افراد مبتلا به افسردگی نیز ممکن است بدبین تر باشند. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی اغلب دیدگاه منفی تری نسبت به آینده دارند.

واقع گرا ‌تر یا بدبین‌تر بودن نسبت به دیگران ممکن است یکی از نشانه‌های افسردگی باشد، به خصوص اگر فرد علائم احتمالی دیگری از افسردگی را داشته باشد.

 

از دست دادن تمرکز

وقتی فردی در حین مکالمه عقب می ماند یا رشته افکار خود را از دست می دهد، می تواند نشان دهنده مشکلات حافظه و تمرکز باشد که یکی از علائم رایج افسردگی است.

 

نتایج مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که این مشکلات در تمرکز می تواند تأثیر اجتماعی افسردگی را با چالش برانگیزتر کردن زندگی کاری و روابط شخصی بدتر کند.

 

بی علاقگی به سرگرمی ها

مؤسسه ملی سلامت روان «از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی ها و فعالیت ها» را به عنوان یکی از علائم آشکار افسردگی فهرست می کند.

 

بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که فرد قبلاً از آنها لذت می‌برد می‌تواند یکی از اولین نشانه‌هایی باشد که دیگران در هنگام ابتلا به افسردگی متوجه آن‌ها می‌شوند.

 

دردهای جسمی و اختلالات سلامتی

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است، اما می تواند عواقب جسمانی نیز داشته باشد. علاوه بر تغییرات وزن و خستگی، سایر علائم فیزیکی افسردگی پنهان که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 

کمر درد

شرایط درد مزمن

مشکلات گوارشی

سردرد

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که افرادی که افسردگی شدید دارند بیشتر از کسانی که افسردگی ندارند این عارضه ها را می‌کنند:

آرتروز

شرایط خود ایمنی

سرطان

بیماری قلبی

دیابت نوع ۲

عصبانی یا تحریک پذیر بودن

 

علل شایع افسردگی

دانشمندان هنوز علت دقیق افسردگی را نمی دانند. با این حال، بسیاری از کارشناسان فکر می کنند که عوامل متعددی در شروع آن نقش دارند، از جمله:

 

ژنتیک:

افسردگی می تواند در خانواده ها ایجاد شود. داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به این بیماری می تواند خطر ابتلا به آن را در خود افزایش دهد.

تفاوت های بیولوژیکی و شیمیایی:

تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل شیمیایی در مغز ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد.

هورمون‌ها:

تغییرات هورمونی یا عدم تعادل در بدن ممکن است باعث افسردگی یا تحریک شود. به عنوان مثال، بسیاری از زنان پس از زایمان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.

تروما یا استرس:

دوره‌های استرس زیاد، رویدادهای آسیب‌زا یا تغییرات عمده زندگی می‌تواند باعث یک دوره افسردگی در برخی افراد شود.

ویژگی های شخصیتی:

برای مثال داشتن عزت نفس پایین یا بدبین بودن ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد.

سایر بیماری ها:

داشتن یک بیماری روانی یا جسمی دیگر یا مصرف برخی داروها می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

 

اگر فکر می کنید افسردگی پنهان دارید چه باید بکنید؟

افرادی که بر این باورند که ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند، باید با پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنند. این متخصصان می توانند به تشخیص کمک کنند و یک دوره درمانی را توصیه کنند.

اقدامات دیگر برای درمان افسردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

کاهش استرس، مانند مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق، یا یوگا
بهبود عزت نفس از طریق تأیید مثبت خود
معاشرت با دیگران
درگیر شدن در فعالیت هایی که فرد قبلاً از آنها لذت می برد یا تلاش برای شناسایی فعالیت های جدیدی که ممکن است به آنها علاقه مند باشد
ورزش منظم
خوردن یک رژیم غذایی متعادل
درخواست حمایت از خانواده یا دوستان
پیوستن به یک گروه پشتیبانی

 

اگر یکی از عزیزان افسردگی پنهان داشته باشد چه باید کرد؟

اگر به نظر می رسد یکی از عزیزان علائم افسردگی پنهان دارد، سعی کنید در مورد علائم آن با او صحبت کنید و حمایت و مشاوره بدون قضاوت ارائه دهید.

می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

تشویق آنها به پیگیری درمان
پیشنهاد همراهی آنها در قرار ملاقات ها
برنامه ریزی فعالیت های لذت بخش با هم
با هم ورزش کردن
تشویق آنها به معاشرت با دیگران

افرادی که از فرد مبتلا به افسردگی مراقبت می کنند باید برای حفظ سلامت روانی خود نیز مراقبت انجام دهند.

 

کمک گرفتن برای افسردگی

افرادی که علائم افسردگی دارند باید به دنبال کمک از یک عزیز یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند یک پزشک یا روان درمانگر باشند.

 

سایر منابع کمکی برای افراد مبتلا به شرایط سلامت روان و اختلالات خلقی شامل وب سایت ADAA و دیگر گروه های حمایتی سلامت روان آمریکا است.

 

پیشگیری از خودکشی

اگر فردی را می شناسید که در معرض خطر فوری آسیب رساندن به خود، خودکشی یا آسیب رساندن به شخص دیگری است:

سوال سخت را بپرسید: “آیا به خودکشی فکر می کنید؟”

بدون قضاوت به حرف فرد گوش دهید.

با اورژانس  تماس بگیرید، یا برای برقراری ارتباط با یک مشاور آموزش دیده در بحران پیام دهید.

تا رسیدن کمک حرفه ای در کنار فرد بمانید.

سعی کنید هر گونه سلاح، دارو یا سایر اشیاء بالقوه مضر را از مقابل او بردارید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *