کووید 19

پیشگیری از کرونا در فرودگاه! چیزهایی که نباید به آنها دست بزنید

پیشگیری از کرونا در فرودگاه

اختصاصی فارمافوری: وجود ویروس، باکتری و میکروب در هواپیما طبیعی است. می تواند در بالشت ها، صندلی ها، سرویس بهداشتی و … وجود داشته باشد. اگرچه میکروبهایی که در فرودگاه وجود دارند بعضا بسیار خطرناکند. ویروس هایی مانند کرونا و باکتری هایی نظیر ای.کولای، فضله حیوانات و بسیاری از چیزهای دیگری که بر روی تمام سطوح در فرودگاه وجود دارند. و می توانند حیات ما را به خطر بیاندازند. در اینجا به کثیف ترین مکان ها در فرودگاه اشاره می کنیم. و راه های اجتناب و پیشگیری از کرونا و دیگر آلودگی ها را مطرح می نماییم. فراموش نکنید که برای عدم ابتلا به کرونا، به هنگام پرواز و در فرودگاه، باید به خیلی نکات توجه داشته باشید.

 

پیشگیری از کرونا در فرودگاه!

چیزهایی که نباید به آنها دست بزنید:

 

قسمت پذیرش

قسمت پذیرش پرواز یک مرحله غیر قابل اجتناب است. باکتری های زیادی روی صفحه لمسی فرودگاه قرار گرفته اند. بر اساس تحقیقات، لمس صفحه برای چاپ کارت پرواز باکتری های بیماری زایی نظیر MRSA و همچنین ویروس هایی نظیر آنفولانزا را وارد بدن شما کرده و در صورتی که مسافر از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار باشد، ممکن است باعث مرگ او شود.

 

کانتر

اگر از شما درخواست شد که چیزی را در کانتر امضا کنید، باید بدانید که خودکار آنها سرشار از میکروبهای بیماری زاست. همیشه سعی کنید یک خودکار به همراه خود داشته باشید. همچنین از قرار دادن تلفن همراه خود روی میز کانتر خودداری کنید. با این کار انواع باکتری ها روی گوشی شما خواهند آمد. همیشه از شلواری استفاده کنید که جیبدار باشد و یا برای قرار دادن متعلقات خود از یک کیف استفاده نمایید.

 

چرخ حمل چمدان

استفاده از چرخ برای حمل چمدان کار را بسیار ساده می کند. اما باید بدانید که این وسیله به شدت آلوده است. چرخ های فروشگاهی نسبت به سرویس بهداشتی های عمومی باکتری بیشتری دارند. که از جمله می توان به باکتری سالویا و ادرار  اشاره کرد. اگر این موضوع صحبت داشته باشد، قطعا چرخ حمل چمدان در فرودگاه وضعیت بهتری ندارد. زیرا خیلی کم تمیز می شوند. بهتر است که از چرخ صرفنظر کرده و چمدان را با چرخ های خود به این طرف و آن طرف ببرید.

 

سبدهای بخش بازرسی

قرار دادن وسائل در سبد بخش بازرسی یک امر طبیعی است. اگرچه همین استاندارد برای هزاران مسافری که وارد فرودگاه می شوند، رعایت می شود. در سال ۲۰۱۵ ۷۰۸ میلیون نفر از دستگاه بازرسی رد شده اند. این معادل ۱.۴ میلیارد دست است. دست هایی که همگی سبد را لمس کرده اند. اگر می توانید چیزهایی نظیر ساعت یا کمربندتان را داخل کیفتان بگذارید. برای پیشگیری از کرونا، باید به این جزئیات توجه داشته باشید.

 

طنابهایی که برای ایجاد صف، کشیده شده اند

کودکان عاشق لمس کردن این طناب ها هستند. ولی باید مانع آنها بشوید. اکثر زمان ها تابلوهای “دست نزنید” در کنار این طناب ها وجود دارند. علاوه بر این، طناب هایی که در ارتفاع پایین نصب می شوند در دسترس کودکان بوده و باعث می شود که دست آنها آلوده گردد. به دلیل اینکه این طناب ها به ندرت تمیز می شوند، بهترین کار دست نزدن به آنهاست.

 

کف فرودگاه

کف فرودگاه واضح ترین مکان برای وجود باکتری است. اما همه باید کفش های خود را در ابتدا در بیاورند و این کار راه را برای ورود باکتری ها باز می کند. پاهای آلوده ورزشکاران اغلب اوقات زمان زیادی روی کف ایست بازرسی قرار می گیرند. مطمئن شوید که برای جلوگیری از وارد آمدن هرگونه آسیب از جوراب استفاده می کنید.

 

در سرویس بهداشتی

همه به ناچار دستگیره در سرویس بهداشتی را لمس می کنند. اما سعی کنید که در را بجای انگشتان با پشت دست قفل کنید. با این کار، انتقال باکتری ها به حداقل میزان ممکن می رسد. زنان هم باید دقت کنند که کیف خود را به جای اینکه روی زمین بگذارند، بر روی دستگیره در آویزان کنند. درست است که در سرویس بهداشتی پر از میکروب است، اما تعداد آنها هرچه باشد کمتر از کف سرویس بهداشتی است.

 

توالت فرنگی

سرویس های بهداشتی پر از عوامل بیماری زا هستند. توالت فرنگی ازین قاعده مستثنی نیست. برای جلوگیری از انتقال آلودگی، همیشه لبه های توالت فرنگی را با دستمال توالت بپوشانید. تا با پوست شما تماس نداشته باشد. همچنین می توان کلا از لمس سنگ توالت خودداری کرد. در سفرهای داخلی می توانید از دستشویی های ایرانی استفاده کنید.

 

شیر آب سرویس بهداشتی

بخش دیگری از سرویس بهداشتی که سرشار از میکروب است، شیرهای آب است. خوشبختانه اکثر فرودگاه ها از شیر و مایع دستشویی خودکار استفاده می کنند. اما اگر شیری که می خواهید از آن استفاده کنید خودکار نیست، یک دستمال کاغذی بردارید و با آن شیر را باز و بسته کنید. برای پیشگیری از کرونا باید از لمس مستقیم شیر خودداری نمایید.

 

بطری آب معدنی

اگر مایلید که از بطری آب معدنی آب بنوشید، یک فنجان برداشته و بطری را با یک دستمال کاغذی برداشته و آب را درون فنجان بریزید. این کار تمیز تر است. همه می دانیم که سرویس های بهداشتی گاه گداری تمیز می شوند. اما هیچ وقت ندیده ایم که بطری آب معدنی را تمیز کنند. در مطالعه ای که توسط پسر ۱۳ ساله ای در اورگان به انجام رسید، مشخص شد که بطری های آب معدنی بیش از یک سرویس بهداشتی آلوده هستند. بنابراین برای پیشگیری از کرونا هیچوقت بطری های شسته نشده را مستقیم سر نکشید.

 

صندلی انتظار

هرنوع صندلی در مکان های عمومی سرشار از باکتری بوده و صندلی های فرودگاه از این قاعده مستثنی نیستند. بنابر آزمایشی که بر روی صندلی های انتظار فرودگاه به انجام رسید، مشخص شد که در آنها مواد دفعی بدن، باکتری ای. کولای و قارچ وجود دارد. صندلی های انتظار از صندلی های شرکت های هواپیمایی آلوده ترند.

 

میز رستوران

از تعداد افرادی که از میز رستوران ها استفاده می کنند می توان بسادگی متوجه شد که این سطوح پر از عوامل بیماری زا هستند. علاوه بر این، افراد غذا را به دهان خود برده و به ناچار باکتری را از روی میز به داخل بدن خود منتقل می کنند. و باید بدانید که این میزها بیش از یک بار در کل روز تمیز نمی شوند. همین کار باعث می شود که افراد باکتری های زیادی را روی میز برجای بگذارند و آن را آلوده کنند.

 

دستمال مرطوب بهداشتی

حمل مایع دستشویی در فرودگاه و استفاده از آن برای شستن دست عملی نیست. پس بنابراین همیشه از دستمال مرطوبی ضد باکتریایی یا اسپری و ژل ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. همیشه و بخصوص در فرودگاه آن را همراه خود داشته باشید. اگرچه تماس با میکروب ها غیر قابل اجتناب است، اما تمیز کردن مرتب دست ها روشی عالی برای جلوگیری از پخش شدن باکتری هاست.

 

استفاده از آستین

اگر فراموش کرده اید که دستمال به همراه خود بیاورید، می توانید از آستین های خود استفاده کنید. آستین از آلوده شدن دست ها جلوگیری می کند. اگر دست ها آلوده شوند باکتری به راحتی به درون دهان یا بینی منتقل خواهد شد. آستین بهترین انتخاب نیست، ولی استفاده از آن بهتر از آلودگی و بیماری است.

 

کمک بخواهید

کارکنان فرودگاه همیشه مایلند تا به مسافرین کمک کنند. آنها کیف شما را برایتان حمل کرده، شما را پذیرش می کنند و … این کارها نه تنها حمل وسائل را برای شما آسان تر می کند، بلکه همچنین اگر شخض دیگری کارت پرواز شما را پرینت گرفته و وسائلتان را حمل کند، شما کمتر در معرض میکروب ها قرار می گیرید. اگر این کار را انجام دهید، از لمس بعضی از آلوده ترین مکان ها در فرودگاه در امان خواهید بود. فقط مطمئن شوید که به خاطر کار سختی که انجام می دهند به آنها انعام دهید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *