سبک زندگی

پیشگیری و درمان آلرژی و آشنایی با انواع آن

پیشگیری و درمان آلرژی و آشنایی با انواع آن

متاسفانه این روزها حساسیت و آلرژی بیشتر از گذشته شایع شده است. گاهی این حساسیت بقدری شدید و همیشگی می شود که فرد را خسته می کند. حتی گاه از کار روزانه عقب می اندازد. با توجه به اهمیت این مشکل شایع سعی می کنیم در این مقاله در ابتدا با انواع آلرژی که شیوع بیشتری دارند آشنا شویم. سپس با روش های پیشگیری و درمان آلرژی آشنا شویم.

پیشگیری و درمان آلرژی

آشنایی با ۷ نوع آلرژی شایع

 

آلرژی فصلی

تغییرات اقلیمی و الگوهای  جدبد آب و هوایی در سرتاسر جهان بر محیط تاثیر گذاشته است. و آلرژی فصلی را نیز کمی متفاوت تر از گذشته نموده است. پژوهشی که در دانشگاه نیوهمپشایر انجام شد، نشان داد به دلیل کاهش سرمای زمستان و بارش برف کم تر، فصل بهار طولانی تر شده است. در نتیجه بهار عملا هر سال زودتر از سال پیش آغاز می گردد. این امر باعث می شود هرساله آلرژی فصلی زودتر آغاز شده و طولانی تر شود.

تحقیقات دیگر نشان داده است که افزایش سطح دی اکسیدکربن و برخی از انواع دیگر آلودگی ها، تاثیر گرده های گل ها را بیشتر می کند. همچنین باعث تحریک همه افرادی که آلرژی خفیف نیز دارند، می شود. مدیر موسسه و پزشک آلرژی و آسم، می گوید: اگر می خواهید در فصل بهار، کم تر دچار آلرژی شده و با علائم مزمن آن مانند عطسه، و خارش چشم ها و گلو، کم تر مواجه شوید، باید در روزهای گرده افشانی، میزان فعالیت خود در خارج از خانه را محدود کنید.

می توان سطح گرده افشانی روزانه در منطقه زندگی خود را از وبسایت های هواشناسی، دنبال کنید. وی همچنین می گوید: “برای پیشگیری و درمان آلرژی در ابتدا باید مراقب روزهای بادی باشید. عینک آفتابی، کلاه و سایر وسایل محافظتی را فراموش نکنید. همچنین قبل از بروز علائم در فصول بهار، مکمل ضد حساسیت مثل کوئرس پلاس، یا اسپری بینی بتادین و قطره چشمی بتادین (برای مشاهده محصول ها بر روی نام آن ها کلیک کنید) استفاده کنید.

 

آلرژی غذایی

هرساله تعداد کودکان و بزرگسالان مبتلا به آلرژی یا حساسیت غذایی چندین برابر می شود. به عقیده محققان، حدود ۵۰ میلیون فرد در آمریکا، یعنی ۳۰ درصد بزرگسالان و ۴۰ درصد از کودکان، به نوعی حساسیت غذایی مبتلا هستند. بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱، تعداد کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، حدود ۵۰ درصد بیشتر شده است. با اینکه محققان هنوز در حال جستجوی دلیلی برای افزایش میزان حساسیت غذایی هستند، اما براساس یکی از نظریه های موجود، بهداشتی شدن بیش از حد بسیاری از موارد زندگی روزانه، باعث کاهش باکتری های مفید روده شده است.

یکی دیگر از نظریه ها این است که واکسن هایی که  امروزه به وجود امده است، فرصت مبارزه با بیماری های را از سیستم ایمنی بدن می گیرد. در نتیجه، سیستم ایمنی نسبت به محرک های کم تر خطرناک، پاسخ می دهد و با آن ها مبارزه می کند.

دکتر می تواند با گرفتن یک آزمایش خون و پوست ساده، تشخیص دهد که آیا آلرژی غذایی دارید یا خیر. برخی از غذاهایی که بیشتر باعث حساسیت می شوند، شامل سویا، بادام زمینی، شیر، تخم مرغ، ماهی و گندم هستند. بهترین راه پیشگیری و درمان آلرژی غذایی، اجتناب از مصرف این غذاهاست. اگر حساسیت غذایی بسیار شدیدی دارید، همیشه آمپول اپی نفرین و هیدروکورتیزون در دسترس داشته باشید. در موارد خفیف و حساسیت های پوستی، مشکل با پماد بتامتازون حل می شود. ولی در موارد شدیدتر نیاز به تزریق کورتونی مثل دگزامتازون و یا باقی داروها به دستور پزشک است.

 

 

آلرژی دارویی

وقتی دکتر از شما می پرسد که آیا به دارویی حساسیت دارید، شما می گویید خیر. ولی در واقع شما هیچ گاه از پاسخ خود مطمئن نیستید. فقط امیدوارید که به داروی تجویزی جدید، آلرژی نداشته باشید. اکثر مردم تا زمانی که با استفاده از یک دارو، دچار علایم حساسیت نشوند، نمی دانند که به آن داروی خاص، آلرژی دارند.

حساسیت دارویی در بین مردم شیوع بیشتری پیدا کرده است. بر اساس پژوهش های آکادمی آلرژی، آسم، و ایمونولوژی در آمریکا، حدود ۱۰ درصد مردم دنیا به نوعی دارو، حساسیت دارند. با وجود اینکه هر نوع دارویی می تواند باعث تحریک افراد شود، اما احتمال حساسیت داشتن به آنتی بیوتیک هایی مثل پنی سیلین و آموکسی سیلین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، بیشتر است.

علاثم شایع معمولا خفیف بوده و عبارتند از کهیر، بیرون ریختگی، و تب. اما شدت علایم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. باید بدانید که آلرژی حتما بعد از اولین استفاده از دارو به وجود نمی آید. بلکه در برخی موارد پس از چندین بار استفاده بدون علایم آلرژی، ناگهان فرد به آن حساسیت پیدا می کند. یا گاهی حساسیت با مصرف بالافاصله ایجاد نمی شود. بلکه به صورت تاخیری و بعد از چند روز یا هفته از مصرف دارو بروز پیدا می کند. اگر فکر می کنید که به دارویی حساسیت دارید، از مصرف آن اجتناب کنید. و با پزشک خود مشورت نمایید. در اکثر موارد، پزشک، داروی جایگزین برای شما تجویز خواهد کرد. برای پیشگیری و درمان آلرژی به داروهای آنتی بیوتیک حتما برای تزریق پنی سیلین ها به درمانگاه مراجعه کنید. تا اگر حساسیت حادی داشتید امکانات کافی برای کنترل آن در دسترس باشد.

 

آلرژی حیوانات خانگی

متاسفانه این نوع آلرژی، شیوع زیادی دارد. به طوریکه از هر ۱۰ نفر، سه نفر به سگ و گربه آلرژی دارند. همچنین آلرژی به گربه دو برابر نسبت به آلرژی به سگ، شیوع دارد. اما اگر به نژاد خاصی از سگ و گربه آلرژی دارید، دلیل نمی شود که به همه نژادها آلرژی داشته باشید. اما هیچ حیوانی ضد حساسیت نیست. اکثر محققین معتقدند که سیستم ایمنی افراد حساس به ادرار، بزاق، یا پوست سر حیوانات واکنش نشان می دهد. که باعث ایجاد آلرژی می شود. علائم این نوع حساسیت نیز، مانند بقیه انواع آن شامل خارش، عطسه، و بیرون ریختگی یا کهیر بوده و تنها راه درمان، عدم تماس با حیوان است.

اما اگر به حیوان خانگی تان حساسیت دارید، شاید لازم نباشد آن را واگذار کنید. برای پیشگیری و درمان آلرژی حیوانات خانگی بهترین راه کار استفاده از دستگاه تصفیه هوا است. همچنین در مواردی که تماس با حیوان غیر قابل اجتناب است، می توان برای درمان دراز مدت، از مکمل کوئرس پلاس، استفاده نمود.

 

آلرژی حشرات

بیشتر مردم نوعی واکنش منفی، مثل تورم و خارش، به نیش یا گزش حشره دارند. اما برخی از افراد، واکنش شدید تر و عمومی تری به این موارد دارند. که گاه خطر مرگ را در پی دارد. تخمین زده می شود که هرساله حدود ۳ درصد بزرگسالان از نیش حشرات می میرند. این آمار، رقم کوچکی است. اما مشکل اینجاست که خیلی از افراد به نیش حشرات توجهی نکرده و به پزشک مراجعه نمی کنند. چرا که فکر می کنند، نیش حشرات نمی تواند خطرناک باشد.

اگر در حال قدم زدن در طبیعت باشید و زنبور شما را نیش بزند، احتمالا درد، قرمزی و تورم به وجود خواهد آمد. اما اگر دچار دل درد، استفراغ، یا اسهال شدید، حتما به سرعت به پزشک مراجعه کنید. پنج حشره ای که بیش از همه باعث به وجود آوردن آلرژی می شوند، زنبور عسل، زنبور سرخ، زنبور بی عسل، زنبور زرد وحشی، و مورچه های آتشین هستند. بهترین راه عدم بروز علایم آلرژی، حفاظت از خود در برابر نیش این حشرات است. به عنوان مثال، همیشه خارج از خانه کفش به پا داشته باشید. حواستان به اطراف باشد. اگر احساس ناخوشایند پس از نیش زدگی حشرات داشتید، برای تشخیص و درمان به پزشک معالج، مراجعه نمایید. نیش زنبور را بسیار جدی بگیرید.

 

آلرژی پیچک سمی و عشقه (پاپیتال)

این گیاهان آلرژی زا، امروز بیش از گذشته در سرتاسر جهان یافت می شوند. امروزه این گیاهان بزرگ تر و قوی تر نیز شده اند. بسیاری از محققین بر این باورند که گرم شدن کره زمین، باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. هرچه هوا گرمتر می شود و میزان دی اکسید کربن در اتمسفر بیشتر می شود، این گیاهان بیشتر و سریع تر رشد می کنند و ریشه هایشان محکم تر می شود. بدین ترتیب باعث واکنش بیشتری در بدن شخص می شود.

اگر با چنین گیاهانی تماس داشتید، فورا تمام لباس ها، کفش ها، و هرچه با خود به همراه دارید با آب، شستشو دهید. پیچک سمی غالبا چند ساعت پس از تماس، باعث خارش، بیرون ریختگی، و قرمزی پوست می شوند. که بین ۵ تا ۱۲ روز به طول می انجامد. معمولا این علایم بدون درمان، خود به خود از بین می روند. اما برای محافظت از پوست و کاهش درد و خارش می توان از کرم ها یا لوسیون های حاوی کورتون مثل هیدروکورتیزون استفاده کنید. در موارد حاد، پزشک، داروی خوراکی و یا تزریقی تجویز خواهد کرد. اگر در تنفس یا بلع غذا مشکل پیدا کردید، اگر تمام بدنتان بیرون ریخت، یا اگر چشم هایتان متورم شد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

نیکل

در ساخت خیلی از وسایل اطراف ما، از نیکل استفاده شده است. در تلفن همراه، وسایل آشپزخانه و حتی در برخی از طلاها و جواهرات، نیکل وجود دارد. و البته بسیاری از سکه های پول خورد از نیکل درست شده است. از آنجایی که در خیلی از وسایل و محصولات خانگی از این فلز استفاده شده است، تعداد افرادی که به نیکل آلرژی پیدا می کنند، سالانه افزایش پیدا می کند. فردی که به نیکل حساسیت دارد، ممکن است در اثر تماس پوستی با این فلز، دچار ، خارش، قرمزی، و بیرون ریختگی التهابی به نام درماتیت یا اگزما شوند. معمولا لاله گوش، مچ دست ها، و قسمت پایین شکم، تحت تاثیر قرار می گیرند.

اما به دلیل افزایش حساسیت به نیکل، امروزه بسیاری از سازندگان مواد مختلف، جایگزین بدون نیکل محصولاتشان را نیز ارائه می دهند. برای اطمینان یافتن از عدم به کارگیری نیکل در لوازم خانه خود، می توانید تست تشخیص نیکل را از داروخانه ها تهیه نمایید. اما اگر در این فلز در وسایلتان به کار رفته بود و شما هم به آن آلرژی پیدا کرده اید، لازم نیست حتما همه وسایل خانه را عوض کنید. بلکه راهکارهایی برای این مشکل وجود دارند. محصولی که بتواند روی آن را بپوشاند. لایه محافظی بر روی آن به وجود می آورد که اغلب می تواند جلوی تماس مستقیم را گرفته و از بروز علاثم جلوگیری کند. مثلا حتی لاک بی رنگ هم گاهی می تواند مفید واقع شود.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *