بیماری ها, سبک زندگی

چرا افسردگی شما را خسته می کند؟

چرا افسردگی شما را خسته می کند؟

چرا افسردگی شما را خسته می کند؟ افسردگی می تواند باعث خستگی شدید شود و مدیریت ساده ترین فعالیت ها مانند بلند شدن از رختخواب را بسیار دشوار کند.

بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۸، خستگی بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این مقاله با ارتباط بین افسردگی و خستگی آشنا شوید و نکاتی را در مورد چگونگی مقابله با آن بیاموزید.

چه چیزی باعث خستگی افسردگی می شود؟

خستگی یکی از علائم رایج افسردگی است.

افراد مبتلا به افسردگی بیشتر دچار خستگی می شوند و خستگی مزمن می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد. این رابطه دوسویه چرخه ای را ایجاد می کند که شکستن آن دشوار است.

علل بالقوه خستگی افسردگی عبارتند از:

مشکلات خواب

رژیم غذایی

فشار

داروها، از جمله برخی برای درمان افسردگی

در زیر هر علت را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم.

مشکلات خواب

خواب برای بازسازی بدن و تجدید انرژی ضروری است. کمبود خواب به تنهایی ممکن است باعث افسردگی نشود، اما خطر را افزایش می دهد و می تواند علائم را بدتر کند.

حتی اگر فرد مبتلا به افسردگی به اندازه کافی بخوابد، ممکن است با احساس شادابی از خواب بیدار نشود. افراد مبتلا به افسردگی معمولا کیفیت خواب پایین تری نسبت به افراد بدون این وضعیت دارند.

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی و سایر شرایط سلامت روان، مانند اختلال دوقطبی، هم بی خوابی و هم پرخوابی را تجربه می کنند.

بی خوابی یعنی داشتن مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب. پرخوابی به خواب آلودگی بیش از حد اشاره دارد.

آپنه انسدادی خواب یکی دیگر از اختلالات خواب است که با افسردگی ارتباط دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افسردگی در افراد مبتلا به آپنه خواب شایع است و به شدت آپنه خواب مرتبط است.

علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که درمان آپنه خواب علائم افسردگی را بهبود می بخشد.

رژیم غذایی

محققان مدت‌ها در مورد اینکه آیا رژیم غذایی بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد، حدس می‌زدند. یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۸ به مطالعات متعددی پرداخت که ارتباط بین رژیم غذایی و خطر افسردگی را بررسی کردند.

این گزارش شواهدی را نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی حاوی غذاهای ضد التهابی ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را در برخی افراد کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته ها ضروری است.

متاآنالیز دوم همچنین الگوهای غذایی خاص را با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط کرد. به طور خاص، محققان دریافتند که رژیم های غذایی به سبک غربی حاوی گوشت قرمز و فرآوری شده، غلات تصفیه شده، شیرینی ها، لبنیات پرچرب و سایر غذاهای ناسالم ممکن است خطر ابتلا به علائم افسردگی را در برخی افراد افزایش دهد.

رژیم غذایی چگونه بر افسردگی تاثیر می گذارد؟
استرس

استرس می تواند سطح سروتونین و دوپامین را تحت تاثیر قرار دهد. اینها انتقال دهنده های عصبی در مغز هستند که نقش اساسی در تنظیم خلق و خو و انرژی دارند.

تحقیقات نشان می دهد که رویدادهای استرس زا در زندگی می توانند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به اختلال افسردگی اساسی را در افراد افزایش دهند.

این رویدادهای استرس زای زندگی می تواند شامل پایان یک رابطه یا دوستی نزدیک، مرگ یکی از عزیزان، ضرر مالی قابل توجه، تغییر شغل و رویدادهای مرتبط با سلامتی مانند تشخیص سرطان باشد.

همین تحقیقات نشان می دهد که استرس همچنین می تواند باعث التهاب در بدن شود که می تواند منجر به پرخوابی و خستگی شود. همچنین ممکن است منجر به کناره گیری فرد از فعالیت های اجتماعی و مشکل در تفکر واضح شود.

داروها

داروهای ضد افسردگی با تأثیر بر انتقال دهنده های عصبی مغز به آنها کمک می کند تا خلق و خوی فرد را به طور مؤثرتری تنظیم کنند. با این حال، برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند باعث خستگی قابل توجهی شوند.

عوارض

بر اساس مطالعه ای در سال ۲۰۱۵، خستگی مزمن می تواند منجر به افسردگی شدیدتر و افزایش هزینه های پزشکی شود. در این مطالعه ۱۹۸۲ فرد مبتلا به افسردگی مورد بررسی قرار گرفتند که ۶۵۳ نفر از آنها خستگی قابل توجهی داشتند.

افراد مبتلا به خستگی نسبت به افراد بدون خستگی، شدت افسردگی، درد، مشکلات خواب و اضطراب بیشتری داشتند. آنها همچنین گزارش دادند که از داروی بیشتری استفاده می کردند و به نظر می رسید که وضعیت اجتماعی-اقتصادی آنها پایین تر باشد.

چگونه کنار بیایم

راه های کمک به مدیریت خستگی افسردگی عبارتند از:

صحبت با یک دکتر

بهترین راه برای مقابله با افسردگی و خستگی این است که در صورت امکان با پزشک صحبت کنید. در حالی که سایر روش های مقابله می تواند کمک کند، تشخیص و درمان مناسب معمولا ضروری است.

پزشک همچنین می‌تواند به تعیین اینکه آیا خستگی ناشی از یک بیماری دیگر است یا اینکه آیا این یک عارضه جانبی داروهای ضد افسردگی است، کمک می‌کند.

اگر دارو منبع خستگی باشد، تغییر به یک داروی ضد افسردگی دیگر ممکن است کمک کند. پزشک همچنین ممکن است روان درمانی را توصیه کند.

ورزش کردن

فعال بودن می تواند با ترویج خواب بهتر خستگی را کاهش دهد. یک متاآنالیز نشان داد که انجام بیش از ۲۰ دقیقه ورزش با شدت کم تا متوسط ​​می تواند انرژی را افزایش داده و خستگی را کاهش دهد.

در حال حاضر، دستورالعمل‌های فعالیت بدنی در ایالات متحده ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​را در هفته برای بزرگسالان توصیه می‌کنند. فرد می تواند این مقدار زمانی را به ۱۵ جلسه ۱۰ دقیقه ای در هفته یا ۳۰ دقیقه در ۵ روز هفته تقسیم کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) از مردم می خواهد تا آنجا که می توانند از این دستورالعمل ها پیروی کنند. آنها همچنین توصیه می‌کنند که هر هفته ورزش‌هایی را که عضلات را تقویت می‌کنند، به مدت ۲ روز انجام دهید.

بهبود کیفیت خواب

رعایت بهداشت خواب خوب می تواند به فرد در مدیریت خستگی افسردگی کمک کند. بهداشت خواب خوب به معنای انجام اقدامات خاصی برای ارتقای کیفیت خواب است.

عادات مفید از این قرار است:

اجتناب از کافئین و الکل در نزدیکی زمان خواب

محدود کردن چرت های روزانه

خودداری از خوردن وعده های غذایی سنگین خیلی نزدیک به زمان خواب

هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب رفتن و بیدار شدن

دور نگه داشتن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب

ورزش منظم

خوردن یک رژیم غذایی متعادل

انگیزه کم و بی اشتهایی می تواند خوب غذا خوردن را چالش برانگیز کند. با این حال، به گفته متخصصان، مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده و غذاهای حاوی چربی و شکر ممکن است علائم را بدتر کند.

خوردن غذاهایی که تحقیقات با تنظیم خلق و خو و افزایش سطح انرژی مرتبط است می تواند به کاهش خستگی کمک کند. غذاهایی که ممکن است کمک کنند عبارتند از:

میوه ها و سبزیجات

چای سبز

روغن زیتون

آجیل

ماهی

غلات کامل

غذاهایی که باید از آنها پرهیز کرد یا در حد اعتدال مصرف کرد عبارتند از:

غذاهای فراوری شده

غذاها و نوشیدنی های حاوی قند اضافه شده

غذاهای حاوی چربی های اشباع شده

گوشت قرمز

گوشت های فرآوری شده

کربوهیدرات های فرآوری شده

غذاهای تازه که سرشار از آنتی اکسیدان هستند نه تنها ممکن است سلامت جسمی افراد را تقویت کند، بلکه خطر ابتلا به افسردگی را نیز کاهش می دهد.

اضطراب و افسردگی اغلب با هم بروز می کنند.

حرف پایانی

افرادی که به دلیل افسردگی دچار خستگی می شوند باید با پزشک خود صحبت کنند.

خستگی درمان نشده می تواند منجر به عوارض مختلفی از جمله کناره گیری از تعهدات اجتماعی و کاری شود.

پزشکان می توانند به درمان افسردگی و خستگی کمک کنند. آنها همچنین می توانند به فرد کمک کنند تا شیوه زندگی خود را تغییر دهد تا علائم خود را کاهش دهد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *