رژیم غذایی

چرا باید رژیم کتو بگیریم؟ فواید و مضررات رژیم کتو

چرا باید رژیم کتو بگیریم؟

اختصاصی فارمافوری: چرا باید رژیم کتو بگیریم؟ رژیم کتو یک برنامه غذایی است که بر روی غذاهایی تمرکز دارد که مقدار زیادی چربی سالم، مقادیر کافی پروتئین و کربوهیدرات بسیار کمی فراهم می کند. هدف این رژیم دریافت کالری بیشتر از چربی نسبت به کربوهیدرات است.

این رژیم با تخلیه ذخایر قند بدن عمل می کند. در نتیجه شروع به تجزیه چربی برای انرژی می کند. این امر منجر به تولید مولکول هایی به نام کتون می شود که بدن برای سوخت استفاده می کند. زمانی که بدن چربی می سوزاند، می تواند منجر به کاهش وزن نیز شود.

انواع مختلفی از رژیم کتو وجود دارد، از جمله رژیم کتوژنیک استاندارد و رژیم کتوژنیک چرخه ای.

در این مقاله مزایای رژیم کتو و همچنین خطرات آن را توضیح می دهیم. و توضیح میدهیم که چرا باید رژیم کتو بگیریم.

 

چرا باید رژیم کتو بگیریم؟

باعث کاهش وزن می شود.

رژیم کتوژنیک ممکن است به چندین روش از جمله افزایش متابولیسم و ​​کاهش اشتها به کاهش وزن کمک کند.

این رژیم شامل غذاهایی است که فرد را سیر می کند و ممکن است هورمون های محرک گرسنگی را کاهش دهد. به این دلایل، پیروی از رژیم کتو ممکن است اشتها را کاهش دهد و باعث کاهش وزن شود.

در جریان یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۳ از ۱۳ کارآزمایی تصادفی کنترل شده مختلف، محققان دریافتند افرادی که رژیم‌های کتوژنیک را دنبال می‌کنند، ۲ پوند بیشتر از افرادی که رژیم‌های کم‌چرب را دنبال می‌کنند، در طی یک سال از دست داده‌اند.

به طور مشابه، بررسی دیگری از ۱۱ مطالعه نشان داد افرادی که از رژیم کتوژنیک پیروی می کنند پس از ۶ ماه ۵ پوند بیشتر از افرادی که از رژیم های کم چرب پیروی می کنند، از دست دادند.

 

آکنه را بهبود می بخشد

آکنه دلایل مختلفی دارد و ممکن است در برخی افراد با رژیم غذایی و قند خون ارتباط داشته باشد.

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات های فرآوری شده و تصفیه شده ممکن است تعادل باکتری های روده را تغییر دهد و باعث افزایش و کاهش قند خون به میزان قابل توجهی شود که هر دو می توانند بر سلامت پوست تأثیر منفی بگذارند.

طبق نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، با کاهش مصرف کربوهیدرات، رژیم کتوژنیک می تواند علائم آکنه را در برخی افراد کاهش دهد.

 

خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش میدهد

محققان اثرات رژیم کتوژنیک را در کمک به پیشگیری یا حتی درمان برخی سرطان ها بررسی کرده اند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که رژیم کتوژنیک ممکن است یک درمان مکمل ایمن و مناسب برای استفاده در کنار شیمی درمانی و پرتودرمانی در افراد مبتلا به سرطان های خاص باشد. این امر به این دلیل است که استرس اکسیداتیو بیشتری در سلول‌های سرطانی نسبت به سلول‌های طبیعی ایجاد می‌کند و باعث مرگ آنها می‌شود.

یک مطالعه جدیدتر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد از آنجایی که رژیم کتوژنیک قند خون را کاهش می دهد، می تواند خطر عوارض انسولین را نیز کاهش دهد. انسولین هورمونی است که قند خون را کنترل می کند و ممکن است با برخی سرطان ها ارتباط داشته باشد.

هرچند برخی از تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است فوایدی در درمان سرطان داشته باشد، اما مطالعات در این زمینه محدود است. محققان نیاز به انجام مطالعات بیشتری برای درک کامل مزایای بالقوه رژیم کتوژنیک در پیشگیری و درمان سرطان دارند.

 

سلامت قلب را بهبود می بخشد

وقتی فردی از رژیم کتوژنیک پیروی می کند، مهم است که غذاهای سالم را انتخاب کند. برخی شواهد نشان می‌دهند که خوردن چربی‌های سالم مانند آووکادو به جای چربی‌های کمتر ‌مفید، مانند پوست گوشت خوک، می‌تواند با کاهش کلسترول به بهبود سلامت قلب کمک کند.

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۷ ر روی حیوانات و انسان‌ها در رژیم کتو نشان داد که برخی افراد کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول تام، لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد و تری گلیسیرید تجربه کردند.

سطح بالای کلسترول می تواند خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد. بنابراین، اثر کاهنده رژیم کتو بر کلسترول ممکن است خطر عوارض قلبی را در فرد کاهش دهد.

 

با این حال، این مطالعه به این نتیجه رسید که اثرات مثبت رژیم غذایی بر سلامت قلب به کیفیت رژیم غذایی بستگی دارد. بنابراین، خوردن غذای سالم و متعادل در حین پیروی از رژیم کتو بسیار مهم است.

 

 از عملکرد مغز محافظت می کند

برخی از مطالعات نشان می‌دهد کتون‌هایی که در رژیم کتو تولید می‌شوند، مزایای محافظتی عصبی دارند، به این معنی که می‌توانند مغز و سلول‌های عصبی را تقویت و محافظت کنند.

به همین دلیل، رژیم کتو ممکن است به فرد در پیشگیری یا مدیریت بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر کمک کند.

چرا باید رژیم کتو بگیریم؟ چون علاوه بر کاهش وزن، از سلولهای مغز محافظت میکند.

 

به طور بالقوه تشنج را کاهش می دهد

نسبت چربی، پروتئین و کربوهیدرات در رژیم کتو، نحوه مصرف انرژی بدن را تغییر می‌دهد و در نتیجه کتوز ایجاد می‌شود. کتوز یک فرآیند متابولیک است که طی آن بدن از اجسام کتون برای سوخت استفاده می کند.

بنیاد صرع می گوید کتوز می‌تواند تشنج را در افراد مبتلا به صرع کاهش دهد – به‌ویژه افرادی که به سایر روش‌های درمانی پاسخ نداده‌اند. تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر این امر ضروری است، اگرچه به نظر می رسد بیشترین تأثیر را بر روی کودکانی که تشنج کانونی دارند داشته است.

نتایج یک بررسی مطالعاتی در سال ۲۰۱۹ از این فرضیه پشتیبانی می کند که رژیم کتو می تواند به افراد مبتلا به صرع کمک کند. رژیم کتوژنیک ممکن است علائم صرع را با چندین مکانیسم مختلف کاهش دهد.

 

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را بهبود می بخشد

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که می‌تواند منجر به هورمون‌های مردانه اضافی، اختلال در تخمک‌گذاری و تخمدان‌های پلی کیستیک شود. رژیم غذایی پر کربوهیدرات می تواند عوارض نامطلوبی مانند مشکلات پوستی و افزایش وزن در افراد مبتلا به PCOS ایجاد کند.

مطالعات بالینی زیادی در مورد رژیم کتوژنیک و سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. یک مطالعه آزمایشی در سال ۲۰۰۵، پنج زن را طی ۲۴ هفته مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که رژیم کتوژنیک چندین نشانگر سندرم تخمدان پلی کیستیک را بهبود می بخشد، از جمله:

کاهش وزن

تعادل هورمونی

نسبت هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH)

سطح انسولین ناشتا

بررسی متفاوتی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که رژیم کتو اثرات مفیدی برای افراد مبتلا به اختلالات هورمونی، از جمله PCOS و دیابت نوع ۲ دارد.

 

خطرات و عوارض رژیم کتو

رژیم کتوژنیک ممکن است طیف وسیعی از مزایای سلامتی داشته باشد. با این حال، ماندن طولانی مدت در رژیم کتوژنیک می تواند تأثیر نامطلوبی بر سلامت داشته باشد، از جمله افزایش خطر بیماری های زیر:

سنگ کلیه

پروتئین اضافی در خون

کمبود مواد معدنی و ویتامین

تجمع چربی در کبد

رژیم کتو می تواند عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کند که بسیاری از مردم آن را به عنوان آنفولانزای کتو می شناسند. این اثرات نامطلوب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یبوست

خستگی

قند خون پایین

حالت تهوع

استفراغ

سردرد

استقامت کم در ورزش

این علائم به ویژه در ابتدای رژیم غذایی رایج است زیرا بدن با منبع انرژی جدید خود سازگار می شود.

برخی از افراد ها باید از رژیم کتو اجتناب کنند، از جمله:

افراد مبتلا به دیابت که وابسته به انسولین هستند

افرادی که اختلالات گوارشی دارند

کسانی که بیماری کلیوی یا پانکراتیت دارند

زنان در دوران بارداری و شیردهی

افرادی که برای دیابت نوع ۲ نوعی دارو به نام مهارکننده های سدیم-گلوکز ۲ (SGLT2) مصرف می کنند نیز نباید از رژیم کتو پیروی کنند. این دارو خطر ابتلا به کتواسیدوز دیابتی را افزایش می دهد، وضعیت خطرناکی که باعث افزایش اسیدیته در خون می شود.

 

جمع بندی

مهم است که در مورد هر برنامه غذایی با یک پزشک، متخصص تغذیه یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مورد اعتماد صحبت کنید، به خصوص برای افرادی که در تلاش برای مدیریت یک مشکل یا بیماری هستند.

افرادی که به دنبال شروع رژیم کتو هستند باید با پزشک مشورت کنند و بررسی کنند که آیا دیابت، هیپوگلیسمی، بیماری قلبی یا هر بیماری دیگر دارند یا نه، تا مطمئن شوند رژیم کتو یک الگوی غذایی ایمن است.

به خاطر داشته باشید که مطالعات زیادی در مورد فواید طولانی مدت رژیم کتوژنیک وجود ندارد. مشخص نیست که آیا حفظ این رژیم در دوره‌های طولانی‌تر مفیدتر از الگوهای غذایی سالم کمتر محدودکننده است یا خیر.رژیم کتوژنیک کربوهیدرات ها را محدود یا به شدت محدود می کند. با این حال، برخی از کربوهیدرات ها فوایدی برای سلامتی دارند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *