بهداشت فردی, خانواده سالم, سبک زندگی

چرا ممکن است یک فرد اسپرم را مسدود کند و چه اتفاقی برای آن می افتد؟

چرا ممکن است یک فرد اسپرم را مسدود کند و چه اتفاقی برای آن می افتد؟

چرا ممکن است یک فرد اسپرم را مسدود کند و چه اتفاقی برای آن می افتد؟ افرادی که آلت تناسلی دارند ممکن است تصمیم بگیرند به طور موقت یا دائم مانع خروج اسپرم در هنگام انزال شوند.

برخی دیگر ممکن است عارضع پزشکی داشته باشند که از خروج اسپرم از بدن جلوگیری می کند.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا افراد اسپرم را مسدود می کنند، آیا عوارض جانبی دارد یا خیر و چه زمانی در مورد مسائل مربوط به انزال به پزشک مراجعه کنیم.

چرا این اتفاق می افتد؟

افراد ممکن است عارضه ای داشته باشند که از خروج اسپرم از بدن جلوگیری کند، یا ممکن است به دلایل مختلف، موقت یا دائم، انزال را مسدود کنند.

مسدود کردن عمدی اسپرم در طول رابطه جنسی

افراد ممکن است انزال را در حین لبه زدن، که تکنیکی برای جلوگیری از ارگاسم در طول خودارضایی یا رابطه جنسی است، به تاخیر بیاندازند. به گفته انجمن بین المللی پزشکی جنسی (ISSM) برای برخی از افراد، این ممکن است باعث شود که ارگاسم شدیدتر و لذت بخش تر شود.

با لبه زدن، فرد به سطحی از تحریک جنسی می رسد که منجر به ارگاسم می شود. سپس تحریک را کاهش می دهند تا از ارگاسم جلوگیری کنند، سپس آن را افزایش می دهند تا دوباره به ارگاسم نزدیک شوند. آنها می توانند این چرخه را تا زمانی که بخواهند به ارگاسم برسند ادامه دهند.

افراد همچنین ممکن است از لبه برای کمک به مدیریت انزال زودرس استفاده کنند.

همچنین ممکن است احتباس مایع منی را به عنوان بخشی از رابطه جنسی تنتریک انجام دهند. برخی از تکنیک ها ممکن است شامل ارگاسم بدون انزال باشد، مانند کارزا. این رویکرد بر تنفس، مدیتیشن و وضعیت ها و روش های خاص تمرکز دارد. هدف ایجاد ارگاسم بدون انزال، برای حفظ فعالیت جنسی است.

انزال

بی انزالی زمانی است که فردی که آلت تناسلی دارد قادر به انزال منی نباشد. دو نوع وجود دارد:

اولیه: افرادی که آلت تناسلی دارند و همیشه انزال داشته اند

ثانویه: افراد دارای آلت تناسلی که دچار انزال می شوند، اما قبلاً قادر به انزال منی بوده اند.

علل این وضعیت عبارتند از:

آسیب، مانند نخاع یا ناحیه لگن

عفونت ها

داروهای خاص، از جمله داروهای ضد افسردگی

جراحی در ناحیه لگن، که ممکن است بر اعصاب لگن تاثیر بگذارد

برداشتن غدد لنفاوی به دلیل درمان سرطان بیضه

بیماری هایی که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، مانند بیماری پارکینسون

درمان علت زمینه ای ممکن است به رفع انزال کمک کند. اگر مشکل باروری برای مردان مبتلا به این بیماری است، روش‌های پزشکی برای کمک به تحریک انزال یا استخراج اسپرم در دسترس هستند.

انزال رتروگراد

انزال رتروگراد عارضه ای است که باعث می شود منی به جای خروج از بدن در هنگام ارگاسم وارد مثانه شود. افراد مبتلا به انزال رتروگراد ممکن است در هنگام ارگاسم مایع منی تولید کنند.

انزال رتروگراد به مثانه یا بقیه بدن فرد آسیب نمی رساند. مایع منی به سادگی با ادرار مخلوط می شود و هنگام ادرار از بدن خارج می شود.

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

ادرار کدر به نظر می رسد، به دلیل وجود مایع منی

ارگاسم خشک، که در آن افراد هنوز هم احساس لذت می کنند، اما منی را به مقدار کمی دفع می کنند

آسیب به ماهیچه ها یا اعصاب در ناحیه لگن می تواند باعث انزال رتروگراد شود. علل می تواند شامل موارد زیر باشد:

جراحی روی مثانه یا غده پروستات

دیابت

اسکلروز چندگانه

آلفا بلوکرها

پزشکان برای مدیریت انزال رتروگراد باید بر روی مشکل اساسی تمرکز کنند. یک مثال سودوافدرین است، دارویی که ممکن است برخی موارد را درمان کند.

انزال رتروگراد برای سلامتی افراد مضر نیست، اما بر باروری تأثیر می گذارد. بازیابی اسپرم از ادرار برای درمان های باروری ممکن است گزینه ای برای افرادی باشد که خواهان فرزند بیولوژیکی هستند.

وازکتومی

برخی از افراد ممکن است با انجام وازکتومی مانع از خروج اسپرم دائمی شوند. این روش جراحی لوله‌های حامل اسپرم را مسدود می‌کند و مانع از خروج آن در حین انزال می‌شود.

بسیاری از افراد وازکتومی را به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری انتخاب می کنند تا از باردار شدن شریک جنسی زن جلوگیری کنند.

وقتی فردی جلوی خروج اسپرم را بگیرد چه اتفاقی در بدن می افتد؟

بیضه ها اسپرم می سازند که از طریق لوله ای به نام واز دفران از کیسه بیضه خارج می شود. در طی انزال، اسپرم با مایع منی مخلوط می شود و از طریق مجرای ادرار، لوله ای در آلت تناسلی، خارج می شود.

منی حاوی حدود ۱۰ درصد اسپرم است .بقیه شامل موارد زیر است:

آنزیم ها

ویتامین سی

کلسیم

پروتئین

سدیم

فلز روی

اسید سیتریک

قند فروکتوز

اگر اسپرم از طریق انزال خارج نشود، بدن منی را تجزیه کرده و دوباره جذب می کند. همچنین ممکن است اسپرم را در طول تشعشع شبانه آزاد کند که به آن رویای مرطوب نیز گفته می شود.

اگر افراد وازکتومی شده باشند، اسپرم آنها در داخل بدن باقی می ماند و با مایع منی مخلوط نمی شود. بیضه ها به تولید اسپرم ادامه می دهند، اما بدن دوباره آن را جذب می کند.

آیا عوارض جانبی دارد؟

هیچ مدرکی نشان نمی دهد که مسدود کردن اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم انزال نشده برای بدن مضر نیست و انباشته نمی شود.

بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند، دوباره جذب می کند. این هیچ عوارض جانبی بر میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی در افرادی که انزال را در هنگام تحریک جنسی به تاخیر می اندازند یا اجتناب می کنند، وجود داشته باشد. فشار خون اپیدیدیم زمانی است که برانگیختگی جنسی مردان منجر به ارگاسم یا انزال نمی شود. مردم ممکن است از آن به عنوان توپ آبی یاد کنند.

علائم فشار خون اپیدیدیم ممکن است شامل درد خفیف تا شدید کیسه بیضه باشد.

دلایل انزال

دلایل مختلفی برای انزال افراد وجود دارد.

برای بچه دار شدن

انزال در حین رابطه جنسی واژینال رایج ترین راه برای بچه دار شدن زوج زن و مرد است.

برای لذت جنسی

بسیاری از مردم انزال را برای لذت جنسی انتخاب می کنند. یک بررسی در سال ۲۰۱۳ به ارتباط بین انزال و لذت جنسی مردان پرداخت. تحقیقات نشان می دهد که ارگاسم و انزال دو فرآیند مجزا در بدن هستند.

این مطالعه نتیجه می گیرد که آیا یک فرد از انزال لذت جنسی می برد یا خیر، بر اساس ادراک ذهنی اوست.

ممکن است خطر سرطان پروستات را کاهش دهد

انزال ممکن است فواید سلامت خاصی داشته باشد. وقوع زیاد انزال ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

یک مطالعه این موضوع را بررسی می‌کند و ۳۱۹۲۵ متخصص سلامت مرد در ایالات متحده را از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ تجزیه و تحلیل می‌کند. شرکت‌کنندگان اکثراً افراد قفقازی ۴۰ تا ۷۵ ساله بودند.

آنها پرسشنامه‌ای را در سال ۱۹۹۲ پر کردند که در آن توضیح می‌داد چند بار در ماه در سنین مختلف انزال می‌کنند. پیگیری‌ها موارد سرطان پروستات و ارتباط بین دفعات انزال را بررسی کردند.

این مطالعه ارتباط بین انزال مکرر و کاهش خطر سرطان پروستات را نشان داد. با این حال، محققان باید این موضوع را بیشتر مطالعه کنند.

انزال ممکن است بر کیفیت اسپرم تاثیری نداشته باشد

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ به این موضوع پرداخت که چگونه فرکانس انزال بر کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد. این مطالعه نتیجه می گیرد که انزال روزانه در طول ۲ هفته هیچ تاثیر منفی بر عملکرد یا کیفیت اسپرم نداشته است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر افراد مشکلات یا علائم غیرعادی مرتبط با انزال را تجربه کنند، ممکن است بخواهند به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنند.

افراد در موارد زیر باید با پزشک مشورت کنند:

زمانی که خون در منی خود مشاهده میکنند.

وقتی انزال یا مشکلات جنسی بر سلامت روحی و روانی آنها تأثیر می گذارد.

هنگامی که می خواهند فرزند بیولوژیکی داشته باشند، اما در انزال مشکل دارند.

یک متخصص پزشکی می تواند سابقه پزشکی و جنسی یک فرد را بررسی کند، معاینه فیزیکی انجام دهد و هر گونه آزمایش لازم را برای یافتن مشکلات اساسی انجام دهد.

خلاصه

افراد ممکن است عمدا مانع از خروج اسپرم شوند تا تجربه جنسی طولانی شود.

برخی از بیماری های پزشکی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در انزال شوند.

افراد همچنین ممکن است وازکتومی را انتخاب کنند، روشی که از بیرون آمدن اسپرم در حین انزال جلوگیری می کند.

به نظر می رسد هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مسدود کردن اسپرم از بیرون مضر است. بدن هر اسپرمی را که از بدن خارج نشود دوباره جذب می کند.

اگر افراد در مورد باروری یا سلامت جنسی خود نگرانی دارند، می توانند با پزشک مشورت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *