سبک زندگی

چرا همیشه استرس دارم؟ علت و درمان انواع اضطراب

چرا همیشه استرس دارم

اختصاصی فارمافوری: اضطراب یک اصطلاح بسیار پرکاربرد است. که طیف وسیعی از تجربیات آدمی را در بر می گیرد. ممکن است از خودتان بپرسید چرا همیشه استرس دارم. استرس یا اضطراب طیف وسیعی از تجارب را در بر می گیرد.

از نظر بالینی ، چندین بیماری بهداشت روانی زیر چتر اضطراب قرار می گیرند:

اختلال اضطراب فراگیر
اختلال هراس
اختلال اضطراب اجتماعی
آگورافوبیا و سایر فوبیاها
اختلال اضطراب جدایی
جهش انتخابی

در استفاده روزمره ، “اضطراب” ممکن است به علائم خاصی اشاره داشته باشد. اما شما همچنین می توانید این اصطلاح را برای اشاره به احساس ناراحتی ، عصبی بودن ، نگرانی یا ترس به کار ببرید.

هرچند اضطراب به همین جا ختم نمی شود. برخی از کارشناسان – به ویژه روانشناس چارلز اسپیلبرگر – با تفکیک اضطراب حالت، از اضطراب ویژگی ، برای انواع اضطراب تفکیک قائل می شوند.

انواع اضطراب ها

 

اضطراب حالت

یک واکنش طبیعی انسان است. تجربه ترس در موقعیت هایی به خصوص است. در موقعیت های استرس زا.

اضطراب ویژگی

این به اضطرابی اشاره دارد که به عنوان بخشی از شخصیت شما ظاهر می شود. نه فقط در شرایط استرس زا.

می گویید چرا همیشه استرس دارید؟ این دیگر اضطراب حالت نیست.

در زیر ، ما تفاوت بین اضطراب ویژگی و حالت را بیان می کنیم. و راهنمایی هایی در مورد دریافت کمک برای اضطراب مداوم از هر نوع ارائه می دهیم.

تفاوت اضطراب حالت و اضطراب ویژگی

هر کس هر از گاهی دچار سطحی از اضطراب می شود. این یک واکنش طبیعی به احساس تهدید یا ترس است.

با این حال ، اضطرابی که برای شما ایجاد می شود احتمالاً به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله شرایط خاص موقعیت و شخصیت منحصر به فرد شما.

در اینجا نحوه تفاوت بین اضطراب حالت و ویژگی را برای شما توضیح می دهیم

اضطراب حالت

این نوع اضطراب زمانی بروز پیدا می کند که با تهدید احتمالی یا موقعیت ترسناکی روبرو شوید. معمولا شامل ترکیبی از علائم روحی و جسمی است.

علائم روانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس نگرانی
مشکل در تمرکز
تحریک پذیری

علائم فیزیکی لحظه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل در تنفس
ضربان قلب سریع
ناراحتی معده
تنش و درد عضلانی

البته ، هنگامی که هیچ تهدید فیزیکی واقعی وجود ندارد ، می توانید اضطراب حالت را نیز تجربه کنید.

بگذارید برای درک بهتر موضوع مثالی بزنیم: به تازگی یک ایمیل کوتاه از مدیر خود دریافت کرده اید: “من باید هر چه سریعتر شما را در دفتر خود ببینم.”

می دانید که هیچ خطری متوجه شما نیست. کار اشتباهی انجام نداده اید که قرار باشد توبیخ شوید. با این وجود ، شما با پاهای کمی لرزان به دفتر او می روید. شما سعی می کنید خاطرات چند روز گذشته خود را مرور کنید تا بفهمید چه چیزی ممکن است بخواهد بگوید. اما ذهن شما کاملاً خالی است.

هنگامی که در دفتر مدیر می نشینید و او توضیح می دهد که فقط می خواهد در مورد یک مساله مربوط به کارتان به شما توضیحاتی دهد ، آرامش تمام وجود شما را فرا میگیرد. و اضطراب با تمام علائم آن محو می شود.

اضطراب ویژگی

متخصصانی که بین اضطراب ویژگی و اضطراب موقعیت تمایز قائل می شوند ، اضطراب ویژگی را بیشتر قسمت ثابت شخصیت شما می دانند. یعنی یک ویژگی شخصیتی. این میشود همان وقتی که می پرسید چرا همیشه استرس دارید. داشتن استرس همیشگی، بدون دلیل استرس زا، اضطراب ویژگی است.

ممکن است در شرایط روزمره احساس اضطراب و استرس بیشتری داشته باشید. حتی در مواردی که ترس یا نگرانی به لحاظ منطقی نباید در شما ایجاد شود. مثلا:

شریک زندگی شما کمی دور از شما به نظر می رسد؟ شما شروع به نگرانی می کنید که او می خواهد از شما جدا شود.

هنوز هیچ نظری در مورد ایده پایان نامه خود دریافت ندارید؟ استاد شما احتمالا حسابی کفری شده است. 

بعد از چند پیام اخیر شما هرگز از دوست خود چیزی نشنیده اید؟ حتماً کاری کرده اید که او را ناراحت کرده.

به این ها میگویند اضطراب ویژگی. یعنی شما در موقعیتی هستید که احتمالا برای یک نفر دیگر استرس زا نخواهد بود. ولی شما با در نظر گرفتن بدترین احتمالات احساس اضطراب میکنید.

تحقیقات قدیمی به چهار نوع اضطراب ویژگی اشاره می کند:

تهدید ارزیابی اجتماعی.  این ممکن است شامل انتقاد یا درگیری باشد. یعنی شما فکر میکنید ممکن است مورد انتقاد یا حمله قرار بگیرید.

تهدید خطر جسمی. این ممکن است شامل مواردی مانند بیماری یا تصادفات رانندگی باشد. یعنی شما دائما احساس میکنید ممکن است تصادف کنید یا مریض شوید.

تهدید مبهم. این ممکن است شامل احساس عمومی تری از عذاب یا نگرانی های غیرقابل توضیح و علت شود.

تهدید در کارهای روزمره یا شرایط بی ضرر. این ممکن است شامل ترس در مورد ملاقات با افراد جدید یا اشتباه در کار شما باشد.

احساس مزمن اضطراب و نگرانی می تواند سیستم عصبی شما را در معرض تهدید دائمی قرار دهد. در نتیجه ، ممکن است علائم اضطراب طولانی مدت را مشاهده کنید ، مانند:

تغییر در خلق و خوی شما ، مانند تحریک پذیری و ناراحتی
مشکل در تمرکز بر وظایف
تمایل به اجتناب از منبع ترس شما
بی خوابی و سایر مشکلات خواب
تغییر اشتها
خستگی
دردها و دردهای بدن که علت مشخصی ندارند

 

علت اضطراب ویژگی چیست؟

دلایل اصلی اضطراب ، از جمله اضطراب ویژگی ، هنوز هم نوعی راز است. اما اضطراب ویژگی به احتمال زیاد به بعد خاصی از شخصیت مربوط می شود. یک ویژگی از پنج ویژگی بزرگ که تحت عنوان روان رنجوری شناخته می شود.

نمره روان رنجوری بالاتر ممکن است به این معنی باشد که شما به طور متوسط ​​احساس تنش می کنید. و تغییرات بیشتری در خلق و خو و احساسات خود مشاهده می کنید.

اگر وقت بیشتری را با افکار خود بگذرانید و آنها را مدام مرتب کنید، یعنی میزان روان رنجوری شما بیشتر است. این تمایل به بررسی (و بررسی مجدد) افکار شما می تواند منجر به الگوهای نگرانی و نشخوار فکری شود. که تمام اینها ریشه اصطراب ویژگی ست.

 

چه ارتباطی بین این دو نوع اضطراب وجود دارد؟

همه متخصصان و محققان اضطراب در تمایز بین اضطراب ویژگی و حالت توافق ندارند.

برخی معتقدند که این دو با هم به عنوان یک ساختار واحد کار می کنند. به عبارت دیگر ، هرچه میزان اضطراب ویژگی شما بیشتر باشد ، هنگام مواجهه با خطر یا هرگونه تهدید دیگر ، بیشتر مضطرب خواهید شد.

اسپیلبرگر ، که در اصل ایده اضطراب حالت و ویژگی را مطرح کرد ، متعلق به این مکتب فکری بود.

متخصصان دیگر مرز مشخصی بین این دو ترسیم می کنند. و پیشنهاد می کنند که در حالی که اضطراب ویژگی می تواند اضطراب حالت را افزایش و تشدید کند ، این دو نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. که می توانند مستقل از یکدیگر ایجاد و نوسان کنند.

یک مطالعه کوچک ۲۰۲۰ از این ایده پشتیبانی می کند. یافته های تحقیق به تفاوت هایی در نحوه ترسیم نقشه صفات و اضطراب حالت اشاره می کند. و نشان می دهد که اضطراب ویژگی و حالت ممکن است ساختارهای جداگانه ای باشند. با این وجود ، نویسندگان مطالعه موافقند که تحقیقات آینده ممکن است بینش بهتری ارائه دهد.

در هر صورت ، متخصصان معمولاً برای ارزیابی علائم اضطراب از پرسشنامه اضطراب حالت اسپیلبرگر (STAI) استفاده می کنند. این مقیاس هم اضطراب حالت و هم ویژگی را اندازه گیری می کند. اما همچنین نشان دهنده رویکرد تک ساز اسپیلبرگر در مورد اضطراب حالت و ویژگی است.

باز هم ، کارشناسان هنوز به طور دقیق نتیجه نگرفته اند که چه چیزی باعث اضطراب می شود. با این حال ، آنها می دانند که عوامل محیطی و ژنتیکی می توانند نقش مهمی در رشد شخصیت داشته باشند. در واقع، برای رسیدن به پاسخ سوال چرا همیشه استرس دارم ، باید به وضعیت محیط و ژنتیک پرداخت.

چرا همیشه استرس دارم؟

اگریکی از والدین شما با شرایط اضطرابی زندگی می کند ، شما شانس بیشتری برای ابتلا به چنین شرایطی دارید.

تجربه ضربه و سایر رویدادهای استرس زا یا ترسناک در دوران کودکی و نوجوانی می تواند بر نحوه واکنش بدن و مغز شما به تهدیدهای واقعی تأثیر بگذارد.

همانطور که محققان در مورد علل خاصی که باعث ایجاد اضطراب می شوند ، بیشتر می آموزند ، ممکن است از تمایزهای واضح تری بین اضطراب حالت و ویژگی – بدون ذکر هرگونه عملکرد جداگانه – پشتیبانی کنند.

درمان چگونه می تواند کمک کند؟

اگر در زمان ترس، اضطراب را تجربه می کنید ، خوب ، این معمولی است.

اما حتی اضطراب خفیف یا گذرا می تواند بر شما غلبه کند. چرا که دستیابی به استراتژی های مقابله با اضطراب (آن هم در لحظه ناراحتی) آسان نیست. این امر زمانی سخت تر می شود که منبع استرس شما دائمی باشد (برای مثال ، همه گیری جهانی کرونا یا تغییرات آب و هوایی).

به خاطر داشته باشید که شما همچنین نیازی به رعایت معیارهای تشخیص اضطراب ندارید تا درمان مفید باشد.

چگونه استرس یا اضطراب خود را کنترل و درمان کنیم

خب، حالا بهتر است به جای پرسش چرا همیشه استرس دارم ، به این سوال پاسخ دهیم که چگونه استرس دائمی ام را کنترل کنم؟ اما پاسخ مشخص است: با کمک گرفتن از یک درمانگر.

یک درمانگر می تواند:

به شما کمک کند محرک های احتمالی اضطراب را شناسایی کنید.

آموزش تکنیک های مقابله مفید ، مانند مدیتیشن یا تمرینات زمینی ، برای کاهش تنش در لحظه.

یک فضای امن برای اشتراک احساسات نگرانی و ترس فراهم کنید.

به شما کمک می کند تا تغییرات را برای کاهش و مقابله بهتر با استرس در زندگی خود ایجاد کنید.

اگر یک درمانگر نوع خاصی از اضطراب را تشخیص دهد ، ممکن است بسته به علائم شما ، روشهای درمانی متفاوتی را توصیه کند.

بسیاری از درمانگران درمان رفتاری شناختی (CBT) را برای اضطراب توصیه می کنند. یکم طالعه معتبر در سال ۲۰۰۹ حتی اشاره کرد CBT ممکن است مزایای خاصی برای اضطراب ویژگی داشته باشد.

 

رویکردهای دیگری که ممکن است به افراد کمک کند عبارتند از:

 

درمان پذیرش و تعهد
رویکردهای درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی
درمان از طریق مواجهه
هنر درمانی
درمان فراشناختی

برخی شواهد نشان می دهند که اضطراب می تواند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد. بنابراین ، هنگامی که اضطراب به صورت دائمی در زندگی شما ظاهر می شود ، همیشه ارزش این را دارد که با یک درمانگر تماس بگیرید.

نتیجه نهایی

اضطراب ویژگی ممکن است به سادگی بخشی از شخصیت شما باشد. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما باید خود را به دست نگرانی و ناامنی بسپارید و بدون آنکه به پرسش چرا همیشه استرس دارم پاسخ دهید به زندگیتان ادامه دهید!

ممکن است تغییر جنبه های کلیدی شخصیت برای شما آسان نباشد. اما همیشه می توانید روشهای جدیدی را برای کنترل استرس بیاموزید.

هنگامی که به نظر می رسد اضطراب حتی به دنبال خفیف ترین تهدیدها نیز بروز می کند ، یک درمانگر می تواند با کنترل ترس های شما و یافتن راهی برای آرامش روانی طولانی مدت، به شما کمک کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *