بیماری ها

چطور بفهمم بیماری قلبی دارم؟ / هر آنچه باید در مورد بیماری قلبی بدانید

چطور بفهمم بیماری قلبی دارم

اختصاصی فارمافوری: چطور بفهمم بیماری قلبی دارم؟ بیماری قلبی به هر بیماری هایی اطلاق می شود که بر قلب تأثیر بگذارد. انواع مختلفی وجود دارد و برخی از آنها قابل پیشگیری هستند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. حدود ۱ مورد از هر ۴ مرگ در ایالات متحده به دلیل بیماری قلبی رخ می دهد و این وضعیت بر همه جنسیت ها و همچنین همه گروه های نژادی و قومی تأثیر می گذارد.

در این مقاله با انواع، علل و علائم بیماری قلبی بیشتر آشنا شوید. این مقاله همچنین عوامل خطر و درمان را پوشش می دهد.

چطور بفهمم بیماری قلبی دارم؟

انواع

بیماری قلبی به هر بیماری اطلاق می شود که بر سیستم قلبی عروقی تأثیر بگذارد. انواع مختلفی از بیماری قلبی وجود دارد و به روش های مختلفی بر قلب و عروق خونی تأثیر می گذارد.

بخش‌های زیر با جزئیات بیشتری به انواع مختلف بیماری‌های قلبی می‌پردازند.

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر که به عنوان بیماری عروق کرونر قلب نیز شناخته می شود، شایع ترین نوع بیماری قلبی است.

این بیماری زمانی ایجاد می شود که شریان هایی که خون را به قلب می رسانند با پلاک مسدود می شوند. این امر باعث سفت شدن و باریک شدن آنها می شود. پلاک حاوی کلسترول و سایر مواد است.

 

در نتیجه، جریان خون کاهش می یابد و قلب اکسیژن کمتر و مواد مغذی کمتری دریافت می کند. با گذشت زمان، عضله قلب ضعیف می شود و خطر نارسایی قلبی و آریتمی وجود دارد.

هنگامی که پلاک در رگ ها ایجاد می شود، آترواسکلروز نامیده می شود. پلاک در رگ ها می تواند در اثر انسداد پاره شود و باعث توقف جریان خون شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.

نقایص مادرزادی قلب

فردی که دارای نقص مادرزادی قلب است با مشکل قلبی متولد می شود. انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد، از جمله:

دریچه های غیر معمول قلب: دریچه ها ممکن است به درستی باز نشوند یا ممکن است خون نشت کند.

نقایص سپتوم: سوراخی در دیواره بین حفره های پایینی یا حفره های بالایی قلب وجود دارد.

آترزی: یکی از دریچه های قلب از بین رفته است.

بیماری مادرزادی قلب می‌تواند شامل مسائل ساختاری عمده باشد، مانند فقدان بطن یا اتصالات غیرعادی بین شریان‌های اصلی .

بسیاری از نقایص مادرزادی قلب هیچ علامت قابل توجهی ایجاد نمی کنند و تنها در طی یک معاینه پزشکی معمول آشکار می شوند.

با توجه اطلاعات انجمن قلب آمریکا (AHA)، سوفل قلبی اغلب کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

آریتمی

آریتمی به ضربان نامنظم قلب اشاره دارد. زمانی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی هماهنگ کننده ضربان قلب به درستی کار نکنند. در نتیجه، قلب ممکن است خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم بزند.

انواع مختلفی از آریتمی وجود دارد، از جمله:

تاکی کاردی: به ضربان قلب سریع اشاره دارد.

برادی کاردی: به ضربان قلب آهسته اشاره دارد.

انقباضات زودرس: به ضربان زودرس قلب اشاره دارد.

فیبریلاسیون دهلیزی: یک نوع ضربان نامنظم قلب است.

فرد ممکن است متوجه احساسی مانند بال بال زدن یا تپش قلب شود.

در برخی موارد، آریتمی می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا عوارض شدید داشته باشد.

کاردیومیوپاتی متسع

در کاردیومیوپاتی دیلاته، حفره های قلب گشاد می شوند، به این معنی که عضله قلب کشیده و نازک می شود. شایع ترین علل کاردیومیوپاتی متسع، حملات قلبی، آریتمی ها و سموم در گذشته است، اما ژنتیک نیز می تواند نقش داشته باشد.

در نتیجه قلب ضعیف می شود و نمی تواند خون را به درستی پمپاژ کند. می تواند منجر به آریتمی، لخته شدن خون در قلب و نارسایی قلبی شود.

 

 

انفارکتوس میوکارد

همچنین به عنوان حمله قلبی شناخته می شود، انفارکتوس میوکارد شامل وقفه در جریان خون به قلب است. می تواند به بخشی از عضله قلب آسیب برساند یا آن از بین ببرد.

شایع ترین علت حمله قلبی پلاک، لخته خون یا هر دو در شریان کرونر است. همچنین اگر شریان به طور ناگهانی تنگ شود یا اسپاسم شود، ممکن است رخ دهد.

نارسایی قلبی

هنگامی که فردی نارسایی قلبی دارد، قلب او هنوز کار می کند اما نه آنطور که باید باشد. نارسایی احتقانی قلب نوعی نارسایی قلبی است که می تواند به دلیل مشکلاتی در عملکرد پمپاژ یا آرامش ایجاد شود.

نارسایی قلبی می تواند ناشی از بیماری عروق کرونر درمان نشده، فشار خون بالا، آریتمی و سایر شرایط باشد. این شرایط می تواند بر توانایی قلب برای پمپاژ یا استراحت مناسب تأثیر بگذارد.

نارسایی قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، اما جستجوی درمان زودهنگام برای بیماری های مرتبط با قلب می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

این بیماری معمولا زمانی ایجاد می شود که یک مشکل ژنتیکی بر عضله قلب تاثیر بگذارد.

 

دیواره های عضله ضخیم می شوند و انقباضات سخت تر می شوند. این امر بر توانایی قلب برای دریافت و پمپاژ خون تأثیر می گذارد. در برخی موارد، انسداد ممکن است رخ دهد.

ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد و بسیاری از افراد تشخیص داده نمی شوند. با این حال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک می تواند در طول زمان بدتر شود و منجر به مشکلات قلبی مختلف شود.

هر کسی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارد باید درخواست غربالگری کند، زیرا دریافت درمان می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک عامل اصلی مرگ قلبی در بین جوانان و ورزشکاران زیر ۳۵ سال است.

نارسایی دریچه میترال

این رویداد زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه میترال قلب به اندازه کافی محکم بسته نمی‌شود و اجازه می‌دهد خون به قلب برگردد.

در نتیجه، خون نمی تواند به طور موثر در قلب یا بدن حرکت کند و می تواند به حفره های قلب فشار بیاورد. با گذشت زمان، قلب می تواند بزرگ شود و به نارسایی قلبی می منجر شود.

افتادگی دریچه میترال

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که فلپ های دریچه دریچه میترال به درستی بسته نمی شوند. در عوض، در دهلیز چپ برآمده می شوند.

 

افتادگی دریچه میترال معمولاً تهدید کننده زندگی نیست، اما برخی از افراد ممکن است به درمان نیاز داشته باشند.

عوامل ژنتیکی و مشکلات بافت همبند می توانند باعث این عارضه شوند، عارضه ای که حدود ۲ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

تنگی آئورت

در تنگی آئورت، دریچه ریوی ضخیم یا ذوب شده است و به درستی باز نمی شود. این امر باعث می‌شود قلب نتواند خون را از بطن چپ به منبع مطمئن آئورت پمپ کند.

ممکن است فردی به دلیل ناهنجاری های مادرزادی دریچه با آن به دنیا بیاید یا به مرور زمان به دلیل رسوبات کلسیم یا زخم  ایجاد شود.

علائم

علائم بیماری قلبی به نوع خاص بیمار قلبی که فرد به آن مبتلا است بستگی دارد. همچنین برخی از بیماری های قلبی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند.

با این حال، علائم زیر ممکن است نشان دهنده یک مشکل قلبی باشد:

آنژین صدری، یا درد قفسه سینه

مشکل در تنفس

خستگی و سبکی سر

تورم به دلیل احتباس مایعات یا ادم

در کودکان، علائم نقص مادرزادی قلب ممکن است شامل سیانوز یا ته آبی پوست و ناتوانی در ورزش باشد.

برخی از علائم و نشانه هایی که می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد عبارتند از:

درد قفسه سینه

تنگی نفس

تپش قلب

حالت تهوع

دل درد

تعریق

درد بازو، فک، کمر یا پا

یک احساس خفگی

مچ پا متورم

خستگی

ضربان قلب نامنظم

حمله قلبی می تواند منجر به ایست قلبی شود، یعنی زمانی که قلب می ایستد و بدن دیگر نمی تواند کار کند. در صورت داشتن علائم حمله قلبی، فردی به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

بیماری قلبی در این شرایط امکان بروز پیدا می کند:

 

آسیب به تمام یا بخشی از قلب

مشکل در رگ های خونی منتهی به قلب یا از قلب

عرضه کم اکسیژن و مواد مغذی به قلب

مشکل در ریتم قلب

در برخی موارد علت ژنتیکی وجود دارد. با این حال، برخی از عوامل سبک زندگی و عارضه های پزشکی نیز می توانند این خطر را افزایش دهند. از جملخ:

فشار خون بالا

کلسترول بالا

تاکسیدو

مصرف زیاد الکل

اضافه وزن و چاقی

دیابت

سابقه خانوادگی بیماری قلبی

انتخاب های غذایی

سن

سابقه پره اکلامپسی در دوران بارداری

سطوح فعالیت پایین

آپنه خواب

سطح استرس و اضطراب بالا

نشتی دریچه های قلب

سازمان بهداشت جهانی (WHO) فقر و استرس را به عنوان دو عامل کلیدی در افزایش جهانی بیماری های قلبی و عروقی ذکر می کند.

درمان ها

گزینه های درمانی بسته به نوع بیماری قلبی فرد متفاوت خواهد بود، اما برخی از استراتژی های رایج عبارتند از ایجاد تغییر در شیوه زندگی، مصرف داروها و انجام عمل جراحی.

داروها

داروهای مختلفی می توانند به درمان بیماری های قلبی کمک کنند. گزینه های اصلی عبارتند از:

داروهای ضد انعقاد: همچنین به عنوان رقیق کننده های خون شناخته می شوند، این داروها می توانند از لخته شدن خون جلوگیری کنند. آنها شامل وارفارین (کومادین) و داروهای ضد انعقاد مستقیم خوراکی دابیگاتران، ریواروکسابان و آپیکسابان هستند.

درمان های ضد پلاکتی: این درمان ها شامل آسپرین است و همچنین می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند.

مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین: این‌ داروها می‌توانند به درمان نارسایی قلبی و فشار خون بالا با افزایش رگ‌های خونی کمک کنند. لیزینوپریل یک نمونه از آن است.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II:این مسدود کننده ها همچنین می توانند فشار خون را کنترل کنند. لوزارتان یک نمونه است.

مهارکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین نپری‌لیزین: این مهارکننده‌ها می‌توانند به تخلیه قلب و قطع مسیرهای شیمیایی که آن را ضعیف می‌کنند، کمک کنند.

بتا بلوکرها: متوپرولول و سایر داروهای این دسته می توانند ضربان قلب را کاهش داده و فشار خون را کاهش دهند. همچنین می توانند آریتمی و آنژین را درمان کنند.

مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروها می توانند فشار خون را کاهش داده و با کاهش قدرت پمپاژ قلب و شل کردن رگ های خونی از آریتمی جلوگیری کنند. یک مثال دیلتیازم (کاردیزم) است.

داروهای کاهش دهنده کلسترول: استاتین ها مانند آتورواستاتین (لیپیتور) و انواع دیگر داروها می توانند به کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم در بدن کمک کنند.

دیژیتالیس: داروهایی مانند دیگوکسین (لانوکسین) می توانند قدرت پمپاژ قلب را افزایش دهند. آنها همچنین می توانند به درمان نارسایی قلبی و آریتمی کمک کنند.

دیورتیک ها: این داروها می توانند فشار کاری قلب را کاهش دهند، فشار خون را کاهش دهند و آب اضافی را از بدن خارج کنند. فوروزماید (Lasix) یک نمونه است.

گشادکننده عروق: اینها داروهایی برای کاهش فشار خون هستند.  این کار را با شل کردن رگ های خونی انجام می دهند. نیتروگلیسیرین (Nitrostat) یک مثال است. این داروها همچنین می توانند به کاهش درد قفسه سینه کمک کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *