دارو-غذا

چه ویتامینی برای پارکینسون خوب است ؟

اختصاصی فارمافوری: چه ویتامینی برای پارکینسون خوب است؟ بر اساس نتایج مطالعه اخیر در آلمان که ممکن است منجر به درمان های جدیدی برای بیماری تحلیل رفتن مغز شود، ویتامین B-3 احتمالا به توقف مرگ سلول های عصبی که در بیماری پارکینسون رخ می دهد، کمک کند.

مقاله محققین در مجله Cell Reports منتشر شده است.

نویسندگان گزارش می دهند که چگونه نوعی از ویتامین B-3 به نام ریبوزید نیکوتین آمید با تقویت میتوکندری یا مراکز تولید انرژی به حفظ سلول های عصبی کمک می کند.

دکتر میشلا دلیدی، نویسنده ارشد این مطالعه، که پروژه‌های تحقیقاتی مغز در دانشگاه توبینگن و انجمن هلمهولتز – هر دو در آلمان – را رهبری می‌کند، توضیح می‌دهد: «این ماده متابولیسم انرژی معیوب را در سلول‌های عصبی آسیب‌دیده تحریک می‌کند و از آنها در برابر مرگ محافظت می‌کند. ”

 

بیماری پارکینسون و میتوکندری

بیماری پارکینسون وضعیتی است که با گذشت زمان بدتر می‌شود و به دلیل مرگ نورون‌ها یا سلول‌های عصبی در بخشی از مغز که مسئول حرکت است، ایجاد می‌شود.

سلول ها ماده شیمیایی به نام دوپامین تولید می کنند که برای کنترل حرکت مهم است. با پیشرفت بیماری، راه رفتن، هماهنگی و تعادل به طور فزاینده ای دشوار می شود.

علائم دیگری مانند اختلال خواب، مشکلات حافظه، خستگی و افسردگی نیز ممکن است ایجاد شود.

حدود ۱ میلیون نفر در ایالات متحده با بیماری پارکینسون زندگی می کنند که هر ساله ۶۰۰۰۰ مورد جدید تشخیص داده می شود.

دیدگاه غالب در میان دانشمندان این است که این بیماری ناشی از عوامل ژنتیکی و محیطی است که با هم اثر می گذارند.

هر یک از سلول‌های ما شامل صدها بخش کوچک به نام میتوکندری است که در کنار چیزهای دیگر، غذا را برای مصرف سلول به انرژی تبدیل می‌کند.

از آنجایی که سلول‌های عصبی نسبت به سایر سلول‌ها تشنه انرژی هستند،به ویژه به میتوکندری وابسته هستند.

مشکلات عملکرد میتوکندری ویژگی مشترک بیماری هایی است که با مرگ بافت مغز همراه است، مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و بیماری هانتینگتون.

مطالعات در مورد بیماری پارکینسون، نشان داده اند که سلول های دوپامینی که از بین می روند به میتوکندری آسیب رسانده اند.

 

علت یا عارضه بیماری؟

دکتر دلیدی و همکارانش متعجب بودند که آیا میتوکندری معیوب یک علت است یا اینکه آیا آنها صرفاً یک عارضه جانبی این بیماری هستند.

ابتدا سلول‌های پوستی را از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون که حامل نسخه‌هایی از ژن GBA بودند -ژنی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند- گرفتند.

آنها سلول‌های پوست را وادار کردند تا به سلول‌های بنیادی نابالغ پسرفت کنند و سپس سلول‌های بنیادی را وادار کردند تا به سلول‌های عصبی تبدیل شوند. این سلول‌های عصبی اختلال عملکرد میتوکندری مشابهی را نشان می‌دهند که در سلول‌های مغز در بیماری پارکینسون وجود دارد.

تیم تحقیقاتی برای آزمایش اینکه آیا ممکن است باعث رشد میتوکندری های جدید در سلول ها شود، سطح کوآنزیم نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD) را افزایش داد.

آنها این کار را با “تغذیه” سلول ها با نوعی ویتامین B-3 به نام نیکوتین آمید ریبوزید، که پیش ساز کوآنزیم است، انجام دادند.

نویسندگان در مقاله خود خاطرنشان کردند: پیش سازهای NAD “برای بهبود کاهش متابولیک و بیماری ناشی از افزایش سن پیشنهاد می شود.”

این امر باعث افزایش سطح NAD در سلول ها و ایجاد میتوکندری های جدید و افزایش تولید انرژی شد.

 

ویتامین B-3 منجر به کاهش سلول های عصبی مرده می شود

تا کنون، آزمایش‌ها به روی سلول‌های آزمایشگاهی محدود میشد. بنابراین، مرحله بعدی آزمایش آنها در یک موجود زنده بود.

دانشمندان مگس‌هایی را انتخاب کردند که ژن‌های GBA معیوب داشتند، زیرا با افزایش سن و کاهش سلول‌های دوپامین، علائم بیماری پارکینسون را نیز در آن‌ها ایجاد می‌کردند.

محققان از دو گروه مگس با GBA معیوب استفاده کردند. آنها ویتامین B-3 را به غذای یک گروه اضافه کردند، اما به غذای گروه دیگر را نه.

این گروه در مقایسه با مگس هایی که ویتامین دریافت نکرده بودند، سلول های عصبی مرده کمتر و حفظ تحرک طولانی تری را مشاهده کردند.

دکتر دلیدی می گوید نتایج نشان می دهد که “مرگ میتوکندری در واقع نقش مهمی” در ایجاد بیماری پارکینسون دارد.

او و همکارانش اکنون می‌خواهند اثرات این ویتامین را روی بیماران مبتلا به پارکینسون آزمایش کنند. شواهد مطالعات دیگر نشان می دهد که این ویتامین در افراد سالم عوارض جانبی ایجاد نمی کند.

 

یک پیشنهاد:

مکمل دوپاویت، نتنها حاوی ویتامین ب۳ است، بلکه تمام ویتامینها و ترکیباتی که تا کنون برای پارکینسون اثرشان به اثبات رسیده را دارد. لذا، به نظر ما مصرف این مکمل در کنار باقی داروهای این بیماری، بی تاثیر نخواهد بود. برای مشاهده قیمت و خرید این محصول کافیست روی نام آن کلیک کنید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *