خانواده سالم

چگونه بفهمیم سرطان داریم؟ | این ۱۶ علامت را جدی بگیرید

چگونه بفهمیم سرطان داریم؟

چگونه بفهمیم سرطان داریم؟ بسیاری از انواع سرطان ها اگر زود تشخیص داده شوند قابل کنترل و درمان هستند. ولی اغلب بیماران، علائم را جدی نمیگیرند و وقتی سراغ پزشک میروند که دیگر کار از کار گذشته است. پس اگر با علائمی که میتواند نشانه سرطان باشد، آشنا شویم، میتوانیم در همان مراحل اولیه درمان را شروع کرده و در نتیجه نتایج خوبی بگیریم.

لطفا این ۱۶ علامت را جدی بگیرید

اختصاصی فارمافوری: اکثر افراد از این علامت ها چشم پوشی می کنند. اما در صورت مشاهده این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. البته ناگفته پیداست که بروز این علائم الزاما به معنای ابتلا به سرطان نیست. ولی باید به خوبی توسط پزشک متخصص بررسی شود. تا احتمال ابتلا با اطمینان خاطر رد شود. ضمن اینکه بسیاری از این علائم، ممکن است برای همه ما بارها رخ دهد. توجه داشته باشید، منظور ما در اینجا این است که هر یک از این علامتها، بدون دلیل مشخصی، ناگهانی و برای مدتی طولانی بروز کند، میتواند خطرناک باشد. پس در پاسخ به این سوال که “چگونه بفهمیم سرطان داریم؟” میتوانید علائم و نشانه های زیر را جدی گرفته و اجازه دهید تا توسط پزشک بررسی شوند.

 1. سوزش سر دل

اگر سوزش سر دلبه طور مکرر رخ دهد و یا پس از خوردن غذا به طور مداوم دردی در قفسه سینه حس شود شاید به این معنا باشد که به سرطان مری مبتلا شده اید. بنابراین برای معاینه پیش دکتر خود بروید. ممکن است تنها یک زخم ساده معده یا مری باشد. اما این را پزشک میتواند تشخیص دهد.

 1. تغییر شکل نوک پستان

یکی از رایج ترین تغییرات در بدن زنان قبل از تشخیص سرطان سینه مسطح شدن، وارونه شدن و یا متمایل شدن نوک پستان به یک طرف است. این مساله را با متخصص زنان در میان بگذارید

 1. قاعدگی دردناک

بسیاری از زنان گزارش داده اند که در حین دوران قاعدگی با درد شدیدی مواجه بوده و یا در بین پریودها هم خونریزی داشته اند. این موارد ممکن است علامت سرطان رحم باشند. البته همه ما میدانیم که قاعدگی همراه با درد در ناحیه شکم، پهلو و کمر همراه است. و همچنین لکه بینی و خونریزی ممکن است گاهی رخ دهد. اما اگر این درد غیر قابل تحمل بود، یا بروز خونریزی در خارج از دوره پریودی، همواره رخ میداد، باید توسط متخصص بررسی شود.

 1. جراحت سینه

در زنان، رنگ قرمز یا ارغوانی برای سینه و یا احساس گرما تورم یا تحریک ممکن است علامت سرطان سینه التهابی باشند. البته به شرطی که این تغییر رنگ ناگهانی و یا احساس گرما، به طور مداوم باقی بماند. در بسیاری از موارد این مسائل بعد از چند روز برطرف میشود خود به خود و نیاز به نگرانی ندارد.

 1. دل درد

دل درد ممکن است علامت تومور کبد باشد. و معده درد یا ناراحتی های گوارشی متعدد ممکن است علامت سرطان روده بزرگ باشد. پس اگر همواره دردی آزار دهنده در ناحیه شکم و معده خود دارید به پزشک مراجعه کنید.

 1. دشواری بلع

دشواری بلع رایج ترین علامت سرطان مری یا گلو است. اما همچنین ممکن است اولین علامت سرطان ریه باشد. صدای خشن یا احساس فشار بر روی گلو ممکن است علامت سرطان تیروئید باشد. در صورتی که این علائم خود به خود و بعد از گذشت یک یا دو هفته برطرف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. تورم بیضه ها

این تورم ها که به سرطان بیضه اشاره دارند معمولا بدون درد هستند. به طور معمول بزرگ شدن یا تورم بیضه بدون هیچگونه برآمدگی امری رایج است.

 1. کاهش وزن

اگر بدون اینکه تغییری در رژیم و یا برنامه ورزشی خود ایجاد کنید دچار کاهش وزن شده اید ، ممکن است این موضوع علامتی برای سرطان روده بزرگ یا دیگر سرطان های مرتبط با دستگاه گوارش باشد. همچنین این علامت سرطانی است که به کبد هم گسترش یافته است. کاهش وزن ناگهانی و زیاد، یا کاهش اشتهای شدید برای مدتی طولانی، علائمی هستند که بسیار جدی باید گرفته شوند.

 1. خس خس کردن

یکی از اولین علامت های سرطان ریه عدم توانایی در تنفس است. سرطان تیروئید هم باعث مشکلات تنفسی می شود.

 1. خال های گوشتی

خال های گوشتی به خودی خود بی خطرند. اما اگر این خالها، تغییر رنگ، شکل و یا اندازه بدهند، اطراف شکل خال، نامنظم باشد و شکل هندسی آن قرینه نباشد، حتما توسط پزشک متخصص پوست باید بررسی شود. اگر خال غیر گوشتی هم با تغییر شکل و اندازه همراه بود بهتر است بررسی شود.

 1. مشکل دفع

یبوست، اسهال و تغییر در مدفوع همگی می توانند علائم سرطان باشند. نکته کلیدی تداوم این وضعیت بدون وجود هیچگونه دلیل خاصی است. مثلا فرض کنید، بدون آنکه در تحرک یا رژیم غذایی و داروییتان تغییری ایجاد کرده باشید، برای مدتی طولانی، مثلا یک ماه، دچار یبوستی شدید شوید.

 1. مشکل در ادرار

در مردان، رایج ترین علامت سرطان پروستات احساس عدم توانایی در ادرار کردن است. بسیاری از مردان نیز مشکل در توقف ادرار را گزارش کرده اند.

 1. مشکل در امور جنسی

با پیشرفت سرطان پروستات مشکلات در امور جنسی مردان به وجود می آید. مثلا عدم نعوظ یا انزال.

 1. خستگی

ضعف عمومی و خستگی به چند چیز اشاره دارند. اما زمانی که با دیگر علائم ترکیب شوند ممکن است به سرطان یا سایر بیماری ها اشاره داشته باشند.

 1. تب

دمای زیاد بدن که به طور مکرر رخ دهد ممکن است علامت سرطان خون باشد. و منجر به تولید گلبول های سفید غیر عادی توسط مغز استخوان و تضعیف توانایی های ضد بیماری بدن شود.

 1. ناخن

رگه های قهوه ای یا سیاه و یا نقطه در زیر ناخن ها ممکن است علامتی برای سرطان پوست باشد. و بزرگ شدن انتهای انگشتان در کنار ناخن های خمیده می تواند علامت سرطان ریه باشد. ناخن های کمرنگ یا سفید به معنای عملکرد نامناسب کبد و شاید علامتی برای سرطان باشد.

 

چگونه بفهمیم سرطان داریم؟

شانزده نشانه ذکر شده در متن فوق را جدی بگیرید. البته لازم نیست بیش از انداره وسواس به خرج دهید و بترسید. هر کدام از علائم فوق ممکن است برای همه ما بارها در طول زندگیمان رخ دهد. این علامتها هنگامی خطرناک محسوب میشوند که برای مدتی، بدون دلیل خاصی تداوم داشته باشند. مثلا همه ممکن است در اثر خواب نامنظم یا کار سنگین یا… احساس خستگی کنیم، یا برای مدتی میلمان را به هر غذایی از دست بدهیم. ممکن است قاعدگی دردناک داشته باشیم، یا در ناحیه سر دل سوزشی احساس کنیم. هنگامی این نشانه ها باید جدی گرفته شوند که برای مدتی طولانی تداوم داشته باشند. مثلا به مدت یک ماه سوزش سر دلی داشته باشیم که حتی با رعایت رژیم غذایی(نخوردن غذاهای محرک معده) هم بهتر نشود. یا حتی بعد از استراحتی طولانی باز هم خسته باشیم و این وضع برای یک ماه تکرار شود. بنابراین وجود تداوم در علائم، زنگ خطری ست که باید جدی گرفته شود.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *