بهداشت فردی, بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, رژیم غذایی, سبک زندگی

چگونه خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهیم

چگونه خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهیم

چگونه خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهیم. اکثر مردم هر از گاهی سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه می کنند. با این حال، راه‌های اثبات‌شده‌ای برای کاهش احتمال ابتلا وجود دارد.

اگرچه بیشتر عفونت‌های سرماخوردگی و آنفولانزا در فصول پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد، اما ویروس‌های مسئول این بیماری‌ها در تمام طول سال وجود دارند.

مبارزه با یک عفونت ویروسی عوارض خود را برای اکثر افراد می‌گیرد و باعث می‌شود روزهای کاری و زمان ارزشمندی را با دوستان و خانواده خود از دست بدهند.

در این مقاله، ما هشت راه مبتنی بر شواهد را برای جلوگیری از بیمار شدن شرح می‌دهیم تا افراد بتوانند سلامت خود را حفظ کنند و از زمان خود بهترین استفاده را ببرند.

واکسینه شدن

واکسیناسیون قوی ترین محافظت در برابر عفونت های آنفولانزای فصلی است.

با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، واکسیناسیون بهترین راه برای محافظت در برابر عفونت های آنفولانزای فصلی است.

آنفولانزا زمانی رخ می دهد که فرد به ویروس آنفولانزا مبتلا شود. واکسن آنفولانزا حاوی آنتی ژن آنفولانزا است که به سیستم ایمنی سیگنال می دهد تا آنتی بادی تولید کند. این آنتی بادی ها می توانند در برابر ویروس های مهاجم آنفولانزا محافظت کنند و از بیمار شدن افراد جلوگیری کنند.

چهار نوع ویروس آنفولانزا وجود دارد که همه آنها می توانند در طول سال جهش پیدا کنند. این جهش ها می توانند اثربخشی واکسن آنفولانزای فصلی را کاهش دهند. اگر واکسن به خوبی با ویروس آنفلوانزا در گردش تطابق داشته باشد، می تواند از ۴۰ تا ۶۰ درصد از عفونت آنفولانزا جلوگیری کند.

در حالی که واکسن های آنفولانزا ایمنی کامل را تضمین نمی کنند، می توانند شدت علائم را کاهش دهند و خطر بستری شدن و مرگ ناشی از آنفولانزا را کاهش دهند.

در زیر دلایل دیگری برای تزریق واکسن آنفولانزا وجود دارد:

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می زند که واکسیناسیون آنفولانزا از ۵.۳ میلیون بیماری آنفلوانزای بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ جلوگیری کرد.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، بزرگسالانی در نیوزیلند که واکسن آنفولانزا دریافت کرده بودند، ۵۹ درصد کمتر در مقایسه با افرادی که واکسینه نشده بودند، به دلیل آنفولانزا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که واکسیناسیون آنفولانزا باعث کاهش ۶۵ درصدی تعداد مرگ و میر ناشی از آنفولانزا در کودکان ۶ ماهه تا ۱۷ ساله می شود.

ضد عفونی کردن سطوح

ویروس ها می توانند روی سطوح مختلف زنده بمانند، از جمله:

فلز

پلاستیک

پارچه ها

کاغذ

شیشه

مدت زمانی که ویروس می تواند روی این سطوح عفونی بماند به عوامل مختلفی مانند دما و رطوبت بستگی دارد. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که ویروس‌های آنفولانزا می‌توانند برای مدت‌های طولانی در خارج از بدن زنده بمانند، شاید حتی ماه‌ها.

افراد می توانند با استفاده از محصولات حاوی الکل یا سفید کننده برای ضدعفونی اشیایی که اغلب استفاده می شوند، مانند میز، میز و صفحه کلید، خطر عفونت را کاهش دهند.

هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده و محصولات پاک کننده، ضروری است که برچسب ها را بخوانید و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که سطوح به درستی ضد عفونی شده اند.

تمیز نگه داشتن هوا

سرماخوردگی و آنفولانزا از انواع عفونت های تنفسی هستند. ویروس‌هایی که باعث این بیماری‌ها می‌شوند در غشاهای مخاطی که مجرای تنفسی را پوشانده‌اند تکثیر می‌شوند و می‌توانند در هوا در قطرات ریز مخاط حرکت کنند.

این بدان معنی است که افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا می توانند هر زمان که سرفه یا عطسه می کنند ویروس را منتشر کنند. به عنوان مثال، ویروس های آنفولانزا می توانند تا ۳.۷ متر، در حدود ۱۲.۲ فوت، از طریق هوا پس از سرفه یا عطسه فرد عبور کنند.

افراد می توانند با ماندن در خانه در هنگام بیماری و پوشاندن صورت خود هنگام عطسه یا سرفه، خطر ابتلای دیگران را کاهش دهند.

رعایت بهداشت

شستن مرتب دست ها روشی موثر برای محافظت در برابر عفونت های ویروسی است.

ویروس ها می توانند از طریق چشم، بینی یا دهان فرد وارد دستگاه تنفسی شوند. یک فرد می تواند با لمس یک سطح آلوده و سپس لمس صورت خود، خود را آلوده کند.

شستن مرتب و کامل دست ها با آب تمیز و صابون یک راه موثر برای محافظت در برابر عفونت های ویروسی است. بر اساس  اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری  ها، شستن صحیح دست ها می تواند منجر به کاهش ۱۶ تا ۲۱ درصدی در بیماری های تنفسی، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا شود.

اگر صابون در دسترس نباشد، فرد می تواند از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کند. طیف وسیعی از ضدعفونی‌کننده‌های دست برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

مصرف مکمل های روی

روی یک ریز مغذی مهم است که به طور طبیعی در گوشت، ماهی، آجیل و سایر غذاها وجود دارد.

کمبود روی می تواند منجر به تضعیف پاسخ ایمنی و شرایط التهابی پوست شود. افرادی که پاسخ ایمنی ضعیفی دارند کمتر قادر به مبارزه با عفونت ها هستند.

نتایج یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که قرص های روی می توانند مدت سرماخوردگی را تا حدود ۳۳ درصد کاهش دهند. شرکت کنندگان در این مطالعه بین ۸۰ تا ۲۰۷ میلی گرم روی در روز مصرف می کردند.

خوردن فیبر بیشتر

فیبر رژیمی فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از جمله تنظیم هضم، جلوگیری از یبوست و کاهش خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی موش‌ها نشان می‌دهد که فیبر غذایی ممکن است سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

محققان پاسخ های ایمنی را در موش هایی که از رژیم غذایی کم فیبر استفاده می کردند با موش هایی که از رژیم غذایی پر فیبر استفاده می کردند، مقایسه کردند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه موجود در فیبر غذایی، ایمنی موش‌ها را در برابر عفونت‌های آنفلوانزا افزایش می‌دهد.

اجتناب از دود سیگار

سیگار یک عامل خطر شناخته شده برای چندین بیماری مانند سرطان، آسم و عفونت های تنفسی است. تنفس دود دست دوم نیز می تواند خطر ابتلا به این شرایط را در فرد افزایش دهد.

افرادی که سیگار می کشند یا به طور منظم دود سیگار را استنشاق می کنند نیز در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا علائم شدیدتری را تجربه می کنند. بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۸، دود سیگار می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و توانایی فرد را برای مبارزه با عفونت ها کاهش دهد.

ترک سیگار و پرهیز از دود دست دوم راه‌های عالی برای بهبود سلامت کلی و کاهش احتمال بیماری است.

ورزش کردن

شرکت در فعالیت بدنی منظم خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها را کاهش می دهد.

فعالیت بدنی منظم می تواند سلامت و تندرستی عمومی فرد را بهبود بخشد و خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها را کاهش دهد، از جمله:

بیماری قلبی

استرس و اضطراب

فشار خون بالا

دیابت نوع ۲

انواع خاصی از سرطان

علاوه بر این مزایا، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که فعالیت بدنی می‌تواند عملکرد ایمنی فرد را نیز بهبود بخشد و خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را کاهش دهد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ همچنین مزایای مدیتیشن و ورزش را برای پیشگیری از عفونت‌های حاد تنفسی بررسی کرد. این مطالعه ۸ هفته ای ۳۹۰ شرکت کننده را دنبال کرد که محققان به طور تصادفی آنها را در یکی از سه گروه تقسیم کردند:

بدون آموزش (گروه کنترل)

آموزش کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR).

تمرین ورزشی با شدت متوسط ​​(EX).

محققان کاهش ۱۴ تا ۳۳ درصدی تعداد عفونت‌های حاد تنفسی را در میان شرکت‌کنندگان در گروه‌های MBSR و EX در مقایسه با گروه کنترل گزارش کردند.

افراد در گروه های MBSR و EX که دچار عفونت های حاد تنفسی شده بودند نیز علائم کمتری را تجربه کردند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده بیان می کند که هر گونه فعالیت بدنی بهتر از هیچ است.

با این حال، برای تجربه مزایای سلامتی قابل توجه، آنها توصیه می کنند که بزرگسالان حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی با شدت شدید در هفته انجام دهند. فرد می تواند این فعالیت را در طول هفته گسترش دهد.

خلاصه

ویروس ها در تمام سال وجود دارند، اما راه هایی برای آماده شدن برای فصل سرماخوردگی و آنفولانزا و کاهش احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد.

دریافت واکسن آنفولانزای سالانه و رعایت بهداشت راه‌های عالی برای محافظت از خود و دیگران است.

برخی از تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی که می تواند احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهد شامل ورزش منظم، افزایش مصرف روی و فیبر و ترک سیگار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *