سبک زندگی

خوابی عمیق و راحت : یک راهکار بسیار ساده

خوابی عمیق و راحت : یک راهکار بسیار ساده

خوابی عمیق و راحت اتفاقی ست که بسیاری از مردم تجربه اش نمی کنند. و این موضوع بر روی سلامت جسمی و روانی، کارایی و زندگی زناشویی تاثیر منفی می گذارد.

محققین هلندی از روش های مدرن استفاده کرده تا خواب شبانگاهی ۱۷ داوطلب سالم را در طول ۵ شب بررسی کنند. بعضی از شرکت کنندگان در اتاقی خوابیده که در یا پنجره آن باز بود. و تهویه بهتری صورت می گرفت. گروه دیگر در اتاقی با پنجره های بسته خوابیدند.

یک راهکار ساده برای خوابی عمیق و راحت

اتاقهایی که تهویه هوای آنها بهتر انجام شده بود دارای مقدار کربن دی اکسید کمتری بود. (انسان به طور طبیعی اکسیژن مصرف کرده و کربن دی اکسید را پس می دهد.) و اینطور مشخص شد که تهویه بهتر با خواب مناسب رابطه ای مستقیم دارد.

هرچقدر  کربن دی اکسید در اتاق خواب سطح پایین تری داشته باشد، عمق و بازده خواب بهتر می شود. و کاهش تعداد بیداری ها می شود.

یکی از متخصصان خواب آمریکایی می گوید که محیط خواب برای داشتن خوابی مناسب اهمیتی اساسی دارد. در واقع، مهمترین قدم برای داشتن خوابی عمیق و راحت، محیط خواب با تهویه مناسب است.

این مطالعه به ما یادآوری می کند که تمام اتاق خواب ها یکسان نیست. و در نتیجه کیفیت خواب قطعا تحت تاثیر خصوصیات فیزیکی محیط پیرامون قرار می گیرد. در حالیکه از قدیم این چنین گفته می شد که افراد در محیط های خنک تر بهتر می خوابند، معضل کیفیت هوای داخل اتاق و ارتباط آن با کیفیت خواب فرد چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که هوایی با دی اکسید کربن پایین اهمیت بیشتری از دمای هوا دارد.

تحقیقات بیشتری باید در مورد ارتباط این دو انجام شود. شاید در این شرایط، گرفتن آزمون های رسمی خواب شامل ای ای جی (امواج مغزی) اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار دهد. ولی نکته مهم این است که می توان با کار ساده ای مثل باز کردن پنجره یا در اتاق، خوابی عمیق و راحتی را تجربه کرد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *