بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی

چگونه سرماخوردگی یا آنفولانزا را در خانه درمان کنیم

چگونه سرماخوردگی یا آنفولانزا را در خانه درمان کنیم

چگونه سرماخوردگی یا آنفولانزا را در خانه درمان کنیم. ویروس ها عامل سرماخوردگی و آنفولانزا هستند، بنابراین آنتی بیوتیک ها قادر به درمان یا پیشگیری از این بیماری ها نیستند. استراحت زیاد، مایعات و داروهای خانگی می تواند به تسکین علائم کمک کند.

سرماخوردگی و آنفولانزا بیماری های شایعی هستند که می توانند علائم ناراحت کننده زیادی ایجاد کنند، مانند:

آبریزش بینی

سینوس های مسدود شده

گلو درد

سرفه کردن

سردرد

بدن درد

تب یا لرز

درمان‌های خانگی زیر ممکن است به پیشگیری از بیماری، کاهش علائم و کوتاه کردن مدت سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کند:

زینک (روی)

مطالعات نشان می دهد که مکمل زینک ممکن است به کوتاه کردن طول سرماخوردگی و کاهش علائم کمک کند.

کارشناسان معتقدند که این به این دلیل است که زینک از تکثیر راینوویروس، ویروس عامل سرماخوردگی در بدن جلوگیری می کند.

افراد می‌توانند زینک را به‌عنوان قرص، یا شربت مصرف کنند، اما همیشه باید توصیه‌های دوز زینک بسته‌بندی را رعایت کنند. مصرف بیش از حد زینک می تواند باعث تهوع و معده درد شود.

زینک به صورت آنلاین و در داروخانه ها به عنوان مکمل یا اسپری بینی موجود است. استفاده از اسپری بینی زینک می تواند باعث شود که افراد حس بویایی خود را به طور موقت از دست بدهند.

عسل

عسل دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است به آن اجازه دهد با برخی از باکتری ها و ویروس ها مبارزه کند.

یک مطالعه نشان داد که عسل در تسکین سرفه به عنوان یکی از علائم سرماخوردگی در کودکان بالای یک سال موثر است. کودکان زیر یک سال به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم در نوزادان نباید عسل بخورند.

افراد می توانند برای تسکین گلودرد یا سرفه، مقداری عسل را در آب داغ هم بزنند. افزودن لیمو عطر و طعم اضافی و ویتامین C را فراهم می کند.

افراد می توانند عسل را در فروشگاه های مواد غذایی، بازارهای محلی و آنلاین پیدا کنند.

اکیناسه

برخی افراد از عصاره های گیاه اکیناسه برای جلوگیری از سرماخوردگی و تسکین علائم بینی استفاده می کنند.

تحقیقات نشان داده است که اجزای اکیناسه ممکن است از سیستم ایمنی بدن حمایت کنند. برخی خواص ضد ویروسی دارند و ممکن است با ویروس های آنفولانزا مبارزه کنند.

تحقیقات در مورد اثربخشی اکیناسه در درمان سرماخوردگی تا به امروز نتایج متفاوتی را به همراه داشته است،

برخی از مطالعات هیچ فایده ای نشان نداده است.

مطالعات دیگر نشان داده اند که برخی از محصولات اکیناسه ممکن است احتمال ابتلا به سرماخوردگی را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

مردم می توانند اکیناسه را به عنوان مکمل یا چای گیاهی خریداری کنند.

سیر

سیر ممکن است به مبارزه با سرماخوردگی کمک کند زیرا خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد.

یک مطالعه نشان داد افرادی که به مدت ۳ ماه روزانه مکمل سیر مصرف می کردند نسبت به گروه دارونما کمتر دچار سرماخوردگی می شدند.

سیر از دیرباز یک درمان خانگی برای سرماخوردگی و آنفولانزا بوده است. مردم می‌توانند سیر خام بخورند، سیر پخته شده را در وعده‌های غذایی خود بگنجانند یا از مکمل‌ها استفاده کنند. مگر اینکه فردی به سیر حساسیت داشته باشد، معمولاً استفاده از آن بی خطر است.

سیر تازه به راحتی در سوپرمارکت ها موجود است. افرادی که طعم آن را دوست ندارند می توانند مکمل های سیر را به صورت آنلاین خریداری کنند.

منتول

انسداد سینوس ها و گرفتگی راه های هوایی از علائم رایج سرماخوردگی هستند که منتول می تواند به تسکین آنها کمک کند. منتول از بسیاری از انواع گیاه نعناع به دست می آید. دارای اثرات ضد باکتریایی و تسکین دهنده درد است و جزء بسیاری از مالش های بخار است.

افراد همچنین می توانند منتول را برای استنشاق بخار به آب داغ اضافه کنند. اگرچه یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که استنشاق منتول به کاهش سرفه به دلیل محرک های محیطی کمک می کند، تحقیقات محدودی در مورد اثربخشی آن در پاکسازی راه های هوایی متراکم وجود دارد.

تحقیقات دیگر نشان داد که مالش بخار حاوی منتول، اکالیپتوس و کافور به طور قابل توجهی خواب را در کودکان و بزرگسالان مبتلا به علائم سرماخوردگی بهبود می بخشد. با این حال، محققان دریافتند که خطرات ممکن است بیشتر از فواید آن باشد، زیرا منتول می تواند پوست را تحریک کند.

ویتامین D

ویتامین D-3 ممکن است یک مکمل مفید برای پیشگیری یا کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی باشد.

تحقیقات علمی ارتباطی بین مصرف مکمل ویتامین D و کاهش دفعات سرماخوردگی در دانشجویان پیدا کرده است.

افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می کنند ممکن است متوجه شوند که یک مکمل باعث افزایش سطح ویتامین D آنها در ماه های زمستان می شود، یعنی زمانی که پوست آنها ممکن است زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرد.

روغن پونه کوهی

پونه کوهی حاوی تیمول و کارواکرول است که هر دو دارای اثرات ضد باکتریایی هستند. مردم به طور سنتی از اسانس های حاوی تیمول برای تسکین سردرد، اسهال و سرفه استفاده می کنند.

افراد ممکن است متوجه شوند که مصرف روغن پونه کوهی یا مالیدن آن به سینه به تسکین علائم سرماخوردگی کمک می کند.

کاهش استرس و خواب خوب

استرس یا کم خوابی ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را افزایش دهد.

نتایج یک مطالعه ر نشان می دهد که کاهش سطح استرس از طریق تمرین های مراقبه ذهن آگاهی یا ورزش، خطر ابتلا به یکی از این بیماری ها را کاهش می دهد.

افرادی که در برنامه مدیتیشن ذهن آگاهی یا ورزش شرکت کردند، نسبت به افراد گروه کنترل، روزهای کاری کمتری را به دلیل بیماری از دست دادند.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۵ همچنین نشان داد افرادی که ساعت های کمتری می خوابند بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی هستند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های زنده ای هستند که از سلامت روده حمایت می کنند و ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کنند.

تحقیقات نشان داده است که پروبیوتیک ها می توانند از سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس های آنفولانزا محافظت کنند. در یک کارآزمایی کنترل شده، موارد کمتری از سرماخوردگی در افرادی که پروبیوتیک مصرف می کردند نسبت به افرادی که مصرف نمی کردند، مشاهده شد.

مردم می توانند مکمل های پروبیوتیک را در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی یا آنلاین خریداری کنند. پروبیوتیک ها نیز در بسیاری از غذاها وجود دارند، از جمله:

ماست

کلم ترش

میسو

تمپه

جینسینگ آمریکای شمالی

جینسینگ ممکن است به کاهش علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کند، اگرچه مطالعات نتایج متفاوتی در مورد اثربخشی آن ارائه کرده‌اند.

تحقیقات روی یک محصول گیاهی حاوی جینسینگ آمریکای شمالی نشان داد که خطر و طول مدت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را در افراد مسن کاهش می دهد.

مردم می توانند جینسینگ خام مصرف کنند یا آن را به شکل کپسول یا چای گیاهی مصرف کنند.

توت ها

توت ها حاوی پلی فنول ها هستند که خواص ضد ویروسی دارند و ممکن است به مبارزه با ویروس های آنفولانزا کمک کنند.

تحقیقات نشان داده است که سنجد می تواند علائم آنفولانزا را کاهش دهد و نوشیدنی کرن بری می تواند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند. در برخی از مطالعات آزمایشگاهی، عصاره توت پتانسیل کمک به مبارزه با آنفولانزا را نشان داد.

توت فرنگی، زغال اخته، شاه توت و تمشک نیز منابع خوبی از ویتامین C هستند که می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

ویتامین  C

ویتامین C برای حفظ سلامت سیستم ایمنی حیاتی است. بسیاری از مردم بر این باورند که ممکن است به کاهش دفعات سرماخوردگی کمک کند.

اگرچه هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می کند یا علائم را در هنگام سرماخوردگی کاهش می دهد، محققان پیشنهاد کرده اند که مصرف منظم ویتامین C می تواند از این راه ها برای برخی افراد مفید باشد. آنها اظهار داشتند که اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اما ایمنی عمومی و هزینه کم ویتامین C به این معنی است که این روش برای افراد به صورت انفرادی یک روش کم خطر است.

مرکبات و آووکادو حاوی سطوح بالایی از ویتامین C هستند. مردم همچنین می توانند مکمل های ویتامین C را از داروخانه ها و به صورت آنلاین خریداری کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌تواند تا ۲ هفته ادامه داشته باشد و علائم معمولاً ۲ یا ۳ روز در بدترین حالت خود قرار دارند.

با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اگر علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا بیش از ۱۰ روز طول بکشد و هیچ نشانه ای از بهبود وجود نداشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنند.

اگر افراد علائم غیر معمول دارند یا علائم آنها بسیار شدید است، باید با پزشک خود تماس بگیرند.

افرادی که ممکن است در معرض خطر بالاتری برای عوارض ناشی از آنفولانزا باشند، باید در ابتدای بروز علائم آنفولانزا با پزشک خود تماس بگیرند، زیرا ممکن است به درمان ضد ویروسی نیاز داشته باشند.

شامل کودکان خردسال و افراد زیر:

حامله

سن ۶۵ سال یا بیشتر

در معرض خطر به دلیل سایر شرایط پزشکی

اگر نوزاد کمتر از ۳ ماه تب دارد، والدین یا مراقب باید فوراً با پزشک تماس بگیرند.

خلاصه

مردم ممکن است متوجه شوند که درمان‌های خانگی فوق به تسکین علائم سرماخوردگی و بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند.

راه های دیگر برای درمان علائم و بهبودی از سرماخوردگی یا آنفولانزا عبارتند از:

استراحت کردن

خواب زیاد

گرم ماندن

نوشیدن آب فراوان و سایر مایعات شفاف

مصرف مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای کاهش درد یا درد

استفاده از مرطوب کننده مخاط تنفسی

افرادی که بعد از ۱۰ روز متوجه می شوند که علائمشان بهبود نمی یابد یا علائم غیرمعمول یا شدیدی دارند باید به پزشک خود مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *