بیماری ها

چگونه فشار خون را با دستگاه فشارسنج اندازه بگیریم؟

چگونه فشار خون را

اختصاصی فارمافوری: فشار خون طبیعی برای زندگی حیاتی است. بدون فشاری که خون ما را در اطراف سیستم گردش خون به جریان نیدازد، هیچ اکسیژن یا مواد مغذی از طریق شریان های ما به بافت ها و اندام ها منتقل نمی شود. با این حال، فشار خون می تواند به طور خطرناکی افزایش یابد و همچنین می تواند بسیار پایین بیاید. بنابراین ما باید به خوبی بدانیم که چگونه فشار خون را با دستگاه فشارسنج اندازه بگیریم.

در این مقاله به این می پردازیم که فشار خون چیست، چگونه اندازه گیری می شود و اندازه گیری آن برای سلامتی ما چه معنایی دارد.

فشار خون چیست؟

فشار خون چیزی است که به اکسیژن و مواد مغذی اجازه می دهد از طریق سیستم گردش خون ما حرکت کنند. و نیرویی است که خون را از طریق سیستم گردش خون ما به حرکت در می آورد.

این یک نیروی مهم است. زیرا اکسیژن و مواد مغذی در اطراف سیستم گردش خون ما برای تغذیه بافت ها و اندام ها بدون فشار خون تحت فشار قرار نمی گیرند.

فشار خون نیز حیاتی است. زیرا گلبول های سفید و آنتی بادی های ایمنی و هورمون هایی مانند انسولین را منتقل می کند.

خون تازه ای که تحویل داده می شود، به اندازه تامین اکسیژن و مواد مغذی مهم است، می تواند مواد زائد سمی متابولیسم، از جمله دی اکسید کربنی را که با هر نفس بازدم می کنیم، و سمومی که از طریق کبد و کلیه هایمان پاک می کنیم، جذب کند.

خون خود دارای تعدادی خواص دیگر از جمله دمای آن است. همچنین حامل یکی از مکانیزم های دفاعی بدن ما در برابر آسیب بافتی است، پلاکت های انعقادی که از از دست دادن خون پس از آسیب جلوگیری می کند.

اما دقیقاً چه چیزی باعث می شود که خون در شریان های ما فشار وارد کند؟ بخشی از پاسخ ساده است – قلب با بیرون راندن خون هنگام انقباض با هر ضربان قلب، فشار ایجاد می کند. با این حال، فشار خون نمی تواند تنها توسط قلب پمپاژ کننده ایجاد شود.

 

محدوده ها

مؤسسه ملی سلامت، فشار خون طبیعی را زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه سیستولیک و ۸۰ میلی متر جیوه دیاستولیک ذکر می کند.

با این حال، این مقادیر به طور طبیعی تغییر می کند. واقعیتی که متخصصان قلب هنگام نوشتن در مورد تغییرات آن در در مارس ۲۰۱۳ به بررسی آن پرداختند عبارت است از:

فشار خون با نوسانات کوتاه مدت مشخصی که در یک دوره ۲۴ ساعته رخ می دهد (تغییرات ضربان به ضربان، دقیقه به دقیقه، ساعت به ساعت و روز به شب) و همچنین با تغییرات طولانی مدت مشخص می شود. این نوسانات دوره ای که در دوره های زمانی طولانی تر (روزها، هفته ها، ماه ها، فصل ها و حتی سال ها) رخ می دهد.

این دستورالعمل بیان می کند که برای فشار بالاتر از عدد ۱۱۵/۷۵ میلی متر جیوه، هر افزایش ۲۰/۱۰ میلی متر جیوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را دو برابر می کند.

دستورالعمل های کلی فشار خون بالا در نوامبر ۲۰۱۷ به روز شد. این دستورالعمل ها امکان مداخله زودتر را فراهم می کنند.

از سال ۲۰۱۷، انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه کرده است که افراد مبتلا به فشار خون بالا با ۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه به جای ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه باید تحت درمان قرار گیرند.

آنها همچنین دسته “پیش فشار خون” را بین ۱۲۰-۱۳۹ / ۸۰-۸۹ میلی متر جیوه حذف کردند. اندازه گیری فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه اکنون به عنوان فشار خون بالا در مرحله دوم است و نه مرحله اول.

 

این دسته اکنون دو محدوده مجزا را تشکیل می دهد:

فشار خون بالا، از ۱۲۰-۱۲۹ / کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه

مرحله اول فشار خون بالا، از ۱۳۰-۱۳۹ / ۸۰-۸۹ میلی متر جیوه

در این دستورالعمل‌های جدید، AHA  همچنین توصیه می‌کند که پزشکان فقط باید در موارد حمله قلبی یا سکته قبلی، یا در صورت وجود عوامل خطر برای این شرایط، مانند سن، تشخیص دیابت یا بیماری مزمن کلیوی، دارو تجویز کنند.

در عوض، درمان در مراحل اولیه باید عمدتاً از طریق تغییر سبک زندگی انجام شود.

 

عملکرد

گردش خون ما شبیه یک نوع لوله کشی بسیار پیچیده است – خون “جریان” دارد و شریان ها “لوله” هستند. یک قانون اساسی فیزیک باعث جریان خون ما می شود و این قانون در لوله شلنگ باغچه نیز اعمال می شود.

خون به دلیل اختلاف فشار در بدن ما جریان دارد.

 

فشار خون ما در ابتدای حرکت از قلب ما – زمانی که وارد آئورت می شود – بالاترین میزان خود را دارد و در انتهای مسیر در امتداد شاخه های به تدریج کوچکتر شریان ها کمترین میزان را دارد. این اختلاف فشار همان چیزی است که باعث می شود خون در اطراف بدن ما جریان یابد.

سرخرگ ها به روشی مشابه خواص فیزیکی لوله شلنگ باغبانی که بر فشار آب تأثیر می گذارد بر فشار خون تأثیر می گذارند. انقباض لوله باعث افزایش فشار در نقطه انقباض می شود.

برای مثال، بدون ماهیت کشسانی دیواره‌های سرخرگ، فشار خون با پمپاژ شدن از قلب سریع‌تر از بین می‌رود.

در حالی که قلب حداکثر فشار را ایجاد می کند، خواص شریان ها به همان اندازه برای حفظ آن و اجازه دادن به جریان خون در سراسر بدن مهم هستند.

وضعیت شریان‌ها بر فشار و جریان خون تأثیر می‌گذارد و باریک شدن شریان‌ها در نهایت می‌تواند به طور کامل جریان را مسدود کند و منجر به شرایط خطرناکی از جمله سکته مغزی و حمله قلبی شود.

 

چگونه فشار خون را با دستگاه فشارسنج اندازه بگیریم؟

 

اندازه گیری

دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود یک فشارسنج است، از یک بازوبند لاستیکی تشکیل شده است – کاف ، که با پمپ دستی یا ماشینی باد می شود.

هنگامی که کاف به اندازه کافی باد می شود تا نبض را متوقف کند،  چه به صورت الکترونیکی یا روی صفحه آنالوگ، قرائت می شود.

این قرائت بر حسب فشاری که برای حرکت جیوه به دور یک لوله بر خلاف گرانش لازم است بیان می شود. و دلیلی است که فشار را با استفاده از واحد میلی متر جیوه که به اختصار mm Hg می گویند اندازه گیری می شود.

 

خواندن

گوشی پزشکی نقطه دقیقی را مشخص می کند که صدای پالس برمی گردد و فشار کاف به آرامی آزاد می شود. استفاده از گوشی پزشکی به فردی که فشار خون را اندازه گیری می کند این امکان را می دهد که به دو نقطه خاص گوش دهد.

اندازه گیری فشار شامل دو عدد است – فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک. قرائت به عنوان مثال، ۱۴۰ روی ۹۰ میلی متر جیوه داده می شود.

فشار سیستولیک رقم بالاتری است که در اثر انقباض قلب ایجاد می‌شود، در حالی که عدد دیاستولیک فشار کمتری در شریان‌ها است، در طول دوره استراحت کوتاه بین ضربان‌های قلب.

 

نکات

دستورالعمل‌هایی که برای پزشکان وجود دارد، اقدامات زیر را که بیماران می‌توانند برای کمک به حفظ فشار سالم انجام دهند، فهرست می‌کند:

وزن بدن را سالم نگه دارید.
رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب داشته باشید.
مصرف سدیم یا نمک را در رژیم غذایی کاهش دهید.
در اکثر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش هوازی منظم مانند پیاده روی سریع داشته باشید.
مصرف متوسط ​​الکل. مردان باید کمتر از دو نوشیدنی الکلی در روز برای مردان بنوشند. زنان و مردان با وزن کمتر باید حداکثر یک نوشیدنی الکلی در روز مصرف کنند.

انجام این مراحل می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *