سبک زندگی

چگونه قلبی سالم داشته باشیم؟ ۷ نکته برای سلامتی قلب

چگونه قلبی سالم داشته باشیم

چگونه قلبی سالم داشته باشیم؟ خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حتی در سنین جوانی یک نگرانی عمومی برای همه ماست. جوانانی که بدون بیماری خاصی، ناگهان قلبشان از کار افتاده. جدا از این، سکته ها و ایست های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر انسان هاست. بنابراین توجه به سلامت قلب، یک اقدام مهم برای داشتن زندگی سالم و عمری طولانی است.

 

چگونه قلبی سالم داشته باشیم؟

۷ روش آسان برای سالم ماندن قلب

اختصاصی فارمافوری:در پاسخ به این پرسش که چگونه قلبی سالم داشته باشیم، میشود کنفرانس ها و سمینارهای فراوانی برگزار کرد. ولی ما در اینجا سریعترین و موثرترین روش ها را برای سالم ماندن قلب که هر فرد باید بداند توضیح داده ایم:

 1. خطر ابتلا به بیماری های قلبی را ارزیابی کنید

هر چند وقت فشار خونتان را اندازه بگیرید. عدد آن بیشتر از ۱۴ روی ۸ نباشد. همچنین در زمان اندازه گیری فشار خون عدد کمتر را از عدد بیشتر کم کنید. اگر نتیجه بیشتر از ۶ بود، باید با دکتر خود مشورت نمایید. با سفت شدن شریان ها، فشار خون انقباضی افزایش و فشار خون انبساطی کاهش می یابد. و این زنگ  خطر است.

 

 1.  گوشت قرمز کمتری بخورید ( یا: غذای کم چرب بخورید)

مصرف زیاد گوشت قرمز یا حاوی چربی باعث افزایش خطر حمله ی قلبی می شود. محققین دریافته اند که بعضی از افراد سالم پس از خوردن وعده ی غذایی با ۵۵ گرم چربی، به میزان شصت درصد عامل لخته کننده ی بیشتری نسبت به سایر افراد تولید می کنند.

 

 1. آزمایش نوار قلب بدهید

اگر سنتان کمتر از ۴۰ سال است و احساس خوبی دارید، بر روی آزمایش نوار قلب تاکید کنید. تست ورزش، یا نوار قلب حتی برای جوانانی با ظاهری سالم ضروری است. این کار باعث می شود که دکتر شما بتواند وضعیت قلب را در سنین مختلف با یکدیگر مقایسه کند.

 

 1. غذا را مقصر ندانید

اگر در قسمت قفسه ی سینه احساسی ناخوشایند و ماندگار دارید، باید بدانید در مطالعه ای که بر روی ۲۴۰۴ بیمار حمله قلبی صورت گرفت، مشخص شد که ۴۰ درصد آنها قبل از اینکه به بیمارستان بروند، ۶ ساعت صبر کرده بودند. این زمان زیادی است. هرچه بیشتر صبر کنید، ماهیچه های بیشتری در قلب از دست می روند. و ممکن است برای درمان دیر شود. به یاد داشته باشید که اگر هر روز احساس بد شدیدی در سینه خود دارید، این موضوع علامت خوبی نیست. فکر نکنید که غذای سنگین یا چرب خورده اید و قفسه سینه تان سنگین شده. تکرار این موضوع باید به جد پیگیری شود.

 

 1. شما میتوانید از حمله ی قلبی جان سالم به در ببرید

با انجام اقدامات زیر احتمال زنده ماندن را در صورت وقوع حمله ی قلبی افزایش دهید:

 • با ۱۱۵ تماس بگیرید (یا بهتر است شخص دیگری این کار را انجام دهد). به اپراتور اورژانس بگویید که قفسه ی سینه شما درد گرفته و حمله ی قلبی به شما دست داده است. این کار باعث می شود که دیگر برای تشریح علائم حمله زمان زیادی صرف نشود. و فورا اورژانس را بفرستید.
 • آسپرین بجوید: این دارو سریعتر وارد جریان خون شده و از تشکیل لخته جلوگیری می کند.
 • منتظر آمبولانس باشید. اگر خودتان پشت فرمان باشید ممکن است از حال بروید.
 • پرل زیر زبانی نیتروگلیسرین همراه داشته باشید. و بالافاصله یک عدد زیر زبانتان بگذارید. اگر درد آرام نشد، میتوانید هر پانزده دقیقه تا نهایتا سه عدد، استفاده کنید.

 

 1. ماهیچه های قلب را تقویت کنید

واکنش قلب و ماهیچه به ورزش یکسان است. قلب شما با انجام ورزش های هوازی بزرگتر می شود. در بلند مدت، ورزش می تواند ضربان استراحت قلب را به میزان ۲۰ ضربان در دقیقه کم کند. قلب ورزیده در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بزرگتر از یک قلب معمولی است. به دلیل بزرگ بودن، قلب می تواند در هر ضربان به میزان ۵۰ درصد خون بیشتری را پمپاژ نماید. روزی نیم ساعت ورزش کنید. بدوید، یا وزنه بزنید.

 

 1. کیوتن بخورید

کوآنزیم Q10 پیش ساز ویتامینی است که به صورت طبیعی در غشای سلولی و میتوکندری به میزان زیادی وجود دارد. و به عنوان آنتیاکسیدان قوی در برداشت رادیکال‌های آزاد عمل میکند. این کوآنزیم در تولید انرژی برای سلولهای عضلانی قلب نقش اساسی دارد. تایج یک مطالعه نشان داد که تجویز کوآنزیم Q10 در کسر جهشی بیماران دچار نارسایی قلب تاثیر بسزایی دارد. پس برای سلامت قلب، کیوتن بخورید. (برای مشاهده قیمت و توضیحات محصول بر روی کیوتن کلیک کنید)

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *