تناسب اندام

کتل بل یا دمبل؟ کدامیک مفیدتر و موثرتر است؟

کتل بل یا دمبل؟ کدامیک مفیدتر است؟

کتل بل یا دمبل؟ کدام مفید تر است؟

اختصاصی از فارمافوری: زمانی که به باشگاه می روید و تمرینات قدرتی انجام می دهید، اولین چیزی که به سراغ آن خواهید رفت دمبل خواهد بود. درست است؟ دمبل در دسترس ترین وسیله در باشگاه بوده و اکثر ورزش های باشگاه به دمبل نیاز دارند. اما شاید با کنار گذاشتن این مورد یکی از مفید ترین ورزش های باشگاهی را از دست بدهید: کتل بل

این مربی جذاب شما رو مجاب می کند کتل بل بردارید

اریک لیجا، متخصص کتل بل و مربی آکادمی اونیت، شایسته ی لقب پادشاه کتل بل است. او تجربه ی زیادی در طراحی تمرینات کتل بل و آموزش حرکات اصولی به افراد دارد. از او خواستیم دانش خود در مورد تناسب اندام را با ما در میان بگذارد.

زمانی که از او پرسیدیم چرا کتل بل از دمبل بهتر است، او پاسخ داد “یکی از مزایای استفاده از کتل بل بجای دمبل شکل غیر معمولی آن است. و برای تقویت عضلات دست و عضلات مرکزی عالی است. این موضوع یکی از دلایل استفاده از این وسیله توسط ورزشکاران در حین ورزش است.”

آیا لازم است که ورزشکاری حرفه ای باشیم؟

شکل جالب کتل بل ممکن است در ابتدا تهدید آمیز به نظر برسد. اما همین شکل باعث شده تا حرکاتی به وسیله ی کتل بل انجام گیرند که با دمبل یا هالتر به هیچ وجه قابل انجام نمی باشند. به طور خلاصه، با کتل بل تمرینات خیلی بیشتری نسبت به دمبل انجام خواهید داد.

اینکه بتوان بار اضافی را به حرکات مختلف اضافه کرد باعث می شود که قدرت و جنبش بدن افزایش پیدا کند. و می توان از آن قدرت به سادگی در زندگی و ورزش های روزمره استفاده کرد. اگرچه قوی شدن و ماهیچه سازی هم اهمیت دارد، انعطاف پذیری هم مهم است. داشتن بدنی پرجنب و جوش که بدون جراحت باشد و بتواند خود را با هرگونه حرکت در زندگی روزمره وفق دهد، چیز خوبی است.

بنابراین اگر شما هیچ وقت از کتل بل استفاده نکرده اید، کجا باید به سراغ آن بروید؟ نگران نباشید. نیازی نیست که کاملا از اریک تقلید کنید. و آن حرکات پیشرفته را با کتل بل انجام دهید.

من دوست دارم که در اکثر تمریناتم از حرکت نیم دایره استفاده کنم. زیرا این حرکت پا و مخصوصا عضلات همسترینگ و عضلات باسن و همچنین بالاتنه، ماهیچه پشتی، شانه و شکم را هدف قرار می دهد. چرخش نیم دایره برای ماهیچه های پشتی عالی است. و اکثر افراد در این نقاط دچار ضعف هستند. و دلیل آن زندگی روزمره، رانندگی و یا نگاه به تلفن و زندگی در یک وضعیت ثابت و در یک وضع اندامی نامناسب است.”

علاوه بر چرخش نیم دایره، حمل کتل بل در حرکات متنوعی نظیر قدم زدن کشاورز، حمل روی دست(رکد کری) و حمل بالای سر پیشنهاد می شوند. این حرکات به افزایش قدرت پایه بدن کمک کرده و شاید به همین دلیل باشد که اریک عضلات شکمی قدرتمندی دارد.

مزایای کتل بل

کتل بل علاوه بر مزیت افزایش عضلات مرکزی و جنبش، بسادگی نیز در دسترس و قابل حمل است. به راحتی می توانید در هر مکانی از آنها استفاده کنید. اریک اصرار دارد که می توان با تنها یک کتل بل تمام تمرینات را انجام داد. مکان آن فرقی ندارد. چه در باشگاه و چه در حیاط خلوت خانه.

تطبیق پذیری کتل بل به شما کمک میکند تا در مدت زمانی کوتاه کل بدن خود را ورزش دهید. با اندکی خلاقیت می توانید حرکات را مخلوط کنید. و به یک ورزش جذاب و موثر برسید. که باعث سوزاندن کالری ها و درگیر کردن کل بدن شما می شود.

این مزیت کتل بل بر دمبل است. که میتواند تمامی اندامهای شما را درگیر کرده و بیشترین چربی سوزی ممکن را برای شما به همراه داشته باشد. هرچند همراه کردن یک عضله ساز موثر مثل پروتئین وی یا ال کارنیتین میتواند به سرعت تبدیل چربی ها به عضله بیافزاید.

 

این متن توسط تحریریه فارماموری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *