رژیم غذایی

کتوز چیست؟ چه بلایی سر بدن می آورد؟

کتوز چیست؟

اختصاصی فارمافوری: کتوز چیست؟ کتوز یک فرآیند متابولیک است. وقتی بدن گلوکز کافی برای انرژی نداشته باشد، در عوض چربی های ذخیره شده را می سوزاند. این امر منجر به تجمع اسیدهایی به نام کتون در بدن می شود.

برخی از افراد با پیروی از رژیم غذایی به نام رژیم کتوژنیک یا کتو، کتوز را تسریع می کنند. هدف این رژیم غذایی که کربوهیدرات بسیار کمی دارد، سوزاندن چربی های ناخواسته با وادار کردن بدن به تکیه بر چربی برای انرژی، به جای کربوهیدرات ها است.

کتوز همچنین معمولاً در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد، زیرا اگر بدن انسولین کافی نداشته باشد یا از انسولین به درستی استفاده نکند، این فرآیند احتمالا رخ می دهد.

عارضه های مرتبط با کتوز شدید، مانند کتواسیدوز دیابتی (DKA)، در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ بیشتر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ایجاد می شود.

این مقاله نحوه عملکرد کتوز، رژیم کتو و اثرات احتمالی کتوز در افراد مبتلا به دیابت را توضیح می دهد.

 

کتوز چیست؟

فرد ممکن است از رژیم کتو برای کمک به افزایش کتوز پیروی کند.

در شرایط عادی، سلول های بدن از گلوکز به عنوان شکل اولیه انرژی خود استفاده می کنند. مردم معمولاً می توانند گلوکز را از کربوهیدرات های رژیمی، از جمله قندها و غذاهای نشاسته ای دریافت کنند.

بدن این مواد را به قندهای ساده تجزیه می کند. پس از آن، یا از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می کند یا آن را به عنوان گلیکوژن در کبد و ماهیچه ها ذخیره می کند.

اگر گلوکز کافی برای تامین انرژی کافی وجود نداشته باشد، بدن یک استراتژی جایگزین برای رفع این نیازها اتخاذ خواهد کرد. به طور خاص، شروع به تجزیه ذخایر چربی و استفاده از گلوکز تری گلیسیرید می کند.

کتون ها محصول جانبی این فرآیند هستند. اسیدهایی هستند که در خون رسوب می کنند با ادرار دفع می شوند. وجود این اسیدها در مقادیر کم نشان می دهد که بدن در حال تجزیه چربی است. با این حال، سطوح بالای کتون ها می تواند بدن را مسموم کند و منجر به وضعیتی به نام کتواسیدوز شود.

کتوز به حالت متابولیکی اشاره دارد که در آن بدن ذخایر چربی را به انرژی تبدیل می‌کند و در این فرآیند کتون‌ها را آزاد می‌کند.

 

رژیم کتو

از آنجایی که کتوز ذخایر چربی را در بدن تجزیه می کند، هدف برخی از رژیم های کتو کاهش وزن با ایجاد این حالت متابولیک است.

رژیم های کتو معمولاً دارای چربی بالایی هستند. به عنوان مثال ممکن است ۲۰٪ کالری پروتئین، ۱۰٪ از کربوهیدرات و ۷۰٪ از چربی باشد.

با این حال، نسخه های مختلف برای این رژیم وجود دارد. نسبت مواد مغذی به نوع رژیمی که فرد دنبال می کند بستگی دارد.

رعایت رژیم کتو می تواند منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود. این تا حدی به این دلیل است که افراد معمولاً می توانند کالری کمتری را بدون احساس گرسنگی مصرف کنند.

 

آیا رژیم کتو سالم است؟

رژیم کتو می تواند خطر ابتلا به چندین بیماری را در افراد کاهش دهد، از جمله:

بیماری قلب و عروقی

دیابت

سندرم متابولیک

همچنین ممکن است سطوح لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول “خوب” را به طور موثرتری نسبت به سایر رژیم های غذایی با کربوهیدرات متوسط ​​بهبود بخشد.

این فواید ممکن است به دلیل از دست دادن وزن اضافی و گنجاندن غذاهای سالم تر در رژیم غذایی به جای کاهش کربوهیدرات ها باشد.

پزشکان همچنین رژیم کتو را برای کاهش تعداد حملات در کودکان مبتلا به صرع که به سایر اشکال درمان پاسخ نمی دهند، تجویز کرده اند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی می تواند برای بزرگسالان مبتلا به صرع نیز مفید باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها ضروری است.

با این حال، به نظر نمی رسد که پایبندی به رژیم کتو به صورت طولانی مدت فواید زیادی داشته باشد.

اکنون محققان در حال مطالعه بیماری های دیگری هستند تا ببینند آیا رژیم کتو ممکن است برای آن ها هم مفید باشد، از جمله می توان به این بیماری ها اشاره کرد:

سندرم متابولیک
بیماری آلزایمر
آکنه
سرطان
بیماری تخمدان پلی کیستیک
بیماری لو گریگ
کتوز و دیابت

در افراد مبتلا به دیابت، کتوز می تواند به دلیل نداشتن انسولین کافی برای پردازش گلوکز در بدن ایجاد شود. وجود کتون در ادرار نشان می دهد که فرد باید برای کنترل بهتر دیابت خود تلاش کند.

برخی از متخصصان تغذیه رژیم کتو را برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ توصیه می کنند. در این وضعیت، بدن هنوز مقداری انسولین تولید می‌کند، اما به اندازه‌ای مؤثر عمل نمی‌کند.

رژیم کتو بر کاهش مصرف کربوهیدرات های رژیمی توسط فرد تمرکز دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید مصرف کمتر کربوهیدرات ها را هدف قرار دهند، زیرا این کربوهیدرات ها به گلوکز تبدیل می شوند و سطح قند خون را افزایش می دهند.

 

کتواسیدوز

افراد مبتلا به دیابت که از رژیم کتو پیروی می کنند باید سطح کتون خود را به دقت کنترل کنند. اگر سطح آن خیلی بالا برود ممکن است کتواسیدوز رخ دهد.

 

کتواسیدوز وضعیتی است که در آن سطح کتون ها به شدت بالا می رود و بدن را مسموم می کند. این یک وضعیت شدید و خطرناک است که می تواند به سرعت و گاهی در عرض ۲۴ ساعت ایجاد شود.

چندین محرک بالقوه برای کتواسیدوز وجود دارد. با این حال، اغلب به دلیل بیماری هایی رخ می دهد که باعث سطوح بالاتر هورمون هایی می شود که علیه انسولین کار می کنند.

این عارضه همچنین می‌تواند ناشی از مشکلات انسولین‌درمانی باشد، چه به دلیل رعایت نکردن درمان‌های برنامه‌ریزی‌شده و چه به دلیل دریافت نکردن انسولین کافی.

 

درمان و پیشگیری کتواسیدوز

کتواسیدوز معمولا در افرادی که رژیم های غذایی متعادل و وعده های غذایی منظم دارند رخ نمی دهد. کاهش شدید کالری و کربوهیدرات مصرفی، ورزش برای مدت طولانی یا باردار بودن ممکن است باعث کتواسیدوز شود.

در افراد مبتلا به دیابت، کتوز و در نهایت کتواسیدوز می تواند در صورت عدم استفاده از انسولین کافی، حذف وعده های غذایی، یا در صورت بروز واکنش انسولین رخ دهد. واکنش انسولین معمولاً در هنگام خواب رخ می دهد.

پزشکان  کتواسیدوز را یک مورد اورژانس می دانند، زیرا می تواند منجر به کمای دیابتی و حتی مرگ شود. کارکنان مراقبت های بهداشتی اورژانس معمولاً ابتدا درمان فوری و سپس بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه را برای بیمار انجام می دهند.

 

برای افراد مبتلا به دیابت، تیم اورژانس معمولاً اقدامات زیر را انجام می دهد:

 

جایگزینی مایعات: پزشکان از این درمان برای آبرسانی مجدد به بدن و رقیق کردن قند اضافی در خون استفاده می کنند.

جایگزینی الکترولیت: این کار به فرد کمک می کند تا عملکرد قلب، ماهیچه و سلول های عصبی را حفظ کند. سطح خون اغلب در غیاب انسولین کاهش می یابد.

انسولین درمانی: این امر می تواند به پزشکان کمک کند تا فرآیندهایی را که منجر به کتواسیدوز می شود را معکوس کنند.

در افراد سالم، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم می تواند به پیشگیری از کتواسیدوز کمک کند.

 

جلوگیری

راه های مختلفی وجود دارد که افراد مبتلا به دیابت می توانند از کتواسیدوز پیشگیری کنند، از جمله:

حداقل سه تا چهار بار در روز سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنید

مشورت با متخصص در خصوص دوز انسولین

پیروی از یک برنامه درمانی دیابت

افراد مبتلا به دیابت باید سطح کتون خود را با یک کیت تست کنترل کنند، به خصوص در مواقعی که بیمار هستند یا تحت استرس هستند.

 

جمع بندی

کتوز زمانی اتفاق می افتد که بدن شروع به دریافت انرژی از چربی ذخیره شده به جای گلوکز می کند.

بسیاری از مطالعات اثرات قدرتمند کاهش وزن رژیم کم کربوهیدرات یا کتو را نشان داده اند. با این حال، حفظ این رژیم می تواند دشوار باشد و ممکن است در افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند دیابت نوع ۱ مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد کند.

DKA  یا کتواسیدوز یکی از عوارض خطرناک کتوز است و زمانی رخ می دهد که کتوز خون را بیش از حد اسیدی کند. درمان اورژانسی برای افرادی که DKA را تجربه می کنند ضروری است.

اکثر افراد می توانند رژیم کتو را با خیال راحت امتحان کنند. با این حال، بهتر است هر گونه تغییر مهم در رژیم غذایی را با یک متخصص تغذیه یا پزشک در میان بگذارید.

 

پاسخ به چند سوال رایج:

سوال: من شنیده ام که ورزش بیش از حد با دیابت می تواند منجر به کتواسیدوز شود. چگونه می توانم وزن را مدیریت کنم و بدون افزایش بیش از حد سطح اسید، فعالیت ورزشی کنم ؟

جواب: فرد باید فقط از طریق مشورت با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی ، برنامه ورزشی را شروع کند. بسته به سن فرد، نوع دیابت و وجود سایر مشکلات سلامتی، انجمن دیابت آمریکا انواع و مقادیر مختلفی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی را توصیه می کند.

علاوه بر یک برنامه ورزشی، یک رژیم غذایی سالم به فرد در مدیریت وزن کمک می کند. به طور کلی، فرد برای حفظ وزن فعلی خود باید به میزان مساوی کالری دریافت و مصرف کند. به منظور کاهش وزن، یک فرد باید در کمبود کالری قرار داشته باشد – یعنی باید کالری بیشتری نسبت به دریافت کالری مصرف کند.

مثل همیشه، هر گونه استراتژی کاهش وزن را همراه با یک ارائه دهنده مراقبت های پزشکی اولیه و یک متخصص تغذیه برنامه ریزی کنید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

2 نظر برای “کتوز چیست؟ چه بلایی سر بدن می آورد؟

 1. محمد گفت:

  سلام من برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری دیابت حدود یک هفته ای هست که فست میکنم و تاثیرات خوبی هم داشته ولی من در هفته حداقل پنج یا شش بار تمرین تیمی و هوازی دارم و مواقعی که فست هستم ورزش هم میکنم ولی میترسم این باعث عضله سوزی و باعث کتواسیدوز بشه . ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فارمافوری گفت:

   سلام
   زمان ورزشتون با تایمی که فست هستید نباید همزمان باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *