سلامت مادر و نوزاد

کدام روغن ماساژ برای نوزاد بی خطر است؟ هر کدام چه کاربردی دارد؟

کدام روغن ماساژ برای نوزاد بی خطر است؟

اختصاصی فارمافوری: روغنهای اساسی ( essentials oils) روغنهای غلیظ گیاهی با رایحه خاص و خواص درمانی متعدد هستند. آنها از هر قسمت از گیاه مانند پوست ، برگ ، گل ، دانه یا میوه استخراج می شوند. این روعن ها برای نوزادان کاربردهای متنوعی دارند. از ماساژ بدن کودک تا کاهش و درمان کولیک و قولنج. اما آیا می توان از هر نوع روغن گیاهی برای ماساژ کودک استفاده کرد؟ کدام روغن ماساژ برای نوزاد بی خطر است؟

در سالهای اخیر ، استفاده از روغنهای اساسی برای نوزادان برای آروماتراپی و اهداف عمومی افزایش یافته است. از این روغن ها، برای کاهش گریه، کولیک، قولنج و بی قراری، بی خوابی و کم خوابی استفاده می شود. با این حال ، در هر دو مورد ، برای جلوگیری از عوارض جانبی ، بهتر است که با محدودیت های آن آشنا باشید.

در این مقاله همه چیز را در مورد روغنهای ضروری که برای نوزادان هستند ، سن مناسب برای استفاده و نکات ایمنی برای کاهش خطرات را به شما می گوید.

 

آیا روغن های ماساژ برای نوزادان بی خطر هستند؟

در صورت استفاده صحیح ، روغن ها می توانند بی خطر باشند و مزایای متعددی را برای نوزادان به همراه داشته باشند. با این حال ، بهتر است از روغن های خوراکی و گیاهی مانند روغن بادام شیرین ، روغن نارگیل بدون عطر و روغن کنجد ، روغن های فیروز بدون هیچ گونه بو و افزودنی ( برای مشاهده این محصول بر روی روغن بچه فیروز کلیک کنید.) بر روی پوست ظریف نوزاد استفاده کنید. این امر به این دلیل است که نوزادان اغلب قسمت های بدن خود را لیس می زنند یا می مکند. همچنین ، هر نوع بویی می تواند حواس و سیستم عصبی نوزاد را بیش از حد تحریک کند.

اگر قصد دارید از روغنهای دارای عطر برای نوزادان استفاده کنید ، مشورت با متخصص اطفال ضروری است.

 

مصرف روغن بچه، از چند ماهگی برای نوزاد مجاز است؟

نوزادان دارای پوست نازک و نفوذپذیری هستند که به روغنهای ماساژ حساس است. بنابراین ، استفاده از این روغنها برای نوزادان زیر سه ماه توصیه نمی شود. وقتی نوبت به نوزادان بزرگتر از سه ماه می رسد ، نوع اسانس و استفاده مورد نظر ، سن مناسب برای استفاده را تعیین می کند. با یک متخصص صحبت کنید. تا بدانید که یک اسانس خاص برای سن کودک شما مناسب است یا خیر.

 

کدام روغن ماساژ برای نوزاد بی خطر است؟

در اینجا لیستی از ۱۲ نوع روغن وجود دارد که می توانید پس از مشورت با پزشک خود برای نوزاد خود استفاده کنید. هر کدام از این روغن ها یک کاربرد درمانی دارد. در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که کدام روغن ماساژ برای نوزاد بی خطر است و هر کدام چه کاربردی دارند؟

 

اسطوخودوس (Lavandula angustifolia)

روغن اسطوخودوس تأثیر آرام بخشی بر بدن و ذهن دارد. برای کاهش درد ، تسکین علائم قولنج و بهبود خواب می توانید از آن برای نوزادان بزرگتر از سه ماه استفاده کنید. ماساژ و اسپری دو روش برای استفاده از روغن اسطوخودوس برای نوزادان است.

 

شوید (Anethum graveolens)

اسانس شوید سرشار از ترکیبات فعال زیستی مانند کارون ، لیمونن و فنول است. این روغن دارای خواص موثر (کاهش گاز) و ضد اسپاسم (کاهش اسپاسم عضلات) است که ممکن است به تسکین علائم قولنج در نوزادان کمک کند. می توانید از روغن شوید برای ماساژ نوزاد در صبح یا عصر استفاده کنید. شوید در اغلب قطره های ضد کولیک نوزادان نیز به صورت خوراکی وجود دارد. مثل قطره کولیک اید.

 

بابونه Matricaria recutita یا Chamaemelum mobile

بابونه یک گیاه دارویی باستانی است که دارای دو گونه محبوب – بابونه آلمانی و رومی است. هر دو این گونه ها در ساخت روغن نوزاد ها استفاده می شوند. ماساژ نوزادان با روغن بابونه طول خواب آنها را افزایش داده و علائم قولنج را کاهش دهد. اسانس بابونه رومی همچنین ممکن است در برابر جوش ، آفتاب سوختگی ، بثورات پوشک و زخم های سرد موثر باشد.

 

ماندارین (Citrus reticulata)

روغن ماندارین دارای رایحه ای شیرین است که احساس آرامش خاطر می دهد. معمولاً برای نوزادان بالای شش ماه بی خطر است .  ماساژ نوزاد با روغن نارنگی هنگام خواب می تواند به او در خواب آرام کمک کند. همچنین ، دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که ممکن است پوست را سالم نگه دارد.

 

چوب صندل

یک عنصر رایج در چندین داروی جایگزین ، عطر و لوازم آرایشی است. اسانسش دارای اثر آرام بخشی است که به کاهش اضطراب و بی خوابی کمک می کند . همچنین دارای خواص ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی است که پوست نوزاد را سالم نگه می دارد.

 

درخت چای (Melaleuca alternifolia)

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی ، ضد قارچی و آنتی اکسیدانی است . استفاده موضعی از آن می تواند آبسه ، تبخال ، سوختگی ، گزش حشرات و شوره سر را تسکین دهد و استنشاق آن ممکن است مشکلات تنفسی مانند سرفه را کاهش دهد . استفاده از روغن درخت چای رقیق شده برای نوزادان بالای شش ماه بی خطر است.

 

رز اوتو (Rosa damascene)

گل رز اتو ، که به گل رز داماسک نیز معروف است ، یک روغن ضروری طراوت دهنده است که حواس را تسکین می بخشد. ماساژ نوزادان بالای شش ماه با روغن گل رز می تواند به کاهش درد و کاهش اضطراب کمک کند. همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که ممکن است مشکلات پوستی را برطرف کند. بخار آن ممکن است به تسکین و مدیریت حساسیت های خاص کمک کند.

 

چوب سرو

از تقطیر سوزن ، برگ ، پوست ، انواع توت های سرو واقعی ، درخت عرعر و سرو حاصل می شود. رایحه چوبی و عمیق آن بدن و ذهن را آرام می کند و استنشاق آن می تواند بی خوابی و اضطراب را کاهش دهد. شما می توانید روغن چوب سرو را برای نوزادان پخش کنید. زیرا استفاده موضعی از آن به طور کلی توصیه نمی شود.

 

پالما روزا

روغن پالما روزا دارای رایحه طراوتی است که احساس آرامش  می بخشد. دارای خواص قابض ، ضد باکتری و آنتی اکسیدان است. که به همین دلیل استفاده از آن برای اهداف مراقبت از پوست رایج است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *