پوست و زیبایی, کووید 19

کرونا باعث ریزش مو میشود؟

کرونا باعث ریزش مو میشود؟

اختصاصی فارمافوری: همه ما در دوران کرونا یاد گرفته ایم که منتظر چیزهای غیرمنتظره باشیم. اما اینکه افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا می شوند دچار ریزش مو شوند امر چندان غیر منتظره ای نیست. دلایلش را در اینجا مرور می کنیم و توضیح میدهیم که چرا کرونا باعث ریزش مو میشود.

 

چرا کرونا باعث ریزش مو میشود؟

 

 

پس از تب و کرونا ریزش مو به طور موقت طبیعی است

از جمله علائم رایج کرونا تب است. افراد چند ماه پس از تجربه تب بالا و بهبودی از کرونا ریزش موی نسبتا چشمگیری تجربه کرده اند.

خیلی از مردم تصور می کنند که این اتفاق ریزش مو است اما تام علمی این ریزش مو مو تلوژن افلوویوم است . این نوع ریزش هنگامی رخ می دهد که تعداد موها بیش از میانگین معمول وارد فاز تلوژن ( ریزش) می شوند. تب و بیمار می تواند باعث ریزش موی بیشتر شود.

خیلی از مردم دو یا سه ماه پس از خلاصی از تب و بیماری با ریزش قابل توجه مو روبرو میشوند. هنگام حمام یا برس مو تعداد کمی از موهای تان می ریزد. این نوع ریزش مو ممکن است شش تا نه ما طول بکشد. بعد از آن اغلب مردم می بینند که ریزش موهای شان به حالت عادی بازگشته است.

 

تلوژن افلوویوم عامل ریزش قابل توجه مو

___________________________________

تلوژن افلوویوم موجب ریزش قابل توجه موی افراد می شود، اگر بثورات پوستی یا خارش سر یا سوزش سر دارید احتمالا چیزی به جز تلوژن افلوویوم موجب ریزش موهای شما شده است و بنابراین باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

استرس می تواند باعث ریزش موقت مو شود

اگر کرونا یا تب هم نداشته باشید باز هم احتمال دارد با ریزش مو مواجه شوید. استرس می تواند سرعت ریزش مو را افزایش دهد. و همه ما در طول همه گیری احساس استرس و اضطراب کرده ایم و می کنیم.

در اینجا هم ریزش مو دو تا سه ماه بعد از تجربه استرس رخ می دهد.

وقتی ببینید موهای شما دسته دسته می ریزد استرس تان بیشتر می شود اما خوب است تلاش کنید که استرس را از بین ببرید. فقط با پایان یافتن استرس است که ریزش مو بیش از حد تمام می شود.

 

موها خودشان به حالت نرمال بر می گردند.

زمانی که علت ریزش مو تب ، استرس یا کرونا باشد ریزش مو خود به خود به حالت نرمال بر می گردد. کافی است قدری زمان دهید. همزمان با رشد موها متوجه موهای کوتاه تری می شوید که از خط موی شما بیرون می آید. اغلب مردم طی شش تا نه ماه حالت طبیعی رشد مو خود را به دست می آورند.

اگر تصور می کنید ریزش مو به دلایلی غیر از تلوژن افلوویوم به خاطر استرس یا تب است خوب است با متخصص پوست و مو مشورت کنید. از یکی از دوستان خود برای پیدا کردن متخصص کمک بخواهید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *