بهترین مکمل ها

کلسیم فسفات چیست ؟ آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید

کلسیم فسفات چیست ؟ آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید

کلسیم فسفات چیست ؟ آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید : کلسیم فسفات ترکیبی است که هم کلسیم و هم فسفر دارد. یک ماده معدنی طبیعی است که جزء بزرگی از استخوان ها و دندان ها است.


آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید

کلسیم فسفات چیست ؟ آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید :  اختصاصی فارمافوری: کلسیم فسفات ترکیبی است که هم کلسیم و هم فسفر دارد. یک ماده معدنی طبیعی است که جزء بزرگی از استخوان ها و دندان ها است. این ترکیب نقش های مختلفی در بدن دارد و برخی افراد ممکن است از مکمل های آن بهره مند شوند. با این حال، کلسیم فسفات بیش از حد نیز می تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند.

کلسیم و فسفر هر دو مواد معدنی هستند که بدن برای انجام طیف وسیعی از عملکردهای ضروری به آنها نیاز دارد. یعنی، هر دو نقش مهمی در حفظ استحکام و سلامت استخوان ها دارند. بسیاری از افراد کلسیم و فسفر کافی از رژیم غذایی خود دریافت می کنند. در برخی موارد کمبود، افراد ممکن است مکمل‌ها را در نظر بگیرند. با این حال، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند، زیرا در حالی که می توانند مزایایی ارائه دهند، ممکن است عوارض جانبی نیز ایجاد کنند.

در این مقاله مزایا و خطرات بالقوه فسفات کلسیم و اینکه آیا فرد باید مصرف آن را در نظر بگیرد، بحث می‌کند.

تعریف کلسیم فسفات , کلسیم سولفات چیست ؟

کلسیم فسفات چیست ؟ فسفات کلسیم که با نام تری کلسیم فسفات نیز شناخته می شود، نوعی ماده معدنی است. این ترکیب حاوی کلسیم و فسفر یا اسید فسفریک است.

یک گزینه برای مکمل های کلسیم، همراه با کربنات کلسیم و سیترات کلسیم موجود است. همچنین انواع مختلفی از فسفات کلسیم وجود دارد. بزرگترین منبع کلسیم فسفات در بدن به عنوان هیدروکسی آپاتیت (HAP) وجود دارد که یک جزء ساختاری مهم استخوان ها و دندان ها است.

کلسیم همچنین در سیستم گردش خون و بافت ها وجود دارد، در حالی که فسفر نیز جزء مهمی از DNA و پروتئین است. این مواد معدنی نقش اساسی در سلامت استخوان، ماهیچه، خون و اعصاب دارند.

کلسیم فسفات همچنین کاربردهای زیادی در خارج از بدن دارد، زیرا جزء بسیاری از محصولات است، از جمله:

مکمل های بدون نسخه

آنتی اسیدها

خمیر دندان

جایگزین های پیوند استخوان

عطرها

عوامل ضد کیک

کودها

مزایا و فواید کلسیم فسفات 

فرد میتواند از مکمل کلسیم فسفات بهره مند شود، به خصوص اگر کمبود این مواد معدنی را تجربه کند. مصرف روزانه توصیه شده کلسیم حدود ۱۰۰۰ میلی گرم و تقریباً ۱۲۵۰ میلی گرم برای فسفر است.

به این ترتیب، مکمل ممکن است برای افرادی که دارای بیماری خاصی هستند مفید باشد، از جمله:

کلسیم فسفات برای کدام  بیماری مفید است ؟

هیپوکلسمی: کمبود کلسیم در خون.

پوکی استخوان: این وضعیت به دلیل کاهش تراکم مواد معدنی استخوان و توده استخوانی ایجاد می شود. می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.

Hypoparathyroidism: این بیماری نادر ناشی از عدم تولید یا ترشح کافی هورمون پاراتیروئید (PTH) در بدن است.  هورمون پاراتیروئید مسئول حفظ سطح طبیعی کلسیم و فسفر در خون است.

کمبود ویتامین D: ویتامین D به جذب کلسیم در روده کمک می کند. اگر فردی دچار کمبود ویتامین D باشد، ممکن است دچار کمبود کلسیم نیز باشد.

مکمل ها همچنین ممکن است برای افراد خاصی که نیاز به کلسیم اضافی دارند مفید باشد. شامل افراد یائسه و کسانی که محدودیت های غذایی دارند باشد. افرادی که یائسگی را تجربه می کنند ممکن است به دلیل کاهش تولید هورمون استروژن، استخوان های ضعیف تری داشته باشند. علاوه بر این، افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند یا از محصولات لبنی اجتناب می کنند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای کمبود کلسیم باشند.

مکمل کلسیم فسفات همچنین ممکن است به سایر بیماری ها کمک کند. مکمل ها می توانند کلسترول تام و غلظت کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کاهش دهند. سطوح بالای این کلسترول ها ممکن است به بیماری هایی مانند بیماری قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا کمک کند. تحقیقات همچنین اضافه می کند که مکمل ها ممکن است به سلامت روده کمک کنند.

خطرات احتمالی , عوارض کلسیم فسفات 

مکمل فسفات کلسیم نیز ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. عوارض جانبی بالقوه می تواند شامل موارد زیر باشد:

اسهال

تهوع و استفراغ

از دست دادن اشتها

ضعف

سردرد

درد استخوان و عضله

مشکلات کلیوی

اختلال در تعادل کلسیم و فسفات می تواند بسیاری از قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که بسیاری از افراد ممکن است از فسفات کلسیم برای تکمیل کلسیم دریافتی خود استفاده کنند، ممکن است بیش از حد مصرف کنند و دچار هیپرکلسمی شوند. این مقدار بیش از حد کلسیم می تواند منجر به عوارض متعددی شود :

هیپرکلسمی ممکن است منجر به ناراحتی شود و باعث شود افراد علائم گوارشی دردناکی را تجربه کنند.

استخوان ها: افراد ممکن است درد استخوان را تجربه کنند و در معرض خطر مشکلات استخوانی باشند.

سنگ: کلسیم بیش از حد ممکن است باعث مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه شود.

احساس کلی خستگی و کسالتی که ممکن است افراد تجربه کنند،

تغییرات احتمالی در وضعیت روانی، مانند بی‌حالی، سردرگمی، افسردگی و از دست دادن حافظه

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، برخی شواهد همچنین اشاره می‌کنند که مصرف بالای کلسیم و فسفات ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان پروستات را افزایش دهد.

علاوه بر این، مکمل های کلسیم ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند. این مقوله می تواند اثر دارو را کاهش دهد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. از جمله می توان به این داروها اشاره کرد:

دولوتگراویر

لووتیروکسین

لیتیوم

آنتی بیوتیک های کینولون

آیا باید مکمل مصرف کرد؟

م آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید : مانند هر مکمل دیگری، بسیار توصیه می شود که فرد آن را با پزشک خود در میان بگذارد. یک متخصص پزشکی می‌تواند مناسب بودن مکمل‌های کلسیم را پیشنهاد دهد و همچنین ممکن است گزینه‌های جایگزین را ارائه دهد. این امر به ویژه در صورتی مهم است که فردی از داروهای خاصی استفاده می کند یا در معرض خطر بالاتری از عوارض مانند سنگ کلیه قرار دارد.

نحوه مصرف

فرد باید مکمل کلسیم فسفات را طبق دستور بسته بندی یا داروساز مصرف کند. انواع مختلفی از مکمل‌های کلسیم در دسترس هستند، بنابراین افراد باید مطمئن شوند که نوع صحیح آن را مصرف می‌کنند.

فرد معمولاً کلسیم فسفات را از طریق دهان مصرف می کند و به شکل مایع، قرص جویدنی و کپسول در دسترس است. فرد نباید از دوز روزانه توصیه شده توسط سازنده تجاوز کند و باید دوز صحیح را با دقت اندازه گیری کند. مکمل های کلسیم وقتی در مقادیر کمتر از ۵۰۰ میلی گرم یا کمتر مصرف شوند بهتر جذب می شوند.

. بنابراین، افراد ممکن است دوز مصرفی خود را تقسیم کرده و در طول روز از آن فاصله بگیرند

مکمل های کلسیم نیز با غذا بهتر جذب می شوند. بنابراین، فرد ممکن است مکمل را همراه با غذا مصرف کند. علاوه بر این، ویتامین D می تواند به جذب بهتر کلسیم در روده کمک کند. به این ترتیب، افراد ممکن است بخواهند از منابع غذایی یا مکمل کلسیم فسفات که از قبل حاوی ویتامین D است استفاده کنند.

اگر فردی مکمل آهن نیز مصرف می کند، توصیه می شود مکمل کلسیم را ۲ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از آن مصرف کند تا جذب به حداکثر برسد.

سایر منابع کلسیم

افراد می توانند مقادیر کافی کلسیم را از منابع غذایی دریافت کنند.

غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از :

محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر

ماهی هایی مانند ساردین و سالمون

سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ، کلم بروکلی و شاهی

غذاهای غنی شده با کلسیم، مانند غلات، آب میوه ها و جایگزین های شیر

توفو

آجیل و دانه ها مانند بادام، کنجد و چیا

جمع بندی آنچه باید در مورد کلسیم فسفات بدانید

کلسیم فسفات ترکیبی حاوی کلسیم و فسفر است. به طور طبیعی در بدن وجود دارد و برخی افراد ممکن است آن را به عنوان مکمل برای افزایش مصرف کلسیم مصرف کنند. کلسیم و فسفر هر دو دارای عملکردهای متنوعی در بدن هستند، از جمله کمک به لخته شدن خون، عملکرد ماهیچه ها، بازسازی استخوان و سیگنال دهی سلولی.

مکمل ها ممکن است برای فردی که دارای عارضه ای است که نیاز به کلسیم اضافی دارد، از جمله هیپوکلسمی، پوکی استخوان و کمبود ویتامین D مفید باشد. با این حال، ممکن است فرد دچار عوارض ناشی از مصرف بیش از حد کلسیم نیز شود. این امر می تواند شامل ناراحتی گوارشی، درد استخوان و مشکلات کلیوی باشد.

مانند هر مکمل دیگری، بهتر است فرد با پزشک خود مشورت کند. پزشکان می توانند درباره مناسب بودن مکمل ها صحبت کنند و منابع غذایی کلسیم مانند محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز و غذاهای غنی شده را پیشنهاد کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *