دارو-غذا

کوئرستین چیست و چه فوایدی دارد؟ معجزه طبیعت!

کوئرستین چیست و چه فوایدی دارد

کوئرستین چیست و چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ کوئرستین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در برخی مواد غذایی همچون سیب سزمینی بنفش، پیاز قرمز، چای، توت و شراب قرمز یافت می شود. این فلاونوئید همچنین در برخی گیاهان مانند گینکو و گل راعی یافت می شود.

کورستین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. رادیکال های آزاد (محصولات جانبی شیمیایی که به غشای سلول و به DNA آسیب می رسانند و سرطان زا هستند.) را خنثی می کند. کورستین این روزها به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. (برای مشاهده قیمت و توضیحات محصول بر روی کوئرس پلاس کلیک کنید.)

کوئرستین چیست و چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ 

 

پیشگیری از کرونا با کوئرستین

در مدل پیشنهادی دانشگاه ویرجینیا برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، مصرف برخی مکمل ها، مثل ویتامین سی و منیزیم و البته کوئرستین پیشنهاد شده است. به نظر می رسد کوئرستین به واسطه اثرات ضد التهابی قوی، مانع از پیشرفت کرونا به مرحله حاد و التهابی شود. همچنین برخی مقالات به اثرات ضد ویروسی کوئرستین استناد می کنند. و از این نظر تاثیر آن را در صورت مصرف زود هنگام، در درمان کرونا شگرف می دانند. پرسش کوئرستین چیست و چه فوایدی دارد، به دنبال همین تحقیقات مرتبط با کرونا، پررنگ تر شد.

کبد چرب غیرالکلی

به دلیل اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی کوئرستین، برخی مطالعات پیشنهاد کردند از این فلاونوئید در درمان کبد چرب کمک گرفته شود. در یک مطالعه که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، نشان داده شد که کوئرستین می تواند کبد چرب غیرالکلی را کنترل کند و بهبود ببخشد. در یک مطالعه دیگر در دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اثرات کوئرستین در پیشگیری از مسمومیت کبدی ناشی از داروها در موش های صحرایی بررسی شد. بررسی نتایج این تحقیق نشان داد که کوئرستین می تواند از عوارض ناشی از داروها بر کبد جلوگیری کند.

تسکین آلرژی

کوئرستین از ترشح هیستامین از جانب سلولهای ایمنی خاص جلوگیری می کند. هیستامین یک ماده شیمیایی التهابی ست که در علائم آلرژیک مانند عطسه و خارش ترشح می شود. مشاهدات آزمایشگاهی بر روی حیوانات نشان می دهد که کوئرستین می تواند به مبارزه با بیماری های آلرژی مانند رینیت آلرژیک و حساسیت های فصلی کمک شایانی کند.

فشار خون بالا

در سال ۲۰۱۶ بررسی آزمایشات کنترل شده و تصادفی نشان داد کوئرستین به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. به ویژه در بیماران دیابتی که حداقل ۵۰۰ میلی گرم کورستین در روز به آنها تجویز می شود.

استقامت ورزشی

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ بر روی ۶۰ دانشجوی پسر که حداقل سه سال فعالیت ورزشی داشته اند انجام شد. این مطالعه نشان داد که مصرف کوئرستین، میزان توده چربی، آب کل بدن، نرخ پایه متابولیسم و کل انرژی بدن را بهبود می بخشد.

سرطان

مطالعات روی کشت سلول ها نشان داده کوئرستین به کند شدن رشد سلول های سرطانی کمک می کند. برخی از تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که کوئرستین از بدن در برابر سرطان محافظت می کند. مانند سرطان خون و سرطان ریه. به عنوان مثال ، مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ رابطه میان مصرف کوئرستین و خطر ابتلا به سرطان ریه را در ۳۸ بافت غیر توموری ریه بررسی کرد. و ارتباطی معکوس میان دو یافت: هرچه مصرف کوئرستین بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان کمتر است.

عوارض جانبی احتمالی

بدن به طور کلی می تواند مقدار مناسبی از کوئرستین  را به خوبی تحمل کند. برخی افراد گزارش داده اند پس از مصرف کوئرستین با  گزگز در بازوها و پاها ، و همچنین ناراحتی معده و سردرد مواجه شده اند. دوزهای بسیار زیاد – بیشتر از ۱ گرم در روز – ممکن است باعث آسیب به کلیه شود.

مکمل ها از نظر ایمنی مورد آزمایش قرار نگرفته اند. و عوارض آن ها به طور کامل بررسی نشده است. همچنین بخاطر داشته باشید که ایمنی مکمل ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که شرایط خاص پزشکی دارند یا از داروهای خاصی استفاده می کنند قطعی نیست.

دوز و نحوه مصرف

کوئرستین  تحت نظر پزشک به میزان حداکثر ۱۰۰۰ میلی گرم دو بار در روز به مدت ۱۲ هفته استفاده شده و مشکلی نداشته است. شواهد کافی در دسترس نیست که نشان دهد آیا برای استفاده طولانی مدت بی خطر است یا نه.

دوز مناسب ممکن است به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. از جمله سن ، جنسیت و سابقه پزشکی شما. در صورت انتخاب این مکمل با پزشک خود صحبت کنید. تا مشاوره شخصی دریافت کنید.

منابع حاوی کوئرستین   

چای ، پیاز ، سیب ، گندم سیاه حاوی کوئرستین هستند. هنگام مصرف کوئرستین به شکل مکمل بهتر است مکملی انتخاب کنید که همچنین حاوی پاپئین یا بروملین باشد. اثبات شده این آنزیم های گیاهی (عصاره های میوه) جذب کوئرستین را افزایش می دهد.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *