بهترین مکمل ها

کیوتن چه فوایدی دارد؟ همه چیز راجع به کوآنزیم Q10

کیوتن چه فوایدی دارد

کیوتن چه فوایدی دارد؟ کیوتن یا کوآنزیم Q10 که با نام CoQ10 نیز شناخته می شود، ترکیبی است که به تولید انرژی در سلول های شما کمک می کند. بدن شما CoQ10 را به طور طبیعی تولید می کند، اما تولید آن با افزایش سن کاهش می یابد. خوشبختانه، شما همچنین می توانید CoQ10 را از طریق مکمل ها یا غذاها دریافت کنید.

بیماری قلبی، اختلالات مغزی، دیابت و سرطان با سطوح پایین CoQ10 مرتبط است. مشخص نیست که سطوح پایین CoQ10 باعث این بیماری ها می شود یا برعکس. اما یک چیز قطعی است: تحقیقات فراوان طیف گسترده ای از مزایای سلامت CoQ10 را نشان داده است. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد CoQ10 بدانید موجود است.

 

CoQ10 چیست؟

CoQ10 ترکیبی است که توسط بدن شما ساخته شده و در میتوکندری سلول های شما ذخیره می شود. میتوکندری ها مسئول تولید انرژی هستند. آنها همچنین از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو و باکتری ها یا ویروس های عامل بیماری محافظت می کنند. تولید CoQ10 با افزایش سن کاهش می یابد. بنابراین، به نظر می رسد افراد مسن در این ترکیب دچار کمبود هستند. برخی از علل دیگر کمبود CoQ10 عبارتند از:

کمبودهای تغذیه ای، مانند کمبود ویتامین B6.

نقص ژنتیکی در سنتز CoQ10 یا بهره برداری.

افزایش تقاضای بافت ها در نتیجه بیماری.

بیماری های میتوکندری.

استرس اکسیداتیو ناشی از افزایش سن.

عوارض جانبی درمان با استاتین.

تحقیقات نشان داده است که CoQ10 چندین نقش کلیدی در بدن شما ایفا می کند.

یکی از وظایف اصلی آن کمک به تولید انرژی در سلول های شما است. در ساخت آدنوزین تری فسفات (ATP) که در انتقال انرژی درون سلولی نقش دارد، نقش دارد.

نقش مهم دیگر آن این است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کند. مقادیر بیش از حد رادیکال های آزاد منجر به آسیب اکسیداتیو می شود که می تواند در عملکرد منظم سلول ها اختلال ایجاد کند. شناخته شده است که این باعث بسیاری از شرایط سلامتی می شود. با توجه به اینکه ATP برای انجام تمام عملکردهای بدن استفاده می شود و آسیب اکسیداتیو برای سلول ها مخرب است، تعجب آور نیست که برخی از بیماری های مزمن با سطوح پایین CoQ10 مرتبط باشند.

CoQ10 در تمام سلول های بدن شما وجود دارد. با این حال، بیشترین غلظت در اندام هایی با بیشترین نیاز انرژی مانند قلب، کلیه ها، ریه ها و کبد یافت می شود. در زیر لیستی از ۹ مزیت اصلی CoQ10 آمده است. همچنین برای تهیه بهترین مکمل های کیوتن میتوانید کلیک کنید.

کیوتن چه فوایدی دارد؟

 به درمان نارسایی قلبی کمک میکند.

نارسایی قلبی اغلب نتیجه سایر بیماری های قلبی مانند بیماری عروق کرونر یا فشار خون بالا است. این شرایط می تواند منجر به افزایش آسیب اکسیداتیو و التهاب سیاهرگ ها و شریان ها شود. نارسایی قلبی زمانی رخ می دهد که این مشکلات بر قلب تأثیر بگذارد تا جایی که نتواند به طور منظم منقبض، شل یا پمپاژ خون در بدن شود. بدتر از همه، برخی از درمان‌های نارسایی قلبی دارای عوارض جانبی نامطلوب مانند فشار خون پایین هستند، در حالی که برخی دیگر حتی می‌توانند سطح CoQ10 را کاهش دهند.

در مطالعه‌ای بر روی ۴۲۰ فرد مبتلا به نارسایی قلبی، درمان با CoQ10 به مدت دو سال علائم آنها را بهبود بخشید و خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی را کاهش داد. همچنین، مطالعه دیگری ۶۴۱ نفر را با CoQ10 یا دارونما به مدت یک سال درمان کرد. در پایان مطالعه، افرادی که در گروه CoQ10 بودند، کمتر به دلیل بدتر شدن نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شده بودند و عوارض جدی کمتری داشتند. به نظر می رسد که درمان با CoQ10 می تواند به بازگرداندن سطوح بهینه تولید انرژی، کاهش آسیب اکسیداتیو و بهبود عملکرد قلب کمک کند، که همگی می توانند به درمان نارسایی قلبی کمک کنند.

خلاصه

به نظر می رسد CoQ10 با بهبود عملکرد قلب، افزایش تولید ATP و محدود کردن آسیب اکسیداتیو به درمان نارسایی قلبی کمک می کند.

 

می تواند به باروری کمک کند.

باروری زنان با افزایش سن به دلیل کاهش تعداد و کیفیت تخمک های موجود کاهش می یابد. CoQ10 مستقیماً در این فرآیند دخالت دارد. با افزایش سن، تولید CoQ10 کند می شود و بدن را در محافظت از تخم ها در برابر آسیب اکسیداتیو کمتر می کند. به نظر می رسد مکمل CoQ10 کمک کند و حتی ممکن است این کاهش مربوط به سن در کیفیت و کمیت تخم مرغ را معکوس کند.

به طور مشابه، اسپرم مرد مستعد اثرات آسیب اکسیداتیو است که ممکن است منجر به کاهش تعداد اسپرم، کیفیت پایین اسپرم و ناباروری شود. چندین مطالعه به این نتیجه رسیده اند که مکمل CoQ10 ممکن است کیفیت، فعالیت و غلظت اسپرم را با افزایش حفاظت آنتی اکسیدانی بهبود بخشد.

خلاصه

کیوتن چه فوایدی دارد؟ خواص آنتی اکسیدانی CoQ10 می تواند به بهبود کیفیت اسپرم و کاهش کاهش تعداد و کیفیت تخمک در زنان کمک کند.

 

به جوان نگه داشتن پوست شما کمک میکند.

پوست شما بزرگترین عضو بدن شماست و به طور گسترده ای در معرض عوامل مخربی است که به پیری کمک می کنند. این عوامل می توانند داخلی یا خارجی باشند. برخی از عوامل مخرب داخلی شامل آسیب سلولی و عدم تعادل هورمونی است. عوامل خارجی شامل عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش است. عناصر مضر می توانند منجر به کاهش رطوبت پوست و محافظت در برابر متجاوزان محیطی و همچنین نازک شدن لایه های پوست شوند.

استفاده از CoQ10 به طور مستقیم بر روی پوست می تواند با افزایش تولید انرژی در سلول های پوست و ارتقاء محافظت آنتی اکسیدانی، آسیب ناشی از عوامل داخلی و خارجی را کاهش دهد. در واقع نشان داده شده است که CoQ10 که مستقیماً روی پوست اعمال می شود آسیب اکسیداتیو ناشی از اشعه ماوراء بنفش را کاهش می دهد و حتی عمق چین و چروک را کاهش می دهد. در نهایت، به نظر می رسد افرادی که سطح CoQ10 پایینی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.

خلاصه

هنگامی که CoQ10 مستقیماً روی پوست اعمال می شود، می تواند آسیب های ناشی از نور خورشید را کاهش دهد و محافظت آنتی اکسیدانی را افزایش دهد. مکمل CoQ10 همچنین ممکن است به کاهش خطر سرطان پوست کمک کند.

 

می تواند سردرد را کاهش دهد.

عملکرد غیر طبیعی میتوکندری می تواند منجر به افزایش جذب کلسیم توسط سلول ها، تولید بیش از حد رادیکال های آزاد و کاهش محافظت آنتی اکسیدانی شود. این می تواند منجر به انرژی کم در سلول های مغز و حتی میگرن شود. از آنجایی که CoQ10 عمدتا در میتوکندری سلول ها زندگی می کند، نشان داده شده است که عملکرد میتوکندری را بهبود می بخشد و به کاهش التهابی که ممکن است در طول میگرن رخ دهد کمک می کند.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل CoQ10 سه برابر بیشتر از دارونما باعث کاهش تعداد میگرن در ۴۲ نفر می شود. علاوه بر این، کمبود CoQ10 در افراد مبتلا به میگرن مشاهده شده است. یک مطالعه بزرگتر نشان داد که ۱۵۵۰ نفر با سطوح CoQ10 پایین پس از درمان با CoQ10 سردردهای کمتر و شدیدتری را تجربه کردند. علاوه بر این، به نظر می رسد که CoQ10 نه تنها به درمان میگرن کمک می کند، بلکه ممکن است از آن نیز پیشگیری کند.

خلاصه

کیوتن چه فوایدی دارد؟ به نظر می رسد مکمل CoQ10 به پیشگیری و درمان میگرن کمک می کند، زیرا عملکرد میتوکندری را افزایش می دهد و التهاب را کاهش می دهد.

 

می تواند به عملکرد ورزش کمک کند.

استرس اکسیداتیو می تواند بر عملکرد ماهیچه ها و در نتیجه بر عملکرد ورزش تأثیر بگذارد. به طور مشابه، عملکرد غیرطبیعی میتوکندری می تواند انرژی عضلانی را کاهش دهد و انقباض موثر عضلات و حفظ ورزش را دشوار کند. CoQ10 می تواند با کاهش استرس اکسیداتیو در سلول ها و بهبود عملکرد میتوکندری به عملکرد ورزشی کمک کند. در واقع، یک مطالعه اثرات CoQ10 بر فعالیت بدنی را بررسی کرد. علاوه بر این، مکمل CoQ10 می تواند به افزایش قدرت در حین ورزش و کاهش خستگی کمک کند، که هر دو می توانند عملکرد ورزش را بهبود بخشند.

خلاصه

عملکرد ورزش می تواند تحت تاثیر استرس اکسیداتیو و اختلال عملکرد میتوکندری باشد. CoQ10 می تواند به کاهش آسیب اکسیداتیو، ارتقای ظرفیت ورزش و کاهش خستگی کمک کند.

 

می تواند به دیابت کمک کند.

استرس اکسیداتیو می تواند باعث آسیب سلولی شود. این می تواند منجر به بیماری های متابولیک مانند دیابت شود. عملکرد غیر طبیعی میتوکندری نیز با مقاومت به انسولین مرتبط است. نشان داده شده است که CoQ10 حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و سطح قند خون را تنظیم می کند.

مکمل CoQ10 همچنین ممکن است به افزایش غلظت CoQ10 در خون تا سه برابر در افراد مبتلا به دیابت که معمولاً سطوح پایینی از این ترکیب را نشان می دهند کمک کند. همچنین، در یک مطالعه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مکمل CoQ10 به مدت ۱۲ هفته انجام شد. انجام این کار به میزان قابل توجهی سطح قند خون ناشتا و هموگلوبین A1C را کاهش داد که میانگین سطح قند خون در دو تا سه ماه گذشته است.

در نهایت، CoQ10 ممکن است با تحریک تجزیه چربی ها و کاهش تجمع سلول های چربی که می تواند منجر به چاقی یا دیابت نوع ۲ شود، به پیشگیری از دیابت کمک کند.

خلاصه

مکمل CoQ10 می تواند به افزایش حساسیت به انسولین و بهبود سطح قند خون کمک کند.

 

ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.

شناخته شده است که استرس اکسیداتیو باعث آسیب سلولی می شود و بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. اگر بدن شما نتواند به طور موثر با آسیب اکسیداتیو مبارزه کند، ساختار سلول های شما ممکن است آسیب ببیند و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. CoQ10 ممکن است سلول ها را از استرس اکسیداتیو محافظت کند و تولید انرژی سلولی را تقویت کند و سلامت و بقای آنها را ارتقا دهد.

جالب توجه است که نشان داده شده است که بیماران سرطانی سطوح پایین تری از CoQ10 دارند. سطوح پایین CoQ10 با ۵۳.۳ درصد بیشتر خطر ابتلا به سرطان همراه بوده و نشان دهنده پیش آگهی ضعیف برای انواع مختلف سرطان است. علاوه بر این، یک مطالعه همچنین نشان داد که مکمل CoQ10 ممکن است به کاهش احتمال عود سرطان کمک کند.

خلاصه

کیوتن چه فوایدی دارد؟ CoQ10 نقش مهمی در محافظت از DNA سلولی و بقای سلول ایفا می کند، که هر دو به شدت با پیشگیری و عود سرطان مرتبط هستند.

 

برای مغز مفید است.

میتوکندری ها مولدهای اصلی انرژی سلول های مغز هستند. عملکرد میتوکندری با افزایش سن کاهش می یابد. اختلال عملکرد کلی میتوکندری می تواند منجر به مرگ سلول های مغز و بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون شود. متأسفانه مغز به دلیل محتوای اسیدهای چرب بالا و نیاز زیاد به اکسیژن بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو است. این آسیب اکسیداتیو باعث افزایش تولید ترکیبات مضری می شود که می تواند بر حافظه، شناخت و عملکردهای فیزیکی تأثیر بگذارد. CoQ10 ممکن است این ترکیبات مضر را کاهش دهد و احتمالاً پیشرفت بیماری آلزایمر و پارکینسون را کند کند.

خلاصه

کیوتن چه فوایدی دارد؟ نشان داده شده است که CoQ10 از سلول های مغز در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند و عملکرد ترکیبات مضری را که می تواند منجر به بیماری مغزی شود، کاهش می دهد.

 

CoQ10 می تواند از ریه ها محافظت کند.

از بین همه اندام های شما، ریه های شما بیشترین تماس را با اکسیژن دارند. این باعث می شود که آنها بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو باشند. افزایش آسیب اکسیداتیو در ریه ها و محافظت ضعیف آنتی اکسیدانی، از جمله سطوح پایین CoQ10، می تواند منجر به بیماری های ریوی مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که افرادی که از این شرایط رنج می برند سطوح پایین تری از CoQ10 دارند.

یک مطالعه نشان داد که مکمل CoQ10 باعث کاهش التهاب در افراد مبتلا به آسم و همچنین نیاز آنها به داروهای استروئیدی برای درمان آن می‌شود. این از طریق اکسیژن رسانی بهتر بافت و ضربان قلب پس از مکمل CoQ10 مشاهده شد.

خلاصه

کیوتن چه فوایدی دارد؟ CoQ10 می تواند آسیب اکسیداتیو و التهاب را که منجر به بیماری های ریه می شود، کاهش دهد.

 

دوز و عوارض جانبی

دوز استاندارد CoQ10 از ۹۰ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم در روز متغیر است. به نظر می رسد دوزهای تا ۵۰۰ میلی گرم به خوبی قابل تحمل است و چندین مطالعه از دوزهای بالاتر حتی بدون عوارض جانبی جدی استفاده کرده اند.

از آنجایی که CoQ10 محلول در چربی است، توصیه می شود آن را با غذا مصرف کنید یا از محصولاتی استفاده کنید که آن را با روغن ترکیب می کنند تا جذب آن را بهبود بخشد. به نظر می رسد که مکمل CoQ10 به خوبی توسط افراد قابل تحمل است و سمیت کمی دارد.

 

منابع غذایی CoQ10

در حالی که شما به راحتی می توانید CoQ10 را به عنوان مکمل مصرف کنید، می توان آن را در برخی غذاها نیز یافت. به نظر می رسد که CoQ10 به طور مشابه به شکل کپسول یا از طریق غذا جذب می شود. غذاهای زیر حاوی CoQ10 هستند:

– گوشت های اندام: قلب، کبد و کلیه.

– برخی از گوشت های ماهیچه ای: گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ.

– ماهی های چرب: قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال مخالی و ساردین.

– سبزیجات: اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی.

– میوه: پرتقال و توت فرنگی.

– حبوبات: سویا، عدس و بادام زمینی.

– مغزها و دانه ها: دانه کنجد و پسته.

– روغن ها: روغن سویا و کانولا.

خلاصه

CoQ10 در برخی غذاها، به ویژه گوشت اعضای بدن یافت می شود. همچنین، به نظر می رسد که به همان اندازه که از طریق مکمل ها جذب می شود، از طریق غذاها جذب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *