بیماری ها

آرتریت روماتوئید چیست؟ علائم دقیق آرتریت روماتوئید کدام ها هستند؟

آرتریت روماتوئید چیست

اختصاصی فارمافوری: آرتریت روماتوئید چیست؟ آرتریت روماتوئید(RA)  یک بیماری خودایمنی مزمن، پیشرونده و ناتوان کننده است. که باعث التهاب، تورم و درد در مفاصل و اطراف آن می شود و می تواند سایر اندام های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

آرتریت روماتوئید  معمولاً ابتدا دست ها و پاها را درگیر می کند، اما می تواند در هر مفصلی رخ دهد. معمولاً مفاصل یکسانی را در هر دو طرف بدن درگیر می کند.

علائم شایع شامل سفت شدن مفاصل، به ویژه هنگام بیدار شدن در صبح یا پس از مدتی نشستن است. برخی از افراد احساس خستگی و احساس ناخوشی عمومی می کنند.

شبکه حمایت از آرتریت روماتوئید تخمین می زند که آرتریت روماتوئید ۱% از جمعیت جهان و بیش از ۱.۳ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید  یک بیماری خود ایمنی است. همچنین یک بیماری سیستمیک است، به این معنی که می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی فرد، بافت های سالم بدن را با مهاجمان خارجی اشتباه می گیرد.

همزمان که سیستم ایمنی پاسخ می دهد، التهاب در بافت یا اندام هدف رخ می دهد. در مورد آرتریت روماتوئید ، هدف این حمله می تواند مفاصل، ریه ها، چشم ها و قلب باشد.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه‌های آرتریت روماتوئید  معمولاً در مچ دست، دست‌ها یا پاها بروز می‌کنند و عبارتند از:

درد در بیش از یک مفصل

سفتی در بیش از یک مفصل که بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد

تورم در بیش از یک مفصل

درگیری متقارن مفصل

احساس عمومی ناخوشی

تب با درجه پایین

از دست دادن اشتها

کاهش وزن

ضعف

بدشکلی مفصل

از دست دادن عملکرد و تحرک

بی ثباتی هنگام راه رفتن

با توجه به داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، افراد معمولاً تا زمانی که در سن ۶۰ سالگی هستند، تشخیص آرتریت روماتوئید  دریافت نمی کنند. علائم ممکن است به آرامی شروع شود و اغلب به مرور زمان بدتر می شود.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید معمولاً دوره هایی را تجربه می کنند که علائم بدتر می شود و با عنوان شعله ور شدن شناخته می شود. علائم آرتریت روماتوئید  ممکن است به دلیل استرس، فعالیت بیش از حد یا قطع داروها تشدید شوند.

در صورت از بین رفتن علائم یا خفیف شدن، شعله ور شدن به سمت بهبودی پیش می رود. اکثر مردم در طول زندگی خود عود و بهبودی را تجربه می کنند.

آرتریت روماتوئید  معمولاً مفاصل یکسانی را در هر دو طرف بدن تحت تأثیر قرار می دهد. درد و سفتی پس از خواب یا دوره های عدم تحرک بدتر می شود.

آرتریت روماتوئید  شدید می تواند منجر به عوارض دیگری در سراسر بدن شود و باعث آسیب مفصلی شود که ممکن است منجر به ناتوانی شود. درمان می تواند به مدیریت شدت علائم کمک کند و ممکن است احتمال بروز عوارض را کاهش دهد.

آرتریت روماتوئید  چگونه بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارد؟

درمان

اگر فردی مبتلا به آرتریت روماتوئید باشد، پزشک ممکن است او را به متخصصی به نام روماتولوژیست ارجاع دهد که در مورد گزینه های درمانی توصیه هایی مطرح می کند.

هدف درمان این خواهد بود:

از شعله ور شدن جلوگیری کرده و در صورت وقوع از شدت آن بکاهید

کاهش التهاب مفاصل

تسکین درد

هر گونه از دست دادن عملکرد ناشی از درد، آسیب مفصل یا تغییر شکل را به حداقل برسانید

کاهش سرعت یا جلوگیری از آسیب به مفاصل و اندام ها

گزینه ها شامل داروها، فیزیوتراپی، کاردرمانی، مشاوره و جراحی است.

داروها برای مدیریت علائم

برخی از داروها می توانند به کاهش علائم و کند کردن پیشرفت بیماری کمک کنند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بدون نسخه (OTC) از داروخانه ها در دسترس هستند. به عنوان مثال می توان به موتریل، ادویلو ( الِو) Aleve اشاره کرد.

 استفاده طولانی مدت و دوزهای بالا می تواند منجر به عوارض جانبی شود. از جمله:

کبودی

زخم معده

فشار خون بالا

مشکلات کلیوی و کبدی

کورتیکواستروئیدها درد و التهاب را کاهش می دهند و ممکن است به کند کردن آسیب مفاصل کمک کنند، اما نمی توانند آرتریت روماتوئید  را درمان کنند. اگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ها مؤثر نباشند، پزشک

ممکن است یک استروئید را به مفصل تزریق کند. تسکین معمولاً سریع است، اما تأثیر آن متغیر است. بسته به شدت علائم، ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

کورتیکواستروئیدها می توانند به علائم حاد یا شعله ور شدن کوتاه مدت کمک کنند. با این حال، پزشک به دلیل تأثیر آنها بر ساختارهای بافت نرم در مفاصل، این تزریق ها را به بیش از سه بار در سال محدود می کند. تزریق‌های مکرر می‌تواند به طور بالقوه به این ساختارها آسیب برساند یا باعث کنده شدن آن‌ها در محل اتصال به استخوان شود.

داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs)

کالج آمریکایی روماتولوژی (ACR) درمان با داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) را به تنهایی یا با سایر درمان ها در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید  متوسط ​​تا شدید توصیه می کند. متوترکسات (روماترکس، ترکسال) نمونه ای از داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری است.

داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری بر نحوه عملکرد سیستم ایمنی تأثیر می گذارند. آنها می توانند پیشرفت آرتریت روماتوئید  را کاهش دهند و با تداخل با سیستم ایمنی بیش فعال از آسیب دائمی به مفاصل و سایر بافت ها جلوگیری کنند. فرد معمولا داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری را برای تمام عمر مصرف می کند.

این نوع داروها در صورتی مؤثرتر هستند که فرد در مراحل اولیه آرتریت روماتوئید  از آنها استفاده کند، اما ممکن است چندین هفته تا چند ماه طول بکشد تا کاملاً مزایای آن را تجربه کند. برخی از افراد ممکن است مجبور شوند انواع مختلفی از داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری ها قبل از یافتن مناسب ترین آنها امتحان کنند.

عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

آسیب کبدی

اختلالات مربوط به سیستم ایمنی

افزایش خطر ابتلا به عفونت ها

ریزش مو

زخمهای دهان

حالت تهوع، ناراحتی معده و مدفوع شل

شمارش غیر طبیعی خون

درمان های بیولوژیکی

درمان‌های بیولوژیکی، مانند مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-alpha) نیز نحوه عملکرد سیستم ایمنی را تغییر می‌دهند. هنگامی که بدن انسان با عفونت یا تهدید دیگری روبرو می شود، مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور آلفا ، یک ماده التهابی تولید می کند. این مهارکننده ها این ماده را سرکوب کرده و به جلوگیری از التهاب کمک می کنند.

مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور آلفا می توانند درد، سفتی صبحگاهی و مفاصل متورم یا حساس را کاهش دهند. افراد معمولاً ۲ هفته پس از شروع درمان متوجه بهبودی می شوند.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

خطر بالاتر عفونت

لوپوس

نارسایی احتقانی قلب

بیماری های دمیلینه کننده، که به غلاف میلین که به طور معمول از رشته های عصبی محافظت می کند، آسیب می رساند

لنفوم

واکنش های پوستی

کار درمانی یا فیزیوتراپی

یک کاردرمانگر می تواند به فرد کمک کند تا روش های جدید و موثر برای انجام وظایف روزانه را بیاموزد. این روند می تواند فشار در مفاصل دردناک را به حداقل برساند.

فیزیوتراپیست می تواند به افراد در مورد استفاده از وسایل کمکی مانند عصا توصیه کند و به افراد کمک کند تا یک برنامه ورزشی مناسب تهیه کنند.

عمل جراحی

در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را برای موارد زیر توصیه کند:

ترمیم مفاصل آسیب دیده

اصلاح ناهنجاری ها

کاهش درد

رویه های زیر امکان پذیر است:

جراحی آرتروسکوپی، روشی برای برداشتن بافت ملتهب مفصل

جراحی برای آزاد کردن تاندون های مسئول خم شدن غیرمعمول انگشتان

انتشار تونل کارپال برای تسکین فشار عصبی در دست و مچ

آرتروپلاستی یا تعویض کامل مفصل

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *