عوارض دارویی

آسپارتام چه عوارضی دارد؟ از این قند مصنوعی چه می دانید؟

آسپارتام چه عوارضی دارد؟

اختصاصی فارمافوری: آسپارتام به عنوان یک شیرین کننده کم کالری به طور گسترده ای در تولید غذاها و نوشیدنی هایی با برچسب “رژیمی” ، “قند کم” یا “کم کالری” استفاده می شود. اما قندهای مصنوعی آیا عوارضی هم دارند؟ امروزه آسپارتام رایج ترین شیرین کننده در غذاهایی با عنوان کم کالری در ایالات متحده است. اما آسپارتام دقیقاً چیست و چه چیزی به بحث مستمر درباره ایمنی و اثربخشی آن را دامن می زند؟ آسپارتام چه عوارضی دارد؟

 

قندی بدون کالری

آسپارتام یک شیرین کننده کم کالری است. ماده ای که طعم شیرینی دارد. اما در صورت استفاده در مقادیر کم حاوی قند یا کالری نیست. آسپارتام که در سال ۱۹۶۵ رواج یافت ، توسط آزمایشگاههای مستقل و دولتی تولید شد. در حال حاضر ، می توانید آن را در هزاران ماده غذایی در سراسر جهان پیدا کنید.

از نظر شیمیایی ، آسپارتام بسیار ساده است. از دو اسید آمینه طبیعی تشکیل شده است: اسید آسپارتیک و فنیل آلانین. به نظر می رسد یک پودر سفید مفید است و تقریباً ۲۰۰ برابر شیرین تر از ساکارز است. در واقع کاملاً فاقد کالری است. میزان آسپارتام مورد نیاز برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی ها در حد قند غذا بسیار اندک است و به تعداد کالری ها نمی افزاید.

 

آیا آسپارتام به کاهش وزن کمک می کند؟

استفاده از آسپارتام به عنوان کمکی برای کاهش وزن بسیار مورد بحث است. اعتقاد عقلانی و بازاریابی اولیه این بود که محصولی است که مثل قند شیرین می کند اما به اندازه قند کالری ندارد و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.

استفاده از غذاها و نوشیدنی های حاوی آسپارتام به جای قند منجر به کاهش موفقیت آمیز وزن در برخی از افراد شد. اما برخی دیگر هیچ گونه وزنی را از دست ندادند. به طوری که برخی از آنها حتی هنگام استفاده از آسپارتام برای شیرین کردن غذا و نوشیدنی خود وزن شان  افزایش یافت!

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف آسپارتام می تواند متابولیسم شما را کند کند و در نتیجه حتی اگر کالری کمتری مصرف شود منجر به افزایش وزن می شود. مطالعات دیگر نشان داد که این مورد صادق نیست. این سردرگمی ادامه داشت تا زمانی که مطالعه ای که توسط ییل در سال ۲۰۲۰ انجام شد و پاسخی پیدا کرد.

این مطالعه نشان داد که مصرف شیرین کننده کم کالری به خودی خود مسئول کند شدن متابولیسم نیست. با این حال ، هنگامی که با کربوهیدرات ها یا چربی های دیگر ترکیب می شود منجر به کاهش قابل توجهی در میزان متابولیسم می شود.

 

آسپارتام و دیابت

مشابه بحث اثربخشی آسپارتام به عنوان ابزاری برای کاهش وزن ، بحث درباره ایمنی آن برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ نیز ادامه دارد. به نظر می رسد مصرف آسپارتام تأثیر کمی بر سطح گلوکز خون شما دارد. یا گاه هیچ تاثیری بر روی آن ندارد.

مطالعات دیگر نشان میدهد که مصرف محصولات حاوی آسپارتام سطح کورتیزول را افزایش میدهد. و فعالیت میکروب های مسئول تجزیه غذا در دستگاه گوارش شما را تغییر می دهد. تصور می شود که این تغییرات ممکن است منجر به افزایش وزن و مقاومت به انسولین شود. هر دو تأثیر منفی بر کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت نوع ۲ خواهند داشت.

بنابراین با اینکه به دنبال مصرف آسپارتام قندی وارد بدن شما نمی شود، اما با تحریک ترشح کورتیزول، مقاومت به انسولین بیشتر می شود.

 

آسپارتام چه عوارضی دارد؟

صرف نظر از مباحث مربوط به اثربخشی آن در کاهش وزن یا تنظیم سطح قند خون در صورت ابتلا به دیابت نوع ۲، نگرانی مداوم در مورد تأثیر منفی آسپارتام بر سلامت شما وجود دارد. اما به راستی، آسپارتام چه عوارضی دارد؟

اگرچه این یک حقیقت است که در مطالعات اولیه شواهدی دال بر ارتباط بین مصرف آسپارتام و سرطان در موش ها به دست آمد ، اما مطالعات بعدی نتوانستند ارتباطی بین مصرف آسپارتام و سرطان در انسان ها پیدا کند.

همچنین ، آسپارتام بیش از سی سال است که در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. و هیچ ارتباطی بین مصرف آن و سرطان یا هر بیماری و عارضه دیگری پیدا نشده است. با این وجود افکار عمومی درباره ایمنی این محصول مطمئن نیست. با این حال سازمان غذا و دارو امریکا و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا پس از چندین دهه مطالعه و شواهد عینی، آسپارتام را برای مصرف حتی در مقادیر زیاد بی خطر دانسته اند. بنابراین می شود در رابطه با قندهای مصنوعی، در اینجا آسپارتام، گفت شاید بر روی دیابت یا اضافه وزن تاثیر زیادی نداشته باشند، اما عوارضی خطرناکی هم ندارند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *