بیماری ها, خانواده سالم, سبک زندگی

آنچه در مورد ام اس و تغییرات دما باید بدانید

آنچه در مورد ام اس و تغییرات دما باید بدانید

آنچه در مورد ام اس و تغییرات دما باید بدانید. مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری عصبی ناتوان کننده است. بسیاری از افراد مبتلا به ام اس متوجه می شوند که علائم آنها با تب یا زمانی که هوا بسیار گرم یا مرطوب است بدتر می شود.

میلین ماده ای است که غلاف محافظی را تشکیل می دهد که آکسون های رشته های عصبی را احاطه کرده است. هنگامی که فردی مبتلا به ام اس است، سلول های سیستم ایمنی که معمولا از بدن در برابر باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند، به اشتباه به میلین در سیستم عصبی مرکزی (CNS) حمله می کنند. آسیب ناشی از آن می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند.

افراد ممکن است بدتر شدن علائم ام اس را در نتیجه افزایش جزئی دمای مرکزی خود تجربه کنند. به عنوان مثال، این افزایش ممکن است فقط یک چهارم درجه بالاتر از حد معمول باشد.

یکی از دلایل این امر این است که دمای بالا عملکرد اعصاب را تغییر می‌دهد و توانایی اعصاب دمیلینه شده را با سخت‌تر کردن رسانش تکانه‌های الکتریکی برای آن‌ها مختل می‌کند.

این مقاله به MS و اثرات گرما و سرما با جزئیات بیشتری نگاه می کند و توضیح می دهد که چرا ام اس باعث حساسیت شدید دما می شود. همچنین درمان و مدیریت این علامت را مورد بحث قرار می دهد.

چرا ام اس باعث حساسیت به دمای شدید می شود؟

حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از افراد مبتلا به ام اس حساسیت به دما را تجربه می کنند که به عنوان پدیده Uhthoff نیز شناخته می شود. افزایش دمای بدن – به دلیل آب و هوا، تب، ورزش یا عوامل دیگر – می تواند باعث بدتر شدن موقت علائم عصبی ام اس شود.

علائم ام اس که دمای بالاتر می تواند آن را تشدید کند، عبارتند از:

ضعف عضلانی

مشکل در تعادل و هماهنگی

مشکلات حافظه و تفکر

اختلالات بینایی

احساس بی حسی یا گزگز

خستگی

حساسیت دمایی مرتبط با MS عمدتاً در نتیجه کند شدن یا مسدود کردن تکانه‌های عصبی در CNS ایجاد می‌شود.

این به دلیل تغییر در دمای مرکزی یا دمای داخلی بدن رخ می دهد، اما تغییر در دمای پوست نیز می تواند به بدتر شدن علائم کمک کند.

محققان به طور کامل اثر حساسیت دما در ام اس را بر علائم خودمختار مانند عملکرد قلبی عروقی و علائم حرکتی از جمله خستگی مستند کرده اند.

ام اس و گرما

افراد مبتلا به ام اس ممکن است متوجه شوند که علائم آنها در شرایط گرم تر، مانند زمانی که ورزش می کنند، حمام یا دوش آب گرم می گیرند یا آفتاب می گیرند، بدتر می شود.

بدتر شدن علائم، که مردم گاهی اوقات از آن به عنوان یک شبه تشدید یاد می کنند، معمولا موقتی است. این باعث دمیلیناسیون یا آسیب بیشتر به اعصاب نمی شود و پس از خنک شدن فرد علائم بهبود می یابند.

یک نمونه از علائمی که ممکن است در هنگام حضور در معرض گرما بدتر شود، تاری دید است.

در گذشته، پزشکان از “آزمایش حمام داغ” برای تشخیص ام اس استفاده می کردند. این آزمایش شامل یک نفر بود که خود را در یک وان آب گرم غوطه ور می کرد. سپس پزشک تشخیص را بر روی ظاهر یا بدتر شدن علائم عصبی قرار می دهد.

ام اس و سرماخوردگی

اگرچه حساسیت به گرما اکثر افراد مبتلا به ام اس را تحت تاثیر قرار می دهد، اما حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری به دلیل دمای سرد علائم بدتر می شوند.

به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به ام اس گزارش کرده اند که علائم آنها – به ویژه اسپاستیسیتی، که سفت شدن یا سفت شدن عضلات است – در هوای سرد بدتر می شود.

تجربه دمای سرد می تواند باعث شود که فرد مبتلا به ام اس به مشکلات موقتی مبتلا شود:

لرزش

مور مور

بی حسی

تحرک

تعادل

چشم انداز

شناخت

کارشناسان بر این باورند که این امر به این دلیل رخ می دهد که سرما بر سرعت پیام ها در طول اعصابی که بیماری قبلاً آسیب دیده است تأثیر می گذارد. محققان همچنین پیشنهاد کرده اند که حساسیت به سرما در ام اس ممکن است به دلیل ضایعات ام اس در ناحیه ای از مغز که دمای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد رخ دهد.

درمان و مدیریت

افراد مبتلا به ام اس که حساسیت به دما را تجربه می کنند می توانند بدتر شدن علائم خود را به روش های مختلف درمان و مدیریت کنند.

شامل:

پوشیدن لباس های سبک و قابل تنفس

اقامت در محیط های دارای تهویه مطبوع زمانی که هوا بسیار گرم یا مرطوب است

ورزش در یک استخر خنک با دمای آب کمتر از ۸۵ درجه فارنهایت

محدود کردن ورزش در فضای باز به صبح زود یا عصر

نوشیدن مایعات سرد و خوردن بستنی

خنک شدن قبل و بعد از ورزش، مانند نشستن در وان آب ولرم

استفاده از محصولات خنک کننده، مانند روکش گردن و جلیقه، در طول ورزش

نتایج برخی از تحقیقات

محققان نشان داده اند که مصرف آب سرد ممکن است به ویژه برای کمک به حساسیت به گرما مفید باشد. در مطالعه خود، آنها از ۲۰ شرکت کننده – که ۱۰ نفر از آنها مبتلا به ام اس بودند – خواستند در سه نوبت با یک دوچرخه ثابت در فضای کنترل شده ۳۰ درجه سانتی گراد (۸۶ درجه فارنهایت) و رطوبت ۳۰ درصد دوچرخه سواری کنند. شرکت کنندگان یا تا زمان خستگی یا حداکثر ۶۰ دقیقه دوچرخه سواری کردند.

تیم هر ۱۵ دقیقه یک بار به شرکت کنندگان یک نوشیدنی آب سرد یا گرم می داد. شرکت‌کنندگانی که ام‌ اس نداشتند همگی توانستند ۶۰ دقیقه دوچرخه سواری کنند، در حالی که تنها ۳ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به ام‌ اس می‌توانستند تمام ساعت را با مصرف آب گرم مدیریت کنند. با این حال، ۵ نفر از این شرکت کنندگان موفق شدند به مدت ۶۰ دقیقه با کمک آب سرد دوچرخه سواری کنند، که همچنین به بقیه افراد گروه ام اس حدود ۳۰ درصد بیشتر از زمان مصرف آب گرم کمک کرد.

محققان پیشنهاد می‌کنند که حسگرهای دما در دهان، شکم و دستگاه گوارش می‌توانند نقشی در سیگنال‌دهی به مغز داشته باشند تا بر درک خستگی تأثیر بگذارند، نه اینکه آب سرد صرفاً دمای مرکزی شرکت‌کنندگان را خنک کند.

خلاصه

افراد مبتلا به ام اس ممکن است بدتر شدن موقت علائم را به دلیل دمای بسیار گرم یا سرد تجربه کنند.

تشدید این علامت به این دلیل اتفاق می‌افتد که دمای شدید بر عملکرد اعصاب در CNS تأثیر می‌گذارد.

بدتر شدن علائم معمولاً موقتی است و دمای شدید باعث آسیب ماندگاری به افراد مبتلا به ام اس نمی شود.

علائم شدید ام اس در گرما بیشتر از سرما رخ می دهد. حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به ام اس در هوای سرد علائم عصبی را بدتر می کنند.

افراد مبتلا به ام اس ممکن است بتوانند با ورزش در ساعات خنک تر روز یا در یک استخر خنک، استفاده از لباس های سبک، ماندن در محیط های دارای تهویه مطبوع و نوشیدن نوشیدنی های سرد، حساسیت دما را مدیریت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *