بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, سبک زندگی

آیا جلیقه های خنک کننده به مولتیپل اسکلروزیس کمک می کنند؟

آیا جلیقه های خنک کننده به مولتیپل اسکلروزیس کمک می کنند؟

آیا جلیقه های خنک کننده به مولتیپل اسکلروزیس کمک می کنند؟ علائم مولتیپل اسکلروزیس در بین افراد متفاوت است، اما بسیار رایج است که گرما و رطوبت باعث شعله ور شدن آن شوند. جلیقه های خنک کننده حاوی کیسه های یخ عایق شده یا فناوری خنک کننده هستند که می تواند به افراد کمک کند تا خنک شوند و احتمال شعله ور شدن را کاهش دهند.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد و علائم عصبی مختلفی را ایجاد می کند. در افرادی که مستعد گرما هستند، این علائم می تواند در شرایط محیطی خاص بدتر شود.

این مقاله به چگونگی تاثیر گرما بر افراد مبتلا به ام اس می پردازد. همچنین نحوه عملکرد انواع مختلف جلیقه های خنک کننده را توضیح می دهد و نکات دیگری در مورد نحوه خنک ماندن ارائه می دهد.

گرما و ام اس

برای بسیاری از افراد مبتلا به ام اس، گرما به طور موقت علائم آنها را بدتر می کند. مردم ممکن است از آن به عنوان پدیده Uhthoff یاد کنند. با افزایش دمای بدن فرد، علائمی که می توانند بدتر شوند عبارتند از:

ضعف

خستگی

مسائل مربوط به بینایی

اگرچه گرما به طور دائم ام اس را بدتر نمی کند، اما می تواند سرعت حرکت پالس های عصبی در بدن را تغییر دهد. دلیل این امر این است که ام اس به غلاف محافظ اعصاب آسیب می رساند و آنها را نسبت به دماهای داغتر حساس می کند.

افراد مبتلا به ام اس ممکن است علائم زیر را با افزایش دمای بدن تجربه کنند:

ضربان قلب سریع

افزایش تعریق

سرگیجه

مشکل در تمرکز

زمان واکنش کندتر

علاوه بر هوای گرم، عوامل دیگری نیز می توانند دمای بدن را افزایش دهند. شامل:

فعالیت بدنی

پوشیدن لباس بیش از حد

تب

دوش آب گرم یا حمام

در آفتاب بودن

جلیقه های خنک کننده چیست؟

خنک نگه داشتن می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند تا شرایط گرم را بهتر تحمل کنند. یکی از انواع محبوب دستگاه خنک کننده برای مبتلایان به ام اس، جلیقه خنک کننده است.

یک فرد معمولاً جلیقه خنک کننده را روی لباس خود می پوشد، اگرچه برخی از انواع آن زیر لباس قرار می گیرند. جلیقه های خنک کننده به کاهش دمای مرکزی بدن فرد کمک می کنند و از تشدید علائم مرتبط با گرما جلوگیری می کنند.

برخی از سازمان‌های ام‌اس، مانند انجمن مولتیپل اسکلروز آمریکا و بنیاد مولتیپل اسکلروزیس، جلیقه‌های خنک‌کننده رایگان را به افراد با درآمد پایین‌تر ارائه می‌دهند.

افراد همچنین ممکن است بتوانند از طریق بیمه خود برای لباس خنک کننده اقدام کنند. قبل از سفارش جلیقه خنک کننده، فرد می تواند با ارائه دهنده بیمه خود تماس بگیرد تا از پوشش های موجود مطلع شود.

انواع جلیقه خنک کننده

برخی افراد از جلیقه‌های غیرفعال استفاده می‌کنند که بدن را با استفاده از کیسه‌های یخ خنک می‌کنند، که فرد باید آن‌ها را یک شب در فریزر نگه دارد تا جلیقه کار کند. انواع دیگر جلیقه های خنک کننده غیرفعال عبارتند از:

جلیقه های خنک کننده جاذب حرارت تغییر فاز: این جلیقه ها در لمس احساس سرما نمی کنند. به جای خنک کردن بدن با کمپرس یخ، از ماده ای استفاده می کنند که گرما را جذب کرده و از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری می کند.

تغییر فاز: این جلیقه ها حاوی کیسه های مایعی هستند که به دمای انجماد نمی رسند اما برای مدت طولانی تری نسبت به کیسه های یخ خنک می مانند.

پک ژل: مشابه هدبندهای فعال شده با آب برای دویدن در هوای گرم، این جلیقه های خنک کننده حاوی اجزای خنک کننده سبک وزن هستند که با آب فعال می شوند.

تبخیری: این نوع جلیقه اساساً تعریق را تقلید می کند. مردم جلیقه را در آب خیس می کنند و رطوبت به آرامی تبخیر می شود تا به خنک شدن بدن کمک کند. اگرچه برای شرایط مرطوب گزینه ایده آلی نیست.

جلیقه‌های خنک‌کننده فعال گزینه دیگری هستند، اما برای گردش هوای سرد برای خنک کردن فرد به برق نیاز دارند. اگرچه این نوع جلیقه ها بسیار کارآمد هستند، اما گران هستند و چندان قابل حمل نیستند.

آیا کار می کنند؟

برای برخی از افراد مبتلا به ام اس، آب و هوای گرم می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. عدم تحمل گرما می تواند شرکت در فعالیت های بیرونی و فیزیکی را چالش برانگیز کند.

محققان به دنبال راهبردهای عملی برای مبارزه با اثرات نامطلوب گرما در افراد مبتلا به ام اس هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که پوشیدن جلیقه خنک کننده می تواند عملکرد ذهنی و فیزیکی را در افراد مبتلا به ام اس که به گرما تحمل نمی کنند، بهبود بخشد. در این مطالعه، محققان از ۱۸ فرد مبتلا به ام اس خواستند در طول یک برنامه تمرینی بدنی ۷ هفته ای جلیقه خنک کننده یا تی شرت نخی بپوشند. نتایج نشان داد که جلیقه خنک کننده بهزیستی عاطفی، عملکرد فیزیکی و شناختی و سطوح خستگی درک شده را بهبود می بخشد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۰ نشان داد که ۱۰ شرکت‌کننده زن مبتلا به ام‌اس با پوشیدن جلیقه خنک‌کننده سبک می‌توانند طولانی‌تر و دورتر راه بروند.

با این حال، همه افراد مبتلا به ام اس از این نوع سرما درمانی سود نمی برند. برخی از افراد مبتلا به ام اس ممکن است با قرار گرفتن در معرض هوای سرد، شعله ور شدن علائم را تجربه کنند. در این حالت، افراد ممکن است نیاز داشته باشند از دمای بسیار گرم یا سرد اجتناب کنند.

در انتخاب جلیقه چه نکاتی را باید در نظر گرفت

نکته اصلی هنگام انتخاب جلیقه خنک کننده، تصمیم گیری بین جلیقه غیرفعال یا فعال است. برای اکثر افراد، جلیقه خنک کننده غیرفعال بیشترین قابلیت حمل را برای فعالیت های خارج از منزل ارائه می دهد.

با این حال، برای استفاده در محیط داخلی و ثابت، افراد ممکن است متوجه شوند که جلیقه‌های خنک‌کننده فعال عملکرد خنک‌کنندگی بالایی دارند. اگرچه جلیقه‌های فعال معمولاً بسیار گران‌تر از گزینه‌های غیرفعال هستند.

مردم همچنین می توانند آب و هوای محلی خود را در نظر بگیرند. اگر هوا معمولا مرطوب است، جلیقه خنک کننده تبخیری انتخاب موثری نیست. عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

آیا شخص بخواهد جلیقه را پنهان کند و زیر لباس بپوشد

ساخت و دوام

وزن جلیقه

سایر لباس های خنک کننده

علاوه بر جلیقه های خنک کننده، افراد مبتلا به ام اس می توانند لوازم جانبی زیر را نیز برای کمک به تنظیم دمای بدن امتحان کنند:

حوله های خنک کننده

کلاه خنک کننده، کلاه یا باندانا

مچ بند خنک کننده

بسته بندی گردن خنک کننده

بسته بندی مچ پا خنک کننده

افراد مبتلا به ام اس ممکن است دستگاه های مه پاش شخصی را نیز مفید بدانند.

نکات دیگر برای خونسردی

برخی از افراد ممکن است جلیقه خنک کننده را ناراحت کننده بدانند، یا ممکن است نتوانند همیشه آن را بپوشند. راه های دیگر برای خنک ماندن عبارتند از:

نصب تهویه مطبوع

دور ماندن از نور مستقیم خورشید

حمام در آب خنک یا ولرم

لباس را لایه لایه کنید تا به راحتی درآورید

باز کردن پنجره ها برای گردش هوا

نوشیدن مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن

برای خنک ماندن از بطری مه پاش استفاده کنید

استفاده از ضد آفتاب

علاوه بر این، تحقیقات سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که مصرف آب سرد ممکن است به طور قابل توجهی تحمل ورزش را در افراد مبتلا به ام اس بهبود بخشد.

خلاصه

جلیقه خنک کننده یک ابزار موثر مدیریت علائم برای افراد مبتلا به ام اس است که به گرما حساس هستند.

انواع مختلفی از جلیقه های خنک کننده وجود دارد، اما آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: فعال و غیرفعال. انواع دیگر لوازم خنک کننده نیز برای افراد حساس به گرما مبتلا به ام اس موجود است. برخی از سازمان ها برنامه های توزیعی دارند که لوازم جانبی خنک کننده رایگان را ارائه می دهند.

ممکن است فردی برای تهیه جلیقه خنک کننده مناسب و بهترین راه برای پوشیدن آن نیاز به آزمایش داشته باشد.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه یک جلیقه خنک کننده ممکن است به کنترل دمای مرکزی بدن فرد کمک کند، اما این دستگاه ها ممکن است برای افراد مبتلا به ام اس که به گرما و سردی شدید حساس هستند مناسب نباشند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *