بیماری ها

آیا سیگار باعث سرطان ریه میشود؟ تحقیقات چه میگویند؟

آیا سیگار باعث سرطان ریه

اختصاصی فارمافوری: آیا سیگار باعث سرطان ریه میشود؟ سرطان ریه زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های ریه آسیب می‌بینند و به‌طور غیرقابل کنترلی رشد می‌کنند و باعث ایجاد تومورهایی می‌شوند که می‌توانند تنفس را دشوار کنند.

همانطور که تومورها رشد می کنند، سلول های آسیب دیده می توانند به سایر نقاط بدن نیز گسترش یابند. افرادی که سیگار می کشند می توانند با ترک این عادت خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهند. که این امر باعث بهبود سلامت کلی و تنفسی آنها نیز می شود.

توجه به این نکته ضروری است که افرادی که سیگار نمی کشند ممکن است به دلیل عوامل خطر محیطی و خانوادگی همچنان در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه باشند.

در این مقاله به بررسی ارتباط بین سیگار و سرطان ریه می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا سیگار کشیدن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. ما همچنین توصیه هایی در مورد چگونگی کاهش خطر و زمان مراجعه به مراقبت های پزشکی ارائه می دهیم.

سیگار و سرطان ریه

سال ها تحقیق ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه را به طور محکم ثابت کرده است. با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سیگار کشیدن در حدود ۹۰٪ از موارد سرطان ریه در ایالات متحده نقش دارد.

کشیدن سایر محصولات تنباکو نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد افزایش می دهد. این محصولات عبارتند از:

سیگار برگ
سیگار برگها مانند بیدیس و کرتک
تنباکوی شل که مردم با پیپ یا قلیان می کشند

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری بیان می کند که دود تنباکو حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است که بسیاری از آنها سمی هستند. حدود ۷۰ مورد از این مواد شیمیایی سرطان زا هستند، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند.

استنشاق این مواد خطرناک به راه‌های هوایی و کیسه‌های هوایی ریز که به آلوئول‌ها معروف هستند در ریه‌ها آسیب می‌زند. این آسیب از عملکرد صحیح ریه ها جلوگیری می کند و خطر ابتلای فرد به سرطان ریه و سایر سرطان ها را در سراسر بدن افزایش می دهد.

وظیفه اصلی ریه ها تامین اکسیژن بدن و در عین حال دفع دی اکسید کربن غیر ضروری است. اگرچه همه محصولات تنباکو می توانند به فرد آسیب برسانند، محصولات قابل احتراق یا دودی مانند سیگار، به ویژه به آسیب رسان هستند.

برخی از محصولات تنباکو بدون دود هستند، از جمله تنباکوی جویدنی و تنباکوی استشماری که ممکن است مردم از آن به عنوان انفیه یاد کنند. اگرچه این محصولات دود سمی تولید نمی کنند، اما همچنان کاربران را در معرض بیش از ۲۵ ماده شیمیایی سرطان زا قرار می دهند.

تحقیقات سرطان های مختلف از جمله سرطان دهان، مری و پانکراس را با محصولات تنباکوی بدون دود مرتبط دانسته است. مصرف دخانیات همچنین خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

آمار استعمال دخانیات و سرطان ریه

سیگار عامل اصلی سرطان ریه است، به طوری که یک فرد سیگاری ۱۵ تا ۳۰ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری احتمال ابتلا به سرطان ریه را دارد یا می‌میرد.

محققان در جریان یک مطالعه دریافته اند که میانگین خطر برای افراد غیرسیگاری در طول دوره مطالعه برای مردان ۱.۸ درصد و برای زنان ۱.۳ درصد بود. این خطر در افراد سیگاری فعلی به ۱۴.۸ درصد برای مردان و ۱۱.۲ درصد برای زنان افزایش یافت. با این حال، این مطالعه تعداد سیگارهایی را که هر فرد در روز می‌کشید در نظر نگرفت.

اگرچه سیگار شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد، اما این بیماری می تواند افراد غیر سیگاری را نیز تحت تاثیر قرار دهد. هر سال در ایالات متحده، ۱۰ تا ۲۰٪ سرطان ریه در افرادی رخ می دهد که هرگز سیگار نکشیده اند یا کمتر از ۱۰۰ نخ در زندگی خود مصرف کرده اند.

با این حال، ترک سیگار، صرف نظر از مدت زمانی که فرد سیگار کشیده است، می تواند شانس مرگ ناشی از سرطان ریه را در ۱۰ سال به نصف کاهش دهد.

سرطان ریه دومین سرطان شایع در مردان و زنان است. با توجه به داده های انجمن سرطان آمریکا (ACS)، شیوع آن فقط کمتر از سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان است.

انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که در سال ۲۰۲۱، حدود ۲۳۵۷۶۰ مورد جدید سرطان ریه و تقریبا ۱۳۱۸۸۰ مورد مرگ ناشی از این بیماری وجود خواهد داشت.

سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) شایع ترین نوع سرطان ریه است که ۸۰ تا ۸۵ درصد از کل موارد را شامل می شود. ۱۵ تا ۲۰ درصد باقی مانده از سرطان های ریه، سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) هستند.

سیگار و آسیب سرطان ریه

ترکیب سمی مواد شیمیایی دود تنباکو به بافت های ظریف ریه آسیب می رساند و باعث التهاب می شود.

آدامس ترک سیگار نیکلایف مدل نیکوتین ۲ میلی گرم برای کمک به شما به ترک سیگار ارائه می‌شود.برای بررسی کیلیک کنید
آسیب آلوئول

سیگار کشیدن آلوئول ها را که امکان تبادل اکسیژن را فراهم می کند، از بین می برد. تخریب دائمی است، به این معنی که این ناحیه از ریه نمی تواند بهبود یابد. با گذشت زمان، آسیب آلوئول ها می تواند منجر به آمفیزم شود که باعث تنگی نفس شدید می شود و می تواند کشنده باشد.

آسیب جلیقه

ریه های سالم خود تمیز شونده هستند. مواد شیمیایی موجود در تنباکو به مژک های ریز مو مانند آسیب می رساند که به حذف مواد زائد از ریه ها کمک می کند. سیگار کشیدن می تواند این سلول های تخصصی را فلج کرده و از بین ببرد و سیگاری ها را در معرض خطر عفونت قرار دهد.

التهاب راه هوایی

سیگار کشیدن همچنین باعث التهاب راه های هوایی و ریه ها می شود و باعث می شود فرد احساس تنگی نفس کند. اگر التهاب ادامه یابد، می‌تواند منجر به ایجاد بافت زخم شود که تنفس را برای فرد دشوارتر می‌کند.

رفتار سلولی

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو می‌تواند به دی ان ای که نحوه رفتار سلول‌ها را کنترل می‌کند، آسیب برساند. به عنوان مثال، ماده شیمیایی بنزو[a]پیرن (BaP) به آن بخشی از دی ان ای آسیب می رساند که از سلول ها در برابر سرطان محافظت می کند.

این مواد شیمیایی همچنین می‌توانند رشد سلول‌های آسیب‌دیده را تحریک کنند که می توانند تومور را تشکیل می‌دهند.

چسبیدن مواد شیمیایی به  دی ان ای

کروم یک فلز سمی است که در دود سیگار وجود دارد. این ماده باعث می شود تا سایر مواد شیمیایی سمی با سهولت بیشتری به دی ان ای بچسبند و شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

هر نخ سیگاری که فردی می کشد به آسیب ریه و احتمال ابتلا به یک بیماری جدی کمک می کند.

سایر عوامل خطر سرطان ریه

افرادی که سیگار نمی کشند ممکن است به دلیل سایر عوامل خطر، از جمله موارد مورد تهدید باشند:

رادون: این گاز عامل اصلی سرطان ریه در افراد غیرسیگاری است. این بیماری سالانه مسئول نزدیک به ۲۱۰۰۰ مرگ در ایالات متحده است، از جمله مرگ حدود ۲۹۰۰ نفر که هرگز سیگار نکشیده اند.

دود در محیط اطراف: سومین علت اصلی سرطان ریه است که هر ساله باعث مرگ ۳۰۰۰ سرطان ریه می شود.

آلودگی هوا: در سرتاسر جهان، هوای آلوده سالانه باعث مرگ ۶۲۰۰۰ نفر به دلیل سرطان ریه می شود.

سابقه خانوادگی سرطان ریه: داشتن یک خویشاوند درجه یک با سابقه سرطان ریه، احتمال ابتلای فرد به این بیماری را تا حدود ۵۰ درصد افزایش می دهد.

آزبست: استنشاق الیاف آزبست خطر ابتلا به سرطان ریه و مزوتلیوما، سرطان غشای قفسه سینه را افزایش می دهد. اگر فردی سیگار می کشد، خطر ابتلا به این بیماری ها را بیشتر می کند.

پیشگیری از سرطان ریه

محققان بر این باورند که اجتناب از عوامل خطر قابل اصلاح می تواند از ۵۰ درصد موارد سرطان و ۹۰ درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه جلوگیری کند.

فرد می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را از طریق موارد زیر کاهش دهد:

داشتن یک رژیم غذایی مغذی
نوشیدن الکل فقط در حد اعتدال
حفظ وزن متعادل
ترک سیگار
کپسول دیپ لانگ ساپورت گرین نیچر  موثر بر از بین بردن عفونت‌های ناشی از مصرف سیگار .برای بررسی کیلیک کنید

افرادی که سیگار می کشند می توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را ضمن تلاش برای ترک آن کاهش دهند. ترک سیگار می تواند چالش برانگیز باشد، و افراد می توانند از موارد زیر استفاده کنند:

مثبت اندیشی: داشتن ذهنیت مثبت ضروری است، حتی اگر تلاش های قبلی برای ترک سیگار برای فرد بسیار دشوار بوده باشد.

یادگیری در مورد محرک ها: درک اینکه چه چیزی باعث نیاز به سیگار می شود ممکن است به افراد کمک کند تا به طور موثرتری با هوس های خود مقابله کنند.

برنامه ریزی: انتخاب تاریخی در آینده برای ترک سیگار و پایبندی به تصمیم می تواند به فرد کمک کند تمرکز کند و با انگیزه بماند.

تمرکز بر دلایل: ممکن است به فرد کمک کند تا در مورد مضرات سیگار فکر کند و بر این نکته تمرکز کند که چگونه ترک سیگار می تواند سلامت او را بهبود بخشد و در هزینه خود صرفه جویی کند.

جستجوی مشاوره پزشکی: فرد می تواند در مورد ترک سیگار از پزشک راهنمایی بخواهد. پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به ترک نیکوتین توصیه کند. چسب‌های نیکوتین و سایر اشکال درمان جایگزین نیکوتین، مانند آدامس یا قرص‌های پاستیل، می‌توانند احتمال موفقیت را افزایش دهند.

دریافت پشتیبانی: مشاوره حضوری، تلفنی، متنی یا مجازی می‌تواند به فرد در فرآیند استرس‌زا ترک سیگار کمک کند و احتمال رهایی از سیگار را افزایش دهد.

صحبت با خانواده و دوستان: وقتی فردی از حمایت خانواده و دوستان خود برخوردار باشد، می تواند ترک سیگار را آسان تر انجام دهد. به اشتراک گذاشتن برنامه ترک سیگار نیز می تواند به ایجاد احساس مسئولیت پذیری در فرد کمک کند.

علائم سرطان ریه

در صورت مشاهده علائم سرطان ریه، از جمله موارد زیر، فرد باید با پزشک تماس بگیرد:

سرفه مداوم

سرفه خونی

درد قفسه سینه

از دست دادن اشتها یا کاهش وزن

تنگی نفس یا خس خس سینه

خستگی

عفونت های مکرر مانند برونشیت و ذات الریه

دلایل احتمالی دیگری نیز برای این علائم وجود دارد، بنابراین لزوماً نشان دهنده سرطان ریه نیستند. با این حال، پیگیری برای انجام توصیه های پزشکی یک اقدام احتیاطی عاقلانه برای رد هر گونه شرایط بهداشتی شدید است.

خلاصه

سیگار یک عامل خطر مهم برای سرطان ریه است. افرادی که سیگار می کشند ممکن است تا ۳۰ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری به این سرطان مبتلا شوند.

عوامل محیطی و سابقه خانوادگی سرطان ریه نیز می تواند این بیماری را بیشتر کند.

هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را بعد از ۱۰ سال به نصف کاهش دهد.

اگر فردی علائم سرطان ریه را تجربه می کند یا معتقد است که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری است، باید با پزشک صحبت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *