تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, دارو, دارو-غذا, سبک زندگی, عوارض دارویی

آیا هر قرص لاغری واقعاً مؤثر است؟

آیا هر قرص لاغری واقعاً مؤثر است؟

آیا هر قرص لاغری واقعاً مؤثر است؟ وقتی صحبت از کاهش وزن به میان می‌آید، هیچ کمبودی در قرص‌ها، نوشیدنی‌ها و مکمل‌هایی وجود ندارد که ادعا می‌کنند به کاهش وزن کمک می‌کنند. اما آیا قرص های کاهش وزن کمک کننده هستند و آیا آنها بی خطر هستند؟

بهترین قرص های کاهش وزن ممکن است حاوی یک یا چند ماده فعال باشد که برای افزایش چربی سوزی، کاهش اشتها یا کاهش جذب چربی طراحی شده است.

همه قرص ها و مکمل های کاهش وزن یکسان ساخته نمی شوند. برخی از قرص ها ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کنند در حالی که برخی دیگر ممکن است منجر به کاهش وزن ثابت نشده باشند.

ما به ۹ قرص و مکمل کاهش وزن زیر نگاه خواهیم کرد:

آلی (اورلیستات)

کافئین

گلوکومانان

عصاره گارسینیا کامبوجیا

پیروات

عصاره چای سبز

اسید لینولئیک مزدوج

هیدروکسی کات

قرص های کاهش وزن نسخه ای

آلی (اورلیستات)

مهم است که قبل از انتخاب یک قرص کاهش وزن به دقت تحقیق کنید، زیرا برخی ممکن است عوارض جانبی داشته باشند یا با شرایط موجود تداخل داشته باشند.

Alli  نام تجاری داروی اورلیستات است. یکی از محبوب ترین قرص های کاهش وزن است.

Orlistat  به عنوان یک داروی نسخه ای در دسترس است و همچنین بدون نسخه به فروش می رسد. این کار با جلوگیری از تجزیه بخشی از چربی هایی که افراد می خورند در بدن عمل می کند. هنگامی که روده ها چربی کمتری جذب می کنند، کاهش وزن ممکن است رخ دهد.

مروری بر ۱۱ مطالعه معتبر نشان داد که اورلیستات ممکن است کاهش وزن را به مقدار کمی افزایش دهد. این بررسی نشان داد که افرادی که اورلیستات مصرف می کردند به طور متوسط ​​۲.۹ درصد بیشتر از افرادی که این دارو را مصرف نمی کردند وزن کم کردند.

اورلیستات ممکن است باعث تغییر در عادات روده شود. افرادی که اورلیستات مصرف می کنند ممکن است عوارض جانبی مانند اسهال، درد معده و مشکل در کنترل حرکات روده را تجربه کنند.

کافئین

کافئین محرکی است که در قهوه، چای، نوشابه ها و شکلات یافت می شود. همچنین اغلب به قرص ها و مکمل های لاغری اضافه می شود.

بر اساس مطالعه‌ای که بر روی ۷۶ بزرگسال چاق انجام شد، افرادی که کافئین مصرف می‌کردند نسبت به افرادی که کافئین کم مصرف می‌کردند، کاهش بیشتری در توده چربی، دور وزن و وزن کلی داشتند.

عوارض جانبی کافئین شامل بی قراری، افزایش ضربان قلب و مشکلات خواب است.

گلوکومانان

گلوکومانان نوعی مکمل فیبر است. این ماده با جذب آب در روده عمل می کند و منجر به احساس سیری می شود که ممکن است باعث شود افراد کمتر غذا بخورند.

به نظر می رسد مطالعات در مورد اینکه آیا گلوکومانان می تواند به کاهش وزن کمک کند یا خیر، متناقض است.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ روی ۱۷۶ نفر انجام شد، نشان داد که گلوکومانان به کاهش وزن در بزرگسالان سالم و دارای اضافه وزن کمک می‌کند.

با این حال، بررسی اخیر کارآزمایی‌های کنترل تصادفی‌سازی شده نشان داد که به نظر نمی‌رسد گلوکومانان منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود.

برای کسانی که گلوکومانان مصرف می کنند، عوارض جانبی ممکن است شامل گاز، اسهال و درد معده باشد.

عصاره گارسینیا کامبوجیا

عصاره گارسینیا کامبوجیا یک کمک طبیعی محبوب برای کاهش وزن است.

گارسینیا کامبوجیا میوه ای حاوی هیدروکسی سیتریک اسید است که تصور می شود به کاهش وزن کمک می کند.

عصاره گارسینیا کامبوجیا حاوی آب این میوه کوچک است و به عنوان یک قرص کاهش وزن در دسترس است. گارسینیا کامبوجیا ممکن است آنزیم تولید کننده چربی به نام اسید سیتریک لیاز را مهار یا از آن جلوگیری کند.

شواهد علمی کمی برای حمایت از استفاده از این عصاره برای کمک به کاهش وزن وجود دارد. بر اساس یک گزارش معتبر، اثربخشی عصاره در آزمایشات بالینی طولانی مدت و مطالعات در مقیاس بزرگ ثابت نشده است.

اگرچه عصاره گارسینیا کامبوجیا ممکن است به کاهش وزن کمکی نکند، به نظر نمی‌رسد که در صورت مصرف در دوزهای معقول عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. گزارش بالا همچنین نشان داد که عوارض جانبی با دوز رژیم غذایی تا ۲۸۰۰ میلی گرم (میلی گرم) در روز رخ نمی دهد.

پیرووات

بدن زمانی که قند را تجزیه می کند پیروات تولید می کند. پیرووات همچنین به عنوان یک مکمل برای کمک به کاهش وزن با کمک به تجزیه چربی و افزایش متابولیسم فروخته می شود.

به گفته دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی سلامت، پیرووات ممکن است برخی از اثرات کاهش وزن داشته باشد. مطالعات موجود ضعیف هستند، بنابراین نتایج قطعی نیستند.

عوارض جانبی پیروات شامل گاز و نفخ است.

عصاره چای سبز

بسیاری از قرص‌های لاغری حاوی چای سبز هستند زیرا ممکن است توانایی بدن در سوزاندن چربی و به خصوص چربی در ناحیه معده را افزایش دهد.

اگرچه شواهد بیشتری مورد نیاز است، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدنی‌های حاوی عصاره چای سبز ممکن است باعث کاهش چربی در ناحیه معده شوند. افزایش کاهش چربی نیز ممکن است منجر به کاهش وزن متوسط ​​شود.

اگرچه عصاره چای سبز معمولا به خوبی تحمل می شود، اما می تواند باعث درد معده، یبوست و حالت تهوع شود.

اسید لینولئیک مزدوج

اسید لینولئیک مزدوج نوعی اسید چرب است که بیشتر در گوشت گاو و لبنیات یافت می شود. این قرص به دلیل پتانسیل آن برای افزایش متابولیسم و ​​کاهش اشتها به عنوان یکی از بهترین قرص های کاهش وزن به بازار عرضه شده است.

با این حال، اکثر مطالعات در مورد اسید لینولئیک مزدوج که منجر به کاهش وزن می شود بر روی حیوانات انجام شده است. بر اساس یک بررسی تحقیقاتی، به نظر می رسد کاهش وزن در مطالعات انسانی حداقل باشد.

اسید لینولئیک کونژوگه به ​​نظر می رسد در دوزهای حداکثر ۶ گرم در روز تا ۱۲ ماه بی خطر باشد. عوارض جانبی احتمالی شامل ناراحتی معده، اسهال یا یبوست است. ممکن است برای افرادی که دیابت دارند مناسب نباشد.

هیدروکسی کات

این مکمل به اشکال مختلفی عرضه می شود و به عنوان یک مکمل در نظر گرفته می شود.

هیدروکسی کات یک مکمل غذایی محبوب است. محصولات مختلف هیدروکسی کات وجود دارد که حاوی مواد مختلفی است. محصولات Hydroxycut معمولا حاوی عصاره های گیاهی و کافئین هستند، اگرچه نسخه های بدون کافئین مکمل نیز موجود است.

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که به طور خاص Hydroxycut را بررسی کند. کافئین، که مورد مطالعه قرار گرفته است، ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

از آنجایی که ترکیبات هیدروکسی کات متفاوت است، بیان عوارض جانبی احتمالی آن دشوار است. مکمل های هیدروکسی کات حاوی کافئین ممکن است باعث عصبی شدن و افزایش ضربان قلب شوند.

هیدروکسی کات یک مکمل در نظر گرفته می شود و برای تعیین ایمنی آن آزمایش های دقیقی مانند داروها انجام نمی دهد.

قرص های کاهش وزن نسخه ای

برخی از قرص های کاهش وزن فقط با تجویز پزشک در دسترس هستند. اگرچه قرص‌های مختلفی در بازار وجود دارد، اما اکثر داروهای کاهش وزن با سخت‌تر کردن جذب چربی رژیم غذایی یا سرکوب اشتها عمل می‌کنند.

قرص کاهش وزن رایج Qsymia است.

قرص های تجویزی ممکن است منجر به کاهش وزن شوند، اما می توانند عوارض جانبی داشته باشند. بسته به نسخه، عوارض جانبی قرص های کاهش وزن می تواند شامل درد معده، خشکی دهان و اسهال باشد.

حرف آخر

وقتی صحبت از بهترین قرص های کاهش وزن می شود، به نظر می رسد که هیچ گلوله جادویی وجود ندارد. اگرچه برخی از قرص‌ها و مکمل‌های رژیمی که در بالا ذکر شد ممکن است به کاهش وزن کمک کنند، مقادیر آن معمولاً کم است.

به نظر می رسد کافئین، عصاره چای سبز و اورلیستات بیشترین تحقیقات را برای اثبات ادعاهای خود دارند.

برخی از قرص های کاهش وزن نیز می توانند منجر به عوارض جانبی شوند که شایع ترین آنها ناراحتی معده و تغییر در حرکات روده است.

مکمل‌های غذایی مانند داروهایی که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده‌اند مورد بررسی قرار نمی‌گیرند، بنابراین ایمنی آنها همیشه کاملاً شناخته نشده است. قبل از مصرف هر مکملی برای کاهش وزن، بهتر است با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

بهترین گزینه برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، کاهش حجم، خوردن پروتئین و سبزیجات بدون چربی و ورزش منظم است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *