تناسب اندام, خواص مواد غذایی

آیا کانابیدیول می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

آیا کانابیدیول می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

آیا کانابیدیول می تواند به کاهش وزن کمک کند؟ کانابیدیول (CBD) یک ترکیب طبیعی است که محبوبیت زیادی در دنیای سلامت طبیعی به دست آورده است. برخی از مردم بر این باورند که کانابیدیول  می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما آیا کار می کند؟

کانابیدیول  یکی از چندین کانابینوئیدهای موجود در گیاه شاهدانه است. کانابینوئید دیگر، تتراهیدروکانابینول (THC)، مسئول اثرات روانگردان حشیش است. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کانابیدیول  باعث بالا رفتن میزان مصرف می شود.

تنها موارد استفاده از کانابیدیول  که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید شده است، برای درمان اشکال نادر صرع و علل خاص تشنج است. همه کاربردهای دیگر بدون برچسب هستند.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد که کانابیدیول  ممکن است یک درمان امیدوارکننده برای برخی از مشکلات سلامتی باشد – از جمله تسکین درد مزمن، بهبود خواب و کاهش التهاب – شواهد کافی برای اثبات موثر بودن آن برای هر یک از این مسائل وجود ندارد.

محققان همچنین در حال بررسی این امکان هستند که کانابیدیول  می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند و خطر ابتلا به مشکلات مرتبط با اضافه وزن مانند دیابت و اختلالات متابولیک را کاهش دهد.

در این مقاله، تحقیقات موجود در پشت کانابیدیول  و کاهش وزن را مورد بحث قرار می‌دهیم. ما همچنین به خطرات احتمالی و وضعیت قانونی کانابیدیول  نگاه می کنیم.

کانابیدیول و کاهش وزن

کانابیدیول  ممکن است به کاهش وزن به دلیل تأثیر آن بر بدن و مغز کمک کند.

اثرات کانابیدیول  در بدن تا حد زیادی به دلیل تأثیر آن بر سیستم اندوکانابینوئید طبیعی بدن است. این سیستم از طریق دو گیرنده کانابینوئیدی (CB) به نام گیرنده های CB1 و CB2 به مواد شیمیایی مختلف در بدن پاسخ می دهد.

گیرنده های CB1 در مغز و سیستم عصبی مرکزی متراکم ترین هستند. گیرنده های CB2 عمدتاً در سیستم ایمنی هستند.

با این حال، در افراد چاق، گیرنده‌های CB1 به‌ویژه در بافت‌های چربی گسترده‌تر می‌شوند. به همین دلیل، محققان بر این باورند که ممکن است بین فعال شدن گیرنده های CB1 و چاقی ارتباطی وجود داشته باشد.

کانابیدیول  با سایر کانابینوئیدها کار می کند تا به طور بالقوه بسیاری از گیرنده ها مانند اندوکانابینوئید و سروتونین را فعال کند. این امر ممکن است در کاهش وزن یا سایر عملکردهای مهم متابولیک نقش داشته باشد.

پژوهش چه می گوید؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کانابیدیول  می تواند به کاهش وزن یا جلوگیری از اختلالات متابولیک کمک کند.

اشتها را کاهش می دهد

بسیاری از طرفداران می گویند که کانابیدیول  می تواند با کاهش اشتها به کاهش وزن کمک کند.

بیشتر مردم شاهدانه را با اشتهای تحریک شده مرتبط می دانند، زیرا افراد پس از مصرف شاهدانه احساس گرسنگی می کنند. در حالی که تتراهیدروکانابینول ممکن است باعث گرسنگی شود، شواهد کمی وجود دارد که کانابیدیول  همین کار را انجام می دهد.

تتراهیدروکانابینول ، زمانی که گیرنده CB1 را تحریک می کند، هورمونی ترشح می کند که مصرف غذا را افزایش می دهد. از سوی دیگر، همانطور که نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ اشاره کردند، آنتاگونیست های گیرنده CB1 ممکن است به کاهش اشتها و کنترل چاقی کمک کنند. این به این دلیل است که آنتاگونیست های گیرنده CB1 گیرنده را مسدود یا “غیرفعال” می کنند.

نویسندگان همچنین خاطرنشان می کنند که تحریک گیرنده های CB2 التهاب را کاهش می دهد و مصرف غذا را کاهش می دهد و در نتیجه احتمالا به کاهش چاقی کمک می کند.

یک مطالعه حیوانی قدیمی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که قرار گرفتن در معرض کانابیدیول  باعث کاهش اشتها در موش‌ها می‌شود. هیچ مطالعه مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد اشتها را در انسان کاهش می دهد.

چربی بد را به چربی خوب تبدیل می کند

طرفداران کانابیدیول  برای کاهش وزن همچنین ادعا می کنند که می تواند چربی سفید یا “بد” را به چربی قهوه ای تبدیل کند که ممکن است به بدن در سوزاندن کالری کمک کند.

چربی سفید ممکن است خطر بسیاری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت را افزایش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ به اثبات این ادعا کمک می کند. محققان دریافتند که کانابیدیول  نقش های متعددی در نحوه تعامل بدن با چربی ایفا می کند.

در این مطالعه، کانابیدیول  به تبدیل سلول های چربی سفید به سلول های چربی قهوه ای کمک کرد. همچنین بدن را تحریک می کند تا چربی ها را به طور موثرتر تجزیه کند.

محققان خاطرنشان می کنند که کانابیدیول  ممکن است یک درمان امیدوارکننده برای جلوگیری از چاقی باشد، اما مطالعات بیشتری در انسان ها ضروری است.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۸ به توضیح چگونگی تجزیه کانابیدیول  در بدن کمک می کند. فرآیند تبدیل سلول های چربی سفید به سلول های چربی قهوه ای در واقع نحوه عملکرد این سلول ها را در بدن تغییر می دهد.

سلول های چربی قهوه ای ممکن است شکل فعال تری از چربی باشند. آنها انرژی را به عنوان گرما می سوزانند، به این معنی که در واقع کالری می سوزانند.

از آنجایی که از دست دادن کالری برای کاهش وزن مهم است، کانابیدیول  ممکن است به سوزاندن چربی کمک کند اگر چربی سفید در بدن به چربی قهوه ای تبدیل شود.

خطر اختلالات متابولیک را کاهش می دهد

همانطور که سایر تحقیقات سال ۲۰۱۸ اشاره می کند، ارتباط نزدیکی بین چاقی و چندین اختلال متابولیک وجود دارد، مانند:

دیابت نوع ۲

فشار خون بالا

کلسترول بالا

فعال شدن بیش از حد گیرنده های CB در بدن ممکن است تا حدودی مسئول این امر باشد. فعال شدن بیش از حد گیرنده های CB1 در بافت چربی در سراسر بدن می تواند به چاقی و خطرات متابولیک کمک کند.

یک بررسی در تحقیقات شاهدانه و کانابینوئید همچنین به برخی نکات برجسته از مطالعات گذشته پیرامون کانابیدیول  و عوامل متابولیک در حیوانات اشاره می کند.

به عنوان مثال، درمان با استفاده از کانابیدیول  کلسترول تام را تا ۲۵ درصد در موش‌های چاق کاهش داد. همچنین به نظر می رسد که اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کانابیدیول  باعث کاهش سطح قند خون و افزایش نشانگرهای سلامت کبد می شود.

ریسک ها و ملاحظات

در حالی که نتایج اولیه مطالعات در مورد کانابیدیول  و کاهش وزن برخی از ارتباطات بالقوه جالب را ایجاد می کند، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر گرفت.

کانابیدیول  یا هر ترکیب، مکمل یا داروی دیگری درمان چاقی نیست. این مکمل ها و ترکیبات جایگزین سالمی برای یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیستند.

فردی که بدون ورزش و تغذیه سالم کانابیدیول  را به برنامه کاهش وزن خود اضافه می کند، ممکن است هیچ مزیتی نبیند.

هنگام استفاده از کانابیدیول  برای کاهش وزن، بهتر است مستقیماً با پزشک کار کنید. پزشکان می خواهند درباره داروهای دیگری که فرد مصرف می کند صحبت کنند، زیرا کانابیدیول  ممکن است باعث تداخلات نامطلوب شود.

FDA  محصولات کانابیدیول  را به همان روشی که داروها را تنظیم می کند، تنظیم نمی کند، بنابراین شرکت ها گاهی اوقات محصولات خود را اشتباه یا نادرست معرفی می کنند. این بدان معناست که انجام برخی تحقیقات و یافتن یک محصول با کیفیت بسیار مهم است.

آیا قانونی است؟

لایحه مزرعه که در اواخر سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده به تصویب رسید، بیان می کند که کنف و محصولات مشتق شده از کنف با محتوای تتراهیدروکانابینول کمتر از ۰.۳٪ قانونی هستند.

وضعیت قانونی کانابیدیول  و سایر کانابینوئیدها، با این حال، بر اساس ایالت متفاوت است. اگر شخصی در ایالات متحده به فکر امتحان کانابیدیول  است، می تواند قوانین محلی خود را در اینجا بررسی کند.

خلاصه

شواهد محدودی از مطالعات انسانی برای حمایت از مزایای کانابیدیول  وجود دارد، زیرا دولت همچنان به محدود کردن استفاده و تحقیق در مورد شاهدانه ادامه می دهد. با قانونی شدن حشیش در مناطق مختلف، تحقیقات در حال افزایش است و نتایج امیدوارکننده ای را نشان می دهد.

نتایج اولیه مطالعات در مورد کانابیدیول  و کاهش وزن امیدوارکننده است و ممکن است تحقیقات بیشتری را در مورد ارتباط احتمالی ایجاد کند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هیچ تحقیقی به طور مستقیم نشان نداده است که کانابیدیول  به طور مداوم منجر به کاهش وزن در انسان می شود.

کانابیدیول  نباید جایگزین داروهای دیگری شود که فرد برای بیماری های مزمن مصرف می کند. افراد باید قبل از استفاده از کانابیدیول  به هر دلیلی با پزشک صحبت کنند، زیرا ممکن است با داروهای موجود آنها تداخل داشته باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *