بهترین مکمل ها, بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم, دارو-غذا

ارتباط بین دژنراسیون ماکولا و دیابت چیست؟

ارتباط بین دژنراسیون ماکولا و دیابت چیست؟

ارتباط بین دژنراسیون ماکولا و دیابت چیست؟ دژنراسیون ماکولا از دست دادن بینایی مرکزی به دلیل آسیب به بخشی از شبکیه را توصیف می کند. این بیماری عوامل خطر مشابهی با دیابت دارد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را افزایش دهند.

ژنراسیون ماکولا معمولاً به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) اشاره دارد. این بیماری منجر به آسیب به ماکولا، که بخشی از شبکیه است، می شود.

دیابت وضعیتی است که توانایی بدن برای پردازش قند خون را مختل می کند. این وضعیت می تواند منجر به عوارض مختلف سلامتی از جمله مشکلات بینایی شود. به طور معمول، مشکلات مربوط به چشم به دلیل سطح بالای قند خون که به عروق خونی در شبکیه آسیب می رساند و باعث رتینوپاتی دیابتی (DR) می شود، رخ می دهد.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و مشکلات چشمی دیابتی، مانند رتینوپاتی دیابتی ، می توانند ویژگی ها و عوامل خطر مشابهی داشته باشند. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، شواهد رو به رشد نشان می دهد که زندگی با دیابت ممکن است خطر AMD را در افراد افزایش دهد.

این مقاله به بررسی رابطه بین دژنراسیون ماکولا و دیابت می پردازد.

انواع دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا وضعیتی است که ماکولا را تحت تاثیر قرار می دهد. ماکولا بخشی از شبکیه در پشت چشم را تشکیل می دهد و مسئول بینایی مرکزی، دید رنگی و جزئیات دقیق بینایی است.

دو نوع AMD  وجود دارد: خشک و مرطوب. بیشتر موارد AMD از نوع خشک است که در آن لکه زرد نازک و خشک می شود و باعث از دست دادن عملکرد آن می شود. AMD مرطوب زمانی رخ می دهد که رگ های خونی جدید و غیر طبیعی تشکیل می شوند و شروع به خونریزی و نشت مایع می کنند و ماکولا را تغییر می دهند.

در مراحل اولیه، این بیماری اغلب با علائم ظاهر نمی شود. با این حال، همانطور که پیشرفت می کند، ممکن است فرد متوجه تاری خفیف شود یا در نور کم در دیدن مشکل داشته باشد. افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا در اواخر مرحله ممکن است ناحیه ای تار را در دید مرکزی خود تجربه کنند، رنگ ها کمتر روشن به نظر می رسند و خطوط مستقیم مواج به نظر می رسند. اگر AMD منجر به ایجاد زخم در قسمت مرکزی میدان بینایی شود، می‌تواند مانع از خواندن فرد شود.

چگونه AMD با دیابت مرتبط است

AMD  و DR ویژگی های مشابهی دارند که ممکن است نشان دهنده رابطه بین این دو شرایط باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ و یک بررسی در سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که افراد مبتلا به DR خطر ابتلا به AMD را افزایش می دهند.

تحقیقات اضافی همچنین نشان می دهد که دیابت و استفاده از داروهای ضد دیابت با خطر AMD مرتبط است.

با این حال، یک بررسی سیستماتیک در سال ۲۰۲۱ و یک مطالعه گذشته نگر در سال ۲۰۲۲ نشان می دهد که متفورمین، یک گزینه درمانی رایج برای دیابت نوع ۲، ممکن است خطر ابتلا به AMD را کاهش دهد.

درمان دیابت

علاوه بر ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی، مانند ورزش مکرر و اتخاذ یک رژیم غذایی متعادل، فرد مبتلا به دیابت می تواند از داروها برای کمک به مدیریت سطح قند خون خود استفاده کند.

عوامل مختلفی مانند نوع دیابت، مناسب ترین نوع دارو را تعیین می کند. گزینه ها ممکن است شامل انواع مختلفی از انسولین و داروهای خوراکی مانند متفورمین باشد.

در برخی موارد، افراد خاصی نیز ممکن است کاندیدای درمان های جراحی، از جمله جراحی چاقی باشند.

درمان دژنراسیون ماکولا

گزینه های درمانی برای دژنراسیون ماکولا به مرحله و نوع بیماری بستگی دارد.

در حال حاضر، هیچ درمانی برای AMD خشک وجود ندارد. با این حال، مانند دیابت، تغییرات سبک زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و ترک سیگار می تواند کمک کننده باشد. مصرف برخی مکمل ها نیز ممکن است به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند.

موسسه ملی چشم (NEI) برای ارزیابی اثرات ویتامین ها بر پیشرفت دژنراسیون ماکولا و سایر بیماری های چشمی، مطالعات بیماری چشم مرتبط با سن (AREDS و AREDS2) را انجام داد.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که ویتامین های زیر مفید هستند:

ویتامین سی

ویتامین E

بتاکاروتن

فلز مس

لوتئین

زآگزانتین

فلز روی

درمان AMD ممکن است شامل تزریق داروی مورد اعتماد، معروف به داروهای ضد VEGF، به چشم باشد. گزینه دیگر جراحی لیزر است.

پزشک اغلب از این درمان ها برای رفع بسیاری از مشکلات چشمی مرتبط با دیابت استفاده می کند.

چگونه از چشم محافظت کنیم

مردم باید برای حفظ سلامت چشم خود اقدامات لازم را انجام دهند. این مراحل می تواند شامل موارد زیر باشد:

حضور منظم در معاینه چشم: بسیاری از مشکلات بینایی می توانند بدون علائم قابل توجه ایجاد شوند. به این ترتیب، توصیه می شود به طور منظم به متخصص چشم مراجعه کنید.

کنترل سطح قند خون: برای افراد مبتلا به دیابت، مدیریت سطح A1C، فشار خون و کلسترول می تواند به حفظ سلامت چشم و جلوگیری از عوارض بینایی کمک کند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل: یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات، به ویژه سبزیجات با برگ های تیره، می تواند برای سلامت چشم مفید باشد. مصرف ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ نیز ممکن است مفید باشد.

حفظ وزن متوسط: چاقی می تواند یک عامل خطر برای دژنراسیون ماکولا و دیابت باشد.

ترک سیگار: ارتباط زیادی بین سیگار کشیدن و شرایط سلامتی، از جمله مشکلات بینایی و پیشرفت دژنراسیون ماکولا وجود دارد.

دانستن سابقه خانوادگی: بسیاری از بیماری های چشمی در خانواده ها وجود دارد. دانستن این اطلاعات می تواند به چشم پزشکان کمک کند تا خطر مشکلات بینایی فرد را تعیین کنند.

راه های دیگر محافظت از چشم

استفاده از عینک محافظ و رعایت ایمنی چشم: استفاده از عینک مناسب می تواند به محافظت از چشم کمک کند.

علاوه بر این، با توجه به  اطلاعات NEIT، افراد می توانند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش دهند یا پیشرفت آن را کاهش دهند:

ترک سیگار، در صورت لزوم

داشتن فعالیت بدنی منظم

حفظ فشار خون و سطح کلسترول سالم

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی

انواع دیگر بیماری های چشمی دیابتی

بیماری چشم دیابتی اصطلاحی است برای توصیف گروهی از بیماری های چشمی که می تواند افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط عبارتند از:

رتینوپاتی دیابتی: این عارضه شایع ترین علت از دست دادن بینایی در میان افراد مبتلا به دیابت است. سطوح بالای گلوکز به عروق خونی ظریف شبکیه که لایه حساس به نور در پشت چشم است آسیب می رساند.

گلوکوم: هنگامی که فشار مایع در چشم افزایش می یابد، می تواند به عصب بینایی آسیب برساند و منجر به از دست دادن بینایی شود. برخی از انواع گلوکوم در میان افراد مبتلا به دیابت شایع تر است.

آب مروارید: آب مروارید یک ناحیه کدر در عدسی چشم را توصیف می کند. افرادی که مبتلا به دیابت هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

ادم ماکولا دیابتی: این وضعیت شبیه به دژنراسیون ماکولا است، اما به دلیل دیابت و نه سن بیشتر رخ می دهد. قند خون بالا منجر به نشت رگ ها و تجمع مایع در ماکولا می شود که باعث تورم ماکولا و تاری دید می شود.

چشم انداز

بروز مشکلات چشمی برای افراد دیابتی غیرمعمول نیست. برخی شواهد همچنین نشان می دهد که زندگی با دیابت ممکن است خطر AMD را افزایش دهد.

با کنترل سطح قند خون و ایجاد تغییرات در شیوه زندگی، مانند پایبندی به برنامه غذایی متنوع و ورزش منظم، فرد می تواند این بیماری را مدیریت کرده و به سلامت چشمان خود کمک کند.

خلاصه

دژنراسیون ماکولا یک بیماری چشمی است که بر ماکولا تأثیر می گذارد و ممکن است منجر به از دست دادن بینایی مرکزی شود. یکی از عوارض احتمالی دیابت، ایجاد مشکلات بینایی است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که زندگی با دیابت و استفاده از داروهای ضد دیابت از عوامل خطر برای ابتلا به AMD  هستند. با این حال، شواهد دیگر نشان می دهد که متفورمین، دارویی که دیابت نوع ۲ را درمان می کند، ممکن است به کاهش خطر AMD کمک کند.

فرد ممکن است با شرکت در معاینات منظم چشم، حفظ یک رژیم غذایی متعادل، و محافظت و استراحت چشم ها، خطر ابتلا به عوارض دیابت را که بر بینایی تأثیر می گذارد، کاهش دهد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است و بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *