بهترین مکمل ها, پوست و زیبایی

ارتباط بین کمبود کلسیم و ناخن چیست؟ / بهترین مکمل برای تقویت ناخن

ارتباط بین کمبود کلسیم و ناخن

اختصاصی فارمافوری: ارتباط بین کمبود کلسیم و ناخن چیست؟ کلسیم یک ماده مغذی مهم است که در چندین عملکرد بدن از جمله بهبود  سلامت ناخن و استخوان نقش دارد. برخی از افراد ممکن است کمبود کلسیم را تجربه کنند که ممکن است باعث خشکی و شکننده شدن ناخن ها شود.

کمبود کلسیم ناشی از کمبود کلسیم در رژیم غذایی یا عدم جذب مناسب کلسیم در بدن است.

در این مقاله چگونگی تاثیر کمبود کلسیم بر ناخن ها و نحوه درمان آن بحث می شود.

رابطه کلسیم و ناخن

به گفته دفتر مکمل های غذایی (ODS)، کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن انسان است.

حدود ۱ درصد از کلسیم بدن از عملکردهای بدن، از جمله سیگنال دهی عصبی و عملکرد قلب یا ماهیچه پشتیبانی می کند. بدن ۹۹ درصد باقیمانده را در دندان ها و استخوان ها ذخیره می کند.

سطح کلسیم در دندان ها و استخوان ها ممکن است نشانه ای از سلامت کلی آنها باشد.

در یکی از منابع سال ۲۰۱۸، محققان رابطه بین سلامت ناخن و تراکم استخوان را بررسی کردند. ناخن‌ها ماده متفاوتی با استخوان‌ها دارند، اما سلامت ضعیف ناخن می‌تواند راهی غیرمستقیم برای ارزیابی خطر بیماری‌های استخوانی باشد.

این مطالعه شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد سلامت ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سلامت عمومی استخوان باشد. با این حال، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که تحقیقات بیشتری برای تأیید این رابطه ضروری است.

زمانی که فردی کلسیم کم یا زیاد از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌های خود مصرف می‌کند، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی متعددی شود.

علائم و نشانه های کمبود کلسیم در ناخن ها

برخی از افراد ممکن است متوجه کمبود کلسیم برای مدت طولانی نشوند. کمبود کلسیم گاهی اوقات علائم فوری ایجاد نمی کند که تشخیص آنها را دشوار می کند.

وقتی بدن کلسیم کافی جذب نمی کند، از ذخیره خود در استخوان ها استفاده می کند.این امر با گذشت زمان، می تواند استخوان ها را ضعیف کرده و عوارض جدی تری ایجاد کند.

افراد مبتلا به کمبود شدید کلسیم ممکن است علائمی داشته باشند که ابتدا ناخن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال، ناخن ها می توانند ضعیف شوند، شکننده شوند و کندتر از حد معمول رشد کنند.

بر اساس تحقیقات یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۰، تقریباً تمام کمبودهای تغذیه ای می توانند رشد ناخن را کاهش دهند. با این حال، هرکسی که رشد کندتر ناخن را تجربه می کند، کمبود کلسیم ندارد.

کالج آمریکایی استئوپاتی پوست (AOCD) بیان می کند که کمبودهای تغذیه ای معمولاً دلیل شکنندگی ناخن ها نیستند.

محققان پیشنهاد می کنند که خیس شدن و خشک شدن مکرر ناخن ها علت شایع این امر است. آنها همچنین خاطرنشان می کنند که کمبود آهن بیشتر از کمبود کلسیم باعث شکنندگی ناخن ها می شود.

مشکلات ناخن می تواند نشانه ای از کمبود کلسیم باشد، بنابراین نظارت بر آنها مهم است. با این حال، علت اصلی مشکلات ناخن ممکن است کمبود تغذیه ای متفاوت یا نگرانی سلامتی باشد.

عوارض ناخن های شکننده

هیچ عارضه سلامتی عمده ای در ارتباط با ناخن های شکننده وجود ندارد. با این حال، ممکن است در هنگام شکننده شدن راحت‌تر بشکنند، که اگر قارچ زیر ناخن قرار گیرد، می‌تواند منجر به عفونت قارچی ناخن شود.

کمبود کلسیم می تواند منجر به عوارض جدی تری برای سلامتی شود، مانند افزایش خطر مشکلات استخوانی و شکستگی.

درمان و تقویت ناخن

اگر ناخن‌ها شکننده، نازک یا ضعیف هستند، چندین راه وجود دارد که افراد می‌توانند برای بهبود سلامت ناخن‌ها انجام دهند.

نکات زیر را امتحان کنید:

استفاده از لوسیون های حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا لانولین

خشک نگه داشتن ناخن ها در طول روز، مانند استفاده از دستکش لاستیکی هنگام شستشو

صاف نگه داشتن ناخن ها برای جلوگیری از گیر کردن و شکستن قطعات

اجتناب از استفاده از ابزار فلزی بر روی ناخن

ناخن ها را در همان جهتی که رشد می کنند صاف کنید

مصرف مکمل های خوراکی بیوتین

سایر علائم کمبود کلسیم

کمبود کلسیم ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نکند. بدن از ذخایر کلسیم در استخوان ها و دندان ها برای جبران کمبود استفاده می کند و این امر می تواند از بروز علائم قابل توجه جلوگیری کند.

با این حال، بدون درمان مناسب، کمبود کلسیم می تواند در طول زمان منجر به چندین عارضه سلامتی شود. برخی از عوارض بالقوه عبارتند از:

توده استخوانی کم یا استئوپنی

پوکی استخوان

شکستگی و شکستگی استخوان

محققان همچنین بیان می کنند که کمبود کلسیم می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

سرطان

بیماری قلبی

سکته

فشار خون بالا

پره اکلامپسی در دوران بارداری

تماس با پزشک

ناخن های ضعیف، شکننده یا با رشد آهسته معمولاً نتیجه کمبود کلسیم نیستند. خیس کردن و خشک کردن مکرر ناخن ها شایع ترین علت این مشکلات ناخن است.

افراد مبتلا به مشکلات ناخن می توانند اقداماتی را برای تقویت ناخن های خود در خانه انجام دهند. اگر درمان‌های خانگی جواب نداد، با پزشک در مورد راه‌های مؤثر دیگر برای تقویت ناخن‌ها صحبت کنید.

اگر علائم دیگری در کنار ناخن های شکننده وجود داشته باشد، پزشک می تواند به شناسایی علت احتمالی کمک کند. در برخی موارد، علت کمبود کلسیم خواهد بود. در موارد دیگر، علت ممکن است کمبود تغذیه ای متفاوت یا مشکل سلامتی باشد.

جمع بندی

در ابتدا، کمبود کلسیم معمولاً علائمی را نشان نمی دهد یا علائم خاصی به همراه ندارد. بدن از منابع کلسیم در استخوان ها برای جلوگیری از علائم استفاده می کند. با این حال، بدون درمان، علائم و عوارض ممکن است در طول زمان رخ دهد.

به عنوان مثال، کاهش کلسیم در استخوان ها می تواند آنها را ضعیف کند و خطر شکستگی و آسیب های دیگر را افزایش دهد. اگر درمان‌های خانگی مؤثر نبودند، با پزشک در مورد اقداماتی برای بهبود استحکام ناخن صحبت کنید.

ناخن های شکننده، ضعیف یا با رشد آهسته ممکن است نشان دهنده کمبود کلسیم باشد. با این حال، علل شایع تر عبارتند از خیس کردن و خشک شدن مکرر ناخن ها و سایر کمبودهای تغذیه ای.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *