خانواده سالم

افزایش میل جنسی در زنان و مردان: ده راهکار طبیعی و ساده

افزایش میل جنسی

اختصاصی فارمافوری: میل جنسی به طور طبیعی بین افراد متفاوت است. داشتن میل جنسی کم لزوماً یک مشکل نیست، اما اگر فردی بخواهد افزایش میل جنسی داشته باشد، می تواند طیف وسیعی از روش های طبیعی موثر را امتحان کند.

اضطراب، مشکلات ارتباط، نگرانی های سلامتی و سن همگی می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند. در حالی که میل جنسی کم معمولاً مشکل ساز نیست اما می تواند بر روابط و عزت نفس فرد تأثیر بگذارد.

در این مقاله، به برخی از بهترین راه‌هایی می‌پردازیم که مردان و زنان می‌توانند با استفاده از روش‌های طبیعی میل جنسی خود را افزایش دهند.

 

راه های طبیعی برای افزایش میل جنسی

هم  مرد و هم زن می توانند میل جنسی خود را با استفاده از روش های زیر افزایش دهند:

 

اضطراب را مدیریت کنید

ورزش منظم و ارتباط باز می تواند به جلوگیری از اضطراب که بر میل جنسی تأثیر می گذارد کمک کند.

داشتن سطوح بالای اضطراب یک مانع رایج برای عملکرد جنسی و میل جنسی در مردان و زنان است. این اضطراب می تواند ناشی از استرس زندگی یا اضطراب خاص مربوط به رابطه جنسی باشد.

افرادی که دارای برنامه کاری شدید، مسئولیت های مراقبتی یا سایر استرس های زندگی هستند ممکن است احساس خستگی کنند و در نتیجه میل جنسی پایینی داشته باشند.

اضطراب و استرس همچنین می‌تواند نعوظ را برای فرد دشوارتر کند که می‌تواند رابطه جنسی را متوقف کند. نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که افسردگی و اضطراب می تواند منجر به کاهش میل جنسی و افزایش اختلال عملکرد جنسی شود.

کارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند برای مدیریت اضطراب خود و تقویت سلامت روان خود انجام دهند، از جمله:

خواب خوب
وقت گذاشتن برای یک سرگرمی مورد علاقه
ورزش منظم
خوردن یک رژیم غذایی مغذی
کار برای بهبود روابط
صحبت کردن با یک درمانگر

 

بهبود کیفیت رابطه

بسیاری از افراد در برخی از مقاطع رابطه دچار آرامش در میل جنسی و دفعات آن می شوند. این امر ممکن است پس از ارتباط طولانی با کسی اتفاق بیفتد، یا اگر فرد احساس کند که اوضاع در رابطه صمیمانه اش خوب پیش نمی رود.

تمرکز بر بهبود رابطه می تواند میل جنسی هر یک از طرفین را افزایش دهد. این امر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برنامه ریزی برای شب های معاشقه

انجام فعالیت هایی با هم در خارج از اتاق خواب

تمرین ارتباطات باز

 

روی پیش بازی تمرکز کنید

داشتن تجارب جنسی بهتر ممکن است میل فرد را برای رابطه جنسی افزایش دهد و در نتیجه میل جنسی او را افزایش دهد. در بسیاری از موارد، افراد می توانند تجربیات جنسی خود را با صرف زمان بیشتر برای لمس کردن، بوسیدن، استفاده از اسباب بازی های جنسی و انجام رابطه جنسی دهانی افزایش دهند. برخی از افراد این اقدامات را بیرونی می نامند.

به ویژه برای زنان، پیش بازی مهم است. بر اساس برخی تحقیقات در سال ۲۰۱۷، فقط حدود ۱۸ درصد از زنان صرفا از طریق مقاربت به ارگاسم می رسند، ۳۳.۶ درصد از زنان گزارش می دهند که تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم ضروری است.

 

خواب با کیفیت داشته باشید

خواب خوب می تواند خلق و خوی کلی و سطح انرژی فرد را بهبود بخشد، و برخی تحقیقات همچنین کیفیت خواب را با میل جنسی مرتبط می دانند.

یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال ۲۰۱۵ روی زنان نشان داد که خواب بیشتر در شب قبل میل جنسی آنها را در روز بعد افزایش می دهد. زنانی که میانگین زمان خواب طولانی‌تری داشته اند، نسبت به آنهایی که زمان خواب کوتاه‌تری داشتند، برانگیختگی تناسلی بهتری داشتند.

 

رژیم غذایی مغذی داشته باشید

پیروی از یک رژیم غذایی مغذی می تواند از طریق تقویت گردش خون و سلامت قلب و با حذف غذاهای خاصی که می تواند میل جنسی را کاهش می دهد، به افراد کمک کند.

سندرم متابولیک و بیماری قلبی عروقی می تواند بر عملکرد جنسی فیزیکی تأثیر بگذارد. همچنین، سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارد، که ممکن است میل جنسی را نیز مختل کند.

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، کم قند و پروتئین های کم چربی می تواند به جلوگیری از اختلالاتی که بر میل جنسی تأثیر می گذارد کمک کند.

 

داروهای گیاهی را امتحان کنید

تحقیقات در مورد فواید ماکا برای میل جنسی در حال انجام است.

تحقیقات کمی در مورد تأثیر داروهای گیاهی در بهبود عملکرد جنسی در مردان و زنان وجود دارد، اگرچه برخی افراد ممکن است آنها را مفید بدانند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ بیان می کند که داده های محدود اما در حال ظهوری وجود دارد که داروهای گیاهی زیر ممکن است عملکرد جنسی را بهبود بخشد:

ماکا
تریبولوس
جینکو
جینسینگ

برخی داروهای گیاهی ترکیبی از تمام این گیاهان هستند. مثلا ایکس اید ترکیبی از چندتا از این گیاهان است.

 

ورزش منظم داشته باشید

ورزش منظم می تواند به جهات مختلف به میل جنسی کمک کند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ روی مردانی که تحت درمان محرومیت از آندروژن قرار می‌گیرند، که سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد، نشان داد که ورزش منظم به مردان کمک می‌کند تا با مسائلی مانند نگرانی‌های مربوط به شمایل بدن، میل جنسی کم و تغییرات در روابط کنار بیایند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ از زنان مبتلا به دیابت به تحقیقاتی اشاره می کند که نشان می دهد ورزش ممکن است به کاهش علائم مرتبط با دیابت در زنان کمک کند. این مطالعه تاکید می کند که انجام ورزش های کف لگن ممکن است در زنان بدون دیابت مفید باشد.

 

وزن سالم خود را حفظ کنید

برخی از دانشمندان اضافه وزن و چاقی را با میل جنسی کم و سایر عوامل مرتبط با کاهش باروری مرتبط می دانند. این امر با عوامل هورمونی مانند غلظت پایین تستوسترون مرتبط است.

برخی از افرادی که اضافه وزن دارند ممکن است اثرات روانی مانند اعتماد به نفس پایین بدن را نیز تجربه کنند.

حفظ وزن سالم می تواند میل جنسی افراد را هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی بهبود بخشد. خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به دستیابی به این امر کمک کند، و همچنین سطح انرژی کلی فرد را افزایش می دهد.

 

سکس درمانی را امتحان کنید

میل جنسی پیچیده است، هم دارای اجزای روانی و هم فیزیکی است. حتی زمانی که یک فرد دارای بیماری هایی فیزیکی ، مانند دیابت، است که بر میل جنسی تأثیر می گذارد؛ بهبود پاسخ عاطفی و روانی به رابطه جنسی می تواند میل جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد.

درمان یک استراتژی موثر برای افزایش میل جنسی کم است. مشاوره فردی می تواند به رفع دیدگاه های منفی در مورد رابطه جنسی، عزت نفس و علل ثانویه کاهش میل جنسی مانند افسردگی و اضطراب کمک کند. مشاوره رابطه می تواند به برخی افراد کمک کند تا میل جنسی را بهبود بخشند.

در کنار درمان های گفتاری، درمان ذهن آگاهی نیز ممکن است کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که تنها چهار جلسه درمان شناختی رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی در یک محیط گروهی میل جنسی، برانگیختگی جنسی و رضایت جنسی را برای زنان بهبود می بخشد.

 

سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن می تواند بر سیستم قلبی عروقی افراد تأثیر منفی بگذارد. سلامت قلب برای عملکرد جنسی خوب مهم است.

افرادی که سیگار می کشند ممکن است متوجه شوند که سطح انرژی و میل جنسی آنها پس از ترک افزایش می یابد.

 

تقویت میل جنسی در مردان

درمان جایگزینی تستوسترون می تواند میل جنسی را بهبود بخشد.

میل جنسی در مردان اغلب با سطح تستوسترون مرتبط است که به طور طبیعی با افزایش سن مردان کاهش می یابد. درمان جایگزینی تستوسترون می تواند به برخی از مردان کمک کند.

بر اساس مطالعه ای روی مردان مبتلا به کمبود تستوسترون یا هیپوگنادیسم، درمان جایگزینی تستوسترون می تواند منجر به بهبود میل جنسی، کاهش افسردگی و بهبود عملکرد نعوظ شود.

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد برخی غذاها یا مکمل ها باعث افزایش سطح تستوسترون و عملکرد جنسی فرد می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که روی، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است از اجزای مهم رژیم غذایی برای تستوسترون باشند.

 

تقویت میل جنسی در زنان

هورمون‌های مرتبط با میل جنسی، مانند استروژن و ترکیبات مشابه استروژن نیز می‌توانند بر میل جنسی زنان تأثیر بگذارند.

بسیاری از زنان در زمان یائسگی، زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد، کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی را تجربه می کنند. درمان جایگزینی استروژن ممکن است به برخی از زنان کمک کند.

خشکی واژن یکی دیگر از علائم یائسگی است. استفاده از روان کننده ها در طول فعالیت جنسی می تواند لذت افراد را افزایش دهد.

زنان نیز تستوسترون تولید می کنند. پزشکان زمانی بر این باور بودند که تستوسترون ممکن است بر میل جنسی زنان تأثیر بگذارد، اما تا به امروز، تحقیقات پیوند قوی میان این دو پیدا نکرده است.

برخی از قرص های ضد بارداری نیز ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. اگر فردی مشکوک است که پیشگیری از بارداری هورمونی بر میل جنسی او تأثیر می گذارد، می تواند در مورد تغییر نوع قرص با پزشک صحبت کند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فردی نگران کاهش میل جنسی باشد، پزشک می‌تواند توصیه‌ها و اطلاعاتی در مورد علل و درمان‌های بالقوه ارائه دهد. پزشکانی که در مورد داروهای جایگزین و مکمل آگاه هستند نیز ممکن است به فرد در انتخاب داروهای طبیعی کمک کنند.

بهتر است فرد در این شرایط به پزشک مراجعه کند:

کاهش میل جنسی به طور ناگهانی یا بدون توضیح ظاهر می شود

علائمی مانند فشار خون بالا یا درد ظاهر می شود

کاهش میل جنسی پس از شروع یک داروی جدید یا انجام جراحی رخ می دهد

کاهش میل جنسی باعث مشکلات جدی در رابطه یا پریشانی روانی می شود

رابطه جنسی دردناک است

 

خلاصه

تنوع طبیعی گسترده ای در میل جنسی افراد وجود دارد. توجه به این نکته ضروری است که میل جنسی کمتر نسبت به دیگر افراد لزوما چیز بدی نیست.

با این حال، اگر فردی بخواهد میل جنسی خود را افزایش دهد، روش های زیادی برای امتحان کردن وجود دارد. از جمله یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم، کاهش اضطراب و تمرکز بر بهبود روابط صمیمانه.

کاهش میل جنسی یک موضوع پیچیده است که دارای مولفه های روابط، روانی و فیزیکی است. دانستن علت می تواند به فرد کمک کند تا بهترین درمان را پیدا کند.

از آنجایی که میل جنسی کم یا تغییر ناگهانی میل جنسی می تواند نشانه ای از یک وضعیت سلامتی باشد، بهتر است قبل از استفاده از داروهای تقویت کننده میل جنسی با پزشک صحبت کنید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.